Atria Urban Resort a vândut jumătate din totalul de 1.400 de apartamente ale complexului imobiliar, proiectat în patru faze de dezvoltare
-
- Cu Fazele 1 și 2 deja livrate, Atria se pregătește pentru finalizarea Fazei a 3-a, cu 350 de apartamente.
-
- Începând cu această fază de construcție, toate clădirile complexului sunt aliniate la standardul nZEB de eficiență energetică și se vor apropia de consum zero de energie.
-
- Cele mai căutate apartamente din Atria sunt cele cu 2 si 3 camere, dar și locuințele cu gradină proprie, pentru cei care își doresc să simtă că trăiesc la casă, dar fără a părăsi orașul.
București, 26 august 2024. Atria Urban Resort, complex rezidențial dezvoltat în zona de nord-vest a Capitalei de Cityring, în parteneriat cu EVERGENT Invesments, a vândut jumătate din cele 1.400 de apartamente pe care le ridică în sectorul 1 al Capitalei, în vecinătatea Lacului Străulești. Complexul, gândit în patru faze de construcție, ca un ”resort urban” cu grădini interioare, piscine și parcuri cu vegetație generoasă, a vândut 98% din Fazele 1 și 2, care sunt locuite din 2020, respectiv 2022, și 50% din apartamentele din Faza a 3-a, care va fi recepționată în toamna acestui an.
Atria Urban Resort reușește să livreze o calitate peste media din București la categoria middle-market în care se situează, detaliile care țin de proiectare, arhitectură, design interior și exterior făcând diferența în peisajul tern al orașului. Gândit de la început ca un ”resort urban” în care rezidenții să se simtă acasă ca în vacanță, dezvoltatorul împreună cu arhitecții și artiștii peisagiști au construit un proiect sustenabil, de regenerare urbană, în prezent zona atrăgând din ce în ce mai multe proiecte și investiții noi. Cartierul se remarcă prin clădiri în majoritate P+4, cu distanțe de până la 100m între ele, care oferă intimitate rezidenților și permit alocarea unor spații ample pentru vegetație. La Atria, fiecare fază este diferită și tot spațiul locuinței este valorificat, pentru a oferi un plus de confort. Calitatea finisajelor, înălțimea camerelor de 2,7m, cu ferestre care se întind pe tot peretele, precum și arhitectura variată și spațiile comune cu piscine și piațete duc ansamblul spre o calitate premium, păstrând însă prețul în media Capitalei.
”Atria Urban Resort este un proiect imobiliar centrat pe client, de aceea a atras multe familii care doresc siguranță, liniște și un mediu verde fără a părăsi orașul, la un preț accesibil unei categorii largi de oameni. Țintim publicul care înțelege valoarea proiectului și conceptul implementat de către dezvoltator. Mulți dintre rezidenții noștri vin din corporații sau au mici afaceri, unii lucrează în IT, alții sunt medici, arhitecți sau avocați, dar toți ne împărtășesc laolaltă că atmosfera convivială din complex depășește așteptările lor.
Ca proiect, Atria Urban Resort a reușit să mențină în echilibru promisiunile sustenabilității, oferind o calitate a locuirii prin respect față de mediu și spații verzi generoase, care îi scot pe rezidenții noștri din griul orașului, precum și prețuri care se încadrează în media pe mp util a Capitalei. Începând cu Faza a 3-a, pe care o finalizăm în această toamnă și care este aliniată la standardele nZEB, prin adoptarea panourilor solare, a recuperatoarelor de căldură și a izolațiilor de înaltă calitate, ne menținem promisiunea pe care am făcut-o încă de la început, și anume aceea că Atria este un complex gândit pentru oamenii care vor să trăiască în legătură strânsă cu natura, respectând-o și protejând-o”, a declarat Liria Themo, director de marketing al complexului Atria Urban Resort.
Încă din faza de proiect, dezvoltatorii Atria Urban Resort au pus un accent deosebit pe spațiile verzi și pe amenajările dintre clădiri. Având în spate un master-plan care are în centru comunitatea, realizat împreună cu proiectanți din Londra, biroul de arhitectură SMAA și beneficiind de viziunea inginerului peisagist francez Nicolas Triboi, în fiecare fază a complexului a fost creat un ecosistem, cu o curte interioară cu piscină și plină de vegetație, înconjurată de formele arhitecturale ale ansamblului. După finalizarea întregului proiect, în grădinile și parcurile interioare vor fi plantați, în total, aproximativ 1.500 de copaci, la care se adaugă mii de arbuști și flori perene, care îmbogățesc și colorează peisajul începând din primăvară, când înfloresc magnoliile și glicinele, și până când toamna așterne un spectacol de culori peste complex.
Cu primele două faze finalizate și vândute, cu Faza a 3-a aproape finalizată și vândută în proporție de 50% și cu Faza a 4-a în proiectare, complexul Atria Urban Resort va avea în total 1.400 de locuințe, atât studiouri cu o cameră, cât și apartamente de 2, 3 și 4 camere, unele dintre ele cu grădini proprii. Cele mai căutate locuințe din Atria rămân cele de 2 si 3 camere, dar și apartamentele cu gradină proprie pentru cei care își doresc să simtă că trăiesc la casă, dar fără a părăsi orașul. Prețurile pornesc de la aproximativ 78.000 €+TVA și urcă în funcție de suprafață, numărul de camere și de dotări.
Începând cu Faza a 3-a de construcție, toate clădirile complexului imobiliar sunt aliniate la standardul nZEB de eficiență energetică. Pe lângă sistemul propriu de panouri solare, asistat de centrală proprie în fiecare apartament, construcțiile sunt dotate cu sisteme de ventilație cu recuperare de căldură, reducând astfel consumul suplimentar de energie. De asemenea, ferestrele și pereții din exterior au un grad de izolare termică ridicat, iar tâmplăria exterioară folosită face parte dintr-o categorie superioară - ferestre tripan (trei foi de sticlă) -, optimizând astfel consumul de energie.
Parcările rezidențiale amenajate în complex au fost gândite, de asemenea, în concordanță cu alegerea dezvoltatorului în beneficiul eficienței energetice. Pentru a satisface noile tendințe, acestea sunt prevăzute cu un sistem de canale subterane care vor permite în viitor montarea unei rețele de energie electrică, în vederea alimentării autoturismelor electrice și/sau hibrid.
Despre Atria Urban Resort
Atria Urban Resort este un proiect imobiliar dezvoltat pe Șoseaua Chitilei, în vecinătatea Lacului Străulești, de către EVERGENT Invesments, în parteneriat cu Cityring Development, deținut de antreprenorii Liviu și Eugen Lepădatu. Proiectul - care se întinde pe 9 hectare -, a fost conceput în patru faze de construcție, cu 1.400 de apartamente în total și o valoare totală de 120 milioane de euro. Prima fază a proiectul imobiliar de amploare, dezvoltat în sectorul 1 al Capitalei, a fost finalizată și vândută integral la începutul anului 2020. Faza a 2-a, cu 398 de apartamente și o zonă cu spații comerciale, are o valoare de peste 35 de milioane de euro. Faza a 3-a, cu 350 de apartamente, urmează să fie recepționată în acest an. Atria a demarat totodată și proiectarea și autorizarea Fazei a 4-a și ultima a proiectului imobiliar, constând în execuția a peste 470 apartamente. În primele două faze, locuite deja, există și o comunitate numeroasă formată din familii tinere cu mulți copii, dar și bunici uneori - #ViataLaAtria.
Foto: https://www.atriaresort.ro/galerie/
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ciclism: Slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat Turul Flandrei 2026
Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat duminică, în solitar, Turul Flandrei 2026, cursă ajunsă la cea de-a 110-a ediție, bifând al treilea succes în acest 'Monument', după victoriile din 2023 și 2025, scrie AFP. La finalul celor 278,2 km, între Antwerp și Oudenaarde, Pogacar a fost c
Baschet - NBA: Stephen Curry (Golden State Warriors) revine după accidentarea suferită în ianuarie
Fundașul echipei Golden State Warriors, Stephen Curry, indisponibil din 30 ianuarie, va reveni duminică seara împotriva lui Houston Rockets, a anunțat antrenorul său, Steve Kerr, cu cinci meciuri rămase din sezonul regulat în Liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA). 'Mă simt bine. A fost un proces lung, dar sunt &ici
Fotbal: Inter Miami a remizat cu Austin FC, în primul meci disputat pe noul său stadion
Lionel Messi a inaugurat sâmbătă noul stadion al lui Inter Miami marcând primul gol al echipei sale în remiza, 2-2, cu echipa Austin FC, în Major League Soccer (MLS), scrie AFP. Acesta a fost primul meci al lui Inter Miami pe 'Nu Stadium', arena cu 26.700 de locuri, noua 'casă' a formației din Florida.
Tenis: Americanul Tommy Paul și argentinianul Roman Burruchaga vor lupta pentru trofeu, la Houston (ATP)
Jucătorii de tenis Tommy Paul (SUA, 21 ATP, favorit nr. 4) și Roman Burruchaga (Argentina, 77 ATP) se vor confrunta în finala turneului ATP 250 de la Houston (Texas), dotat cu premii totale de 700.045 de dolari. Paul s-a impus sâmbătă seara, în semifinale, în trei seturi, 7-5, 4-6, 7-6 (9/7), în fața conaționalulu
Tenis: Cehoaica Marie Bouzkova și unguroaica Panna Udvardy vor disputa finala de la Bogota (WTA)
Jucătoarele de tenis Marie Bouzkova (Cehia, 26 WTA, principala favorită) și Panna Udvardy (Ungaria, 92 WTA) vor disputa finala turneului WTA 250 de la Bogota (Columbia), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari. Sâmbătă, în semifinale, Bouzkova, finalista din 2024, a eliminat-o în două seturi, 7-6 (7/5), 6-2, pe argentinia
Tenis: Jessica Pegula și Iulia Starodubțeva, în finala de la Charleston (WTA)
Jucătoarele de tenis Jessica Pegula (SUA, 5 WTA), principala favorită și deținătoarea trofeului, și Iulia Starodubțeva (Ucraina, 89 WTA) vor disputa finala turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 2,3 milioane de dolari. Sâmbătă seara, în semifinale, Pegula a trecut de compatrioata sa, Iva Jov
Canotaj: Universitatea Cambridge, la o nouă victorie, la masculin, în duelul tradițional cu Oxford; la feminin a câștigat Oxford
Echipa universității Cambridge a câștigat sâmbătă regata masculină tradițională de pe fluviul Tamisa contra celor de la Oxford pentru a șaptea oară în opt ani, în timp ce Oxford a pus capăt unei serii de înfrângeri la feminin, câștigând pentru prima dată din 2016, scrie Reuters. Condus prin apele
Fotbal: Mallorca a învins surprinzător pe Real Madrid, în La Liga
Mallorca a reușit o mare surpriză sâmbătă seara, în etapa a 30-a din La Liga, învingând pe teren propriu, cu 2-1, pe Real Madrid, anulând speranțele 'galacticilor' de a se apropia de liderul FC Barcelona. Mallorca a marcat prin Manu Morlanes (42) și Vedat Muriqi (90+1), madrilenii, care l-au avut pe teren
Tenis: Argentinianul Marco Trungelliti și spaniolul Rafael Jodar, în finală la Marrakech (ATP)
Jucătorul argentinian de tenis Marco Trungelliti (117 ATP) s-a calificat sâmbătă pentru prima oară, la 36 de ani, în finala unui turneu ATP, reușind o mare surpriză după ce l-a eliminat în semifinalele competiției ATP 250 de la Marrakech (Maroc), dotată cu premii totale de 612.620 de euro, pe italianul Luciano Darderi (19 ATP), deținătorul titlului
Fotbal: Bayern Munchen a învins cu 3-2 pe Freiburg, în Bundesliga
Campioana en titre Bayern Munchen a învins cu 3-2 în deplasare pe Freiburg, sâmbătă, în etapa a 28-a din Bundesliga, cu un gol reușit în minutele adiționale ale partidei, dar care i-a asigurat cele 3 puncte pentru cea de-a 23-a victorie în actuala ediție a campionatului. Pe Europa-Park-Stadion, gazdele au pu
Fotbal: Real Sociedad a învins pe Levante, în La Liga
Echipa de fotbal Real Sociedad a învins cu 2-0 sâmbătă, pe teren propriu, pe Levante, în etapa a 30-a din La Liga, formația din San Sebastian reintrând în lupta pentru un loc în cupele europene sezonul viitor. Pe Reale Arena, gazdele au marcat prin Jon Martin (30) și Brais Mendez (83). Cu 41 de puncte, Real
Fotbal: Manchester City a învins cu 4-0 pe Liverpool, în sferturile de finală ale Cupei Angliei
Manchester City a învins cu 4-0 pe Liverpool, pe Etihad Stadium, în sferturile de finală ale Cupei Angliei, sâmbătă, și s-a calificat în semifinalele competiției, într-un meci în care norvegianul Erling Haaland a reușit un hat-trick, meci care a indicat slăbiciunea apărării 'cormoranilor' înainte de confruntarea acest
Fotbal: Vrem ca Rodri să rămână, dar dacă este nemulțumit, e liber să plece, spune antrenorul Guardiola
Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City, și-a exprimat dorința ca Rodri să rămână la club cât mai mult timp posibil, dar a declarat că dacă un jucător este nemulțumit, e liber să plece și că nimeni nu poate refuza oportunitatea de a juca pentru Real Madrid, scrie EFE. În ultimele săptămâni, Rodri nu a exclus posib
Baschet - NBA: Luka Doncic (Los Angeles Lakers), accidentat, ratează restul sezonului regulat
Vedeta echipei de baschet Los Angeles Lakers, Luka Doncic, va rata ultimele cinci meciuri ale sezonului regulat din Liga profesionistă nord-americană (NBA) din cauza unei accidentări la coapsa stângă, a anunțat echipa sa vineri, cu două săptămâni înainte de playoff-uri, scrie AFP. Jucătorul a suferit o ruptură de gradul 2 și
Tenis: Americanul Ben Shelton, principalul favorit, eliminat în sferturi la Houston (ATP)
Jucătorul american de tenis Ben Shelton (9 ATP), principal favorit, câștigătorul ediției din 2024, a fost eliminat vineri seara în sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Houston (Texas), dotat cu premii totale de 700.045 de dolari, după ce s-a înclinat surprinzător în trei seturi, 6-7 (5/7), 6-3, 6-4, în fața argentinianului Th














