logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Fotbal/Coronavirus: În aşteptarea EURO 2020, stadionul Wembley se consolează cu un baraj din liga a doua engleză

Image

Stadionul Wembley din Londra, care ar fi trebuit să găzduiască duminică finala EURO 2020, în faţa a 90.000 de spectatori, va trebui să se mulţumească cu un baraj de promovare în liga a doua engleză, disputat cu porţile închise din cauza pandemiei de coronavirus, scrie AFP.

Cea de-a 16-a ediţie a Campionatului European de fotbal, a cărei amânare cu un an a fost oficializată de UEFA la jumătatea lunii martie, urma să se deruleze în 12 oraşe, între care şi capitala României, între 12 iunie şi 12 iulie 2020, cu semifinalele şi finala pe Wembley, însă criza sanitară globală a modificat totul.

Dacă dubiile planează încă în privinţa capacităţii a trei oraşe de a găzdui competiţia continentală peste un an, UEFA a confirmat la jumătatea lunii iunie că EURO se va desfăşura în formatul său iniţial.

Meciurile se vor disputa, aşadar, între 11 iunie şi 11 iulie 2021 la Amsterdam, Baku, Bilbao, Bucureşti, Budapesta, Copenhaga, Dublin, Glasgow, Londra, Munchen, Roma şi Sankt Petersburg.

Lovitura de start se va da abia peste 11 luni, iar miile de kilometri între anumite oraşe gazdă, restricţiile de călătorie şi măsurile de carantină, din cauza pandemiei, ar putea avea un impact asupra capacităţii suporterilor de a se deplasa.

Speranţa este permisă, însă, după ce majoritatea campionatelor naţionale de pe bătrânul continent s-au reluat începând din mai, cu porţile închise, dar fotbalul internaţional este oprit practic din luna noiembrie. Acesta se va relua în Europa în luna septembrie, cu Liga Naţiunilor, după zece luni de pauză, lucru nemaiîntâlnit de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial şi până în prezent.

Meciul dintre Germania şi Spania, programat pe 3 septembrie, va fi primul duel din această competiţie, în timp ce România va evolua în ziua următoare, pe 4 septembrie, când va primi vizita Irlandei de Nord.

Fotbalul de club îşi reintră puţin câte puţin în drepturi, cu fazele finale ale Ligii Campionilor şi Europa League, programate luna viitoare în Portugalia, respectiv Germania, însă impactul financiar al pandemiei se face simţit.

"Sunt conştient că trebuie să protejăm echipele naţionale, pentru că fotbalul internaţional constituie pentru marea majoritate (a federaţiilor) o problemă de supravieţuire", declara în aprilie Gianni Infantino, preşedintele FIFA.

Federaţia engleză de fotbal a estimat că ar putea pierde circa 335 milioane de euro în următorii patru ani, din cauza disputării meciurilor cu porţile închise, a amânării EURO 2020 şi a Campionatului European feminin din 2021, reprogramat în 2022.

Pe plan sportiv, această pauză forţată a avut în schimb un impact pozitiv pentru selecţionata Angliei, care ar fi urmat să joace fără două dintre starurile sale, Henry Kane şi Marcus Rashford, grav accidentaţi în luna ianuarie, dacă EURO 2020 ar fi avut loc la datele prevăzute iniţial.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 18

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 18-06-2025 15:25

Fotbal: Universitatea Craiova și U Cluj și-au aflat adversarele din turul al doilea preliminar al Conference League

Universitatea Craiova o va întâlni pe FK Sarajevo, iar Universitatea Cluj o va înfrunta pe FC Ararat-Armenia în turul al doilea preliminar al competiției de fotbal Conference League, potrivit tragerii la sorți efectuate miercuri, la Nyon. Universitatea Craiova va juca prima manșă în Bosnia-Herțegovina, pe 24 iulie, cu echipa clasa

Sport Extern 18-06-2025 14:54

Handbal masculin: România a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial Under-21

Selecționata României a învins echipa Islandei cu scorul de 29-25 (15-12), miercuri, la Katowice, la debutul său în Grupa F a Campionatul Mondial de handbal masculin U21 din Polonia. Islanda a început mai bine și a condus cu 4-1, iar apoi a avut 8-7 și 9-8, dar tricolorii au intrat la pauză cu un avans de trei goluri pe tabelă, 15-12.

Sport Extern 18-06-2025 14:23

Tenis: Petra Kvitova a primit un wild card pentru Wimbledon

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, dublă campioană la Wimbledon, a primit un wild card pentru tabloul principal al turneului feminin de Grand Slam pe iarbă, pentru că actualul ei clasament nu îi permitea calificarea directă, au anunțat organizatorii, miercuri, conform Reuters. Cehoaica, învingătoare la All England Club în 2011 și 2014, ș

Sport Extern 18-06-2025 14:10

Fotbal: Lugano, potențiala adversară a echipei CFR Cluj în turul al doilea preliminar al Europa League

CFR Cluj, în cazul în care va trece de echipa maghiară Paksi FC, va juca împotriva formației elvețiene FC Lugano, în turul al doilea preliminar al competiției de fotbal Europa League, potrivit tragerii la sorți efectuate miercuri, la Nyon. CFR Cluj ar juca primul meci pe 24 iulie, la Lugano, contra echipei clasate pe locul al patrulea &

Sport Extern 18-06-2025 13:19

Fotbal: TNS sau Shkendija, posibila adversară a echipei FCSB, în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor

FCSB, dacă va trece de echipa andorrană Inter Club d'Escaldes, va juca în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal contra învingătoarei dintre formația galeză The New Saints FC (TNS) și echipa nord-macedoneană KF Shkendija, potrivit tragerii la sorți efectuate, miercuri, la Nyon. Campioana României ar juc

Sport Extern 18-06-2025 11:23

Tenis: Katie Boulter a debutat cu dreptul la turneul de la Nottingham (WTA)

Jucătoarea britanică de tenis Katie Boulter, câștigătoarea ultimelor două ediții, a debutat cu victorie la turneul WTA 250 pe iarbă de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 275.094 de dolari, 6-2, 6-2 cu neozeelandeza Lulu Sun, marți, în prima rundă. Boulter va întâlni o compatrioată în optimil

Sport Extern 18-06-2025 11:05

Fostul atlet jamaican Usain Bolt, numit ambasador al EXPO 2027 de la Belgrad

Fostul atlet jamaican Usain Bolt, cel mai rapid om din istorie, a fost prezentat, marți, la Belgrad, de președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, drept unul dintre ambasadorii expoziției internaționale EXPO 2027, găzduită de capitala țării vecine, informează EFE. ''Sunt încântat și fericit să-l primesc pe Usain Bolt în

Sport Extern 18-06-2025 10:57

Tenis: Keys, Andreescu și Osaka, învinse în primul tur la Berlin (WTA)

Trei jucătoare cu nume, Madison Keys, Bianca Andreescu și Naomi Osaka, au părăsit, marți, turneul de tenis WTA 500 pe iarbă de la Berlin, dotat cu premii totale de 925.661 de euro, în timp ce chinezoaica Qinwen Zheng s-a retras de pe tablou. Cehoaica Marketa Vondrousova, campioana din 2023 de la Wimbledon, a dispus de americanca Madison

Sport Extern 18-06-2025 09:32

Fotbal: FIFA a anunțat vânzarea a aproximativ 1,5 milioane de bilete pentru Mondialul cluburilor

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) a anunțat, marți, că a vândut peste 1,5 milioane de bilete pentru Cupa Mondială a Cluburilor care a debutat sâmbătă în Statele Unite, cu un total de 60.000 de spectatori pentru primul meci și 80.000 pentru cel dintre Paris Saint-Germain și Atletico Madrid, informează AFP. Primele opt

Sport Extern 18-06-2025 09:12

Bernard Lacombe, golgheter și un ''mare domn'' al fotbalului francez, a încetat din viață la 72 de ani

Bernard Lacombe, o personalitate emblematică a fotbalului francez și a clubului Olympique Lyon, a încetat din viață, marți, la vârsta de 72 de ani, a anunțat gruparea din Hexagon, generând un val de reacții în memoria sa, relatează AFP. Bolnav fiind, Lacombe se afla internat din luna ianuarie într-un spital din re

Sport Extern 18-06-2025 09:08

Fotbal: Chivu a debutat cu un egal la Inter Milano, 1-1 cu Monterrey, la Cupa Mondială a Cluburilor

Antrenorul român Cristian Chivu a debutat cu un egal pe banca tehnică a echipei italiene de fotbal Inter Milano, 1-1 cu formația mexicană Monterrey, marți, pe Rose Bowl Stadium din Los Angeles, în Grupa E a Cupei Mondiale a Cluburilor, competiție găzduită de Statele Unite. Meciul s-a desfășurat pe o temperatură ridicată și &ic

Sport Extern 18-06-2025 08:45

Hochei: NHL - Florida Panthers a câștigat Cupa Stanley pentru al doilea an la rând

Florida Panthers a câștigat Cupa Stanley pentru al doilea an la rând, după ce a învins-o pe Edmonton Oilers cu scorul de 5-1, marți, la Miami, în al șaselea meci al finalei ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață (NHL), transmite AFP. Echipa din Florida, care anul trecut a dispus în finală cu 4-3 de

Sport Extern 18-06-2025 00:38

Fotbal: River Plate a învins echipa japoneză Urawa (3-1), la Cupa Mondială a Cluburilor

Echipa argentiniană de fotbal River Plate a învins formația japoneză Urawa Red Diamonds cu scorul de 3-1 (1-0), marți, pe Lumen Field din Seattle, într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale a Cluburilor, competiție găzduită de Statele Unite. Facundo Colidio (12), Sebastian Driussi (48) și Maximiliano Meza (73), toți cu lovituri de c

Sport Extern 17-06-2025 23:54

Fotbal: România a pierdut și ultimul său meci la Campionatul European Under-21, 1-2 cu Slovacia

Selecționata României a fost învinsă de Slovacia cu scorul de 2-1 (1-0), marți seara, la Bratislava, în ultimul său meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-21 din Slovacia. România a încheiat competiția fără vreun punct, după ce a pierdut la limită toate cele trei partide. După joc

Sport Extern 17-06-2025 22:44

Tenis: Carlos Alcaraz, calificat în optimi la Queen's (ATP)

Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz (2 ATP, principal favorit) s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului ATP 500 pe iarbă de la Queen's Club din Londra, dotat cu premii totale de 2.522.220 de euro, după ce a trecut, în două seturi, 6-4, 7-6 (7/4), de australianul Adam Walton (86 ATP), lucky loser, scrie AFP.