logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Fotbal/Coronavirus: Campionatul Germaniei va fi reluat pe 15 mai (DFL)

Image

Data reluării campionatului de fotbal al Germaniei, Bundesliga, a fost fixată pentru 15 mai, a anunţat, miercuri, Liga Germană de Fotbal (DFL), citată de agenţia SID, filială a AFP.

După ce puterea politică a dat miercuri undă verde reluării fotbalului, DFL a trimis o circulară celor 36 de cluburi din primele două ligi în care anunţă reluarea competiţiilor.

''După o evaluare a tuturor argumentelor, conducerea DFL a decis azi (miercuri) să reia competiţia în Bundesliga 1 şi 2 cu începere din 15 mai'', se arată în documentul publicat de Bild şi Kicker.

Potrivit programului actual, primul meci ar trebui să fie cel dintre Fortuna Duesseldorf şi Paderborn, în cadrul etapei a 26-a, scrie Reuters.

Guvernul german a autorizat reluarea campionatului naţional de fotbal în a doua jumătate a lunii mai, a anunţat miercuri cancelarul Angela Merkel.

"Bundesliga poate fi reluată în a doua jumătate a lunii mai, respectând regulile care au fost convenite", a declarat Merkel, la încheierea unei reuniuni cu reprezentanţii landurilor, consacrată măsurilor pentru ieşirea din izolare. Meciurile vor avea loc cu porţile închise.

La aproximativ două luni de la întreruperea competiţiilor din cauza pandemiei, Bundesliga va fi primul mare campionat de fotbal care va fi reluat, pe baza unor măsuri sanitare draconice.

Franţa a pus capăt sezonului săptămâna trecută, iar Anglia, Spania şi Italia speră, în cel mai bun caz, să poată relua competiţiile în luna iunie. Alte ţări au stabilit deja momentul reluării sezonului: 9 mai pentru micul campionat al Insulelor Feroe, 30 mai pentru Serbia sau 12 iunie pentru Turcia.

În momentul întreruperii Bundesligii, pe 13 martie, după 25 de etape, Bayern Munchen era lider, cu un avans de patru puncte faţă de Borussia Dortmund, şi spera să câştige pentru a opta oară consecutiv campionatul.

DFL, care a convocat joi Adunarea sa Generală, pleda de mult timp pentru această reluare, esenţială pentru echilibrul economic al unui sector care are în Germania 56.000 de angajaţi.

DFL a anunţat 10 cazuri pozitive în rândul celor 1.724 de teste efectuate la jucători şi membri ai staff-urilor cluburilor din primele două divizii.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 14

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 14-05-2025 23:47

Handbal feminin: România, în a doua urnă valorică pentru Campionatul Mondial 2025

Echipa României face parte din a doua urnă valorică la tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial de handbal feminin din acest an, potrivit site-ului Federației Internaționale de Handbal (IHF). Ceremonie de tragere la sorți va avea loc pe 22 mai, la Muzeul Noordbrabants din 's-Hertogenbosch (Olanda), de la ora 19:00 (ora Rom&

Sport Extern 14-05-2025 23:28

Polo masculin: CSM Oradea a încheiat cu o înfrângere participarea în Liga Campionilor

CSM Oradea a fost învinsă de FTC Telekom Waterpolo, cu scorul de 20-10 (5-1, 6-4, 5-1, 4-4), miercuri seara, la Budapesta, în ultimul său meci din Grupa B a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la polo pe apă masculin. Echipa orădeană a pierdut cele șase meciuri jucate în grupă. Golurile formației antren

Sport Extern 14-05-2025 23:17

Legendarul Zvonimir Boban spune că președintele clubului AC Milan nu are ce căuta în fotbal

Fostul mare jucător croat Zvonimir Boban a criticat puternic managementul clubului de AC Milan, la care a făcut carieră, și a spus despre președintele Paolo Scaroni că nu ar trebui să fie în fotbal, relatează Yahoo! Sports. Zvonimir Boban nu este doar fost star al lui AC Milan și câștigător al Ligii Campionilor cu ''rossone

Sport Extern 14-05-2025 20:15

Tenis: Irina Begu s-a calificat în sferturi la Parma (WTA 125)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, miercuri, după ce a învins-o pe austriaca Julia Grabher, cu 1-6, 6-1, 6-2. Begu (34 ani, 83 WTA) a avut nevoie de aproape două ore de joc (1 h 50 min) pentru a obți

Sport Extern 14-05-2025 20:07

Ciclism: Danezul Mads Pedersen (Lidl Trek) a câștigat etapa a 5-a a Turului Italiei

Ciclistul danez Mads Pedersen (Lidl Trek) a câștigat miercuri, la sprint, etapa a 5-a a Turului Italiei, care a avut loc pe distanța de 151 km, între localitățile Ceglie Messapica și Matera. Pedersen, care bifează a treia victorie în Il Giro 2025, a fost cronometrat în 3 h 27 min 31 sec, fiind urmat, cu același timp, de

Sport Extern 14-05-2025 19:44

Fotbal: Brazilianul Roberto Firmino pleacă de la Al Ahli după ce a câștigat Liga Campionilor Asiei

Atacantul brazilian Roberto Firmino va despărți de echipa saudită Al Ahli Jeddah după ce a câștigat Liga Campionilor Asiei la fotbal, relatează Yahoo! Sports. Firmino a fost așteptat ca ca un jucător de top care să fie în față și la centrul terenului, dar aventura sa la clubul saudit a îmbrăcat valențe diferite.

Sport Extern 14-05-2025 19:08

Tenis: Carlos Alcaraz, calificat în semifinale la Roma (ATP)

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial, s-a calificat miercuri în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce l-a învins, în sferturile de finală, în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, pe britanicul Jack Draper (5 ATP). Carlos Alcaraz, câști

Sport Extern 14-05-2025 17:25

Tenis: Coco Gauff, calificată în semifinale la Roma (WTA)

Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff (3 WTA) s-a calificat miercuri în semifinalele turneului de tenis pe zgură WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce a trecut în sferturi, în două seturi, 6-4, 7-6 (7/5), de rusoaica Mirra Andreeva (7 WTA). Gauff, a patra favorită, campioana din 2023 de

Sport Extern 14-05-2025 16:20

Fotbal: Borussia Dortmund nu intenționează să-l aducă pe Hummels pentru Cupa Mondială a Cluburilor

Fostul internațional german Mats Hummels nu se va întoarce la echipa de fotbal Borussia Dortmund pentru Cupa Mondială a Cluburilor, a relatat săptămânalul Sport Bild, miercuri, conform DPA. Directorul general al clubului, Hans-Joachim Watzke, l-a numit recent pe Hummels 'prima opțiune' pentru turneul din perioada 14 iunie -

Sport Extern 14-05-2025 16:15

Fotbal: Directorul sportiv al Borussiei Dortmund este nemulțumit evoluția echipei în acest sezon

Directorul sportiv al clubului german de fotbal Borussia Dortmund, Lars Ricken, a declarat că nu este mulțumit de acest sezon, chiar dacă echipa se va califica pentru sezonul viitor al Ligii Campionilor în meciul decisiv de sâmbătă din Bundesliga, relatează DPA. Dortmund se află pe locul cinci în clasament și va ajunge pe unu

Sport Extern 14-05-2025 16:08

Fotbal: FIFA va anunța venituri record de 13 miliarde de dolari pentru perioada 2023-2026, la Congresul de la Asuncion

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) va prezenta joi, în cadrul celui de-al 75-lea Congres de la Asuncion (Paraguay), un buget record de venituri pe patru ani, de 13 miliarde de dolari, pentru perioada 2023-2026, 2 miliarde de dolari provenind din Cupa Mondială a Cluburilor și 62% din bugetul contractat preconizat până la sfârșitul lunii decemb

Sport Extern 14-05-2025 15:06

Rugby: Scoțiana Hollie Davidson, prima femeie care va arbitra o finală europeană

Scoțiana Hollie Davidson va arbitra finala Cupei Challenge, dintre echipa franceză Lyon OU și formația engleză Bath Rugby, devenind prima femeie care va oficia la o finală europeană de rugby, informează AFP. De asemenea, georgianul Nika Amașukeli a fost desemnat de EPCR (European Professional Club Rugby) să conducă finala Cupei Campionilor, di

Sport Extern 14-05-2025 14:52

Fotbal: Juventus și-a prezentat tricoul pentru meciurile de acasă din sezonul viitor

Clubul de fotbal Juventus Torino și-a prezentat, miercuri, noul tricou pentru meciurile de pe teren propriu, furnizat de fabricantul Adidas, care va avea în continuare tradiționalele dungi negre și albe, dar și o nuanță de roz, informează cotidianul L'Equipe. Tricoul prezentat de Juventus pentru meciurile de acasă, atât pentru

Sport Extern 14-05-2025 14:50

Fotbal: Bayer Leverkusen dezminte că s-ar fi ajuns la un acord cu Bayern în privința lui Wirtz

Clubul german de fotbal Bayer Leverkusen, prin vocea directorului său executiv Fernando Carro, a dezmințit zvonurile că mijlocașul său vedetă Florian Wirtz ar fi acceptat o ofertă de la Bayern Munchen, scrie DPA. ''Știu că nu este adevărat și este enervant să citești relatări care nu sunt adevărate'', a declarat Carro pentru po

Sport Extern 14-05-2025 14:48

Tenis: Liderul mondial Jannik Sinner, primit de Papa Leon al XIV-lea

Papa Leon al XIV-lea l-a primit, miercuri, pe numărul unu mondial în tenisul masculin, italianul Jannik Sinner, care evoluează săptămâna aceasta la turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, a anunțat serviciul de presă al Vaticanului, citat de France Presse. ''Pasiunea Papei pentru tenis este bine-cunoscută'', a declara