logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Tenis/Coronavirus: Simona Halep s-a obişnuit cu un alt ritm de viaţă

Imagine din galeria Agerpres

Jucătoarea de tenis Simona Halep s-a obişnuit cu un alt ritm de viaţă într-o perioadă în care soldaţii patrulează pe străzile Bucureştiului după ce în România a fost instituită stare de urgenţă pe 16 martie, în contextul pandemiei de coronavirus, scrie site-ul CNN.

"Nu ies deloc din casă. Sunt categoric un om care ia foarte în serios aceste lucruri şi-şi face griji din cauza lor. Măsurile de izolare au fost foarte stricte aici în România, au fost militari pe străzi şi nu avem voie să ieşim afară", a declarat pentru CNN Sport, din casa ei din Bucureşti, campioana de anul trecut de la Wimbledon.

Halep îşi dă seama foarte bine că în acest moment sunt lucruri mai importante decât tenisul.

"A fost o situaţie înspăimântătoare aici în România. Am încercat să nu mă uit prea mult sau să nu citesc prea multe ştiri, fiindcă mi se pare prea îngrijorător; prefer să ajut acolo unde pot", a declarat Halep, care luna trecută a donat echipament militar pentru spitale din Constanţa şi Bucureşti.

"Îmi aduc şi eu contribuţia, stând acasă şi desigur rămânând optimistă şi puternică", a adăugat sportiva care are în palmares şi o victorie la Roland Garros.

Lui Halep îi e dor meciurile din circuitul WTA şi de colegele sale, dar nu crede că este posibilă reluarea competiţiilor în viitorul apropiat.

Din cauza pandemiei, tenisul profesionist a fost suspendat cel puţin până pe 13 iulie. Turneul de la Wimbledon a fost anulat pentru prima oară după Al Doilea Război Mondial, iar Roland Garros va începe pe 20 septembrie în loc de 24 mai.

"Cred că dacă vom juca din nou tenis în septembrie, noi am obţinut deja o victorie, fiindcă asta înseamnă că ameninţarea virusului a fost deja învinsă. Acum doar putem visa la un turneu de Mare Şlem (...)", a spus Halep, pentru care cel mai greu de suportat este incertitudinea.

"Categoric e ciudat să nu ştim când vom putea participa din nou la turnee. Pe ce suprafaţă vom juca? În ce ţară? În acest moment nu există răspunsuri, aşa că e greu să facem planuri", a spus românca.

Pandemia de coronavirus a obligat-o pe Halep să trăiască într-un ritm mai lent. După mulţi ani, programul ei nu mai este dictat de antrenamente zilnice, călătorii pentru turnee, meciuri, sponsorizări şi întâlniri cu presa.

Acum, câştigătoarea a două turnee de Mare Şlem se culcă şi se trezeşte mai târziu, face zilnic exerciţii de fitness, găteşte, citeşte, se uită la filme şi vorbeşte cu familia sa.

"E clar că e foarte ciudat ca în viaţa mea să fie o perioadă atât de lungă fără tenis. Cea mai lungă din cariera mea", a spus jucătoarea.

Când preşedintele Klaus Iohannis a anunţat pe 24 martie izolarea obligatorie la domiciliu, Halep se refăcea după o accidentare.

"Într-un fel sunt norocoasă, fiindcă situaţia legată de Covid-19 a început exact când aveam probleme cu accidentarea la picior. Aşa că această perioadă suplimentară mi-a oferit prilejul să mă vindec cum trebuie şi să nu mă grăbesc cu recuperarea, în loc să-mi fac griji că pierd prea multe turnee", a spus Halep, care a început bine sezonul, ajungând în semifinale la Australian Open în ianuarie.

"Sunt în contact tot timpul cu antrenorul meu de fitness şi evident şi cu antrenorii mei Darren (Cahill) şi Arti (Apostu-Efremov). Încă n-am lovit nicio minge, dar sper că asta se va întâmpla curând, când lucrurile vor deveni mai clare şi va începe ridicarea restricţiilor", a adăugat ea.

Halep a mărturisit ce i-ar plăcea cel mai mult să facă după ce viaţa va reveni la normal: "Categoric, să merg la un restaurant şi să comand desertul meu favorit". AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 63

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Extern 04-05-2026 18:44

Fotbal: Fundașul Ferland Mendy (Real Madrid) va fi indisponibil câteva luni (presă)

Ferland Mendy, fundașul francez al echipei de fotbal Real Madrid, afectat de numeroase accidentări în ultimele trei sezoane, suferă de o nouă leziune la coapsa dreaptă, a anunțat luni clubul său, și ar putea lipsi timp de câteva luni, potrivit presei spaniole, informează AFP. Nevoit să iasă din joc în minutul 14 al meciului de duminică î

Sport Extern 04-05-2026 16:39

Fotbal: Federația olandeză a obținut câștig de cauză în litigiul legat de jucătorii cu dublă cetățenie

Federația olandeză de fotbal (KNVB) a obținut luni câștig de cauză în litigiul cu clubul NAC Breda, care contestase dreptul unei echipe adverse de a alinia un jucător 'cu dublă cetățenie' ce a optat pentru altă națională decât cea a Olandei, informează AFP. KNVB se temea că va trebui să programeze rejucarea a pâ

Sport Extern 04-05-2026 16:13

Fotbal: Președintele lui Inter Milano a recunoscut că FC Barcelona este interesată de fundașul Bastoni

Președintele lui Inter Milano, Giuseppe Marotta, a recunoscut că FC Barcelona este interesată de Alessandro Bastoni, fundașul echipei antrenate de Cristian Chivu, încoronată campioană a Italiei pentru a treia oară în ultimii cinci ani, scrie site-ul Football Italia. 'A avut ghinion în câteva momente. Toată lumea era

Sport Extern 04-05-2026 15:37

Fotbal: Dimarco a dedicat titlul câștigat de Inter Milano celor care l-au considerat un jucător 'terminat'

Federico Dimarco, jucătorul lui Inter Milano, a recunoscut că titlul câștigat în Serie A în stagiunea 2025-2026 'înseamnă foarte mult' după dezamăgirile din sezonul trecut și a dedicat acest scudetto 'celor care au spus că era terminat', relatează site-ul Football Italia. Inter sărbătorește al 21-lea scudetto din istoria

Sport Extern 04-05-2026 14:34

Hochei: NHL - Montreal Canadiens s-a calificat în turul al doilea al play-off-ului Cupei Stanley

Echipa Montreal Canadiens a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formația Tampa Bay Lightning, duminică seara, în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheață (NHL). Oaspeții au marcat golul victoriei în minutul 11:07 din repriza a treia, prin Alex Newhook. Canadiens a obținut cu această ocazie a patra sa victo

Sport Extern 04-05-2026 14:08

Tenis: Sinner și Djokovic nu se pot întâlni decât în finala turneului ATP Masters 1.000 de la Roma

Italianul Jannik Sinner, numărul unu mondial, și sârbul Novak Djokovic, deținătorul recordului de titluri de Mare Șlem, nu se vor putea întâlni decât în finala turneului de tenis ATP Masters 1.000 de la Roma, conform tragerii la sorți care a avut loc luni. Sinner, principalul favorit al competiției de la Foro Italico, speră să cuc

Sport Extern 04-05-2026 14:07

Tenis: Gabriela Ruse, în ultimul tur al calificărilor la Roma (WTA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a învins-o pe franțuzoaica Oceane Dodin, cu 6-1, 6-3, luni, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 7.228.080 de euro. Ruse (28 ani, 68 WTA) a avut nevoie de doar 55 de minute pentru a se impune, &ic

Sport Extern 04-05-2026 13:21

Fotbal: Cristian Chivu, primul antrenor străin care câștigă titlul în Serie A, după Jose Mourinho

Românul Cristian Chivu, care devenit duminică seara campion al Italiei la fotbal cu echipa Inter Milano, este primul antrenor străin care cucerește titlul în Serie A, după portughezul Jose Mourinho, scrie presa italiană. În sezonul 2009-2010, Mourinho reușea să câștige titlul tot cu Inter Milano, iar unul dintre jucător

Sport Extern 04-05-2026 12:49

Fotbal: Cancelarul Friedrich Merz crede că Germania poate ajunge departe la Cupa Mondială 2026

Cancelarul german Friedrich Merz consideră că selecționata de fotbal a Germaniei are tot ce-i trebuie pentru a ajunge departe la Cupa Mondială din această vară, găzduită de Statele Unite, Mexic și Canada, informează DPA. 'Echipa germană este într-o formă atât de bună acum și s-a dezvoltat atât de bine, încât a

Sport Extern 04-05-2026 12:48

Fotbal: Nu a fost ușor să o luăm de la capăt, a afirmat Lautaro Martinez după titlul cucerit cu Inter Milano

Argentinianul Lautaro Martinez, căpitanul echipei de fotbal Inter Milano, a declarat, duminică, după ce a câștigat Serie A, că titlul reprezintă 'pură fericire' pentru o echipă care 'a suferit mult, pentru că nu a fost ușor să o ia de la capăt după un sezon foarte greu, în care a pierdut toate competițiile', informează EFE.

Sport Extern 04-05-2026 12:43

Tenis: Jannick Sinner și-a consolidat poziția de lider al clasamentului ATP

Tenismanul italian Jannick Sinner, care a câștigat la Madrid al cincilea său titlu ATP Masters 1.000 consecutiv, și-a consolidat poziția de lider al clasamentului mondial al jucătorilor profesioniști (ATP), publicat luni, transmite AFP. Sinner, care a recuperat primul loc la mijlocul lunii aprilie, a profitat de absența rivalului său Car

Sport Extern 04-05-2026 12:08

Ciclism: Paul Seixas și-a anunțat participarea la ediția din acest an a Turului Franței

Paul Seixas, noua senzație a ciclismului francez, și-a anunțat luni participarea la ediția din acest an a Turului Franței, programată în luna iulie, pentru a deveni, la 19 ani, cel mai tânăr rutier care concurează în Marea Buclă în ultimii 89 de ani, informează AFP. Seixas, noul rival al slovenului Tadej Pogacar, a conf

Sport Extern 04-05-2026 11:29

Fotbal: Serie A și cluburile din Serie A au felicitat-o pe Inter Milano pentru câștigarea titlului de campioană

Serie A și mai multe cluburi italiene de fotbal, inclusiv AC Milan și Napoli, au felicitat-o, duminică, pe Inter Milano pentru câștigarea celui de-al 21-lea 'Scudetto', după ce nerazzurri au învins-o pe Parma și și-au asigurat titlul de campioană cu trei etape înainte de final, informează EFE. 'Și-au schimbat form

Sport Extern 04-05-2026 11:06

Fotbal: Chivu, după titlul cucerit cu Inter - Am vrut să fiu antrenor în felul meu, empatic, uman

Fostul internațional român Cristian Chivu, proaspăt campion al Italiei la fotbal cu Inter Milano, a declarat, duminică seara, după ce echipa și-a asigurat al 21-lea titlu în Serie A, că a dorit să fie un antrenor ''empatic și uman'', potrivit site-ului oficial al clubului. ''Am vrut să fiu antrenor în

Sport Extern 04-05-2026 10:16

Auto: F1 - Pierre Gasly (Alpine), implicat într-un accident spectaculos la Marele Premiu de la Miami

Pilotul francez Pierre Gasly (Alpine) a fost forțat să abandoneze în turul 6 al Marelui Premiu de Formula 1 de la Miami, duminică, după un accident spectaculos și 'terifiant' din care a scăpat nevătămat, informează AFP. Gasly, care îl depășea pe Liam Lawson (Racing Bulls) pe exterior, a fost lovit de monopostul neozeelandez