Olimpice/Coronavirus: "Sfârşitul unei dezbateri inutile" - Presa mondială salută decizia de amânare a Jocurilor Olimpice de la Tokyo

Anunţul amânării cu un an a Jocurilor Olimpice şi Paralimpice 2020 de la Tokyo a fost comentat pe larg, miercuri, de mass-media din lumea întreagă, care a salutat această decizie, adoptată marţi de Comitetul Internaţional Olimpic şi comitetul japonez de organizare.
"Amânarea este istorică. Este o decizie înţeleaptă. Ea reprezintă sfârşitul unei dezbateri inutile, plictisitoare şi totodată uluitoare cu privire la consecinţele economice. Sportul nu îşi poate permite să trăiască la marginea lumii şi a acestei perioade, când oamenii mor în spitale şi familiile suferă", scrie Corriere della Serra, în timp ce un alt ziar italian, Gazzetta dello Sport, titrează: "Jocurile amânate pentru 2021, speranţa într-o lume mai bună".
Ziarul britanic The Guardian îi lasă să vorbească pe sportivi ("este un lucru care ne depăşeşte pe toţi"), care susţin decizia amânării. The Independent reaminteşte la rândul său că a fost nevoie de mult timp pentru a reacţiona, arătând cu degetul către Comitetul Internaţional Olimpic şi către ţara gazdă, Japonia.
În Franţa, cotidianul sportiv L'Equipe profită de ocazie pentru a aduce un omagiu lui Albert Uderzo, creatorul cunoscutului personaj Asterix, care a decedat în cursul zilei de marţi, titrând: "Asterix la Jocurile Olimpice din ... 2021". Publicaţia din Hexagon continuă în aceeaşi notă: "Jocuri Interdix. CIO şi Tokyo au decis amânarea următoarelor Jocuri Olimpice până în 2021. O decizie care surprinde prin rapiditatea sa şi pune capăt întrebărilor sportivilor".
Cotidianul madrilen Marca apelează tot la celebrul personaj al Albert Uderzo, postând pe prima pagină o fotografie cu Asterix pe podium, titrând: "Tokyo 2021, Jocurile Victoriei". AS, un alt ziar de sport spaniol, reambalează inelele olimpice într-o cutie pe care scrie "Ne vedem în 2021".
În Rusia "Sport Express" titrează: "Jocurile sunt făcute, însă acest lucru poate fi văzut într-un mod pozitiv", putând reprezenta o ocazie "de calificare a statutului atletismului rus", suspendat în continuare pentru dopaj.
În Asia, ziarul de limbă engleză China Daily analizează impactul economic al unei asemenea decizii asupra afacerilor din China, în timp ce Indian Times merge mai departe: "Tokyo începe o sarcină olimpică de reorganizare a Jocurilor'', întrebându-ne în ce măsură reprogramarea este deja posibilă, fără a şti data la care se va sfârşi ameninţarea Covid-19.
"Este oficial: Jocurile Olimpice amânate până în 2021", titrează The Japan Times, cel mai vechi ziar în limba engleză distribuit în Japonia, în timp ce cotidianul american USA Today consideră că "Jocurile Olimpice amânate vor merita aşteptarea", cu o notă de optimism şi speranţă într-un viitor mai bun pentru mulţi sportivi.
În Canada, ziarul The Star revine asupra faptului ca Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt primele din istorie amânate pe timp de pace, de la prima ediţie din 1896.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Tenis: Americanca Jessica Pegula, a treia favorită, eliminată la Roma (WTA)
Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula (4 WTA, favorită nr. 3) a fost eliminată sâmbătă seara în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce s-a înclina surprinzător, în două seturi, 5-7, 1-6, în fața belgiencei Elise Mertens (24 WTA, cap de serie nr. 25).
Fotbal: Atletico Madrid a învins cu 4-0 pe Real Sociedad, în La Liga
Atletico Madrid a învins cu un categoric 4-0, sâmbătă seara, pe teren propriu pe Real Sociedad, într-un meci din etapa a 35-a din La Liga, iar în cazul în care Real Madrid va pierde duminică seara în El Clasico, cu FC Barcelona, gruparea 'colchonero' poate spera, teoretic, chiar la treapta a doua a podiumului.
Fotbal: Aston Villa, victorie cu Bournemouth, în Premier League
Aston Villa a învins la limită, 1-0, sâmbătă seara, în deplasare pe Bournemouth, în etapa a 36-a, antepenultima, din Premier League, și s-a apropiat la doar două puncte de podiumul clasamentului. Singurul gol al partidei de pe Vitality Stadium a fost reușit de Ollie Watkins (45+6). Villa a terminat însă partida cu
Fotbal: Bayern Munchen a învins pe Borussia Moenchengladbach, în Bundesliga
Bayern Munchen, care și-a asigurat titlul în acest sezon în Bundesliga, a învins sâmbătă seara cu 2-0, pe teren propriu, pe Borussia Moenchengladbach, într-un meci din etapa a 33-a, penultima, a campionatului intern. Harry Kane (31) și Michael Olise (90) au adus cele 3 puncte bavarezilor, lideri detașați în
Fotbal: Lazio și Juventus Torino au încheiat la egalitate, 1-1, în Serie A
Lazio și Juventus Torino au încheiat la egalitate, 1-1, partida de sâmbătă seara, de pe Stadio Olimpico, din etapa a 36-a din Serie A, antepenultima a campionatului italian. Torinezii au deschis scorul prin Randal Kolo Muani (51), însă gazdele au egalat în minutele adiționale ale partidei prin Matias Vecino (90+6). Juve
Fotbal: PSG a învins-o cu 4-1 pe Montpellier, în Ligue 1
PSG, care și-a asigurat un nou titlu în Ligue 1, a învins fără probleme, cu 4-1, în deplasare, sâmbătă seara, pe Montpellier, 'lanterna roșie', într-un meci din etapa a 33-a, penultima, a campionatului Franței. Pe Stade de la Mosson, golurile parizienilor au fost reușite de Senny Mayulu (44) și Goncalo Ram
Tenis: Jannik Sinner, principalul favorit, în turul 3 la Roma (ATP)
Italianul Jannik Sinner, numărul 1 mondial al tenisului masculin, a revenit cu dreptul în competiție după suspendarea de trei luni pentru dopaj, sâmbătă, împotriva argentinianului Mariano Navone (locul 99), pe care l-a învins în două seturi, 6-3, 6-4, și s-a calificat în turul al treilea al turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, d
Hochei: Suedia și Canada au obținut victorii la Campionatul Mondial 2025
Suedia și Canada, multiple campioane mondiale, au reușit victorii, sâmbătă, la Campionatul Mondial masculin de hochei pe gheață de la Stockholm (Suedia) și Herning (Danemarca). Suedia, medaliată cu bronz anul trecut, a dispus de Austria cu 4-2, în Grupa A, bifând a doua victorie în fața propriilor suporteri.
Fotbal: Manchester City, doar o remiză albă cu 'lanterna roșie', Southampton, în Premier League
Manchester City nu a izbutit decât o remiză albă, 0-0, sâmbătă seara, în deplasare, cu 'lanterna roșie' Southampton, în primul meci al etapei a 36-a, antepenultima, din Premier League. Cu 65 de puncte, City se menține momentan pe locul 3 în clasament, însă posibil doar până la finalul acestei r
MotoGP: Spaniolul Marc Marquez (Ducati) a câștigat proba de sprint din cadrul Marelui Premiu al Franței
Spaniolul Marc Marquez (Ducati) a câștigat sâmbătă cursa de sprint premergătoare Marelui Premiu al Franței la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, a șasea etapă a Campionatului mondial, în timp ce francezul Fabio Quartararo (Yamaha), plecat din pole position, a terminat pe locul 4, scrie AFP. Sextuplul campion mondi
Tenis: Casper Ruud, în turul 3 la Roma (ATP)
Jucătorul norvegian de tenis Casper Ruud (7 ATP, favorit nr. 6) s-a calificat sâmbătă în runda a treia a turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce a trecut în trei seturi, 6-4, 4-6, 6-3, de kazahul Alexander Bublik (76 ATP). Ruud s-a impus după o partidă de două ore, în
Tenis: Gabriela Ruse, calificată în optimile probei de dublu la Roma (WTA)
Perechea româno-ucraineană Gabriela Ruse/Marta Kostiuk s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după o victorie cu 6-3, 6-2 în fața cuplului Miyu Kato (Japonia)/Aldila Sutjiadi (Indonezia). Ruse și p
Tenis: Iga Swiatek, deținătoarea titlului, eliminată la Roma (WTA)
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (2 WTA, favorită nr, 2), deținătoarea titlului, a fost eliminată sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce s-a înclinat surprinzător, în două seturi, 1-6, 5-7, în fața americancei Danielle Collins (35 WTA, cap de serie nr. 29).
Fotbal: Flick (FC Barcelona) le cere jucătorilor săi un meci 'ofensiv și dominant' cu Real Madrid, în La Liga
Antrenorul echipei FC Barcelona, Hansi Flick, le-a cerut sâmbătă jucătorilor săi să-ți mențină stilul de joc 'ofensiv și dominant' în El Clasico de duminică seara împotriva lui Real Madrid, un meci decisiv în cursa pentru titlul în La Liga, scrie AFP. 'Toată lumea știe că într-un Clasico trebuie
Fotbal: Hoffenheim vrea să-l păstreze pe antrenorul Christian Ilzer și sezonul următor
Hoffenheim este hotărâtă să continue cu antrenorul Christian Ilzer în sezonul următor, a declarat directorul sportiv Andreas Schicker, scrie DPA. Hoffenheim este teoretic salvată de la retrogradare după remiza, 2-2, la Wolfsburg, de vineri seară, în meciul care a deschis etapa a 33-a a Bundesligii, fiind pe locul 14 (din 18),