logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

ŞTIRILE AMIEZII - SPORT - 19 DECEMBRIE

Imagine din galeria Agerpres

* Naţionala României ocupă locul 37, ca şi luna trecută, în clasamentul Federaţiei Internaţionale de Fotbal (FIFA) dat publicităţii vineri, pe luna decembrie.

* Fostul căpitan al echipei naţionale de rugby în VII a României, Stephen Hihetah, a fost suspendat pe o perioadă de patru ani după ce a fost depistat pozitiv la un steroid anabolizant, potrivit presei britanice.

* Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 K de la Limoges (Franţa), dotat cu premii totale de 125.000 de dolari, după 6-3, 6-3 cu spaniola Sara Sorribes Tormo.

* Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a lansat, joi, revista Magazin Olimpic în cadrul unui eveniment la care au participat mari campioni români precum Ivan Patzaichin, Elisabeta Lipă sau Nicu Vlad.

* Federaţia Română de Tir cu Arcul mizează pe o cadetă şi o junioară, Beatrice Miklos (SCM Deva) respectiv Mădălina Amăiestroaie (CSS Rădăuţi), pentru un bilet la Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo, în ultimele concursuri de calificare programate anul viitor.

* Judoka Monica Ungureanu a fost desemnată cea mai bună sportivă a anului 2019 de către Clubul Sportiv Universitatea Cluj, potrivit clasamentului publicat pe site-ul oficial al grupării.

* Portarul român Ciprian Tătăruşanu a jucat, miercuri, în Cupa Ligii franceze la fotbal primul său meci pentru Olympique Lyon, echipă la care s-a transferat în vară de la FC Nantes.

* Motociclistul sătmărean Emanuel Gyenes este pregătit pentru cea de-a zecea sa participare la Raliul Dakar, el propunându-şi să câştige clasa Malle Moto şi să termine între primii 30 de clasaţi la general, a anunţat acesta, joi, într-o conferinţă de presă.

* Cele două echipe din Manchester, City şi United, vor fi adversare în semifinalele Cupei Ligii engleze de fotbal, după ce au reuşit să câştige meciurile disputate miercuri împotriva unor formaţii din eşaloanele inferioare.

* Bayern Munchen, campioana en titre a Germaniei, a marcat de două ori în prelungiri pentru a se impune cu scorul de 3-1 pe terenul formaţiei SC Freiburg şi să revină la puncte puncte de liderul RB Leipzig, la finalul etapei a 16-a din Bundesliga.

* Atacantul Cristiano Ronaldo a marcat un gol spectaculos pentru Juventus Torino, în partida câştigată în deplasare de echipa sa, cu 2-1, în faţa formaţiei Sampdoria Genova, miercuri seara, într-o partidă contând pentru etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Italiei.

* Portarul italian Gianluigi Buffon, titular la Juventus Torino miercuri seara, în partida câştigată în deplasare, cu 2-1, în faţa formaţiei Sampdoria Genova, a egalat recordul de meciuri disputate în Serie A (647), deţinut de Paolo Maldini, fostul fundaş al lui AC Milan.

* Ernesto Valverde, antrenorul echipei de fotbal FC Barcelona, a afirmat, după egalul din marele derby cu Real Madrid (0-0), că jucătorii catalani au reuşit să iasă din presiunea adversarilor de fiecare dată, iar jocul a fost practic egal, relatează AFP.

* Aproximativ 50 de persoane au fost rănite miercuri seara, la Barcelona, în confruntările dintre poliţie şi manifestanţii pentru independenţa Cataloniei, care au avut loc în jurul stadionului Camp Nou, cu ocazia marelui derby al fotbalului spaniol, FC Barcelona - Real Madrid (0-0).

* Zinedine Zidane, antrenorul echipei de fotbal Real Madrid, a declarat că este foarte mândru de atitudinea jucătorilor săi, care au făcut un meci mare, miercuri seara, în El Clasico cu FC Barcelona (0-0).

* Javier Tebas a fost "proclamat provizoriu" preşedinte al Ligii spaniole de fotbal după ce a demisionat din această funcţie pe data de 2 decembrie, pentru a obţine un al treilea mandat la conducerea acestui for, a anunţat, miercuri, La Liga, citată de AFP.

* Echipa engleză de fotbal FC Liverpool a anunţat joi transferul atacantul japonez Takumi Minamino (RB Salzburg), care va deveni jucătorul campioanei en titre a Europei începând cu data de 1 ianuarie, după deschiderea noii perioade de mercato.

* Fotbalistul german de origine turcă Mesut Ozil a fost scos din jocul video PES în China după declaraţiile sale polemice referitoare la modul în care autorităţile de la Beijing în tratează pe musulmanii uiguri din regiunea Xianjing, informează Reuters.

* Clubul Real Madrid a deplâns prestaţia arbitrului central Alejandro Hernandez Hernandez în El Clasico cu FC Barcelona (0-0), precum şi faptul că sistemul VAR (arbitraj video) nu a intervenit la două acţiuni ale lui Raphael Varane pentru care a reclamat penalty, indicând pe site-ul său că "nici arbitrul şi nici VAR" le-au văzut, informează agenţia spaniolă EFE.

* Englezul Kyle Sinckler, înlocuit din cauza unei comoţii cerebrale în cursul finalei Cupei Mondiale de rugby din Japonia, câştigată de Africa de Sud pe 2 noiembrie (32-12), a afirmat, miercuri, că nu are "nicio amintire" de la acest meci, informează AFP.

* Manuscrisul original al manifestului Jocurilor Olimpice, scris în 1882 de Pierre de Coubertin, a fost vândut cu 8,8 milioane de dolari în cadrul unei licitaţii organizate de casa Sotheby's, miercuri, la New York, un record pentru un obiect care are legătură cu sportul, informează AFP.

* Mercedes, echipa campioană mondială la Formula 1, şi Ineos, una dintre cele mai valoroase echipe din ciclismul profesionist, au anunţat, miercuri, că au încheiat un parteneriat pentru îmbunătăţirea performanţelor lor sportive, relatează AFP.

* Federaţia Internaţională de Tenis (ITF) a anunţat că va renunţa la colectarea datelor în timp real de la toate turneele din World Tennis Tour (WTT) care oferă premii de până la 15.000 de dolari, ca parte a luptei sale împotriva corupţiei, transmite Reuters.

* Grecul Stefanos Tsitsipas şi-a propus să câştige un titlu de Mare Şlem în 2020, în cadrul obiectivului său de a încheia sezonul viitor între primii trei jucătorii ai lumii în circuitul profesionist de tenis, dominat în ultimele sezoane de Rafael Nadal, Novak Djokovic şi Roger Federer, informează Reuters.

* Selecţionata feminină de handbal a Olandei a fost desemnată echipa anului de către Comitetul olimpic olandez, în cadrul unei gale care a avut loc miercuri seara la Amsterdam, la trei zile după câştigarea titlului mondial, informează AFP.

* Philadelphia 76ers a suferit prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon, fiind întrecută cu 108-104 de Miami Heat, miercuri, într-un meci din liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA).

* Preşedintele Vladimir Putin a afirmat joi că Rusia trebuie să poată participa la competiţiile sportive sub culorile drapelului propriu, de care a fost privată din cauza unui scandal de dopaj, informează AFP.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 10

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 17-06-2025 00:09

Fotbal: Victorie fără emoții pentru Chelsea la Cupa Mondială a Cluburilor, 2-0 cu LAFC

Echipa engleză de fotbal Chelsea a debutat cu o victorie în Grupa D a Cupei Mondiale a Cluburilor, găzduită de Statele Unite, 2-0 (1-0) cu formația americană LAFC, luni, pe Mercedes-Benz Stadium din Atlanta. Londonezii au deschis scorul prin portughezul Pedro Neto (34), lansat de Nicolas Jackson, iar argentinianul Enzo Fernandez (80) a &

Sport Extern 16-06-2025 19:38

Fotbal: Vinicius este 'nerăbdător' să câștige Cupa Mondială a Cluburilor cu Real Madrid

Fotbalistul Vinicius Junior a declarat că așteaptă cu nerăbdare să câștige Cupa Mondială a Cluburilor sub conducerea noului antrenor al lui Real Madrid, Xabi Alonso, scrie L'Equipe. 'Toată lumea este foarte fericită. Suntem pregătiți să ne adaptăm programului, căldurii, climei, la tot; suntem cu toții aici, pregătiți. Am vorbit deja cu Xa

Sport Extern 16-06-2025 17:31

Fotbal: Selecționerul Rusiei, Valeri Karpin, a preluat și banca tehnică a echipei Dinamo Moscova

Selecționerul naționalei de fotbal a Rusiei, Valeri Karpin, a preluat luni funcția de antrenor al echipei Dinamo Moscova, cu scopul de a pune capăt unei 'secete' de 50 de ani de titluri de campioană, scrie EFE. Karpin, care anterior a antrenat echipele Spartak Moscova, Rostov și Mallorca, a fost prezent luni la baza de antrenament a clubului, după ce a

Sport Extern 16-06-2025 16:50

Fotbal: Suporterii lui Standard Liege îl 'adoră' pe Rednic, scrie presa belgiană

'Suporterii îl adoră... dar Rednic are de lucru', scrie luni site-ul walfoot.be, după ce antrenorul Mircea Rednic a semnat cu echipa belgiană Standard Liege, pe care a mai pregătit-o în sezonul 2012-2013.

Sport Extern 16-06-2025 16:11

Fotbal: Edward Iordănescu - Am încredere că putem face din Legia Varșovia un club mare din nou

Fostul selecționer al României, Edward Iordănescu, a afirmat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, în care a fost prezentat oficial la conducerea tehnică a echipei de fotbal Legia Varșovia, că a venit cu încrederea că poate aduce din nou glorie clubului polonez. 'Pentru mine este cu adevărat o onoare, sunt mândru și feric

Sport Extern 16-06-2025 16:08

Rugby: Fostul căpitan al naționalei Angliei, Owen Farrell, revine la Saracens

Fostul căpitan al naționalei de rugby a Angliei, Owen Farrell, părăsește echipa Racing 92 Paris și va reveni la Saracens Londra, formația la care s-a lansat, a anunțat gruparea din Premiership, scrie AFP. 'Cel mai mare jucător din toate timpurile s-a întors', a anunțat Saracens pe rețelele sale de socializare cu privire la Farrell, care a părăsit

Sport Extern 16-06-2025 15:47

Auto - F1: Hamilton, devastat după ce a lovit o marmotă în timpul MP al Canadei

Lewis Hamilton, de șapte ori campion mondial, a declarat că a fost 'devastator' să afle că a lovit o marmotă în timpul Marelui Premiu al Canadei de Formula 1 de duminică, informează DPA. După ce a pornit de pe locul cinci, pilotul Ferrari spera să obțină primul său podium de când s-a alăturat Scuderiei, venind de la Mercedes în acest

Sport Extern 16-06-2025 14:29

Fotbal: Gattuso va fi prezentat oficial, joi, ca selecționer al Italiei

Antrenorul Gennaro Gattuso va fi prezentat oficial joi, în cadrul unei conferințe de presă la Hotelul Parco dei Principi din Roma, după ce Federația Italiană de Fotbal (FIGC) a anunțat duminică că fostul mijlocaș a fost ales pentru a-i succede lui Luciano Spalletti ca selecționer al echipei naționale, scrie agenția ANSA. Luciano Spalletti, a cărui soartă

Sport Extern 16-06-2025 14:03

Fotbal: Mircea Rednic, numit antrenor principal la Standard Liege

Clubul belgian de fotbal Standard Liege a ajuns la un acord cu tehnicianul român Mircea Rednic pentru numirea sa în funcția de antrenor principal, a anunțat clubul, luni, pe site-ul său oficial. Rednic (63 ani) a fost jucător la Standard între 1991 și 1996, cucerind o Cupă a Belgiei (1993) și încheind de două ori pe locul al doilea &ici

Sport Extern 16-06-2025 13:02

Tenis: Jannik Sinner continuă să conducă în clasamentul ATP; Taylor Fritz a urcat pe locul 4

Tenismanul italian Jannik Sinner continuă să conducă în clasamentul mondial al jucătorilor profesioniști de tenis (ATP), publicat luni, cu un avans considerabil față de spaniolul Carlos Alcaraz, transmite AFP. Sinner are peste două mii de puncte în plus față de iberic, care l-a învins în finala de la Roland Garros. Podi

Sport Extern 16-06-2025 12:32

Fotbal: Universitatea Craiova s-a despărțit de atacantul Jovo Lukic după numai un sezon

Clubul de fotbal Universitatea Craiova a anunțat, luni, despărțirea de atacantul bosniac Jovo Lukic, într-un comunicat postat pe pagina sa de Facebook. ''Clubul Universitatea Craiova anunță despărțirea de atacantul Jovo Lukic. Îi mulțumim ți îi dorim mult succes pe viitor!'', se arată în mesaj.

Sport Extern 16-06-2025 10:53

Auto: Ferrari, învingătoare în Cursa de 24 de Ore de la Le Mans (WEC)

Echipa Ferrari, cu monopostul numărul 83, avându-l drept lider pe fostul pilot polonez de Formula 1 Robert Kubica, a câștigat, duminică, cea de-a 93-a ediție a tradiționalei Curse de 24 de Ore de la Le Mans, etapă din Campionatul Mondial de Anduranță (WEC), oferind mărcii italiene o fabuloasă triplă, după succesele din 2023 și 2024, informează AFP.

Sport Extern 16-06-2025 09:50

Atletism: Armand Duplantis a doborât din nou recordul mondial la săritura cu prăjina - 6,28 m

Atletul suedez Armand Duplantis și-a îmbunătățit recordul mondial la săritura cu prăjina pentru a 12-a oară în cariera sa, trecând peste ștacheta înălțată la 6,28 metri, duminică, în fața propriului public, cu ocazia reuniunii atletice de la Stockholm din cadrul circuitul Ligii de Diamant, informează AFP. După ce

Sport Extern 16-06-2025 09:48

Tenis: Alcaraz debutează în sezonul pe iarbă la Queen's (ATP)

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, care a sărbătorit la Ibiza al doilea său triumf la Roland Garros, va începe sezonul pe iarbă la turneul ATP 500 de la Queen's, scrie AFP. ''M-am distrat de minune, doar trei nopți, trei zile, și cred că a fost mai mult decât suficient. Probabil cel mai nebunesc lucru pe care l-am făcut

Sport Extern 16-06-2025 00:34

Fotbal: PSG a învins-o pe Atletico Madrid fără drept de apel (4-0), la Cupa Mondială a Cluburilor

Paris Saint-Germain, campioana Europei, a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 4-0 (2-0), duminică, pe Rose Bowl Stadium din Los Angeles, în Grupa B a competiției de fotbal Cupa Mondială a Cluburilor, găzduită de Statele Unite. Echipa franceză s-a impus fără drept de apel, prin golurile marcate de Fabian Ruiz (19), Vitinha (45+