Covasna / Primarul Antal Arpad, după COVID-19: Mă simţeam ca o jucărie cu o baterie care se descarcă
Primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, a declarat luni, într-o conferinţă de presă susţinută la 14 zile după ce a fost diagnosticat cu COVID-19, că această boală este mult diferită de o gripă şi i-a îndemnat pe localnici
Coronavirus: Aproape 170.000 de oameni au murit în plus în UE în timpul primului val, faţă de media ultimilor 4 ani
Aproape 170.000 de persoane au murit în plus în 26 de state membre ale Uniunii Europene în timpul primului val al pandemiei de coronavirus între lunile martie şi iunie decât în perioada similară a precedenţilor patru ani în medie, arată c
Municipiul Cluj-Napoca a depăşit incidenţa de 3 la mia de locuitori cu COVID-19; sunt analizate măsurile necesare
Municipiul Cluj-Napoca a depăşit ponderea de 3 persoane la mia de locuitori infectate cu COVID-19 şi urmează să fie analizate măsurile care se vor lua. "Mâine vom analiza în CJSU toate aspectele. Deocamdată vorbim de 3,02, în condiţiil
Prahova: Două unităţi sanitare private vor trata pacienţi COVID-19; solicitarea a fost trimisă Ministerului Sănătăţii
Două unităţi sanitare private din judeţul Prahova vor trata pacienţi confirmaţi cu noul coronavirus, solicitarea de introducere a acestora în circuitul de gestionare a cazurilor COVID-19 fiind trimisă, luni, către Ministerul Sănătăţii,
VIDEO Iohannis: Alegerile parlamentare au fost stabilite conform legii şi vor avea loc pe 6 decembrie
Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, luni, la Palatul Cotroceni, că alegerile parlamentare vor avea loc la data stabilită de lege - 6 decembrie. "Alegerile parlamentare au fost stabilite conform legii şi vor avea loc pe 6 decembrie
VIDEO Iohannis: Atitudinea prefectului Capitalei şi modul în care a acţionat - de neacceptat
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, luni, că atitudinea prefectului Capitalei, Gheorghe Cojanu, şi modul în care acesta a acţionat sunt inacceptabile, punctând că acest lucru nu trebuie să rămână fără urmări. "Este de neînţele
Covasna: Scenariu roşu în municipiul Sfântu Gheorghe şi alte şapte localităţi
Unităţile de învăţământ din municipiul Sfântu Gheorghe şi din alte şapte localităţi din judeţul Covasna, respectiv Arcuş, Bodoc, Malnaş, Mereni, Poian, Valea Mare şi Angheluş, vor intra de marţi în scenariul roşu, cursurile urmâ
Dolj: Unităţile de învăţământ din Craiova intră în scenariul roşu; purtarea măştii de protecţie - obligatorie
Unităţile de învăţământ din municipiul Craiova şi comuna Cârcea, unde incidenţa cazurilor de COVID-19 este de peste 3 la 1.000 de locuitori, intră în scenariul roşu începând din 21 octombrie şi până pe 3 noiembrie, potrivit unei ho
Primăria Sectorului 4 anunţă că a distribuit 2.389 de tablete în şcoli pentru cursurile online
Primăria Sectorului 4 a anunţat luni că a distribuit către şcolile pe care le are în administrare, pe baza necesarului întocmit de către fiecare unitate de învăţământ, tabletele necesare pentru ca toţi elevii să poată avea acces la p
Timiş: Mai multe şcoli şi grădiniţe intră în scenariul roşu de activitate
Mai multe şcoli şi grădiniţe din Timişoara şi din judeţ trec în scenariul roşu de desfăşurare a activităţii didactice, în urma hotărârii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, întrunit, luni, la propunerea Inspectoratu
Braşov: Încă o şcoală şi o grădiniţă din municipiul reşedinţă - în scenariul roşu
O şcoală şi o grădiniţă din municipiul Braşov au trecut, de luni, la "scenariul roşu", astfel încât, în prezent, la nivelul întregului judeţ, numărul unităţilor şcolare în care a fost suspendată activitatea ce presupune prezenţă
Vaslui: 60 de clase îşi mută activitatea în online; 130 revin la scenariile 1 şi 2
Membrii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Vaslui au decis, luni, suspendarea cursurilor faţă în faţă şi în sistem hibrid pentru un număr de 60 de clase din 18 unităţi de învăţământ în urma unor cazuri de infe
CJSU Ilfov: Şase localităţi au incidenţa cazurilor de COVID-19 între 1,5 şi 3 la mia de locuitori
Localităţile Otopeni, Baloteşti, Corbeanca, Dascălu, Glina şi Periş au incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 pe ultimele 14 zile între 1,5 şi 3 la mia de locuitori, astfel că se aplică corespunzător măsurile prevăzute în H.G. nr
Coronavirus: Medicii greci se tem de un colaps al sistemului sanitar public în urma creşterii contagierilor
În faţa noului record de contagieri cu virusul SARS-Cov-2 înregistrat în urmă cu o lună, medicii greci se tem că sistemul public de sănătate nu va mai putea face faţă unei escaladări a cazurilor aşteptată pentru lunile mai grele, noiem
Covasna: Teatrele, cinematograful, sălile de fitness, muzeele din Sfântu Gheorghe, închise în următoarele două săptămâni
Teatrele, cinematograful, muzeele, sălile de fitness şi de jocuri de noroc din Sfântu Gheorghe vor fi închise în următoarele două săptămâni, măsura fiind dispusă de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă după ce incidenţa ca
Consiliul Naţional al Elevilor solicită introducerea acestora pe lista prioritară de testare pentru COVID-19
Consiliul Naţional al Elevilor solicită introducerea acestora pe lista prioritară de testare pentru COVID-19, având în vedere că elevii care sunt prezenţi la cursuri petrec, în medie, 6 ore pe zi în aceeaşi încăpere, alături de colegii
Olt: Două centre rezidenţiale DGASPC, unde sunt focare de COVID-19, au intrat în carantină
Centrele rezidenţiale din Slatina şi Cezieni ale Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Olt au intrat în carantină după ce în aceste instituţii au fost confirmate zeci de cazuri de COVID-19 atât în râ
Patru judecători confirmaţi cu COVID-19 la Curtea de Apel Târgu Mureş - alţi cinci şi un grefier, izolaţi la domiciliu
Curtea de Apel Târgu Mureş a anunţat, luni, că patru judecători ai instanţei au fost diagnosticaţi cu COVID-19 în ultimele zile, alţi patru judecători, contacţi direcţi, se află în carantină, iar un alt magistrat şi o grefieră sunt
Harghita: Masca de protecţie, obligatorie în municipiul Miercurea Ciuc
Purtarea măştii de protecţie devine obligatorie, începând de marţi, în toate spaţiile publice din municipiul Miercurea Ciuc, unde incidenţa cazurilor de COVID-19 a depăşit rata de 3 la 1.000 de locuitori, informează autorităţile locale
Arad: Spitalul de campanie pentru COVID-19 a fost operaţionalizat la şase luni de când a fost amenajat
Spitalul de campanie amenajat, la începutul lunii aprilie, în cadrul Expo Arad Internaţional, a fost operaţionalizat, luni, însă deocamdată aici se vor face doar internări de o zi, pentru evaluarea stării de sănătate a celor testaţi pozi




