GCS: 2.358 de persoane - reconfirmate pozitiv cu COVID-19
Un număr de 2.358 de persoane au fost retestate şi reconfirmate pozitiv cu COVID-19, a anunţat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. "Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 2.358 de
GCS: Numărul românilor din străinătate confirmaţi cu noul coronavirus rămâne 6.862
Numărul românilor din afara ţării confirmaţi cu infecţie cu noul coronavirus rămâne 6.862, iar cel al deceselor 126, informează, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, 1.934 de români au fost confirmaţi, până acum, c
GCS: Număr mare de pacienţi cu COVID-19 la ATI - 1.149; persoane internate - 12.892
Un număr de 12.892 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.149 la terapie intensivă, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Pe teritoriul României, 47.681 de persoane confirmate c
Coronavirus/ GCS: 8.778 de amenzi aplicate în ultimele 24 de ore; valoarea totală - 1.418.195 de lei
Poliţiştii şi jandarmii au aplicat, în ultimele 24 de ore, 8.778 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.418.195 de lei, ca urmare a încălcării prevederilor Legii 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efecte
Coronavirus/GCS: Alte 174 de persoane infectate cu COVID-19 au murit în ultimele 24 de ore
Alte 174 de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul total al deceselor în România ajungând la 8.684, informează, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, în intervalul 12.11.2020 (10,00) - 13.11.2020 (10,00)
GCS: 9.489 de cazuri noi de COVID-19; teste efectuate în ultimele 24 de ore - 37.136
Un număr de 9.489 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, în ultimele 24 de ore, în urma efectuării a 37.136 de teste la nivel naţional, informează, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt ca
Covasna: Ministrul Tătaru spune că vaccinarea anti-COVID nu e obligatorie, dar autorităţile o recomandă
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat vineri, la Sfântu Gheorghe, că vaccinarea anti-COVID-19 a populaţiei nu este obligatorie, opţiunea de a face vaccinul fiind la latidunea fiecăruia dintre noi, însă autorităţile o recomandă
Arad: O asistentă medicală a decedat din cauza COVID-19 la 55 de ani, fără să aibă alte afecţiuni cunoscute
O asistentă de la Spitalul Orăşenesc Ineu a decedat, vineri, pe Secţia ATI a unităţii medicale, unde era tratată pentru COVID-19, colegii afirmând că evoluţia bolii a fost "galopantă", deşi femeia nu avea alte afecţiuni medicale cunoscu
"Regina Maria" frigate returns from NATO mission with 110 seamen infected with COVID-19
Frigate "Regina Maria" [Queen Mary] returned, on Friday morning, to the base port of Constanta, almost a month before the completion of the NATO mission in which it participates in the Mediterranean Sea, with 110 seamen diagnosed with COVID-19 at ac
Coronavirus: Olga Tokarczuk, laureată a premiului Nobel pentru literatură, susţine că datorează noua sa carte pandemiei
Noua carte a scriitoarei Olga Tokarczuk, laureată a premiului Nobel pentru literatură, publicată joi în Polonia, nu ar fi fost posibilă fără pandemie, recunoaÅŸte autoarea în prefaÅ£a volumului, potrivit DPA. "ÃŽi datorez această carte Ã
În Indonezia începe anul acesta vaccinarea în masă împotriva coronavirusului, anunţă preşedintele Widodo (Reuters)
Preşedintele Indoneziei, Joko Widodo, a anunţat vineri că autorităţile de la Jakarta au solicitat autorizarea de urgenţă pentru a începe vaccinarea în masă împotriva coronavirusului, transmite Reuters după un interviu în exclusivitate.
O unitate mobilă ATI va ajunge la Spitalul Municipal Timişoara
O unitate mobilă de Terapie Intensivă cu 12 paturi va ajunge, vineri, la Spitalul Municipal Timişoara, fiind trimisă de Centrul Naţional de Comandă şi Conducere a Intervenţiilor (CNCCI) în urma unei analize a situaţiei epidemiologice de la
Coronavirus: Nou record zilnic de infectări raportate în Germania, în pofida măsurilor de lockdown
Germania a raportat vineri un nou record de contaminări cu noul coronavirus în termen de 24 de ore, la o săptămână şi jumătate după introducerea unui lockdown parţial pentru a limita propagarea pandemiei, relatează dpa. Cifrele anunţa
VIDEO UPDATE Iohannis - apel pentru respectarea noului set de măsuri adoptate în contextul pandemiei de COVID-19
Preşedintele Klaus Iohannis a făcut un apel, vineri, pentru respectarea noului set de măsuri restrictive impuse în contextul pandemiei de COVID-19, arătând că se aşteaptă ca acestea să aibă efecte în două-trei săptămâni.
Ministrul Sănătăţii: Vom achiziţiona trei milioane de teste rapide, care vor fi date Unităţilor de Primiri Urgenţe
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat vineri, la Sfântu Gheorghe, că în următoarea perioadă vor fi cumpărate trei milioane de teste rapide pentru depistarea infecţiei cu noul coronavirus, care vor fi distribuite Unităţilor de Pr
Gorj: Focarul de COVID-19 de la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Târgu Cărbuneşti al DGASPC, stins
Focarul de COVID-19 de la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Târgu Cărbuneşti al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Gorj a fost stins, toţi beneficiarii şi angajaţii unităţii care au fost testaţ
Cluj: Concurs de rezidenţiat în 30 de săli; măsuri extraordinare la UMF "Iuliu Haţieganu" în contextul COVID-19
Concursul de rezidenţiat organizat, fizic, de Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) din Cluj-Napoca va avea loc în 30 de săli, pentru a se evita răspândirea COVID-19. "Conducerea Universităţii de Medicină şi Farmacie "Iuliu Haţi
VIDEO Orban, despre eliberarea din funcţie a subprefectului de Sibiu: Răspunsul îl puteţi vedea în rata de infectare
Premierul Ludovic Orban a declarat, întrebat despre eliberarea din funcţie a subprefectului de Sibiu, Rareş Macrea, că răspunsul se poate vedea în rata de infectare cu SARS-CoV-2 înregistrată la nivelul judeţului. "Răspunsul la această
Fotbal: Jucătorii echipei naţionale de tineret a României, testaţi negativ la coronavirus
Jucătorii din lotul echipei naţionale de tineret a României, aflat în cantonamentul de la Buftea pentru partida cu Danemarca din preliminariile Campionatului European Under-21 de anul viitor, au fost testaţi negativ la coronavirus, probele fiin
Fregata ''Regina Maria'' a revenit din misiunea NATO cu 110 marinari infectaţi cu COVID-19 la bord
Fregata "Regina Maria" a revenit, vineri dimineaţă, în portul bază Constanţa, cu aproape o lună de zile înaintea finalizării misiunii NATO la care participa în Marea Mediterană, având 110 marinari diagnosticaţi cu COVID-19 la bord, potri





