Primăria Arad anunță că nu disponibilizează angajați; în ultimii cinci ani și-a redus organigrama cu 316 posturi
Primăria Arad a anunțat că nu va face disponibilizări în cadrul măsurilor de reducere a cheltuielilor, pentru că se încadrează în limita maximă de personal stabilită de Guvern, în condițiile în care în ultimii cinci ani și-a redus organigrama cu 316 posturi.
În cadrul unei ședințe a Consiliului Local Municipal care a avut loc marți, a fost aprobat proiectul de hotărâre privind modificarea organigramei și a statului de funcții ale aparatului de specialitate al primarului.
'În urma reorganizării, structura de personal a fost ajustată astfel încât să respecte plafonul impus, fără a fi necesare concedieri. Situația actuală indică un total de 587 de posturi în organigramă, dintre care 522 sunt ocupate, iar 65 sunt vacante și nu se intenționează ocuparea lor. Un aspect distinct al organizării administrative la nivelul municipiului Arad îl reprezintă statutul Direcției Generale Poliția Locală Arad. Spre deosebire de alte unități administrativ-teritoriale din țară, unde poliția locală funcționează ca instituție cu personalitate juridică proprie, în municipiul Arad aceasta este organizată ca direcție în cadrul aparatului de specialitate al primarului, astfel în totalul de 587 de posturi ale organigramei se regăsesc și cele 130 de posturi ale Direcției Generale Poliția Locală', a precizat instituția într-un comunicat de presă.
În ultimii cinci ani, administrația locală și-a redus organigrama de la 903 posturi la 587.
'Aradul se află într-o situație favorabilă, deoarece, de ani de zile, nu au mai fost organizate concursuri de angajare. Astfel, posturile rămase vacante în urma plecărilor naturale nu au fost ocupate. Am redus inclusiv numărul funcțiilor de conducere, ceea ce ne permite să avem o organigramă sub limita prevăzută de lege și mai eficientă comparativ cu alte administrații din țară. Eforturile făcute în ultimii ani se reflectă în aceste rezultate, iar economiile la salarizare sunt constante de aproximativ cinci ani', afirmă primarul Călin Bibarț, citat în același comunicat.
Referitor la situația pe județ, președintele Sindicatului SCOR Arad, Cantemir Dărău, declarase săptămâna trecută, pentru AGERPRES, că doar 10% din cele 901 posturi care ar urma să fie desființate în primării, Consiliul Județean și Prefectură sunt ocupate.
'Județul Arad nu va fi foarte afectat din punct de vedere al oamenilor care vor fi disponibilizați în administrație, pentru că marea majoritate a posturilor ce sunt vizate sunt vacante. Estimăm că undeva la 100 de oameni vor fi disponibilizați. Mai ales primăriile de comune, în ultimii ani, au funcționat cu mai puțini oameni decât erau prevăzuți în organigrame. Trebuie precizat că OUG 7 prevede mai multe reguli privind reducerea acestor posturi și a cheltuielilor de personal, astfel că sunt situații particulare pentru fiecare UAT', declarase Cantemir Dărău.
În administrația din județ, normativele prevăd maximum 3.117 posturi, dar, după aplicarea restructurărilor cerute de Guvern, numărul acestora se va reduce la 2.216. AGERPRES/(AS - redactor: Marian Buga, editor: George Onea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Argeș: Au fost reactivate cele zece puncte de prim ajutor și distribuție a apei din Pitești
Comitetul Local pentru Situații de Urgență al municipiului Pitești a dispus reactivarea punctelor de prim ajutor și de distribuție a apei potabile, pentru a veni în sprijinul populației și a atenua efectele disconfortului termic în perioadele caniculare. Potrivit unei informări transmise joi de Primăria Pitești, punctele de prim ajutor sunt amplasa
Tulcea: Numărul persoanelor care preferă vacanțele în hotelurile plutitoare din Deltă este în creștere
Numărul persoanelor care preferă vacanțele într-un hotel plutitor în Delta Dunării este în creștere anul acesta, în comparație cu anul trecut, în ciuda războiului declanșat de Rusia în Ucraina, spun unii operatori de turism. Proprietarul uneia dintre societățile care oferă de mai mulți ani sejururi în rezervați
Buzău: Pârâu cu debit maxim depășit după 33 de ani; specialiștii cer interzicerea campărilor în zona apelor
Administrația Bazinală de Apă (ABA) Buzău-Ialomița a dispus comitetelor locale pentru situații de urgență (CLSU) să ia măsuri pentru gestionarea inundațiilor, de la interzicerea turiștilor de a campa în zonele din apropierea râurilor, până la pregătirea unui stoc minim de materiale de intervenție, după ce în lunile mai și iunie s-au produs viituri pe
Argeș: Coliziune între un microbuz și un autoturism; cinci persoane au fost rănite
Cinci persoane au fost rănite joi dimineață în apropierea localității Oarja, în urma coliziunii între un microbuz și un autoturism, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. Accidentul s-a produs pe un drum județean, în zona unui pasaj peste autostrada A1. Pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere cu a
Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei
Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr
IGSU: Intervenții ale pompierilor în 12 localități din 10 județe, afectate de furtuni
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat, miercuri, intervenția pompierilor în 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Prahova: Manifestație de protest în fața IJP față de ancheta în cazul panourilor cu mesajul 'Stop Vexler.ro'
Câteva zeci de persoane au protestat, miercuri, în fața Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova față de decizia acestei instituții de a deschide un dosar penal după ce pe DN 1 au apărut panouri cu mesaje precum 'Stop Vexler.ro', cu referire la legea privind combaterea extremismului, inițiată de deputatul Silviu Vexler și adoptată î
Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate
Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s
VIDEO Bihor: Adolescent înecat în Balta de la Șimian, unde intrase să se scalde
Un adolescent a murit înecat, miercuri după-amiază, în apa Bălții de la Șimian, unde a intrat să se scalde împreună cu un alt minor, care a reușit să iasă la mal, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor. 'În cursul acestei zile, în jurul orei 18:20, o persoană a apelat numărul unic 112,
Atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru București și localități din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru municipiul București și localități din județul Timiș. Potrivit meteorologilor, până la ora 19:20, în Capitală se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15...20 l/mp, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dime
Alba: Festivalul Cetăților Dacice, în apropiere de Piatra Craivii, vechiul Apoulon
Cel mai vechi festival de reconstituire antică din România, Festivalul Cetăților Dacice, se va desfășura de vineri până duminică (26-28 iunie, în apropiere de Piatra Craivii. 'Vă invităm în acest weekend la o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Cetăților Dacice. Pe parcur
Un secol de aviație comercială - celebrat de autorități din România și R. Moldova pe Aeroportul Iași
Autoritățile din România și Republica Moldova au celebrat 100 de ani de la inaugurarea primei rute comerciale de aviație din România, București-Galați-Iași-Chișinău, printr-un eveniment aniversar organizat, miercuri, pe aeroportul ieșean, în parteneriat cu Liga Aeriană Română și Consiliul Județean Iași. Manifestarea, de
UPDATE Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina
Traficul rutier a fost reluat pe DN 67C - Transalpina, după ce a fost blocat de aluviuni timp de o oră în zona Căpâlna, pe Valea Sebeșului, în urma precipitațiilor abundente căzute miercuri după-amiaza. UPDATE ORA 17.53 Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina Trafi
PMB: Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu', date în folosință de la 1 iulie
Primăria Capitalei informează că Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu' urmează să fie date în folosință de la 1 iulie. Cele două parcări cu plată totalizează 1.746 de locuri. 'Ambele au zăcut nefolosite de 4, respectiv de 15 ani, de când au fost construite. Cea de la Pantelimon se transformas
Argeș: Amplu exercițiu de intervenție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice
Un amplu exercițiu de interveție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice s-a desfășurat, miercuri, în comuna Valea Mare Pravăț și orașul Mioveni, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.











