logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Timiș: Retroparada Primăverii, cu modele ale 'automobilelor astronauților americani'

Image

Piața Unirii din Timișoara a devenit, la sfârșitul săptămânii, un adevărat muzeu al eleganței pe patru roți, în cadrul primei ediții a Retroparadei Primăverii organizate în oraș.

În Piața Unirii au poposit peste 150 de autovehicule de epocă, printre atracții numărându-se și modele ale 'automobilelor astronauților americani'. Cea mai 'bătrână doamnă' prezentă în paradă a fost un Buick Master Six din anul 1926.

 

 

Și pentru că nu sunt văzute prea des pe șosele, ele trezesc un interes deosebit în rândul pasionaților de mașini, al seniorilor care își amintesc cu nostalgie de perioadele în care bunicii lor își imortalizau imaginea în fotografii lângă un astfel de automobil sau al copiilor, care văd asemenea mașini în colecțiile lor de jucării.

Cătălin Vasii este proprietarul unei astfel de bijuterii pe patru roți, cu un design sportiv și elegant, un Corvette C3, despre care spune că a fost modelul de mașină pe care îl primeau astronauții americani ca recompensă, după ce reveneau din misiuni. El este atras de mașinile de epocă, pentru că îi amintesc mult de copilărie.

'Este un Corvette C3 din anul 1980, dar modelul s-a făcut între 1968 și 1982. Ce e interesant la mașinile Corvette, este că astronauții foloseau Corvette-uri. Fiind funcționari publici, ei nu aveau voie să primească cadouri, dar o firmă, un dealer de Corvette din Florida, a venit cu o schemă în care aceștia primeau Corvette-uri sub formă de închiriere cu o taxă simbolică de un dolar pe an. Astfel, toți astronauții foloseau Corvette, în perioada în care SUA chiar o duceau bine. De exemplu, este un film în care Jack Nicholson joacă rolul unui astronaut la pensie și conduce un Corvette exact ca acesta. Este o mașină foarte frumoasă, sunt fotografii cu Jimi Hendrix la volanul unei mașini identice. De obicei, cine conduce mașină clasică, conduce acele mașini clasice pe care le vedea la televizor sau în copilărie. Și atunci, fiecare generație, cu copilăria proprie. Pasiunea pentru astfel de mașini este un fel, în mod secret, de a ne retrăi un pic copilăria, de a conduce mașinile pe care le vedeam în filme', a declarat, pentru AGERPRES, Cătălin Vasii.

 

 

Lui îi place să conducă automobilul mai ales în afara orașului, în orice sezon, mai puțin iarna, pentru că mașina nu are sisteme electronice de siguranță, dar este pregătit să participe și la raliuri auto.

'Conduc, preferabil afară din oraș, unde să nu fie aglomerat drumul, astfel încât să mă pot bucura de experiență. Nu prinde viteză foarte mare, pentru că fix în perioada aceea de prin 1977 a început criza petrolului și a fost redusă puterea motorului, ca să nu consume prea mult, după standardele de atunci. Încă nu particip la raliuri, dar o să particip anul acesta; există raliu de regularitate pentru mașini retro, iar scopul e să parcurgi anumite segmente de drum cu anumită viteză dată. Se organizează în Banat', detaliază Cătălin Vasii.

Organizatorul Retroparadei Primăverii de la Timișoara, reprezentant zonal al Retromobil Club, Adrian Hațegan, a explicat, pentru AGERPRES, că pasiunea pentru mașini a avut-o dintotdeauna, iar la eveniment s-a prezentat cu un Mercedes decapotat.

 

 

'Este prima ediție pe care o organizăm la Timișoara și sunt prezente inclusiv motociclete, cu una dintre ele, un coleg al nostru clasându-se pe locul III la concursul de eleganță de la Sinaia. (...) Între altele, este sectorul cu aproape toată colecția de la Mercedes, Triunfuri, Fiat, Ford, Dacia, GMC Vanguard, Pontiac, Osmobil Delta 88, secțiunea de mașini antebelice. Toată pasiunea noastră a pornit cu Dacia și ulterior s-a dezvoltat (...). În România, cele mai mari colecții de mașini istorice din țară sunt cele ale domnului Țiriac. Și Regele Mihai avea o colecție destul de impresionantă', a punctat Adrian Hațegan.

Sute de persoane s-au oprit pentru câteva clipe să-și facă poze lângă mașinile de epocă din Piața Unirii din Timișoara, inclusiv grupuri de turiști din Extremul Orient aflați în trecere.

 

 

'Mesajul nostru este ca toată lumea să se bucure de aceste autovehicule, să le vadă și să atragem mai mulți pasionați. Pe șosele vedem astfel de mașini destul de rar sau ocazional, pentru că majoritatea proprietarilor vor să le mențină într-o stare cât mai impecabilă și cât mai bună. Motiv pentru care mașinile acestea fac un număr de kilometri destul de mic anual, sub 1.000 de kilometri pe an. Eu ies cu mașina mea de obicei prin oraș, în 90% din cazuri la evenimentele noastre', a explicat Adrian Hațegan.

O mașină care a adus zâmbete pe multe fețe a fost un 'microbuz' obișnuit, pe care proprietarul l-a dotat și transformat, având pe capotă inscripția 'Comunicații Radio de Urgență', cu număr de înmatriculare 'KGB'.


'Este o poveste mai veche cu mașina aceasta. Eu am transformat-o și am dotat-o cu antene de transmisie. La bază, a fost doar interiorul de camper, un pat rabatabil. Restul, tot ce e în exterior, dușul solar, bagajul, aparatura radio a fost montat de mine. Am mers cu ea mult. Ultimul drum a fost până în Dolomiți, în Italia. E o mașină simplă, nu are ce să se strice la ea. (...). Mă bucur să văd că tinerii apreciază această paradă a mașinilor istorice, e ceva deosebit pentru ei', a explicat Stanciu Călincu. AGERPRES/(A - redactor: Otilia Halunga, editor: George Onea, editor online: Anda Badea)

 

Foto: Otilia HALUNGAAGERPRES

Afisari: 546

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 23-06-2025 16:34

ANM: Vreme deosebit de caldă în următoarele două săptâmâni; probabilitate de averse pe 28 și 29 iunie

Vremea va rămâne deosebit de caldă în toate regiunile pe parcursul următoarelor două săptămâni (23 iunie - 6 iulie), cu valori termice maxime ce vor ajunge la 38 de grade, în Banat, în timp ce, din punct de vedere pluviometric, se vor semnala averse cu probabilitate mai mare pe 28 și 29 iunie, conform prognozei de specialitate, publicată

Administratie 23-06-2025 15:29

A fost finalizat studiul de fezabilitate pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu; lucrările ar urma să dureze 3 ani

Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, anunță că a fost finalizat studiul de fezabilitate pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu - Fabrica de Glucoză - Șoseaua Pipera. Proiectul va ajunge la Consiliul General, în vederea dezbaterii. Aprobarea va permite autorității locale să lanseze achiziția pentru proiectare și exec

Administratie 23-06-2025 13:07

Bihor: Primăria Oradea amplasează 30 de cișmele publice cu apă potabilă în oraș, ca sprijin în perioada verii

Primăria Oradea, prin intermediul Companiei de Apă Oradea, a instalat, până în prezent, zece cișmele publice cu apă potabilă, dintr-un total de 30 ce urmează să fie montate în mai multe zone ale orașului ca măsură de sprijin pentru populație în contextul temperaturilor ridicate înregistrate pe durata verii.  

Social 23-06-2025 12:30

REPORTAJ Bibaniada, singurul concurs de pescuit din Deltă dedicat femeilor, a devenit un eveniment internațional

Bibaniada, singurul concurs de pescuit din Delta Dunării dedicat femeilor, a devenit anul acesta un eveniment internațional, iar pentru prima oară capturile participantelor la competiție au fost pregătite de bărbați, acțiunea asociației Ivan Patzaichin-Mila 23 (IP-M23) transformându-se într-un 'reminder' pentru iubitorii mișcării în aer liber cu pri

Administratie 23-06-2025 12:11

Termoenergetica: Furnizarea apei calde, întreruptă la blocuri din sectoarele 3, 5 și 6, pentru lucrări de modernizare

Furnizarea apei calde va fi sistată la sute de blocuri din sectoarele 3, 5 și 6, pentru lucrări de înlocuire, modernizare și reparații, informează Compania Municipală Termoenergetica București. Intervențiile au durate diferite de realizare, în funcție de complexitatea fiecărei lucrări, reiese dintr-un comunicat transmis luni de companie.

Social 23-06-2025 10:19

Vreme călduroasă, cu temperaturi de până la 37 grade și disconfort termic ridicat în Capitală, luni și marți

Vremea va fi călduroasă în Capitală pe parcursul zilelor de luni și marți, cu temperaturi ce vor urca până la 37 de grade și disconfort termic ridicat, conform prognozei speciale pentru municipiul București, publicate de Administrația Națională de Meteorologie. Astfel, de luni, ora 12:00, până marți, ora 10:00, vremea va fi c

Social 23-06-2025 10:16

Cod galben de caniculă în peste jumătate de țară, de marți dimineața

Administrația Națională de Meteorologie a emis un alt Cod galben de caniculă, valabil de marți dimineața în județe din Banat, Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, sud-vestul Transilvaniei și în Dobrogea continentală, unde temperaturile maxime pot atinge 38 de grade. Astfel, în intervalul 24 iunie, ora 10:00 - 25 iunie, ora 10:0

Social 23-06-2025 10:07

Cod galben de caniculă în sudul Banatului, Oltenia, nord-vestul Munteniei și sud-vestul Transilvaniei, pe parcursul zilei de luni

Administrația Națională de Meteorologie a emis luni o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă pe parcursul întregii zile în 10 județe din sudul Banatului, Oltenia, nord-vestul Munteniei și sud-vestul Transilvaniei. În aceste regiuni se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată (maxime de 3

Social 23-06-2025 09:34

TPBI repune în funcțiune autobuzul 780, între Gara Basarab, Gara de Nord și Aeroportul 'Henri Coandă'

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI) a dispus repunerea în funcțiune a liniei de autobuz 780, ca urmare a suspendării circulației trenurilor între Gara de Nord și Aeroportul Internațional 'Henri Coandă', din cauza defectării unui automotor. Potrivit unui anunț al TPBI, p&a

Administratie 23-06-2025 09:00

Bihor: Prima ediție a Festivalului 'Picnic', la Oradea (27-29 iunie)

Orădenii sunt invitați în weekendul următor la prima ediție a festivalului 'Picnic', care va transforma strada Libertății într-un spațiu viu, dedicat unei petreceri urbane pe timp de zi, cu DJ sets, preparate culinare savuroase și zone de relaxare.

Social 23-06-2025 08:15

Un cutremur de magnitudine 4 s-a produs luni dimineața în județul Buzău

Un cutremur cu magnitudinea 4 s-a produs, luni dimineața, la ora 4:42, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul a avut loc la adâncimea de 125,3 kilometri, în apropierea următoarelor orașe: 51 km vest de

Social 23-06-2025 07:21

Ialomița: Un TIR și un autoturism, implicate într-un accident pe DN2, la Cotorca; o persoană a decedat

O persoană a decedat în urma unui accident produs luni dimineață pe DN 2 Urziceni - Buzău, în localitatea Cotorca, județul Ialomița, fiind implicate un TIR și un autoturism. Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că pe DN 2 Urziceni - Buzău, în zona localității Cotorca, județul Ialomi

Social 23-06-2025 07:13

Incendiu la un service auto din municipiul Botoșani

Un incendiu s-a produs, în noaptea de duminică spre luni, în parcarea unui service auto din municipiul Botoșani, au anunțat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU). Potrivit acestora, două autoturisme au fost cuprinse de flăcări, iar un bărbat care a observat focul a sunat după ajutor la pompieri.

Social 22-06-2025 23:51

VIDEO/UPDATE Accident autocar Călărași/ 11 minori, transportați la Spitalele 'Marie Curie' și 'Grigore Alexandrescu' din Capitală

O persoană decedată, doi minori în stare gravă și 18 persoane rănite ușor - este bilanțul accidentului care a avut loc duminică pe A2 București - Constanța, pe sensul către litoral, în zona localității Nicolae Bălcescu, județul Călărași, după ce un autocar s-a răsturnat în afara carosabilului, în urma unei explozii a anvelopei dreapta față.

Social 22-06-2025 21:51

Vâlcea: Circa 200 de susținători AUR au protestat în fața Prefecturii solicitând alegeri anticipate

Aproximativ 200 de membri și simpatizanți ai AUR au participat, duminică seara, la un protest organizat în municipiul Râmnicu Vâlcea împotriva măsurilor fiscale despre care se vehiculează că vor fi luate de către viitorul Guvern și pe care organizatorii le-au numit 'lovitură de stat fiscală'.