logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Federaţia Solidaritatea Sanitară continuă protestele; între 12,00 - 12,30 membrii federaţiei vor picheta spitalele

Imagine din galeria Agerpres

Federaţia Solidaritatea Sanitară continuă programul de proteste, a declarat joi pentru AGERPRES vicepreşedintele Federaţiei Solidaritatea Sanitară, Gabriel Predică, care a explicat că unul dintre motive este acela că Guvernul nu a invitat reprezentanţii sindicatului la discuţii.

Potrivit acestuia, joi, în intervalul 12,00 - 12,30, membrii federaţiei vor picheta spitalele din ţară.

"În cursul zilei de astăzi, începând cu ora 12,00, timp de o jumătate de oră în toate unităţile sanitare Federaţia Solidaritate Sanitară organizează ceea ce noi am denumit repetiţia pentru grevă. Este un protest care nu presupune întreruperea activităţii, întrucât se desfăşoară în timpul pauzei de masă. În continuare asistăm la aceeaşi obtuzitate a Guvernului, respectiv faptul că nu invită federaţia reprezentativă din sănătate aflată în conflict", a afirmat vicepreşedintele Gabriel Predică.

Referindu-se la proiectul de Ordonanţă de urgenţă care prevede creşterea salariilor personalului din sistemul medical, care a fost citit în primă lectură în şedinţa de Guvern de miercuri, Predică susţine că acesta nu prevede şi "o creştere a recompenselor pentru sporul de condiţii de muncă şi pentru zile nelucrătoare, pentru ture".

"În acelaşi timp am luat de cunoştinţă de declaraţiile de ieri ale domnului prim ministru vizavi de trecerea printr-o primă lectură a viitorului act normativ, respectiv proiectul de Ordonanţă de urgenţă. Sperăm să se aşeze la masa negocierii. Nu avem cunoştinţă la acest moment decât prin intermediul unei variante care circulat public, dar nu putem să discutăm neapărat pe tema acestei variante de grilă de salarizare, întrucât nici Ministerul Muncii, nici Ministerul Sănătăţii şi nici Guvernul nu a invitat Federaţia Solidaritatea Sanitară. (...) Există creşteri ale salariului de bază. În continuare proiectul respectiv nu prevede o creştere a recompenselor pentru sporul de condiţii de muncă şi pentru zile nelucrătoare, pentru ture. Salariaţii în continuare vor avea acelaşi venit pe această zonă, ceea ce riscă să ducă către o imposibilitatea de a asigura continuitatea actului medical, pentru că nu va mai exista această motivaţie. (...) În momentul în care un salariat este plătit la nivelul anului 2018 pentru aceste ore de noapte, de weekend şi aşa mai departe, evident că şi interesul salariaţilor de a efectua un astfel de program scade semnificativ", a explicat sindicalistul.

Gabriel Predică a spus că următorul protest va avea loc în data de 11 martie.

Astfel, membri ai federaţiei vor participa pe 11 martie la un miting în faţa Guvernului, care va fi urmat de un marş către Ministerele Sănătăţii şi Muncii şi apoi de un alt marş către Piaţa Constituţiei.

"Urmează mitingul din faţa Guvernului din 11 martie. Este un miting care până la ziua de ieri se desfăşura cu 5.000 de persoane doar în faţa Guvernului, însă noi am făcut o modificare. Ieri am terminat procedurile cu Primăria Municipiului Bucureşti şi am schimbat programul. De la 11,00 la 12,00 vom fi în faţa Guvernului, după care urmează în marş pe Calea Victoriei către Ministerul Sănătăţii şi Ministerul Muncii şi apoi din nou un marş către Piaţa Constituţiei. Acesta este programul. Rămâne neschimbat în condiţiile în care Guvernul cel puţin deocamdată nu are nicio reacţie. (...) Nu sunt discuţii cu ambele federaţii. Este unul dintre motivele pentru care continuăm", a afirmat vicepreşedintele Federaţiei Solidaritatea Sanitară. AGERPRES/(AS - autor: Roberto Stan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 41

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 24-06-2026 18:47

Atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru București și localități din Timiș

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru municipiul București și localități din județul Timiș. Potrivit meteorologilor, până la ora 19:20, în Capitală se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15...20 l/mp, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dime

Social 24-06-2026 18:42

Alba: Festivalul Cetăților Dacice, în apropiere de Piatra Craivii, vechiul Apoulon

Cel mai vechi festival de reconstituire antică din România, Festivalul Cetăților Dacice, se va desfășura de vineri până duminică (26-28 iunie, în apropiere de Piatra Craivii. 'Vă invităm în acest weekend la o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Cetăților Dacice. Pe parcur

Social 24-06-2026 18:37

Un secol de aviație comercială - celebrat de autorități din România și R. Moldova pe Aeroportul Iași

Autoritățile din România și Republica Moldova au celebrat 100 de ani de la inaugurarea primei rute comerciale de aviație din România, București-Galați-Iași-Chișinău, printr-un eveniment aniversar organizat, miercuri, pe aeroportul ieșean, în parteneriat cu Liga Aeriană Română și Consiliul Județean Iași. Manifestarea, de

Social 24-06-2026 17:03

UPDATE Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C  - Transalpina

Traficul rutier a fost reluat pe DN 67C - Transalpina, după ce a fost blocat de aluviuni timp de o oră în zona Căpâlna, pe Valea Sebeșului, în urma precipitațiilor abundente căzute miercuri după-amiaza.   UPDATE ORA 17.53 Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C  - Transalpina Trafi

Social 24-06-2026 17:00

PMB: Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu', date în folosință de la 1 iulie

Primăria Capitalei informează că Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu' urmează să fie date în folosință de la 1 iulie. Cele două parcări cu plată totalizează 1.746 de locuri. 'Ambele au zăcut nefolosite de 4, respectiv de 15 ani, de când au fost construite. Cea de la Pantelimon se transformas

Social 24-06-2026 16:38

Argeș: Amplu exercițiu de intervenție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice

Un amplu exercițiu de interveție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice s-a desfășurat, miercuri, în comuna Valea Mare Pravăț și orașul Mioveni, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.

Social 24-06-2026 16:09

MApN: Sistemul antidronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Sistemul antidronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, a informat, miercuri, Ministerul Apărării Naționale. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRE

Social 24-06-2026 16:06

Mureș: Tehnici autentice de luptă - predate în premieră la Festivalul Sighișoara Medievală de o trupă de reenactment din Ungaria

O trupă de reconstituire istorică din Ungaria, Debreceni Történelmi Korok Hagyományorzo Egyesület, va prezenta, în premieră, tehnici autentice de luptă medievală în cadrul celui mai vechi eveniment de profil din România, Festivalul 'Sighișoara Medievală', în perioada 24 - 26 iulie 2026. &

Social 24-06-2026 15:56

Hidrologi: Cod galben de inundații pe râuri din județele Timiș, Caraș-Severin și Galați, până la miezul nopții

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de inundații, ce va fi în vigoare până la miezul nopții pe cursuri de apă din trei județe din Banat și Moldova. Potrivit hidrologilor, până la ora 00:00, ca urmare a precipitațiilor înregistrate în ultimele

Social 24-06-2026 14:32

Administrația Fluvială a Dunării de Jos: Lucrări de dragaj în mai multe zone de pe Dunăre, pentru asigurarea navigabilității

Administrația Fluvială a Dunării de Jos (AFDJ) Galați asigură adâncimile minime necesare navigației pe sectorul românesc al fluviului, iar de la începutul anului a executat mai multe lucrări de dragaj, în contextul cotelor scăzute ale Dunării. Liderul Compartimentului hidrografic din cadrul instituției din subor

Social 24-06-2026 14:06

DGPMB: Copil de 2 ani, mușcat de câine în curtea unui imobil, la rude

Un copil de 2 ani și 4 luni a fost mușcat de câine în curtea unui imobil din Capitală, fiind transportat la spital pentru investigații și îngrijiri de specialitate, informează Poliția Capitalei. Miercuri, în jurul orei 12:00, polițiștii de la Secția 23 Poliție au fost sesizați de mama copilului, prin 112.

Social 24-06-2026 13:56

Senat: Instituirea de scheme de ajutor pentru crescătorii de suine și bovine

Senatul a adoptat miercuri două proiecte de lege care instituie scheme de ajutor de stat pentru crescătorii de suine și bovine în anul 2026, măsuri motivate de impactul economic al crizei din Orientul Mijlociu. Potrivit actelor normative adoptate, valoarea totală ce poate fi acordată pentru întreprinderile din fiecare sector - suin și bovin - nu va

Social 24-06-2026 13:46

Ialomița: Două camioane s-au ciocnit frontal pe DN 2A și au luat foc; ambii șoferi au fost răniți

Două camioane s-au ciocnit frontal, miercuri, pe DN 2A (E60), în județul Ialomița, iar în urma impactului ambele autovehicule au luat foc, cei doi șoferi fiind răniți și transportați la spital, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Ialomița.

Social 24-06-2026 12:48

Neamț: Stațiunea 'Băile Oglinzi' va fi revitalizată printr-un proiect cu fonduri europene în valoare de aproape 47 de milioane de lei

Stațiunea 'Băile Oglinzi' din orașul Târgu-Neamț va fi revitalizată printr-un proiect cu fonduri europene în valoare de aproape 47 de milioane de lei, a anunțat președintele Consiliului Județean (CJ) Neamț, Daniel Vasilică Harpa. Proiectul a fost depus spre finanțare în momentul în care Daniel Vasilică Harpa era primarul orașulu

Social 24-06-2026 12:32

INHGA: Cod galben de inundații pe râuri din 29 de județe, până joi dimineața

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de inundații, valabilă până joi dimineața pe râuri din 29 de județe. Conform prognozei de specialitate, în intervalul 24 iunie, ora 12:00 - 25 iunie, ora 09:00 se vor semnala viituri rapide, creșteri de debite și de niveluri, cu posibi