logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Liderul SNPPC: Guvernul simulează un dialog social; miniştrii PNL spun că PSD nu vrea să dea bani şi invers

Imagine din galeria Agerpres

Principalele partide de guvernământ joacă un ping-pong cu noi şi simulează dialogul social, pentru că dacă mergem să discutăm la un minister din PNL, ni se spune că PSD nu vrea să dea şi invers, a declarat, marţi, pentru AGERPRES, preşedintele Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC), Vasile Zelca.

"Începem protestele la Ministerul Finanţelor, pentru că Ministerul Finanţelor este cheia în aplicarea a orice înseamnă ban public pentru bugetari. Adică Legea 153/2017 privind salarizarea bugetarilor, Legea 223 din 2015 privind pensiile militare de stat şi orice calculare a sporurilor, care, chiar dacă stau în semnătura ministrului de resort, domnului Bode, îşi au resursa tot din Ministerul Finanţelor. Am observat că, din păcate, în ultimul timp, cele două principale partide de guvernământ joacă un ping-pong, simulează efectiv dialogul social. Ne-a invitat la discuţii, într-adevăr, există acum un dialog social, ca să zic aşa, cu ghilimelele de rigoare, faţă de guvernul de tristă amintire, Cîţu. Numai că dacă mergem la un minister care aparţine PSD, ni se spune că PNL nu vrea să ne dea. Dacă mergem să discutăm la un minister din PNL, ni se spune că PSD nu vrea să dea. Noi, din martie, ne-am prins un pic de acest joc murdar şi am solicitat celor trei partide de guvernământ, respectiv PNL, PSD, UDMR, să accepte o întâlnire la nivel de preşedinţi cu noi, să discutăm cu cărţile pe masă, să vedem cine nu este de acord sau de ce nu este de acord cu aplicarea legii", a subliniat Zelca.

Acesta a adăugat că de aproximativ 8 luni Guvernul Ciucă "se târâie" să acorde nişte majorări care însumează undeva la 130-140 de lei net în buzunarul fiecărui poliţist.

"Nu comentăm politica financiară a Guvernului, dar criticăm faptul că de aproximativ 8 luni de zile Guvernul Ciucă efectiv se târâie să ne acorde nişte mizerii de aşa-zise majorări care însumează undeva la 130-140 de lei net în buzunarul fiecărui poliţist, de parcă ne-ar da luna de pe cer sau jumătate din Planeta Marte. Din păcate, noi suntem în mijlocul unui război politic între PSD şi PNL, pentru că după cum foarte bine ştiţi de cele două partide şi-au împărţit ministerele de forţă, ministerele care dau aviz pe orice înseamnă salarizare. Şi anume PNL are Ministerul de Interne şi Ministerul Justiţiei, iar PSD are Ministerul Finanţelor şi Ministerul Muncii. Am observat că, de câte ori ne-am întâlnit, nu sunt bani, ba sunt bani. Noi mai am făcut şi proteste în februarie dacă ţineţi minte, la Ministerul de Finanţe. Am vorbit de atunci cu ministru Câciu şi ni s-a spus "Domne, haideţi să vedem cum vom sta cu banii în iunie - iulie". S-au lăudat că merge economia, că se mişcă. Văd că nu se mişcă nimic", a subliniat liderul sindical.

Potrivit sursei citate, între timp a apărut un proiect de Ordonanţă de la Ministerul Muncii prin care Guvenul doreşte să acorde majorarea de 1 pe 4 din ce mai este de luat, în cursul lunii august.

"Joi este şedinţa de Guvern. Noi vom protesta, astăzi, la Ministerul de Finanţe pentru a atrage atenţia, în primă fază, că suntem sătui de manipulare, suntem sătui de minciuni, suntem sătui de acest joc cu zăhărelul. Cred că e nevoie de maturitate politică la nivel de arc guvernamental. Nu ne putem juca cu familia ocupaţională de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională. Ne uităm ce se întâmplă şi la graniţele ţării şi dacă ne batem joc de această familie ocupaţională exact în momentele în care este foarte posibil să fie nevoie de ea, ne merităm soarta. Dacă vor continua în acest registru, cu siguranţă că dacă se va întâmpla ceva rău, nu ştiu cine va apăra ţara. Nu putem să ne batem joc de de militari, de poliţişti. Dacă nici acum, când avem acest război la graniţă, nu realizăm importanţa acestei familii ocupaţionale înseamnă că cineva are interes ca România să nu se poată apăra. Să fie impotentă din punct de vedere în apărării. Nu se poate să acţionezi aşa în distrugerea acestei familii ocupaţionale de lansare până la finanţare, dotare etc", a spus Vasile Zelca.

Preşedintele SNPPC a amintit, totodată, de contestarea la Curtea Constituţională a României (CCR) a "Ordonanţei Trenuleţul".

 

Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO


 

"(...) la finalul lunii mai 2022 a fost un proiect în Camera Deputaţilor Plx 21 care a fost votat - modificarea Ordonanţei "Trenuleţul" şi s-a acordat această "majorare", de 1 pe 4 din ce mai este de luat, adică jumătate dintr-o tranşă anuală. Numai că unul dintre partidele de guvernământ a introdus nişte amendamente privind demnitarii, astfel încât demnitarii să primească şi ei nişte bani funcţie de demnitate publică - primari, consilieri locali, consilieri judeţeni, preşedinţi de Consiliu Judeţean. Un partid din Opoziţie a atacat la CCR această găselniţă a Guvernului, a arcului guvernamental şi iată că CCR nu a dat o soluţie, numai că a amânat o decizie pentru 21 septembrie 2022. Noi sperăm din tot sufletul ca CCR să nu intre în jocul politic al PSD-PNL, adică în sensul de a face acest joc de a amâna acordarea unor majorări care se cuvin poliţiştilor şi personalului contractual", a precizat sindicalistul.

În ceea ce priveşte protestul organizat marţi, Zelca a punctat că aşteaptă o invitaţie la discuţii din partea ministrului Finanţelor pentru a află dacă există un calendar de aplicare a Legii 153 până la finalul anului. Totodată, aceste consideră că nu educaţia este principala cauză a corupţiei, ci veniturile salariale.

"Îmi este foarte teamă de faptul că actul guvernamental, văzându-se cu sacii în căruţă, pentru că demnitarii de la nivel de Guvern, Parlament şi-au luat toate drepturile salariale, toate veniturile, e posibil să gândească o altă lege a salarizării, de la care să se plece de la zero numai că îşi vor acorda iarăşi lor anumite beneficii financiare de natură salarială. Şi atunci noi ne dorim aşa: aplicaţi Legea 153/2017 aşa cum aţi votat-o în Parlament. Nu poţi să ceri unui cetăţean din orice ţară să respecte legea, dar tu să nu o respecţi ca legiuitor. Inflaţia ne omoară, preţurile la carburant ne omoară, preţurile la energie de omoară preţurile la gaze ne omoară... Principala cauză a corupţiei nu sunt educaţia, instruirea, ci sunt veniturile salariale. Dacă nu asiguri unui funcţionar public cu statut special, aşa cum este poliţistul, personalul contractual, un venit decent nu poţi avea pretenţia să ai un serviciu poliţienesc de calitate", a subliniat reprezentantul SNPPC.

Întrebat care este salariul mediu net al unui poliţist, liderul sindical a indicat valoarea de 3.000 de lei, în care sunt incluse şi sporurile.

"Noi, dacă stăm şi judecăm drept, în momentul de faţă în România nicio pensie nu este de contributivitate, pentru că încă nu a realizat nimeni stadiul de cotizare conform Legii pensiilor. Atunci se merge cu nişte calcule făcute pe viitor. Salariul mediu al unui poliţist este de 3.000 de lei în mână, cu tot cu sporuri. Un poliţist debutant câştigă net 2.000 de lei, maximum 2.500 de lei dacă munceşte în weekend sau noaptea. Trebuie să vedem faptul că cel care îmi asigură mie liniştea publică e plătit cu puţin mai mult de salariul minim pe economie. E o ruşine deja", a apreciat Zelca.

Câteva zeci de sindicaliştii din Poliţie, alături de cei ai Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSANP), protestează, marţi, între orele 10:00 - 12:00, la sediul Ministerului Finanţelor din Bucureşti, şi cer aplicarea Legii-cadru a salarizării, acordarea unor sporuri prevăzute de lege, actualizarea şi recalcularea pensiilor militare de stat.

Reprezentanţii FSNPPC susţin că dacă nu vor avea un răspuns pozitiv din partea Guvernului, cât mai urgent, vor extinde manifestările, în mod legal, la nivel naţional, recurgând la acţiuni de protest inedite. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

 

Mai multe fotografii pe AGERPRES FOTO

 

Citeşte şi:

 

Preşedintele (FNSAP): Suntem singura ţară din Europa în care politicienii manifestă dispreţ pentru munca poliţiştilor

 

Afisari: 89

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 05-05-2026 18:08

Bugetul Sectorului 6 în acest an este de 2,8 miliarde de lei

Bugetul Sectorului 6 pe 2026 este de 2,8 miliarde de lei, din care aproape 400 de milioane de lei constituie fonduri europene nerambursabile, potrivit unui proiect de hotărâre adoptat în ședința Consiliului Local de marți. Reprezentanții Primăriei Sectorului 6 au informat, marți, pe Facebook, că 326,58 milioane de lei sunt alocați pentru educație:

Social 05-05-2026 17:08

Mureș: Cel mai popular concurs de grătar din lume, la a doua ediție a Transylvanian Steak&BBQ Fest

Cel mai popular și prestigios concurs de grătar din lume, KCBS Master Series BBQ Competition, în care echipele participante gătesc patru categorii standard de carne, va fi organizat în Cetatea din Târgu Mureș, în perioada 9-10 mai, în cadrul ediției a doua a Transylvanian Steak & BBQ Fest. 'În perioada 9-10 mai, fest

Social 05-05-2026 15:42

Bistrița-Năsăud: ONG-urile, așteptate să solicite finanțări nerambursabile de la municipiul reședință; bugetul, 620.000 de lei

Primăria municipiului Bistrița a anunțat începerea perioadei de depunere a proiectelor în vederea solicitării de finanțare de la bugetul local, pentru anul în curs, bugetul alocat fiind de 620.000 de lei, la fel ca anul trecut. Potrivit informațiilor publicate pe site-ul primăriei, data limită de depunere a proiectelor de către ONG-urile sau

Social 05-05-2026 15:25

Mureș: Festivalul de promovare a gastronomiei transilvănene, 'Taste of Transylvania', organizat în acest an și la Târgu Mureș

Festivalul de promovare a gastronomiei transilvănene de secol XXI, cu accent pe ingrediente locale, sezonalitate și experiențe culinare unice, 'Taste of Transylvania', va fi organizat pentru prima dată și la Târgu Mureș, în perioada 19-21 iunie, în Cetatea Medievală. Anunțul a fost făcut, marți, într-o conferință de presă susțin

Social 05-05-2026 15:16

Crucea Roșie, despre disputa cu Salvamont: Protecția emblemei nu se tranșează pe Facebook; avem încredere în Justiție

Crucea Roșie Română consideră că problema emblemei folosite de Salvamont 'nu se tranșează pe Facebook' și regretă tonul în care un subiect de natură juridică și instituțională a fost adus în spațiul public. Crucea Roșie a avut, marți, o primă reacție, după ce Salvamont a anunțat cu o zi urmă faptul că Societatea Națională de C

Administratie 05-05-2026 14:52

Harghita: CJ anunță lansarea programelor de finanțare destinate susținerii patrimoniului construit și a activităților cultelor religioase

Consiliul Județean (CJ) Harghita anunță lansarea programelor de finanțare dedicate protejării patrimoniului construit și susținerii activităților cultelor religioase, menite să consolideze identitatea culturală și să sprijine valorile locale. Potrivit unui comunicat transmis de Biroul de Presă al CJ Harghita, unul dintre programe vizează cooperarea pentru spri

Social 05-05-2026 14:44

UPDATE Bihor: Avertizare RO-ALERT pentru zona Episcopia, din cauza fumului provocat de incendiul de la groapa de gunoi

Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor a transmis, marți, un mesaj RO-ALERT pentru protejarea populației din zona Episcopia, în contextul degajărilor mari de fum provenite de la incendiul izbucnit la groapa de gunoi din Oradea, ce se manifestă pe o suprafață de circa 700 de metri pătrați. Autoritățile recomandă locuitorilor din zonă să evit

Social 05-05-2026 14:43

Epidemie pe un vas de croazieră/ Este suspectată o 'transmitere interumană' a hantavirusului (OMS)

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat marți că suspectează existența unei 'transmiteri interumane' a hentavirusului la bordul unui vas de croazieră olandez blocat în largul statului Capul Verde, în cadrul unui focar care a provocat moartea a trei persoane, transmit agențiile Reuters și AFP. Un cuplu olandez și un cetățean german

Social 05-05-2026 14:24

Sector 1: Târg cu produse tradiționale românești, în weekend, la Casa Presei Libere

Un târg cu produse tradiționale românești va fi organizat, la sfârșitul săptămânii, pe aleile perimetrale ale Casei Presei Libere, de Primăria Sectorului 1 și Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis marți, Târgul 'Sigur și Gu

Social 05-05-2026 13:16

REPORTAJ Tulcea: A început Aegyssus Sport Fest, un eveniment care impune sportul ca stil de viață

Aproximativ 1.500 de persoane participă, în prima parte a lunii mai, la competițiile sportive organizate de Primăria municipiului Tulcea, în cadrul Aegyssus Sport Fest, un eveniment care, în ciuda faptului că Direcția Județeană pentru Sport și Tineret (DJTS) nu are fonduri nici măcar pentru plata utilităților, și-a propus să promoveze practicarea sp

Social 05-05-2026 13:07

CGMB: Poliția Locală a Capitalei se reorganizează; se reduce numărul de posturi și al funcțiilor de conducere

Poliția Locală a Capitalei se reorganizează, prin reducerea numărului total de posturi de la 514 la 384, după ce Consiliul General al Municipiului București (CGMB) a adoptat, în ședința de marți, un proiect de hotărâre în acest sens. Actul normativ, adoptat cu 45 de voturi 'pentru' și patru abțineri, prevede că număru

Administratie 05-05-2026 12:30

Buget de 8,5 miliarde de lei pentru Capitală în acest an

Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat marți de Consiliul General al Municipiului București, se ridică la 8,5 miliarde de lei, cu 16% mai mult față de anul trecut. S-au înregistrat 48 de voturi ''pentru'' și cinci ''abțineri''. Potrivit unei postări pe

Social 05-05-2026 11:33

Mureș: Șase persoane, rănite grav după ce autoturismul în care se aflau s-a răsturnat, în Budiul Mic

Șase persoane au ajuns, marți, la UPU SMURD Târgu Mureș, una în cod roșu medical, iar celelalte cinci încadrate în cod galben, după ce autoturismul în care se aflau s-a răsturnat în afara părții carosabile în localitatea Budiul Mic, comuna Crăciunești, pe drumul de legătură cu Târgu Mureș. '&

Social 05-05-2026 11:14

Gorj: Angajator din Dolj, sancționat cu 120.000 de lei pentru muncă ''la negru''

Un angajator din județul Dolj a fost sancționat de inspectorii de muncă gorjeni cu 120.000 de lei pentru muncă ''la negru'', cele trei persoane cărora nu le încheiase contracte individuale fiind depistate în timp ce efectuau lucrări de amenajări interioare într-o instituție publică din municipiul Motru. Potriv

Social 05-05-2026 11:09

Bihor: Campania ''Consumator în Europa: drepturi fără granițe'', la Oradea, de Ziua Europei

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) organizează la Oradea, în perioada 7 - 8 mai, campania ''Consumator în Europa: drepturi fără granițe'', eveniment dedicat informării tinerilor, dar și seniorilor, precum și operatorilor economici cu privire la drepturile și riscurile din piața digitală. Ca