Municipiul Constanţa a ieşit vineri seara din carantină
Municipiul Constanţa a ieşit din carantină vineri seara, de la ora 20.00, revenindu-se la restricţiile specifice stării de alertă, a informat Instituţia Prefectului.
Astfel, locuitorii oraşului, precum şi persoanele aflate în tranzit, nu vor mai fi nevoiţi să completeze declaraţii pe proprie răspundere privind deplasarea în intervalul orar 5.00 - 23.00.
"După 42 de zile în care a fost sub carantină zonală, municipiul Constanţa revine la restricţiile specifice stării de alertă, actualizată prin Hotărâre de Guvern. (...) Cetăţenii municipiului, dar şi cei care tranzitează sau se află în Constanţa, nu vor mai fi nevoiţi să completeze declaraţii pe propria răspundere, în intervalul orar 05:00 - 23:00. Vor rămâne în vigoare restricţiile de circulaţie existente la nivelul întregului teritoriu naţional, în intervalul 23:00 - 05:00", reiese dintr-un comunicat de presă transmis de Prefectura Constanţa.
Conform sursei citate, ieşirea municipiului Constanţa din carantină înseamnă şi ridicarea restricţiilor impuse pentru centrele comerciale. Începând cu 2 ianuarie, ele vor putea funcţiona şi în zilele de weekend şi sărbători legale. Programul de funcţionare se va încheia, cel mai târziu, la ora 21.00.
Activitatea unităţilor de alimentaţie publică de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor, este interzisă.
"Acestea îşi vor relua funcţionarea, dar doar pe terase, măsură care, de altfel, se aplică la nivelul întregului judeţ, întrucât recent a fost constatată oficial de CJSU rata de incidenţă de peste 3/1.000 locuitori pe judeţul Constanţa", se mai spune în comunicat.
La data de 1 ianuarie, rata de infectare cu COVID-19, în municipiul Constanţa, este de 4,42 la mia de locuitori.
"Rata a scăzut constant în ultimele săptămâni, cu precădere în ultimul ciclu de carantină propus de CJSU şi avizat de autorităţile centrale. Pe 20 noiembrie, ziua în care municipiul a intrat în carantină, rata de incidenţă era de 9,35. La începutul celui de-al doilea ciclu de carantină, pe 4 decembrie, rata de incidenţă a consemnat o creştere - 10,33. Iar pe data de 18 decembrie, când Constanţa a pornit în a treia etapă de carantină, rata înregistra un indice de 8,65", a informat Prefectura Constanţa.
În judeţul Constanţa rata de incidenţă este de 2,89 la mia de locuitori. AGERPRES/(AS - autor: Nona Jalbă; editor: Karina Olteanu, editor online: Alexandru Cojocaru)
Citiţi şi:
Localităţile Corbeanca, Dobroeşti, Otopeni şi Popeşti-Leordeni - în carantină pentru încă 7 zile
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Buzău: Pârâu cu debit maxim depășit după 33 de ani; specialiștii cer interzicerea campărilor în zona apelor
Administrația Bazinală de Apă (ABA) Buzău-Ialomița a dispus comitetelor locale pentru situații de urgență (CLSU) să ia măsuri pentru gestionarea inundațiilor, de la interzicerea turiștilor de a campa în zonele din apropierea râurilor, până la pregătirea unui stoc minim de materiale de intervenție, după ce în lunile mai și iunie s-au produs viituri pe
Argeș: Coliziune între un microbuz și un autoturism; cinci persoane au fost rănite
Cinci persoane au fost rănite joi dimineață în apropierea localității Oarja, în urma coliziunii între un microbuz și un autoturism, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. Accidentul s-a produs pe un drum județean, în zona unui pasaj peste autostrada A1. Pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere cu a
Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei
Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr
IGSU: Intervenții ale pompierilor în 12 localități din 10 județe, afectate de furtuni
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat, miercuri, intervenția pompierilor în 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Prahova: Manifestație de protest în fața IJP față de ancheta în cazul panourilor cu mesajul 'Stop Vexler.ro'
Câteva zeci de persoane au protestat, miercuri, în fața Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova față de decizia acestei instituții de a deschide un dosar penal după ce pe DN 1 au apărut panouri cu mesaje precum 'Stop Vexler.ro', cu referire la legea privind combaterea extremismului, inițiată de deputatul Silviu Vexler și adoptată î
Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate
Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s
VIDEO Bihor: Adolescent înecat în Balta de la Șimian, unde intrase să se scalde
Un adolescent a murit înecat, miercuri după-amiază, în apa Bălții de la Șimian, unde a intrat să se scalde împreună cu un alt minor, care a reușit să iasă la mal, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor. 'În cursul acestei zile, în jurul orei 18:20, o persoană a apelat numărul unic 112,
Atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru București și localități din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru municipiul București și localități din județul Timiș. Potrivit meteorologilor, până la ora 19:20, în Capitală se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15...20 l/mp, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dime
Alba: Festivalul Cetăților Dacice, în apropiere de Piatra Craivii, vechiul Apoulon
Cel mai vechi festival de reconstituire antică din România, Festivalul Cetăților Dacice, se va desfășura de vineri până duminică (26-28 iunie, în apropiere de Piatra Craivii. 'Vă invităm în acest weekend la o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Cetăților Dacice. Pe parcur
Un secol de aviație comercială - celebrat de autorități din România și R. Moldova pe Aeroportul Iași
Autoritățile din România și Republica Moldova au celebrat 100 de ani de la inaugurarea primei rute comerciale de aviație din România, București-Galați-Iași-Chișinău, printr-un eveniment aniversar organizat, miercuri, pe aeroportul ieșean, în parteneriat cu Liga Aeriană Română și Consiliul Județean Iași. Manifestarea, de
UPDATE Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina
Traficul rutier a fost reluat pe DN 67C - Transalpina, după ce a fost blocat de aluviuni timp de o oră în zona Căpâlna, pe Valea Sebeșului, în urma precipitațiilor abundente căzute miercuri după-amiaza. UPDATE ORA 17.53 Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina Trafi
PMB: Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu', date în folosință de la 1 iulie
Primăria Capitalei informează că Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu' urmează să fie date în folosință de la 1 iulie. Cele două parcări cu plată totalizează 1.746 de locuri. 'Ambele au zăcut nefolosite de 4, respectiv de 15 ani, de când au fost construite. Cea de la Pantelimon se transformas
Argeș: Amplu exercițiu de intervenție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice
Un amplu exercițiu de interveție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice s-a desfășurat, miercuri, în comuna Valea Mare Pravăț și orașul Mioveni, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.
MApN: Sistemul antidronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Sistemul antidronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, a informat, miercuri, Ministerul Apărării Naționale. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRE
Mureș: Tehnici autentice de luptă - predate în premieră la Festivalul Sighișoara Medievală de o trupă de reenactment din Ungaria
O trupă de reconstituire istorică din Ungaria, Debreceni Történelmi Korok Hagyományorzo Egyesület, va prezenta, în premieră, tehnici autentice de luptă medievală în cadrul celui mai vechi eveniment de profil din România, Festivalul 'Sighișoara Medievală', în perioada 24 - 26 iulie 2026. &












