MAE: Consulatul României urmăreşte îndeaproape evenimentele legate de explozia produsă în apropierea aeroportului din Bologna
Consulatul General al României la Bologna urmăreşte îndeaproape evenimentele legate de explozia produsă luni în apropierea aeroportului din localitatea italiană, iar în prezent nu există solicitări de asistenţă din partea unor cetăţeni români, se arată într-un răspuns al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), la solicitarea AGERPRES.
Oficiul consular a întreprins, în regim de urgenţă, demersuri pe lângă autorităţile locale, în vederea obţinerii unor informaţii cu privire la existenţa unor cetăţeni români printre persoanele afectate, arată sursa citată.
Până în prezent, arată MAE, autorităţile italiene nu au notificat oficiul consular cu privire la existenţa unor cetăţeni români printre persoanele afectate, iar la nivelul oficiului consular nu s-au înregistrat solicitări de asistenţă consulară.
Cetăţenii români afectaţi pot solicita asistenţă consulară la următoarele numere de telefon ale Consulatul General al României la Bologna: +39 051 5872120; +39 051;5872209, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă sau la numărul de urgenţă al oficiului consular: +39 349 1178220, mai precizează MAE.
Consulatul General al României la Bologna monitorizează situaţia şi menţine legătura cu autorităţile locale, fiind pregătit să acorde asistenţă consulară, dacă situaţia o va impune, arată ministerul român.
Un camion cisternă a explodat luni după-amiază pe şoseaua de centură din Bologna, oraş din nordul Italiei, provocând un incendiu uriaş, au anunţat pompierii italieni, citaţi de AFP.
Potrivit mass-media italiene, există numeroşi răniţi, dar numărul lor exact în acest moment nu se cunoaşte.
Explozia, ale cărei cauze nu sunt cunoscute pe moment, s-a produs în cartierul Borgo Panigale, în apropiere de aeroport.
Imagini difuzate de pompieri arată o coloană de fum negru ridicându-se deasupra carcasei camionului şi maşini în flăcări într-o parcare lângă autostradă.
'Echipele de pompieri sunt la faţa locului, intervenţia lor este în curs de desfăşurare', au precizat pompierii italieni într-o postare pe Twitter. AGERPRES/(AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Un bărbat cu probleme psihice, care s-a rănit cu o macetă, preluat de pe o stradă din Constanța
Un bărbat care ar fi cunoscut cu probleme psihice și care s-a rănit, sâmbătă, cu o macetă a fost preluat de echipajele medicale de pe strada Mureșului din municipiul Constanța, după ce a fost convins de către echipele Serviciului pentru Acțiuni Speciale și ale Poliției municipiului Constanța să renunțe la macetă. 'Astăzi, în ju
Salvamont Brașov: Căutările în cazul turistului britanic dispărut în noiembrie nu pot fi încă reluate
Salvatorii montani din cadrul Serviciului Județean Salvamont Brașov nu pot relua deocamdată căutările în cazul tânărului cetățean britanic dispărut anul trecut în Munții Bucegi, în condițiile în care situația din teren rămâne în continuare dificilă. Potrivit informațiilor postate pe pagina de Facebook
Iași: Accident feroviar între Pașcani și Lunca Siretului; un bărbat a fost rănit grav
Un accident feroviar a avut loc în cursul zilei de sâmbătă, între stațiile Pașcani și Lunca Siretului, la fața locului fiind trimise două autospeciale ale Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Iași și una de la Secția de Pompieri Pașcani. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Iași, la sosirea salvatorilo
Constanța: Dosar penal deschis după ce mai multe persoane s-au intoxicat la o piscină din Eforie
Un dosar penal a fost deschis de polițiști, după ce mai multe persoane, aflate în piscina unei unități de cazare din Eforie Nord, s-au intoxicat și au avut nevoie de îngrijiri medicale, două dintre acestea fiind transportate la spital. Polițiști din cadrul Poliției orașului Eforie au fost fost sesizați, prin apel Serviciul Național
Ialomița: O porțiune din asfalt s-a prăbușit pe un bulevard din centrul municipiului Slobozia
O porțiune din asfaltul de pe Bulevardul Unirii, aflat în centrul municipiului Slobozia, s-a prăbușit în cursul zilei de sâmbătă, punând în pericol siguranța traficului în zonă. Potrivit primarului Alexandru Potor, la fața locului au intervenit echipaje ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) și forțelor de ordi
VIDEO MApN - precizări cu privire la drona căzută în zona municipiului Galați
Ministerul Apărării Naționale a făcut, sâmbătă, o serie de precizări cu privire la incidentul grav care a avut loc în zona municipiului Galați, unde o dronă folosită de Federația Rusă împotriva infrastructurii civile din Ucraina a pătruns neautorizat în spațiul aerian național și a avariat proprietatea privată și publică. 'Un incide
VIDEO #AnulNadia Giurgiu: 210 gimnaști s-au reunit la Festivalul Gimnastica pentru Toți, în Sala Polivalentă
Un număr de 210 gimnaste și gimnaști de la 5 cluburi de gimnastică din Giurgiu și București s-au reunit sâmbătă, la Sala Polivalentă Chauncey Hardy din municipiul Giurgiu, pentru a participa la Prima ediție a Festivalului Gimnastica pentru toți, dedicat Nadiei Comăneci.
Galați: S-a reluat circulația în zona străzii Traian; oamenii evacuați se pot întoarce la locuințe
Transportul cu drona rusească având încărcătură explozivă a ajuns în siguranță la locul stabilit pentru detonarea controlată, urmând să fie permisă revenirea la locuințe a persoanelor evacuate din municipiul Galați, a informat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU). De asemenea, în zona străzii Traian din municipi
VIDEO Galați: A început deplasarea dronei cu încărcătura explozivă; 535 de persoane evacuate (IGSU)
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) anunță că a început deplasarea de către specialiști a dronei cu încărcătură explozivă căzută în zona Traian a municipiului Galați, iar în total au fost evacuate în oraș 535 de persoane.
VIDEO REPORTAJ Galați: Sute de oameni evacuați în grabă în zona străzii Traian, unde a căzut drona rusească
Peste 200 de persoane au fost evacuate de autorități sâmbătă dimineață, din peste 100 de locuințe situate în zona străzii Traian de la marginea municipiului Galați, unde a căzut drona rusească având încărcătură explozivă. Din cauza riscului producerii în orice moment al unei explozii, oamenii și-au părăsit casele în grabă, reușind să &icir
VIDEO Miruță: Statul Major al Apărării analizează rearanjarea dispozitivelor de monitorizare și apărare în zona graniței cu Ucraina
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a anunțat, sâmbătă, că după incidentul cu drona rusească din zona municipiului Galați, Statul Major al Apărării analizează rearanjarea dispozitivelor de monitorizare și apărare în zona graniței cu Ucraina.
Galați: Mesaj RO-ALERT transmis de autorități cu privire la efectuarea unui transport periculos pe străzi din municipiu
Un mesaj RO-ALERT cu privire la efectuarea unui transport periculos pe străzi din municipiul Galați a fost transmis, sâmbătă la prânz, de autorități, fiindu-le recomandat cetățenilor să respecte o distanță de cel puțin 200 de metri de traseul indicat. 'Atenție! Se execută un transport periculos pe traseul str.Zimbrului-DN 26 până la inter
Avertizări Cod galben și Cod portocaliu de intensificări ale vântului, până luni la ora 2:00
Administrația Națională de Meteorologie a emis mai multe avertizări Cod galben și Cod portocaliu de intensificări ale vântului, valabile de duminică dimineața, până luni la ora 2:00. Astfel, potrivit meteorologilor, duminică, între orele 09:00 - 21:00, va fi în vigoare o atenționare Cod galben, conform căreia vântul se va intensif
VIDEO Galați: 217 persoane, printre care 11 cu probleme medicale, evacuate din zona afectată de prăbușirea dronei
Forțele de ordine au evacuat din zona locuită de la marginea municipiului Galați, unde s-a prăbușit o dronă rusească având o posibilă încărcătură explozivă, 217 persoane, dintre care 11 cu probleme medicale sau greu transportabile care au fost preluate cu ambulanțele.
VIDEO MApN: Fragmentele dronei rusești vor fi preluate și distruse de specialiști în condiții controlate
Fragmentele dronei rusești care s-a prăbușit în zona Bariera Traian din municipiul Galați vor fi preluate și transportate de echipe de specialiști într-o zonă sigură, unde vor fi distruse în condiții controlate. 'O echipă de specialiști ai Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne și Serviciului Român de Infor











