VIDEO Coronavirus/Voiculescu: Tot mai mulţi români aleg să se vaccineze, însă suntem ''încă departe'' de imunitatea colectivă
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, că tot mai mulţi români aleg să se vaccineze anti-COVID, însă mai durează până când se va atinge imunitatea colectivă. "La nivel general, trebuie să spunem că suntem acum într-un moment foarte greu al pandemiei şi că şi acum, ca î
Cluj: Mai multe companii îşi vaccinează anti-COVID-19 angajaţii, cu AstraZeneca, pe cheltuiala proprie
Angajaţii mai multor companii din Cluj vor fi vaccinaţi anti-COVID-19, cu vaccinul AstraZeneca, în patru centre amenajate pe cheltuiala proprie a firmelor. "Urmare a demersurilor iniţiate de doamna subprefect Irina Munteanu, de a deschide 4 centre de vaccinare cu circuit închis şi operare în
Andrei Baciu: Marţi dimineaţă vor fi deschise încă 12 cabinete pentru vaccinare anti-COVID-19 cu serul Moderna
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu a anunţat că marţi vor fi deschise încă 12 cabinete pentru vaccinare cu serul Moderna, în mai multe judeţe, ajungându-se astfel la 89 de fluxuri pentru acest tip de vaccin. "Mâine dimineaţă vor fi deschise încă 12 fluxuri/cabinete pentru vaccinare
Hunedoara: Spitalul Judeţean de Urgenţă Deva nu mai are locuri la ATI; ambulanţele aşteaptă zeci de minute
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva se confruntă cu o situaţie critică în ceea ce priveşte numărul mare de persoane internate cu COVID-19, secţia ATI având toate locurile ocupate, iar ambulanţele fiind nevoite să aştepte zeci de minute până la eliberarea unui pat pentru pacienţii pe care îi transportă, a informat luni Prefectura Hunedoara.
Campania de vaccinare anti-COVID / 51.370 persoane - imunizate în ultimele 24 de ore; 119 de reacţii adverse
Comitetul naţional pentru imunizarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 51.370 doze de vaccin, dintre care 43.451 - Pfizer, 3.976 - AstraZeneca şi 3.943 - Moderna, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică, prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor.
Olt: Spitalul Judeţean de Urgenţă introduce a doua linie de gardă pentru pacienţii cu COVID-19
Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina va introduce din această săptămână o a doua linie de gardă pentru pacienţii cu COVID-19, aceasta urmând să fie asigurată de către medici cardiologi, oncologi, pneumologi, neurologi şi de medicină internă, potrivit managerului unităţii medicale, Dan Stana. Managerul SJU Slatina a menţionat că &ic
Suceava: Noua tulpină SARS-CoV-2 cu mutaţia E484K, depistată în România, pe baza secvenţierilor efectuate la USV
Noua variantă de coronavirus, prezentând atât caracteristicile tulpinii britanice B1.1.7, cât şi mutaţia E484K, care potrivit unor studii poate reduce eficienţa vaccinurilor împotriva virusului, a fost identificată şi în România, pe baza secvenţierilor efectuate la Universitatea "Ştefan cel Mare" din Suceava (USV), se arată &icir
Arad: Zeci de bolnavi de COVID-19 au primit acasă oxigen printr-un program al autorităţilor locale
Aproximativ 60 de bolnavi de COVID-19 din municipiul Arad au primit gratuit concentratoare de oxigen şi pulsoximetre pentru a se trata la domiciliu, printr-un program iniţiat de Primăria Arad şi trei asociaţii. Administraţia locală lansase, în urmă cu două luni, o campanie de strângere de fonduri pentru achiziţia de concentratoare
Vrancea: Peste 650 de persoane, vaccinate împotriva COVID-19 de echipa mobilă
Peste 650 de persoane din Vrancea au fost vaccinate împotriva COVID-19 de echipa mobilă, de la începutul campaniei de vaccinare şi până în prezent, au informat, luni, reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Vrancea. "De la începutul campaniei de vaccinare anti-COVID, au fost imunizate cu ajutorul e
Vrancea: Două treimi dintre medicii de familie şi-au dat acordul pentru vaccinarea în cabinetele proprii
Aproape două treimi dintre medicii de familie din judeţul Vrancea şi-au dat acordul pentru vaccinarea împotriva COVID-19 în cabinetele proprii, potrivit medicul-şef al Departamentului Supraveghere Sănătate Publică din cadrul Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vrancea, Janina Lazăr. "Din totalul de 138 de medici de familie afla
Coronavirus/ GCS: În judeţul Ilfov incidenţa a scăzut la sub 9 cazuri la mia de locuitori
Judeţul Ilfov înregistrează o incidenţă a cazurilor de infecţie cu SARS-CoV-2 de 8,97 de cazuri la mia de locuitori, în scădere faţă de ziua anterioară (9,17), potrivit datelor comunicate, luni, de Grupul de Comunicare Strategică. În Bucureşti rata de infectare este de 6,83 cazuri la mia de locuitori, în scădere uşoară faţă de z
Botoşani: Tumoră de peste 24 kilograme, extirpată din abdomenul unei femei; pacienta avea şi COVID
O tumoră chistică ovariană care cântărea 24,38 kilograme a fost extirpată din abdomenul unei femei din Botoşani, care a fost diagnosticată cu COVID-19, a declarat, luni, medicul chirurg Iulian Preda de la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Mavromati". Potrivit acestuia, femeia, care este mamă a opt copii, s-a prezentat la spital cu o obezitate malig
MIPE a semnat contracte de finanţare de 124 de milioane de lei pentru sprijinirea sectorului sanitar
Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE), prin Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Infrastructură Mare (POIM), a semnat 11 contracte de finanţare, în valoare totală de 124 milioane lei, pentru a sprijini spitalele şi centrele sociale în combaterea pandemiei, potrivit unui comunicat remis luni de MIPE. Contractul de
Coronavirus/GCS: 1.478 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 14.165
Un număr de 14.165 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.478 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 65.775 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 16.635 se află în izolare instituţionalizată pe teritori
GCS: 120 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 24.190 decese
Un număr de 120 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise luni de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 64 bărbaţi şi 56 femei, persoane internate în spitalele din Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Brăila, Călăraşi, Cluj, Constanţa, D&ac


