Situaţia utilizării vaccinului anti-COVID de la AstraZeneca, discutată de oficiali din sistemul de sănătate
Reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii, Institutului Naţional de Sănătate Publică, Comitetului de vaccinare şi ai Agenţiei Naţionale a Medicamentului discută, joi, despre situaţia utilizării vaccinului anti-COVID de la compania AstraZeneca. "Este o şedinţă online cu reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii, INSP, ANMDM, CNCAV. Discuţiile au loc în u
Valeriu Gheorghiţă: Nu este recomandată combinarea a două sau mai multe vaccinuri împotriva COVID-19
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a declarat miercuri că nu este recomandată combinarea a două sau mai multe vaccinuri, referindu-se la faptul că există o reticenţă a persoanelor care au primit prima doză de AstraZeneca de a continua schema de imunizare cu acelaşi ser. Întreb
Gheorghiţă spune că în prezent nu sunt date care să sugereze o creştere a riscului de evenimente adverse
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a declarat miercuri că va avea loc o şedinţă cu toţi reprezentanţii instituţiilor responsabile în ceea ce priveşte decizia pentru revizuirea recomandărilor efectuate de Agenţia Europeană a Medicamentului în privinţa vaccinului AstraZeneca, însă a spus c
Timiş: 14 migranţi cu COVID, consultaţi de un infecţionist al Spitalului ''Victor Babeş''; starea pacienţilor este bună
Starea de sănătate a 14 migranţi cu COVID cazaţi la fostul Liceu CFR ''Dimitrie Leonida'' din Timişoara a fost evaluată miercuri la Spitalul de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie ''Victor Babeş'', acestora fiindu-le comunicat tratamentul pe care vor trebui să îl ia în următoarele zile.
Hans Kluge (OMS): Cred că programul comun al UE în ceea ce priveşte vaccinurile este un lucru foarte bun
Directorul regional al Biroului pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Hans Kluge, a declarat miercuri că programul comun al Uniunii Europene în ceea ce priveşte vaccinurile anti-COVID reprezintă "un lucru foarte bun" în contextul actual. "Cred că programul comun al UE &icir
Hans Kluge (OMS): Beneficiile vaccinului AstraZeneca sunt în continuare mai mari decât riscurile acestuia
Directorul regional al Biroului pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Hans Kluge, a declarat miercuri că beneficiile vaccinului produs de AstraZeneca sunt în continuare mai mari decât riscurile acestuia. "Principalul comentariu este că beneficiile vaccinului produs de AstraZeneca sun
Hans Kluge (OMS): Există speranţă în ceea ce priveşte sfârşitul pandemiei, suntem optimişti, dar nu am ajuns la final
Directorul regional al Biroului pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Hans Kluge, a declarat miercuri că există speranţă în ceea ce priveşte sfârşitul pandemiei, însă nu s-a ajuns încă la finalul acesteia. "Uitându-mă
Campania de vaccinare anti-COVID / 55.339 persoane - imunizate în ultimele 24 de ore; 164 de reacţii adverse
Comitetul naţional pentru imunizarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 55.339 doze de vaccin, dintre care 47.814 - Pfizer, 2.571 - AstraZeneca şi 4.954 - Moderna, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică, prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccin
Galaţi: Patru noi centre de vaccinare cu Pfizer/BioNTech vor fi disponibile din 13 aprilie
Patru noi centre de vaccinare cu cinci cabinete/fluxuri pentru serul Pfizer/BioNTech vor fi disponibile din 13 aprilie în judeţul Galaţi, informează, miercuri, Prefectura. Potrivit sursei citate, centre de vaccinare cu câte un flux vor fi în localităţile Tuluceşti, Cudalbi şi Cosmeşti, iar un cen
Adrian Gheorghe (CNAS): Vaccinarea - cea mai sigură şi eficientă soluţie pentru a învinge pandemia de COVID-19
Preşedintele CNAS, Adrian Gheorghe, afirmă, într-un mesaj transmis, miercuri, de Ziua Mondială a Sănătăţii, că vaccinarea reprezintă "cea mai sigură" şi "mai eficientă" soluţie pentru a &i
Sibiu/Şeful Clinicii Infecţioase: Suntem în plin val trei şi cazurile de COVID-19 sunt tot mai grave
Şeful Clinicii Boli Infecţioase din Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Sibiu, Victoria Bîrluţiu, avertizează că suntem în plin val trei pandemic şi că medicii se confruntă cu cazuri tot mai grave, din cauză că mulţi pacienţi confundă COVID-19 cu "o banală viroză" şi se tratează acasă sau întârzie
Timiş: Un nou focar COVID-19, la un centru de bătrâni din Dumbrăviţa
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Timiş a anunţat, miercuri, un nou focar COVID-19 cu nouă persoane pozitive depistate la un cămin privat pentru persoane vârstnice din Dumbrăviţa, dar şi o scădere a ratei de infectare în judeţ, până la 4,87 la mie. În Timişoara,
Voiculescu: Propunerea privind alocaţia de hrană conţine schimbări ''de bun simţ''; nivel minim - 16 lei/zi/pacient
Propunerea Ministerului Sănătăţii pusă în dezbatere publică privind alocaţia de hrană în unităţile sanitare va face câteva schimbări ''de bun simţ'', a afirmat, miercuri, ministrul Vlad Voiculescu, care a precizat că se stabileşte un nivel minim de 16 lei/zi/pacient.
Suceava: Spitalul Judeţean şi Spitalul Rădăuţi nu au paturi libere la ATI pentru bolnavii de COVID-19
Spitalul Judeţean şi Spitalul din Rădăuţi nu au paturi libere la ATI pentru patologia COVID-19, un număr de 52 de pacienţi fiind internaţi cu forme severe şi grave, iar unul în stare critică. Potrivit Prefecturii Suceava, din totalul celor 555 de pacienţi internaţi în Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU), 145 pacienţi sunt diagnostic
Dr. Petronela Nechita: O persoană stresată caută soluţii, pe când cineva ajuns la stadiul de burnout abandonează lupta
Sindromul de burnout, cunoscut şi ca suprasolicitarea profesională, sindromul oboselii cronice, este o afecţiune complexă asociată cu epuizarea fizică, emoţională şi mentală, cauzată de expunerea excesivă şi prelungită la situaţii stresante, precizează Petronela Nechita, medic primar psihiatru, care arată că o persoană ajunsă la stadiul de burnout abandonează lupta, fiind to



