VIDEO UPDATE Raed Arafat: În jurul orei 16,26 - creştere bruscă a presiunii oxigenului la unitatea mobilă de la 'Victor Babeş'
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat că, potrivit informaţiilor existente la acest moment, luni, în jurul orei 16,25, a existat o creştere bruscă, de peste 6 bari, a presiunii oxigenului în Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă de la Spitalul "Victor Babeş". "La acest moment este o
Ministrul Sănătăţii transmite condoleanţe familiilor victimelor de la Spitalul 'Victor Babeş'
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a anunţat că în cursul zilei de marţi va solicita un control asupra problemelor tehnice care au dus la situaţii precum cea de la Spitalul "Victor Babeş" din Capitală. El a transmis luni seara condoleanţe familiilor victimelor de la Spitalul "Victor Babeş". "Con
DSU despre situaţia de la 'Babeş': Ventilatoarele au rămas în avarie; reprezentantul firmei a refuzat intrarea în UMTI
Ventilatoarele de la Unitatea mobilă de Terapie intensivă amplasată în curtea Spitalului "Victor Babeş" s-au oprit din funcţiune din cauza creşterii presiunii oxigenului peste limita admisă, în prezent derulându-se o verificare privind cauzele producerii avariei, a informat, luni, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă. "Pers
MS: Trei pacienţi au murit la Unitatea mobilă de Terapie intensivă de la 'Victor Babeş'
Trei pacienţi cu COVID-19 şi-au pierdut viaţa la Unitatea mobilă de Terapie intensivă de la Spitalul "Victor Babeş", din primele informaţii rezultând că s-a produs o defecţiune la instalaţia de oxigen, a informat, luni, Ministerul Sănătăţii. "Ministerul Sănătăţii a fost informat, prin Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă, că trei pa
Hunedoara: Spitalul Judeţean de Urgenţă primeşte 20 de milioane de lei pentru lucrările de modernizare
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva va primi în acest an 20 de milioane de lei, de la Ministerul Sănătăţii, pentru continuarea lucrărilor de modernizare, suma fiind cea mai mare alocare bugetară din ultimii şase ani, a informat luni Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Hunedoara. Banii vor fi utilizaţi în cadrul Programului de reparaţii capitale
Campania de vaccinare anti-COVID/ 62.881 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru imunizarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 62.881 de doze de vaccin, dintre care 46.271 - Pfizer, 8.019 - AstraZeneca şi 8.591 - Moderna, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică, prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. Potrivit CNC
Tulcea: Cereri puţine la noul centru de vaccinare anti Covid-19 deschis în municipiu
Tulcea are, începând de luni, un nou centru de vaccinare anti Covid-19, care funcţionează într-o sală a Liceului agricol "Nicolae Cornăţeanu", însă cu câteva ore înainte de închidere aici s-au vaccinat doar şase persoane. Coordonatoarea centrului de vaccinare, Raluca Irimia, a declarat pentru AGERPRES
Olt: Peste 22.000 de persoane au primit şi a doua doză de vaccin anti-COVID-19; o reacţie adversă raportată
Peste 22.000 de persoane din judeţul Olt au fost vaccinate anti-COVID-19 atât cu prima cât şi cu a doua doză de ser, iar altor 12.036 de persoane le-a fost administrată prima doză de vaccin, potrivit reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate (DSP) Olt, care au anunţat luni că a fost raportat încă un caz de reacţie adversă într-un centru din judeţ.
Coronavirus/Restricţii în Târgu Mureş după atingerea ratei de infectare de 4,11 la mia de locuitori; la Bogata - 8,83
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă ''Horea'' al judeţului Mureş a decis ca, începând de luni, în municipiul Târgu Mureş să fie aplicate o serie de restricţii după ce rata de infectare cu SARS-CoV-2 a ajuns la 4,11 la mia de locuitori. Potrivit datelor Direcţiei de Sănătate Publică Mureş, cea mai mare rată de i
Argeş: Peste 150 de paturi libere în spitale pentru pacienţii cu COVID-19; niciun loc disponibil la ATI
În spitalele din judeţul Argeş mai sunt peste 150 de paturi libere pentru pacienţii cu COVID-19, însă niciun loc disponibil la ATI pentru adulţi, a informat, luni, Instituţia Prefectului. Astfel, în secţiile de terapie intensivă sunt internaţi 43 de pacienţi cu COVID-19, fiind neocupate doar cele patru paturi ATI dedicate de la Spitalul de Pe
Cluj: Primarul Emil Boc s-a vaccinat cu a doua doză de AstraZeneca
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunţat, luni, într-o postare pe Facebook, că s-a vaccinat anti-COVID-19 cu a doua doză de vaccin AstraZeneca. "Azi m-am vaccinat cu a doua doză de vaccin AstraZeneca. Totul a evoluat normal. Mulţumiri speciale tuturor echipelor medicale care asigură procesul de vaccinare. Este un maraton şi la sfâ
Coronavirus/ GCS: 12 judeţe - în zona roşie, cu peste 3 cazuri la mia de locuitori; Bucureşti - 6,13
Un număr de 12 judeţe din ţară se află în zona roşie, înregistrând o incidenţă a infectărilor cu SARS-CoV-2 de peste 3 cazuri la mia de locuitori, iar judeţul Ilfov rămâne cu cea mai mare rată de incidenţă - 7,34, potrivit datelor comunicate, luni, de Grupul de Comunicare Strategică. <div
GCS: 113 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 25.248 decese
Un număr de 113 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, luni, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 63 bărbaţi şi 50 femei în spitalele din Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Călăraşi, Cluj, Con
Coronavirus/GCS: 1.529 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 13.845
Un număr de 13.845 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.529 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 61.619 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 16.275 se află în izolare instituţionaliza
GCS: 2.323 cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore
Un număr de 2.323 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 12.500 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. <div class="infogram-embed" data-id="a8b6d441-2fdc-443a-a9c6-3f875e795ba7" data


