VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Marţi au fost operaţionalizate 144 de cabinete noi de vaccinare cu ser de la compania Pfizer
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a precizat că marţi au fost operaţionalizate 144 de cabinete noi cu vaccin de la compania Pfizer, alte 50 urmând să fie deschise începând cu 20 aprilie, iar luni au fost deschise 30 de noi cabinete cu serul AstraZeneca.
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Vaccinul Johnson&Johnson, folosit pentru imunizarea persoanelor private de libertate
Vaccinul de la Johnson&Johnson, care se administrează într-o singură doză, va fi utilizat pentru imunizarea persoanelor private de libertate, dar pentru acestea vor putea fi folosite şi alte seruri, a declarat, marţi, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă.
VIDEO Gheorghiţă: Persoanele care vor să se vaccineze direct pot merge în centrele cu ser AstraZeneca cu locuri libere
Persoanele care doresc să se vaccineze direct, fără o programare, se pot prezenta în centrele cu ser AstraZeneca în care nu sunt ocupate toate locurile, a declarat preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă. "Un alt element important pentru
Coronavirus/GCS: 12 judeţe - în zona roşie, cu peste 3 cazuri la mia de locuitori; Bucureşti - 6,05
Un număr de 12 judeţe din ţară se află în zona roşie, înregistrând o incidenţă a infectărilor cu SARS-CoV-2 de peste 3 cazuri la mia de locuitori, iar judeţul Ilfov rămâne cu cea mai mare rată de incidenţă - 7,15, potrivit datelor comunicate, marţi, de Grupul de Comunicare Strategică. În Bucureşti, rata de infecta
GCS: 193 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 25.441 decese
Un număr de 193 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, marţi, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 97 de bărbaţi şi 96 de femei în spitalele din Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Călăraşi,
Coronavirus/GCS: 1.530 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 13.661
Un număr de 13.661 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.530 la terapie intensivă, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 62.691 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 16.347 se află în izolare instituţionaliz
GCS: 3.883 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore
Un număr de 3.883 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 35.000 de teste, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. Până luni, pe teri
Un nou centru de vaccinare anti-COVID-19 a fost deschis în municipiul Botoşani
Un nou centru de vaccinare anti-COVID-19 a fost deschis, începând de marţi, în municipiul Botoşani, a anunţat, într-o conferinţă de presă, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), Monica Adăscăliţei. Potrivit oficialului DSP, centrul de vaccinare va funcţiona la Şcoala gimnazială nr. 17, el dispunând de dou
Tulcea: Vaccinare anti-COVID-19 fără programare la un centru din municipiul reşedinţă
Un centru de vaccinare anti-COVID-19 din municipiul Tulcea a decis, marţi, să imunizeze populaţia fără programare, aceasta fiind prima situaţie de gen înregistrată în judeţ de la deschiderea centrelor de imunizare. Decizia a fost luată de medicul coordonator al centrului care are sediul la Liceul Agricol "Nicolae Cornăţeanu&qu
Raed Arafat: Luni, în Bucureşti, 155 de pacienţi de la UPU necesitau administrarea de oxigen
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat că în cursul zilei de luni aproximativ 155 de pacienţi aflaţi la unităţi de primiri urgenţe din Bucureşti necesitau administrarea de oxigen. Precizările au fost făcute în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la Palatul Victoria, după ce secretarul de sta
Arafat: Nu putem lua toate paturile de ATI pentru COVID, vom avea probleme cu celelalte urgenţe
Şeful DSU, Raed Arafat, a explicat că autorităţile caută în continuare soluţii pentru suplimentarea paturilor de ATI pentru bolnavii COVID, dar a explicat că dintr-un număr total de aproximativ 4.000 de paturi de terapie intensivă la nivel naţional sunt folosite doar aproape 1.600, întrucât nu pot fi lăsate deoparte celelalte urgenţe medicale.
Coronavirus/ Raed Arafat: Modul în care sistemul de sănătate din România a făcut faţă pandemiei - acceptabil
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a apreciat luni seara că modul în care sistemul de sănătate românesc a făcut faţă pandemiei de COVID-19 este acceptabil, având în vedere infrastructura existentă. Precizările au fost făcute într-o conferinţă de presă susţinute la Palatul Victoria, unde
Arafat: Reparaţia la instalaţia de oxigen - efectuată în parametri înainte de punerea în funcţiune a TIR-ului ATI; nu a fost improvizaţie
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a confirmat luni seara că instalaţia de oxigen a Unităţii Mobile de Terapie Intensivă de la Spitalul "Victor Babeş" a necesitat, recent, reparaţii, dar acestea au fost executate în parametrii corespunzători înainte de punerea în funcţiune a TIR-ului ATI.
Arafat: Pacienţii rămaşi în viaţă din TIR-ul ATI de la "Victor Babeş" sunt în îngrijire la alte spitale
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat luni că pacienţii rămaşi în viaţă, care se aflau în Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă de la Spitalul "Victor Babeş", au fost mutaţi la alte unităţi sanitare şi se află în prezent sub îngrijire ca " bolnavi de terapie intensivă pe problema COVID".
Spitalul "Victor Babeş": În prezent, se desfăşoară ancheta organelor abilitate; continuăm să informăm transparent opinia publică
Organele abilitate desfăşoară luni noaptea o anchetă la Spitalul de Boli Infecţioase şi Tropicale "Dr. Victor Babeş" în vederea stabilirii cu exactitate a circumstanţelor producerii evenimentului în care trei pacienţi au decedat, informează unitatea medicală, într-un comunicat transmis AGERPRES. "În aceas