Coronavirus/INSP: În ultima săptămână, 31,8% din cazuri - înregistrate în Bucureşti, Cluj, Prahova, Bihor şi Alba
În săptămâna 17 - 23 mai 2021, 31,8% din totalul cazurilor de COVID-19 au fost înregistrate în Bucureşti, Cluj, Prahova, Bihor şi Alba, informează Institutul Naţional de Sănătate Publică. Potrivit raportului săptămânal de supraveghere, 31,5% din totalul deceselor au fost înregis
GCS: 52 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 52 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, miercuri, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre 24 de bărbaţi şi 28 de femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Arad, Bacău, Bihor, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa,
Coronavirus/GCS: 493 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 3.079
Un număr de 3.079 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 493 la terapie intensivă, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 8.124 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 3.445 se afl
GCS: 379 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 33.000
Un număr de 379 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 33.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). <div class="infogram-embed" dat
Vaccinare împotriva COVID-19 fără programare - la centrele Romexpo
Bucureştenii se pot imuniza împotriva COVID-19 fără programare iniţială, doar pe baza buletinului sau a cărţii de identitate, în cele nouă centre cu 50 de puncte de vaccinare situate în pavilionul C2 din cadrul Complexului Expoziţional "Romexpo". Potrivit unui comunicat al Primăriei Sec
Maratonul vaccinării, de vineri până duminică, la sediul ANMCS
Un maraton al vaccinării va fi organizat, în perioada 28-30 mai, la sediul Autorităţii Naţionale de Management al Calităţii în Sănătate (ANMCS), din Splaiul Independenţei nr. 202 A, Sector 6. Orice persoană va putea să se vaccineze împotriva COVID-19, fără programare, informează autoritatea, prin
Sibiu: Peste 20% din cetăţenii care se pot vaccina s-au imunizat împotriva COVID-19
Peste 20% dintre sibienii care se pot vaccina s-au imunizat deja cu ambele doze împotriva COVID-19, ceea ce înseamnă 81.299 persoane dintr-un total de 396.733, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), Krisztina Gaal. "190.444 doze au
Proces de reorganizare la Institutul ''Marius Nasta'' ca urmare a închiderii sediului ''Zerlendi''
Un proces de reorganizare a început la Institutul ''Marius Nasta'' ca urmare a închiderii sediului ''Zerlendi''. "Am început la Marius Nasta un proces de reorganizare necesar ca urmare a închiderii sediului Zerlendi, dar şi pentru că orice unitate m
Bihor: În centrul de vaccinare deschis luni la PTF Borş s-au vaccinat numai patru persoane
Patru persoane s-au vaccinat în ultimele două zile la centrul de vaccinare anti-Covid deschis luni, 24 mai, în Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Borş I, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bihor, Daniela Rahotă. Centrul de vaccinare oferă posibilitat
O nouă serie de maratoane de vaccinare în spitalele militare
Centrele de vaccinare organizate în spitalele militare din Bucureşti, Braşov, Cluj, Constanţa, Craiova, Iaşi şi Timişoara vor funcţiona din nou în regim de 24/24 h, de marţi până pe 1 iunie, pentru a asigura, în principal, administrarea dozelor de rapel persoanelor vaccinate la maratonul desfăşurat în urmă cu trei săptămâni, a anunţat, mar
INSP: 23.469 de persoane imunizate anti-COVID au avut test pozitiv după prima doză de vaccin
Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că, în perioada 27 decembrie 2020 - 23 mai 2021, un număr de 23.469 de persoane vaccinate anti-COVID (0,6% din totalul persoanelor vaccinate cu prima doză) au avut un test pozitiv de infecţie cu virusul SARS-CoV-2 după administrarea primei doze. În intervalul menţionat, la 445 de persoane (
Campania de vaccinare anti-COVID/ 68.820 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 68.820 de doze de vaccin, dintre care 48.111 Pfizer, 6.224 Moderna, 7.467 AstraZeneca şi 7.018 Johnson&Johnson. Datele au fost puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică pri
MAI îşi deschide centrele de vaccinare anti-COVID pentru populaţia generală
Centrele de vaccinare anti-COVID aflate în unităţile medicale ale Ministerului Afacerilor Interne vor fi deschise, începând de miercuri, pentru toate persoanele cu vârste de peste 18 ani, în limita dozelor de vaccin disponibile. Persoanele care doresc să se vaccineze se pot prezenta, f
RO Vaccinare: Aproape 26% din populaţia eligibilă este vaccinată cu cel puţin o doză de ser anti-COVID
25,93% din populaţia eligibilă de peste 16 ani (4.173.138 de persoane) a fost vaccinată cu cel puţin o doză de vaccin anti-COVID până marţi la ora 12,00, informează Platforma RO Vaccinare, pe pagina de Facebook. Conform sursei citate, 20,69% din populaţia eligibilă (peste 16 ani) este vaccinată cu schemă completă (3.330.428 de persoane), iar 5,23
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Campania de comunicare privind vaccinarea anti-COVID ce va fi demarată de Guvern, element central - partea emoţională
Campania de comunicare privind vaccinarea anti-COVID pe care Guvernul o va demara în curând pe toate canalele media are ca element central "partea emoţională" şi, în acelaşi timp, urmăreşte să crească încrederea în sistemul medical, în ştiinţă, în general.
