Neamţ: Noi centre mobile de vaccinare în weekend la Piatra-Neamţ, Roman, Cetatea Neamţ şi staţiunea Durău
Noi centre mobile de vaccinare fără programare vor funcţiona în fiecare weekend, începând cu 5 iunie, la Piatra-Neamţ, Roman, Târgu Neamţ şi în staţiunea Durău - comuna Ceahlău. Prefectul judeţului Neamţ, George Lazăr, a declarat joi, pentru AGERPRES, că centrul din Piatra-Neamţ va fi amenajat la
Nelu Tătaru: Este nevoie de asigurări voluntare de sănătate
Preşedintele Comisiei de sănătate din Camera Deputaţilor, Nelu Tătaru, a declarat joi că este nevoie de asigurări voluntare de sănătate şi este "necesar a eticheta foarte bine" ceea ce înseamnă "pachet minim", "pachet de bază" şi "pachet complementar" în sistemul medical românesc. Afirm
Peste 1.000 de voluntari vor participa la ediţia a II-a a Maratonului Vaccinării Bucureşti
Peste 1.000 de medici, studenţi, asistenţi medicali şi personal administrativ vor participa pe bază de voluntariat la ediţia a II-a a Maratonului Vaccinării Bucureşti, care va avea loc în perioada 28-31 mai. Ediţia a II-a a Maratonului Vaccinării Bucureşti va începe vineri, 28 mai, la ora 16,00, şi se
Adrian Gheorghe (CNAS): Asigurările private reprezintă o sursă foarte importantă pentru sistemul medical
Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Adrian Gheorghe, consideră că sistemul public ar trebui să rămână "pilonul central" al finanţării sănătăţii în România, însă apreciază că asigurările private, despre care spune că nu sunt un obiectiv în sine, ci doar de etapă, reprezintă o sursă foarte importantă şi
Dr. Leonard Azamfirei: Inginerii din domeniul medical sunt soluţia problemelor tehnice din spitale
Rectorul Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie (UMFST) Târgu Mureş, profesor doctor Leonard Azamfirei, care este şi senator PSD Mureş, susţine că inginerii din domeniul medical sunt soluţia problemelor tehnice din spitale, iar perioada de pandemie a demonstrat necesitatea includerii acestei categorii în sistemul de recunoaştere a prof
Bistriţa-Năsăud: Campanii de imunizare dedicate adolescenţilor, în cinci localităţi
Adolescenţii din judeţul Bistriţa-Năsăud cu vârste cuprinse între 16 şi 18 ani care doresc să se vaccineze anti-COVID-19 vor putea face acest lucru, de Ziua Copilului, în toate cele patru localităţi urbane, dar şi într-o comună de pe Valea Bârgăului, potrivit unui comunicat de presă remis joi de Instituţia Prefectului. Potrivit su
Bihor: Un nou centru de vaccinare în judeţ, în comuna Oşorhei; imunizarea se poate face şi fără programare
Un nou centru de vaccinare anti-COVID se deschide joi, în judeţul Bihor, în comuna Oşorhei, fiind al 31-lea în judeţ, acesta urmând să utilizeze serul produs de companie Pfizer, informează Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Bihor. Potrivit sursei citate, noua facilitate va avea un flux şi va funcţiona în fosta clă
Prahova: Primul centru de vaccinare anti-COVID-19 de tip drive-through din judeţ se deschide joi lângă Ploieşti
Primul centru de vaccinare împotriva COVID-19 de tip drive-through din Prahova se deschide joi în parcarea unui centru comercial din apropierea Ploieştiului, aici urmând să funcţioneze patru fluxuri de vaccinare cu serul de la Pfizer. Potrivit datelor comunicate, miercuri, de Prefectura Prahova, centrul va funcţiona până duminic
Covasna: Niciun pacient COVID la ATI în Spitalul Judeţean de Urgenţă, pentru prima dată de la începutul pandemiei
Pentru prima dată de la începutul pandemiei, în Secţia de terapie intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe nu mai este internat niciun pacient cu COVID-19, a anunţat miercuri conducerea instituţiei. Directorul medical al spitalului, dr. Roşu Matyas, a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă, c
Mureş: Demersuri pentru colaborare în domeniul cardiologiei intervenţionale între ministerele Sănătăţii din România şi Germania
Managerul Institutului de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant din Târgu Mureş, dr. Mariana Ciorba, a declarat, miercuri, că au fost iniţiate demersuri la Ministerul Sănătăţii pentru încheierea unei colaborării oficiale cu Ministerul Sănătăţii din Germania, astfel încât colaborarea dintre IUBCvT Târgu Mureş şi Deutschen Herzzentrum
Campania de vaccinare anti-COVID/ 71.522 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 71.522 de doze de vaccin, dintre care 51.583 Pfizer, 5.234 Moderna, 6.702 AstraZeneca şi 8.003 Johnson&Johnson. Datele au fost puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică pri
Vrancea: Medicii de familie vor putea vaccina cu orice ser împotriva COVID-19 în cabinetele proprii
Medicii de familie din Vrancea vor putea vaccina în cabinetele proprii cu oricare din cele patru seruri împotriva COVID-19 disponibile pe piaţă la acest moment, potrivit coordonatorului campaniei judeţene de vaccinare, medicul epidemiolog Janina Lazăr. "Medicii de familie care se alătură campaniei de vaccinare vor putea vaccin
Mureş: Trei intervenţii de înlocuire de valvă la nivelul arterei pulmonare prin metode minim-invazive, la copii
O echipă de medici de la Deutschen Herzzentrum München şi de la Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant (IUBCvT) din Târgu Mureş au efectuat trei intervenţii de înlocuire de valvă la nivelul arterei pulmonare prin metode minim-invazive, la trei copii, în cadrul proiectului AngioNet "Dezvoltarea infrastructurii publice de ce
Arad: A început amenajarea punctelor de vaccinare anti-COVID-19 la frontieră, în Nădlac I şi Nădlac II
Amenajarea punctelor de vaccinare anti-COVID-19 la frontiera cu Ungaria, în judeţul Arad, a început, miercuri, prin instalarea containerelor speciale, autorităţile de sănătate publică locale estimând că în cel mult o săptămână acestea vor deveni operaţionale. Şeful Direcţiei d
GCS: Continuă scăderea ratei de infectare în Capitală - 0,52
Capitala şi toate judeţele ţării rămân în scenariul verde din punctul de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, reiese din datele transmise, miercuri, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În Bucureşti, continuă scăderea ratei de infectare, miercuri fiind înregistrată o incidenţă de 0,52




