GCS: 126 pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 1.029
Un număr de 1.029 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 126 la terapie intensivă, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Pe teritoriul României, 2.588 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.105 se af
GCS: Şase decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Şase decese au fost înregistrate, în ultimele 24 de ore, la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre trei bărbaţi şi trei femei, internaţi în spitale din judeţele Bacău, Constanţa, Ialomiţa, Iaşi şi Teleorman. Dintre acestea, u
GCS: 544 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; 38.918 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 544 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 38.918 de teste, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până marţi, pe teritoriul României au fost co
CNCAV: 11.863 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 11.863 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 7.836 reprezintă prima doză, iar 4.027 doza a doua, potrivit unei informări transmise, luni, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19. Din 27 decemb
Suceava: Creşte numărul cazurilor de COVID-19 şi al pacienţilor în stare gravă
În judeţul Suceava s-au raportat, luni, 12 noi cazuri de infecţie cu noul coronavirus şi un deces, la o persoană din Bosanci, iar incidenţa este de 0,18 la mia de locuitori. Numărul cazurilor de COVID-19 şi a celor grave cu această patologie ce necesită internare la ATI creşte continuu, în prezent, în Spitalul Judeţean de Urg
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 au fost în Capitală - 36; niciun caz în 6 judeţe
Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 36 şi în judeţele Ilfov - 19, Constanţa - 14, Suceava - 12, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. În şase judeţe - Alba, Brăila, Buzău, Covasna, Giurgiu, Vrancea - nu s-a înregistrat niciun caz nou de CO
GCS: 121 pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 941
Un număr de 941 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 121 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Pe teritoriul României, 2.483 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.051 se află
GCS: Cinci decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Cinci decese au fost înregistrate în ultimele 24 de ore la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre doi bărbaţi şi trei femei, internaţi în spitale din judeţele Călăraşi, Caraş-Severin, Gorj, Hunedoara, Suceava. Dintre acestea,
GCS: 286 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; 18.734 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 286 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 18.734 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. <div class="infogram-embed" data-
Spitalul ''Victor Babeş'' Timişoara îmbunătăţeşte infrastructura electrică cu ajutorul specialiştilor UPT
Universitatea Politehnica din Timişoara (UPT) va colabora cu Spitalul de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Dr. Victor Babeş" din Timişoara pentru îmbunătăţirea infrastructurii electrice a spitalului care este veche şi foarte suprasolicitată din cauza procedurilor de tratament şi care poate ceda.
Doi pacienţi transportaţi la spitale din Belgia cu o aeronavă a MApN
O aeronavă C-27J Spartan a Forţelor Aeriene Române configurată pentru misiuni medicale efectuează, luni, o misiune umanitară pe ruta Otopeni - Cluj-Napoca - Craiova - Bruxelles - Otopeni pentru transportarea a doi pacienţi. Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Apărării, unul dintre cei doi pacienţi are arsuri şi va fi tratat
CNCAV: 5.544 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 5.544 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 3.261 reprezintă prima doză, iar 2.283 doza a doua, potrivit unei informări transmise, duminică, de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-
Iaşi: Pregătiri pentru extinderea zonelor tampon şi zonelor destinate pacienţilor COVID-19 la Spitalul de Boli Infecţioase
Conducerea Spitalului de Boli Infecţioase "Sf. Parascheva" din Iaşi a anunţat că a început demersurile pentru extinderea zonelor tampon şi a zonelor destinate pacienţilor COVID-19 din unitatea medicală, din cauza numărului tot mai mare de persoane infectate cu noul coronavirus. Managerul Spitalului
Managerul Spitalului din Câmpina: Niciunul dintre pacienţii internaţi nu are test pozitiv la Clostridium
Dr. Călin Tiu, managerul Spitalului Municipal Câmpina, precizează că, în prezent, niciunul dintre pacienţii internaţi în unitatea medicală nu are test pozitiv la Clostridium. "În momentul de faţă, duminică, ora 16,00, la Spitalul Municipal Câmpina, niciunul dintre pacienţii internaţi nu are test pozitiv la Cl
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 au fost în Capitală - 27; niciun caz în 3 judeţe
Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 27 şi în judeţele Cluj - 23, Ilfov - 22, Bacău şi Bistriţa-Năsăud - câte 14, Iaşi, Sibiu şi Timiş - câte 12, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. În trei judeţe - Covasna, Mehedinţi şi Tulcea




