VIDEO Ioana Mihăilă: Purtarea măştii, obligatorie pentru copiii de peste 6 ani în interiorul şcolii
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a anunţat vineri că se menţine obligativitatea purtării măştii în interiorul unităţilor de învăţământ pentru copiii în vârstă de peste 6 ani şi că este de preferat ca activităţile sportive să se desfăşoare în spaţii deschise. Precizările au fost făcute la finalul unei şedi
Guvern: Fonduri pentru construcţia Spitalului Regional de Urgenţă Iaşi
Guvernul a aprobat, joi, proiectul de lege pentru aprobarea contractului de finanţare pentru Spitalul Regional de Urgenţă Iaşi - COVID-19, în valoare de 250 de milioane de euro, semnat între România şi Banca Europeană de Investiţii (BEI), la Bucureşti şi Luxemburg în 20 aprilie. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătăţii transmis
CNCAV: 12.996 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 12.996 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 9.316 reprezintă prima doză, iar 3.650 doza a doua, potrivit unei informări transmise, joi, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).
Alba: 14 cazuri pozitive de COVID-19, din care 13 la copii, în legătură cu o tabără
Un număr de 13 cazuri de COVID-19 au fost depistate în rândul unor copii cu vârste cuprinse între 11 şi 18 ani, din mai multe judeţe, care au frecventat o tabără din Alba, fiind confirmat pozitiv şi un supraveghetor, a informat, joi, Direcţia de Sănătate Publică (DSP). Potrivit sursei citate, în perioada 2-19 augu
Iaşi: Proiectul transfrontalier SMURD 2, lansat în prezenţa oficialilor din România şi Republica Moldova (GALERIE FOTO)
Siguranţa şi protecţia populaţiei din zona Moldovei şi Republica Moldova va creşte prin îmbunătăţirea pregătirii şi menţinerea capacităţii de intervenţie a serviciilor de urgenţă profesioniste, inclusiv SMURD, în cadrul unui proiect transfrontalier a cărui lansare a avut loc, joi, la Palatul Culturii din Iaşi. Proiectul transfronta
Vaslui: Doar doi medici au solicitat DSP certificate de conformitate în cursul acestui an
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vaslui a eliberat în cursul anului 2021 doar două certificate de conformitate, documente necesare cadrelor medicale care doresc să profeseze în afara ţării. Potrivit datelor furnizate de reprezentanţii DSP Vaslui numărul certificatelor de conformitate solicitate în cursul acestui an este cu
Timiş: Un cadru medical infectat cu SARS-CoV-2 şi trei persoane decedate, în ultimele 24 de ore
Direcţia de Sănătate Publică Timiş a anunţat, joi, că un cadru medical a fost confirmat cu COVID-19, fiind în desfăşurare o anchetă epidemiologică, în timp ce trei persoane infectate cu SARS-CoV-2 au decedat, în ultimele 24 de ore. În spitalele din judeţ sunt 57 de persoane internate cu COVID-19, iar 13 sunt în se
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19, în Capitală - 136, Ilfov - 52, Galaţi - 27 şi Cluj - 25
Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 136 şi în judeţele Ilfov - 52, Galaţi - 27, Cluj - 25, Constanţa - 23 şi Hunedoara - 21. De menţionat că toate judeţele au înregistrat cazuri noi de COVID-19, cele mai puţine fiind în Botoşani - 1, Covasna şi Sălaj - 2, Gorj, Olt, Tu
GCS: 153 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 1.167
Un număr de 1.167 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 153 la terapie intensivă, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Pe teritoriul României, 3.030 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.203 se află
GCS: 14 decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 14 decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2. Potrivit GCS, este vorba despre 9 bărbaţi şi 5 femei, internaţi în spitale din judeţele Harghita, Iaşi, Mehedinţi, Timiş, Vrancea şi din Bucureşti. Dintre acestea, un de
GCS: 595 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 32.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 595 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 32.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până joi, pe teritoriul României au fost
INSP: 97% din decesele înregistrate în perioada 9 - 15 august ca urmare a infectării cu SARS-CoV-2 - la persoane nevaccinate
În săptămâna 9 - 15 august, 97% din decesele înregistrate ca urmare a infectării cu SARS-CoV-2 au fost la persoane nevaccinate, iar 3% la persoane vaccinate cu schemă incompletă, reiese dintr-un raport al Institutului Naţional de Sănătate Publică (INSP), preluat de pagina de Facebook Ro Vaccinare. Potrivit acestuia, în
MS: Capacitatea de răspuns a spitalelor faţă de creşterea cazurilor de COVID-19, analizată în videoconferinţe cu directorii DSP
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, şi secretarul de stat în MAI Raed Arafat au analizat, marţi şi miercuri, în videoconferinţe cu şefii direcţiilor de sănătate publică şi cu managerii unităţilor sanitare, măsurile organizatorice menite să eficientizeze capacitatea de răspuns a spitalelor faţă de creşterea incidenţei cazurilor de pacienţi cu COVID-19 spit
CNCAV: 13.961 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 13.961 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 9.808 reprezintă prima doză, iar 4.153 doza a doua, potrivit unei informări transmise, miercuri, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV). Din 27 de
INSP: În ultima săptămână, 44,5% din cazurile de COVID-19 - în Bucureşti şi judeţele Ilfov, Cluj, Constanţa şi Suceava
Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că, în săptămâna 9 - 15 august, 44,5% din totalul cazurilor de COVID-19 s-au înregistrat în Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Cluj, Constanţa şi Suceava. Potrivit Raportului săptămânal de supraveghere, postat pe site-ul INSP, 82,4% din cazurile confirmate au fost înregis



