Hunedoara: Spitalul Municipal a primit unul dintre cele mai performante computere tomograf din ţară
Spitalul Municipal "dr. Alexandru Simionescu" din Hunedoara deţine, de marţi, un computer tomograf (CT) nou, în valoare de 835.000 de euro, echipamentul fiind apreciat de conducerea unităţii medicale ca unul dintre cele mai performante din ţară. Noul CT a fost achiziţionat prin intermediul unui proiect cu finanţare europeană ne
Adrian Marinescu: Luna octombrie va fi mai grea; o să începem uşor, uşor să scădem la nivel de cazuri de COVID-19
Directorul medical al Institutului "Matei Balş", Adrian Marinescu, a declarat, marţi, că luna octombrie va fi una grea din punctul de vedere al pandemiei de COVID-19, după care numărul de cazuri de infectare vor scădea "uşor, uşor", iar sărbătorile de iarnă vor fi, în opinia sa, unele "liniştite". "Luna
Diana Păun: O criză precum pandemia ne pune greu la încercare inclusiv valorile democratice şi solidaritatea
Consilierul prezidenţial Diana Păun a declarat, marţi, că o criză precum actuala pandemie de COVID-19 pune la încercare inclusiv valorile democratice şi solidaritatea. "O criză cum este pandemia, (...) cum se poate observa foarte bine în aceste zile, ne pune greu la încercare inclusiv valorile democratice şi solidaritate
Gorj: 73% dintre medicii şi 62% dintre asistenţii Spitalului de Urgenţă Târgu Jiu s-au vaccinat
Peste 150 de medici din totalul celor 207 câţi activează în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Târgu Jiu s-au vaccinat împotriva noului coronavirus, fiind imunizaţi totodată şi 385 de asistenţi medicali, a informat, marţi, purtătorul de cuvânt al instituţiei, Mihaela Ţicleanu. Potrivit acesteia, la nivelu
Incidenţa COVID-19 în Bucureşti este de 14,71 la mia de locuitori
Rata de incidenţă a COVID-19 calculată la 14 zile a ajuns, marţi, în Bucureşti, la 14,71 cazuri la mia de locuitori, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică. În urmă cu o zi, rata de incidenţă a fost de 14,2. Pe 12 septembrie, incidenţa COVID-19 în Bucureşti era 1,44 la mia de locuitori, conform site-u
Valeriu Gheorghiţă: Educaţia sanitară trebuie să înceapă timpuriu încă din şcoală
Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că în ţara noastră sunt necesare programe de prevenţie, iar educaţia sanitară trebuie să înceapă timpuriu, încă din şcoală, astfel încât vaccinarea să fie percepută ca "un act de normali
DSP Timiş: 16 cazuri de COVID-19 la Filarmonica Banatul
Direcţia de Sănătate Publică Timiş (DSP) a fost notificată, luni, de conducerea interimară a Filarmonicii Banatul din Timişoara că are 16 angajaţi care au fost confirmaţi cu SARS-CoV-2. "Astăzi a venit o adresă la Direcţia de Sănătate Publică Timiş, prin care am fost anunţaţi că la Filarmonica Banatul sunt 16 persoane cu COVID-19", a confirmat, pentr
DSU: Managerii unităţilor sanitare, în funcţie de nevoile operaţionale, dispun întreruperea efectuării concediilor
Managerii unităţilor sanitare, în funcţie de nevoile operaţionale, dispun întreruperea efectuării concediilor de odihnă şi de odihnă suplimentare aflate în derulare, precum şi încetarea acordării de noi concedii de odihnă sau de odihnă suplimentare, fără plată, de studii şi pentru formare profesională, pentru o perioadă de 30 zile - prevede un ordin a
Clarificări ale CNCAV privind vaccinarea populaţiei cu doza 3 (suplimentară) şi doza de rapel (booster)
Doza suplimentară (doza 3) de vaccin anti-COVID se poate administra în cazul persoanelor sever imunocompromise cu vârsta peste 12 ani ca parte a schemei de vaccinare primară, după un interval de minim 28 de zile şi până la 4 luni de la doza 2, a precizat luni Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19.
CNCAV: 51.721 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore
Bucureşti, 11 oct /Agerpres/ - Un număr de 51.721 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 22.504 reprezintă prima doză, 4.081 - doza a doua şi 25.136 - doza a treia, a informat, luni, Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).
Iaşi: Municipalitatea pune autobuze la dispoziţia personalului medical de la Spitalul Mobil Leţcani
Primarul Mihai Chirica a informat, luni, că va fi înfiinţată o linie specială de transport care să lege municipiul Iaşi de comuna Leţcani, unde se află Spitalul Mobil, pentru a asigura astfel transportul personalului atât la intrarea cât şi la ieşirea din tură, indiferent când se face schimbul de tură. Conform unui comunicat de presă, s
Prahova: DSP caută voluntari pentru efectuarea anchetelor epidemiologice; apel către cadrele medico-sanitare şi farmacişti
Direcţia de Sănătate Publică Prahova face un apel către cadrele medico-sanitare şi farmacişti pentru a sprijini voluntar activitatea DSP în efectuarea anchetelor epidemiologice, anunţând că voluntarii pot lucra de la domiciliu. Potrivit unui comunicat al DSP transmis, luni, AGERPRES, în actualul context creat pe fondul pandemiei, instituţia s
CNSU aprobă solicitarea de asistenţă internaţională pentru imunomodulatorul Tocilizumabum şi concentratoare de oxigen
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a aprobat luni solicitarea de asistenţă internaţională, constând în produsele medicale imunomodulatorul Tocilizumabum şi concentratoare de oxigen de 10 litri, de către Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă prin intermediul Centrului Euro-Atlantic de Coordonare a Răspunsului la Dezastre. Conform hotăr
Coronavirus/ Iaşi: Angajaţi ai companiei Antibiotice, în sprijinul echipelor DSP
Echipele medicale ale Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi se deplasează la persoanele suspecte de COVID-19 pentru recoltarea probelor cu ajutorul şoferilor şi maşinilor puse la dispoziţie de compania Antibiotice. Potrivit unui comunicat de presă, până la sfârşitul lunii octombrie, alături de voluntari de la alte instituţii, angajaţii Antibiotice Iaş
GCS: Un pat liber la ATI pentru COVID-19 din categoria celor nerezervate pacienţilor cu condiţii speciale
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat, luni, că, la nivel naţional, mai există un singur pat liber ATI pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, altul decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale, care sunt şi confirmate cu SARS-CoV-2. Luni, conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există 1.54


