UPDATE GCS: 15.410 cazuri noi de COVID-19; peste 66.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 15.410 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 66.076 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Pâ
VIDEO ISU Gorj: DSP a fost informat de personalul ATI de la Târgu Cărbuneşti despre problema la alimentarea cu oxigen
Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Gorj au fost informaţi, vineri dimineaţa, în timp ce erau în control la secţia ATI a Spitalului Târgu Cărbuneşti, despre faptul că este o problemă la alimentarea cu oxigen şi că personalul unităţii medicale încearcă să remedieze defecţiunea, a informat purtătorul de cuvânt al ISU, Florin Chisim.
VIDEO MS: O echipă a DSP Gorj, la Spitalul de Urgenţă Târgu Cărbuneşti, unde instalaţia de oxigen s-a defectat
Ministerul Sănătăţii a informat vineri că o echipă a Direcţiei de Sănătate Publică Gorj se află la Spitalul de Urgenţă Târgu Cărbuneşti, unde instalaţia de oxigen s-a defectat, 15 pacienţi de la secţia ATI fiind transferaţi la alte unităţi medicale. "Ministerul Sănătăţii a fost anunţat despre o defecţiune la instalaţia de oxigen de
Gorj: 2 persoane decedate la Spitalul din Târgu Cărbuneşti; se va stabili dacă decesele au legătură cu defecţiunea apărută
Două persoane aflate în stare foarte gravă, internate pe secţia ATI a Spitalului din Târgu Cărbuneşti, au decedat vineri dimineaţa, urmând să se stabilească dacă decesele au legătură cu defecţiunea apărută la staţia de oxigen a unităţii medicale, a anunţat purtătorul de cuvânt al ISU Gorj, Florin Chisim. El a adăugat că
VIDEO Staţie de oxigen defectă la Târgu Cărbuneşti (Gorj)/Pacienţi mutaţi în alte spitale; a fost activat planul roşu
O parte dintre pacienţii internaţi în Spitalul de Urgenţă Târgu Cărbuneşti sunt transferaţi cu ambulanţele către alte unităţi medicale, după ce a apărut o defecţiune la staţia de oxigen a spitalului, a informat, vineri, purtătorul de cuvânt al ISU Gorj, Florin Chisim. Potrivit acestuia, la nivelul judeţului a fost activat planul roşu, toate f
LIVE UPDATE VIDEO Gorj - Situaţie de urgenţă: Staţie de oxigen defectă la Spitalul din Târgu Cărbuneşti/ Pacienţi mutaţi în alte spitale; a fost activat planul roşu
Unitatea medicală de urgenţă din Târgu Cărbuneşti, care este suport COVID-19, a rămas vineri dimineaţă fără oxigen pentru pacienţi. La nivelul judeţului a fost activat planul roşu, toate forţele şi mijloacele de intervenţie fiind direcţionate la faţa locului. A fost solicitat sprijin şi de la unităţi medicale din judeţele î
Maraton de vaccinare în Bucureşti începând de vineri
Un maraton pentru vaccinarea împotriva SARS-CoV-2 este organizat, de vineri până luni, în şase centre din Bucureşti. "Maratonul vaccinării pentru viaţă" este organizat de CNCAV, împreună cu Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila" Bucureşti, Colegiul Medicilor din Municipiul Bucureşti, DSP Bucureşti, Admi
Sprijin în gestionarea pandemiei din partea ţărilor vecine şi a statelor din Uniunea Europeană
Ţări precum Ungaria, Republica Moldova, Serbia, Polonia şi Austria sprijină deja România în gestionarea pandemiei de COVID-19 şi tratarea pacienţilor infectaţi cu SARS-CoV-2, potrivit ministrului interimar al Sănătăţii, Cseke Attila. Acesta a precizat joi, în cadrul unei emisiuni la B1 TV, că deja au fost trimişi mai mulţi pa
CNCAV: 99.376 persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un număr de 99.376 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 62.512 reprezintă prima doză, 8.513 - doza a doua şi 28.351 - doza a treia, a informat, joi, Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.
Maratonul Vaccinării pentru Viaţă: Centre de testare şi informare la Biblioteca Naţională a României
Un centru de testare, cu test rapid antigen COVID-19, dedicat persoanelor care doresc să se testeze, va fi organizat la Biblioteca Naţională a României, în cadrul maratonului pentru vaccinarea împotriva SARS-CoV-2 care se va desfăşura, în perioada 22 - 25 octombrie, în şase centre din Bucureşti.
Mureş: CJ şi-a dat acordul pentru construirea unei secţii de terapie intensivă la Spitalul de Boli Infecţioase I
Consiliul Judeţean (CJ) Mureş şi-a dat acordul, joi, pentru construirea unei secţii de terapie intensivă în curtea Spitalului de Boli Infecţioase I, aparţinând Spitalului Clinic Judeţean Mureş, cu o capacitate de 100 de persoane, pacienţi şi personal. În şedinţa de joi, CJ Mureş a încuviinţ
Janina Lazăr (DSP Vrancea): Mulţi adolescenţi nu au avut acordul părinţilor pentru a se vaccina anti-COVID
Coordonatorul campaniei de vaccinare în judeţ, medicul epidemiolog al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Vrancea Janina Lazăr, a făcut joi un apel la vaccinare anti-COVID, susţinând că mulţi dintre adolescenţii sub 18 ani nu au avut acordul părinţilor pentru a se imuniza. "Noi am avut şi anterior
Bistriţa-Năsăud: Puncte mobile de vaccinare anti-COVID în faţa unor biserici, în municipiul reşedinţă
Primăria municipiului Bistriţa, prin centrul de vaccinare existent în cadrul Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă (SVSU), va fi prezentă cu puncte mobile de vaccinare anti-COVID în faţa unor unităţi de cult, în zilele de duminică şi cu ocazia sărbătorilor legale, în încercarea de a veni cât
Ministerul Sănătăţii: Trei pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, în stare critică, transferaţi în Polonia
Ministerul Sănătăţii informează că, în cursul zilei de joi, trei pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, aflaţi în stare critică, sunt transferaţi în Polonia. Este vorba despre pacienţi care au fost internaţi în unităţi de primiri urgenţe din Bucureşti, aflaţi în stare stabilă, transportabi
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (3.018), Ilfov, Iaşi, Prahova
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 3.018 şi judeţele Ilfov - 787, Iaşi - 708, Prahova - 706, Cluj - 699, Timiş - 631, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Hunedoara - 82, Bistriţa-Năsăud - 107,

