INSP: În ultima săptămână, 69,7% din cazurile confirmate COVID - la persoane nevaccinate
Institutul Naţional de Sănătate Publică a informat miercuri că, în ultima săptămână (1 - 7 noiembrie), 31,1% din totalul cazurilor de COVID s-au înregistrat în Bucureşti, Cluj, Bihor, Timiş şi Braşov. Potrivit Raportului săptămânal de supraveghere, 69,7% din cazurile confirmate au fost înregistrate la persoa
GCS: 142 de oraşe au incidenţa COVID-19 mai mare de 6 la mia de locuitori
Incidenţa cazurilor de COVID-19 cumulată la 14 zile este mai mare de 6 la mia de locuitori în 142 de oraşe, în scădere faţă de ziua precedentă, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, incidenţa este peste 10 la mia de locuitori în 19 de oraşe. Oraşele cu cea mai mare incidenţă sunt: *
GCS: 1.823 de pacienţi cu COVID - la terapie intensivă; 24 sunt copii
Un număr de 17.438 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 310 sunt copii, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.823 de pacienţi, în scădere uşoară faţă de ziua precedentă, dintre care 24 sunt copii.
Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (848) şi în judeţele Braşov (452) şi Cluj (414)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 848 şi în judeţele Braşov - 452, Cluj - 414, Sibiu - 391, Ilfov - 356, Bihor - 317, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Mehedinţi
O tânără de 19 ani din Bucureşti, vaccinată, a decedat din cauza COVID
Grupul de Comunicare Strategică a informat miercuri că, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 405 decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, printre care o tânără din Bucureşti în vârstă de 19 de ani. Conform GCS, tânăra era vaccinată cu schema incompletă şi prezenta comorbidităţi. De as
GCS: 405 decese ale unor pacienţi cu COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore
Un număr de 405 decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, dintre care opt anterioare intervalului de referinţă, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Cele opt de decese produse anterior intervalului de referinţă s-au înregistrat în judeţele Argeş, Constanţa, G
GCS: Un singur pat liber de ATI la nivel naţional pentru bolnavii de COVID-19; 1.823 - ocupate
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat că la nivel naţional, miercuri, există un pat disponibil la terapie intensivă, în judeţul Constanţa, pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, în afara celor rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu SARS-CoV-2. Miercuri, potrivit datelor existent
Sibiu: DSP a cerut lămuriri privind termenul de expirare al Favipiravirului importat din Ungaria
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Sibiu a cerut, miercuri, clarificări de la Agenţia Naţională a Medicamentului privind termenul de valabilitate al Favipiravirului importat din Ungaria pentru pacienţii cu COVID-19, deoarece pe blister scrie că a expirat în octombrie 2021, iar pe cutie că va expira în iulie 2022, a precizat, pentru AGERPRES, directorul ad
Incidenţa COVID-19 în Bucureşti scade la 8,35 la mia de locuitori
Rata de incidenţă a COVID-19 calculată la 14 zile pentru Bucureşti este, miercuri, de 8,35 cazuri la mia de locuitori, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică. Este a 19-a zi în care rata de infectare cu SARS-CoV-2 scade în Capitală, cea mai mare valoare fiind atinsă pe 22 octombrie - 16,54. În urmă cu o zi, rat
UPDATE GCS: 6.291 de cazuri noi de COVID-19; peste 54.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 6.291 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 54.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Până miercuri, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.725.017 de cazuri de infectare cu noul coronavir
Prahova: Maraton al vaccinării anti-COVID-19 în campusul UPG Ploieşti
Un maraton al vaccinării anti-COVID-19 a început, miercuri, în campusul Universităţii Petrol şi Gaze (UPG) Ploieşti, acţiunea care se va încheia vineri fiind dedicată imunizării studenţilor, cadrelor didactice, personalului auxiliar şi TESA al unităţii de învăţământ. Potrivit datelor comunicate de reprezentanţii U
Ilfov: O singură localitate din judeţ are incidenţa COVID-19 peste 14 la mia de locuitori
O singură localitate din judeţul Ilfov mai înregistrează o incidenţă a cazurilor de COVID-19 de peste 14 la mia de locuitori, potrivit Instituţiei Prefectului. Miercuri, rata de incidenţă a COVID-19 cumulată la 14 zile este cea mai mare din judeţ în Copăceni - 14,46. Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 î
CNCAV: 1.249.560 doze de vaccin Pfizer sosesc miercuri şi joi în ţară
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 informează că 1.249.560 doze de vaccin de la compania Pfizer/BioNTech sosesc miercuri şi joi în ţară. Potrivit CNCAV, vaccinurile vor fi livrate pe cale aeriană şi vor ajunge pe aeroporturile din Otopeni, Cluj şi Timişoara. Transpo
Doctorul naturist Doru Laza: Alimentaţia cu o hrană sănătoasă, dar şi credinţa, consolidează sistemul imunitar
Doctorul naturist Doru Laza, cel care edifică, în comuna bihoreană Şuncuiuş, o clinică cu dietă vegană, unică în România, recomandă tuturor românilor, ca primă măsură preventivă, o alimentaţie sănătoasă, dar şi reconectarea cu Dumnezeu, trezirea credinţei, deoarece aceasta înseamnă "imunitate absolută".
MApN: Patru pacienţi cu COVID-19, transportaţi în Italia, cu o aeronavă militară
O aeronavă C-27 J Spartan a Forţelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, a decolat marţi, din Baza 90 Transport Aerian, cu patru pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 către Roma şi Torino (Italia) pentru tratament de specialitate,


