Incidenţa COVID-19 în Bucureşti scade la 7,31 la mia de locuitori
Rata de incidenţă a COVID-19 calculată la 14 zile pentru Bucureşti este, vineri, de 7,31 cazuri la mia de locuitori, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică. Este a 21-a zi în care rata de infectare cu SARS-CoV-2 scade în Capitală, cea mai mare valoare fiind atinsă pe 22 octombrie - 16,54. În urmă cu o zi, rata
Ilfov: Copăceni rămâne singura localitate din judeţ cu incidenţa COVID-19 peste 13 la mia de locuitori
Copăceni rămâne singura localitate din judeţul Ilfov care mai înregistrează o incidenţă a cazurilor de COVID-19 de peste 13 la mia de locuitori, potrivit Instituţiei Prefectului. Vineri, rata de incidenţă a COVID-19 cumulată la 14 zile este în Copăceni de 13,79, în uşoară creştere faţă de valoarea de joi (13,45).
UPDATE GCS: 4.844 cazuri noi de COVID-19; peste 48.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 4.844 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 48.000 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Până vineri, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.735.277 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, din
Caravană mobilă de vaccinare împotriva COVID, în weekend, în parcarea unui centru comercial din Sectorul 5
Caravana mobilă de vaccinare împotriva COVID-19 organizată de Municipalitate se va afla, în weekend, în parcarea unui centru comercial din Sectorul 5. Potrivit unui comunicat transmis, vineri, de Primăria Municipiului Bucureşti, caravana va fi, sâmbătă şi duminică, în intervalul orar 10,00 - 17,00, în parcar
Andrei Baciu (MS): Azi avem primul caz diagnosticat cu gripă din acest sezon
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu a anunţat că a fost înregistrat primul caz diagnosticat cu gripă din acest sezon. "Azi avem primul caz diagnosticat cu gripă din acest sezon. Acest caz va fi raportat săptămâna viitoare", a declarat, joi seara, într-o emisiune
CNSU a abilitat Ministerul Sănătăţii să elaboreze metodologia de administrare a testelor rapide în şcoli
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a aprobat, joi, printr-o hotărâre, abilitarea Ministerului Sănătăţii în vederea elaborării metodologiei de administrare în unităţile de învăţământ a testelor rapide antigen non-invazive efectuate din proba de salivă. Ministrul interimar al Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, declara luni
Maramureş: Managerul SJU, apel lansat populaţiei din judeţ pentru a se vaccina
Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Baia Mare, Alexandru Oros, a lansat, joi seara, un mesaj public, pe pagina de socializare a unităţii medicale, prin care îndeamnă populaţia din judeţul Maramureş să se vaccineze. "Suntem într-o criză de proporţii. Suntem nişte copii răsfăţaţi, care nu înţeleg lucruri elementare. Când m
CNCAV: 82.151 persoane vaccinate împotriva COVID în 24 de ore, dintre care 25.289 cu prima doză
Un număr de 82.151 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 25.289 reprezintă prima doză, 33.612 - doza a doua şi 23.250 - doza a treia, a informat, joi, Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit CNCAV,
Ministerul Sănătăţii: În perioada 9 - 11 noiembrie, au fost distribuite peste 9.300 de flacoane de Remdesivir
Ministerul Sănătăţii informează joi că, în perioada 9 - 11 noiembrie, a distribuit 9.312 flacoane de Remdesivir în peste 100 de spitale care tratează pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, în stadii medii de boală. Într-un comunicat transmis AGERPRES, ministerul reaminteşte că Veklury (Remdesivir) a fost primul tratament autorizat pentru tra
Ioana Mihăilă: A fost desemnat câştigătorul licitaţiei pentru proiectarea Spitalului Regional Iaşi
Câştigătorul licitaţiei pentru proiectarea Spitalului Regional Iaşi a fost desemnat, a informat, joi, fostul ministru al Sănătăţii Ioana MIhăilă. Ea a scris, pe Facebook, că, în cazul în care nu vor exista contestaţii, Ministerul Sănătăţii "ar trebui să urgenteze procedurile", astfel încât lucrările să poată începe
Vrancea: Un nou centru de vaccinare anti-COVID-19 s-a deschis în Focşani
Un nou centru de vaccinare anti-COVID-19 a fost operaţionalizat, joi, în zona Gării din municipiul Focşani, pentru a facilita accesul la vaccinare a populaţiei din această parte a oraşului, a informat Prefectura Vrancea. "Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vrancea şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vrancea, în c
Colegiul Medicilor Bucureşti cere investiţii în infrastructură, în contextul incendiului din Prahova
Preşedinte Colegiul Medicilor din Bucureşti, prof. dr. Cătălina Poiană, a lansat, joi, un apel pentru construirea de infrastructură nouă în spitale, care să îndeplinească toate condiţiile, inclusiv cele de securitate la incendiu. "Colegiul Medicilor din Municipiul Bucureşti transmite condoleanţe familiilor victimelor acestui incendiu, precum ş
Tătaru: Am în continuare rezerve cu privire la terapia cu oxigen hiperbar, mai ales în patologia post-COVID
Fostul ministru a Sănătăţii Nelu Tătaru a afirmat, joi, că are rezerve cu privire la terapia cu oxigen hiperbar, mai ales în patologia post-COVID, subliniind că orice evaluare trebuie făcută într-un cadrul legal instituit de Ministerul Sănătăţii. "Voi fi prezent la orice inaugurare a unui obiectiv medical din România. Am fost la foarte m
VIDEO Gheorghiţă: Nu este exclus să înregistrăm o nouă creştere a cazurilor de COVID-19; interacţiunea şi mobilitatea oamenilor creşte
Autorităţile estimează că, în perioada următoare, scăderea numărului de infectări cu virusul SARS-CoV-2 va stagna şi nu este exclus să se înregistreze o nouă creştere a cazurilor de COVID-19, având în vedere că a început sezonul rece şi se stă mai mult în spaţii închise, s-a reluat activitatea de învăţământ şi, ca urmare,
Harghita: Interesul pentru vaccinare este în scădere, dar mai ridicat ca în lunile de vară
Interesul de vaccinare este în scădere în judeţul Harghita, dar este mai ridicat ca în lunile de vară, arată datele furnizate de Instituţia Prefectului. Potrivit sursei citate, în ultima săptămână au fost imunizate cu prima doză un număr de 3.438 de persoane, în contextul în care, în săptămâna precedentă, s

