logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Camera Deputaţilor/Seres Denes: Democraţia de astăzi este rezultatul curajului şi sacrificiului din 1989

Imagine din galeria Agerpres

Democraţia de astăzi este rezultatul curajului şi sacrificiului din 1989, însă undeva pe parcurs "drumul s-a blocat", iar alegerile din 2024 ne-au reamintit cât de fragilă poate fi încrederea în democraţie şi în instituţii, devenind vitală nevoia unei reconstrucţii profunde, de recâştigare a încrederii, a declarat vineri preşedintele senior al Camerei Deputaţilor, Seres Denes.

El a subliniat, în discursul care a deschis plenul Camerei Deputaţilor, momentul important pentru viitorul cetăţenilor şi al ţării.

"În calitate de parlamentar cu cele mai multe mandate în acest for, am onoarea de a prezida această reuniune importantă. Astăzi, când încheiem un capitol, este timpul să reflectăm asupra traseului parcurs în mandatul care se încheie acum, dar şi un îndemn de a privi în viitor, cu seriozitate şi determinare. Deschidem o nouă sesiune parlamentară, la 35 de ani de la Revoluţia care a pus capăt comunismului şi a deschis calea spre democraţie, consacrând Parlamentul drept unul dintre pilonii statului de drept. Democraţia de astăzi este rezultatul curajului şi sacrificiului din 1989. Este libertatea câştigată cu preţul vieţii, protejarea demnităţii umane şi sfârşitul fricii de dictatură. Dar democraţia nu este doar un ideal câştigat în trecut. Este un angajament permanent. Aşa cum în decembrie 1989 oamenii au cerut schimbarea unui regim totalitar, care părea de neînlăturat, şi au reuşit, astăzi datoria noastră este să apărăm şi să consolidăm acea moştenire. Democraţia trăieşte prin faptele noastre, iar viitorul ei depinde de curajul de a apăra libertatea şi valorile care ne definesc ca ţară", a declarat deputatul UDMR.

 



El a adăugat că, de-a lungul acestor 35 de ani, Parlamentul României a fost martorul şi arhitectul unor transformări fundamentale, reamintind că în 1992 a avut ocazia să asiste la o etapă esenţială din evoluţia acestei instituţii: "Parlamentul de atunci era un spaţiu în care dezbaterile erau adesea aprinse, dar pline de respect, iar dorinţa de a construi o democraţie funcţională era viabilă".

"Am fost martorii fiecărui pas în proiectarea unor instituţii care s-au consolidat în ani şi ani de muncă susţinută a unor oameni devotaţi şi competenţi. Totuşi, undeva pe parcurs, drumul s-a blocat, iar alegerile din 2024 ne-au reamintit cât de fragilă poate fi încrederea în democraţie şi în instituţiile noastre, devenind vitală nevoia unei reconstrucţii profunde, de recâştigare a încrederii. Aici, în Parlament, s-au creat legi care au contribuit la dezvoltarea ţării şi au întărit democraţia. Însă alegerile din 2024 ne-au transmis un mesaj clar: este nevoie de mai multă responsabilitate şi apropiere de cetăţeni. Încrederea în instituţiile democratice trebuie recâştigată spre binele cetăţenilor acestei ţări, iar Parlamentul trebuie să fie un exemplu de integritate şi profesionalism. Valorificând experienţa celor care au contribuit la consolidarea democraţiei, putem răspunde provocărilor actuale prin decizii bine fundamentate şi viabile", a explicat Seres Denes.

 


Foto: (c) MIHAI POZIUMSCHI / AGERPRES FOTO


Parlamentarul UDMR a avut un mesaj pentru parlamentarii din "formaţiuni de extremă dreaptă" care au intrat în Parlament.

"Astăzi, într-o sală în care 35% dintre parlamentari reprezintă formaţiuni de extremă dreaptă, este esenţial să ne asumăm responsabilitatea de a proteja valorile democratice şi unitatea societăţii. Colegilor acestor formaţiuni le transmit un mesaj clar: evocarea ideologiilor întunecate ale trecutului, acea retorică virulentă, care promovează divizarea societăţii şi respingerea progresului, nu vor rezolva problemele României. Aceste abordări care nu doar că nu oferă soluţii, dar pun în pericol stabilitatea şi încrederea oamenilor în instituţiile democratice. Este momentul să acţionăm împreună pentru a proteja valorile fundamentale ale democraţiei, depăşind orice diferenţe politice. Mai mult, cei care deţin funcţii de conducere trebuie să înţeleagă că ataşamentul faţă de poziţii şi privilegii nu poate prima interesului naţional. Dacă o funcţie sau un lider devine un obstacol în calea stabilităţii şi progresului, responsabilitatea morală impune ca acel lider să facă un pas înapoi, chiar dacă a contribuit la construcţia ţării, pas cu pas, şi am ajuns până aici", a subliniat deputatul UMDR.

Nu în ultimul rând, el a subliniat contribuţia remarcabilă a minorităţilor în consolidarea democraţiei.

"Comunitatea maghiară din România a avut un rol esenţial în consolidarea democraţiei din România. Prin implicarea activă în Parlament şi în viaţa publică, nu am participat doar la consolidarea procesului democratic, dar, mai mult, am influenţat direcţiile politicilor publice, contribuind la un sistem echitabil şi incluziv. Vă rog să îmi permiteţi să evidenţiez faptul că, în contextul politic actual, UDMR a demonstrat că poate fi un reper de pragmatism şi responsabilitate, care aduce echilibru şi stabilitate. Comunitatea maghiară a contribuit semnificativ la stabilitatea şi progresul României în ultimii 35 de ani. Sperăm ca funcţia de preşedinte senior al Camerei Deputaţilor să poată deveni mai mult decât o desemnare temporară. Credem că un cetăţean român de etnie maghiară poate ocupa această funcţie nu doar prin prisma numărului de mandate, ci mai ales datorită pregătirii, viziunii clare pentru viitor, angajamentului faţă de valorile democratice şi, nu în ultimul rând, dorinţei de dezvoltare a României. O astfel de persoană nu ar trebui să fie percepută cu reticenţă, deoarece suntem şi vom fi parteneri de încredere, dedicaţi construirii unui viitor comun pentru toţi cetăţenii României. În acest for suntem mai mult decât membri ai unor partide sau ai unei comunităţi; suntem arhitecţii viitorului României. Să lăsăm generaţiilor viitoare o moştenire sigură, într-o ţară prosperă", a transmis Seres Denes. AGERPRES/(A-autor: Cătălina Matei, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Citeşte şi:

 

VIDEO Camera Deputaţilor: A început prima şedinţă de plen din legislatura 2024 - 2028

Afisari: 168

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 12-05-2025 19:10

Predoiu, la reuniunea PNRR: Indiferent de statutul guvernului, continuarea eforturilor pentru realizarea obiectivelor asumate este esențială

Prim-ministrul interimar Cătălin Predoiu a subliniat importanța menținerii ritmului administrativ în implementarea proiectelor din Planul Național de Redresare și Reziliență și a colaborării interinstituționale, în cadrul reuniunii de lucru a Comitetului Interministerial de Coordonare a Planului Național de Redresare și Reziliență pe care a coordonat-o, l

Politic 12-05-2025 18:19

Parlamentari USR sesizează CNCD în legătură cu postarea lui George Simion

Parlamentari USR sesizează Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării în legătură cu postarea liderului AUR, George Simion, în care acesta îi acuză pe criticii lui că par 'bezmetici, iraționali și total nedispuși' că accepte că lumea nu este doar așa cum o văd ei. Sesizarea este făcută de parlamentarii USR din

Viata Parlamentara 12-05-2025 18:11

Senat/Abrudean, la întâlnirea cu președinta Parlamentului European: România este guvernată cu responsabilitate, chiar și în această perioadă complicată

Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat, luni, la Budapesta, la o discuție cu președintele Parlamentului European, Roberta Metsola, că 'angajamentul' României pentru stabilitate, reforme și parcurs european rămâne 'la fel de ferm și de actualitate'. 'Discuție cu doamna Roberta Metsola,

Politic 12-05-2025 18:03

Prezidențiale2025/AUR: Cerem autorităților să prevină tentativele de intoxicare a spațiului online pentru un candidat sau altul

Alianța pentru Unirea Românilor a solicitat public, luni, să fie pusă în aplicare decizia nr. 64/12.05.2025 emisă de Biroul Electoral nr. 46, Sector 5 București, 'prin care se constată caracterul electoral ilegal al conținutului afișat pe site-ul dexonline.ro în favoarea candidatului Nicușor Dan'. 'Este inacceptab

Viata Parlamentara 12-05-2025 17:41

Camera Deputaților/Demnitarii să-și poată rezerva posturile didactice din învățământ doar 5 ani - adoptare tacită

Camera Deputaților a adoptat tacit, luni, o propunere legislativă care prevede limitarea la cel mult cinci ani consecutivi a dreptului cadrelor didactice de rezervare a postului sau catedrei pe durata ocupării de către acestea a unor demnități sau funcții publice, termenul de adoptare și vot fiind depășit. Proiectul merge la Senat, care este f

Viata Parlamentara 12-05-2025 16:14

Parlament: 20 mai - ședință solemnă consacrată marcării Zilei Solidarității și Prieteniei dintre România și Statul Israel

O ședință solemnă a Senatului și Camerei Deputaților consacrată marcării Zilei Solidarității și Prieteniei dintre România și Statul Israel va avea loc pe 20 mai, au decis, luni, prin aprobarea unui Memorandum intern, Birourile permanente reunite ale celor două Camere. 'În contextul relațiilor privilegiate româno israelien

Politic 12-05-2025 15:45

Prezidențiale2025/Sorin Grindeanu: Traian Băsescu îi face un deserviciu lui Nicușor Dan prin anumite luări de poziție

Prim-vicepreședintele PSD Sorin Grindeanu a susținut, luni, că unele declarații ale lui Traian Băsescu îi fac deservicii candidatului independent la alegerile prezidențiale Nicușor Dan și 'îi irită' pe social-democrați. Grindeanu a fost întrebat, la Palatul Parlamentului, de ce consideră PSD că neutralitatea este mai

Politic 12-05-2025 14:57

Bolojan, despre declarația lui George Simion privind Visa Waiver: Nu a fost o declarație inspirată

Afirmația candidatului AUR la prezidențiale, George Simion, privind faptul că România nu face parte din programul Visa Waiver 'nu a fost o declarație inspirată', a declarat luni președintele interimar Ilie Bolojan. 'Am evitat în toată această campanie să fac aprecieri despre ce spun candidații, despre ei, într-o f

Politic 12-05-2025 14:30

Moșteanu: Orice discuție despre o reformă fiscală trebuie să vină la pachet cu reducerea cheltuielilor statului

Orice discuție despre o reformă fiscală trebuie să vină la pachet cu discuțiile despre reducerea cheltuielilor statului, a afirmat luni liderul deputaților USR, Ionuț Moșteanu. Întrebat la Parlament în legătură cu faptul că premierul interimar Cătălin Predoiu consideră că, în măsura în care reforma fiscală asumată prin

Viata Parlamentara 12-05-2025 14:19

Camera Deputaților/ Ministrul Sănătății nu participă la 'Ora Guvernului'; are alt program

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, nu va fi prezent luni la dezbaterea 'Ora Guvernului' din plenul Camerei Deputaților, deoarece are alt program. Dezbaterea a fost programată săptămâna trecută, la solicitarea grupului parlamentar al USR, tema propusă fiind 'Situația catastrofală din sistemul sanitar cu privire la investiț

Politic 12-05-2025 13:54

Prezidențiale2025/ Bolojan: Îl voi vota pentru funcția de președinte pe Nicușor Dan

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat luni că îl va vota pe candidatul independent Nicușor Dan pentru funcția de șef al statului în al doilea tur al prezidențialelor. 'Analizând candidații care au rămas în cursă, eu îl voi vota la funcția de președinte pe domnul Nicușor Dan, considerând că este

Politic 12-05-2025 12:23

Lege promulgată/ Control coordonat la punctul de trecere a frontierei Galați (România) - Giurgiulești (Republica Moldova)

Președintele interimar Ilie Bolojan a promulgat, luni, legea pentru ratificarea Acordului dintre Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind controlul coordonat pe teritoriul României în punctul de trecere a frontierei de stat Galați (România) - Giurgiulești (Republica Moldova) rutier, pe sensul de intrare în România.

Politic 12-05-2025 10:16

Prezidențiale2025/ Simion cere demisia ambasadorului României în SUA: S-a transformat în agent electoral al sistemului

Candidatul Alianței pentru Unirea Românilor la prezidențiale, George Simion, îi cere ambasadorului României în SUA, Andrei Muraru, să-și dea demisia din funcție, după ce acesta l-a criticat pe liderul AUR pentru declarațiile privind excluderea țării noastre din Visa Waiver. George Simion spune că folosirea poziției ofic

Politic 12-05-2025 09:58

Prezidențiale2025/ Coaliția Vot Corect continuă înscrierile pentru observatori la turul al doilea; marți - ultimul termen

Coaliția Vot Corect continuă înscrierile pentru observatori la turul al doilea al alegerilor prezidențiale până marți, inclusiv, fiind validați aproape 1.000 de observatori până în prezent. Observatorul este un cetățean cu drept de vot, voluntar, care nu face parte din niciun partid politic. Rolul său este să urmărească

Politic 12-05-2025 09:22

Prezidențiale2025/Ambasadorul Andrei Muraru critică declarațiile lui Simion privind excluderea României din Visa Waiver

Ambasadorul României în Statele Unite, Andrei Muraru, critică declarațiile lui George Simion, liderul AUR și candidat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, privind excluderea României din programul Visa Waiver, care permite călătoriile fără viză în SUA. 'Gestul domnului Simion de a își disprețui propria