logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ciucă: La nivelul autorităţilor guvernamentale trebuie iniţiat un protocol cu Ucraina; este absolut necesar

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele Senatului, liberalul Nicolae Ciucă, a opinat, luni, la Sebeş, că România trebuie să încheie un protocol cu Ucraina astfel încât dronele ruseşti care pătrund în spaţiul aerian românesc "să poată fi angajate de către sistemele de apărare antiaeriană".

Întrebat cum comentează faptul că o dronă rusească a pătruns duminică în spaţiul aerian românesc, Nicolae Ciucă a menţionat că a văzut că au existat deja poziţionări în acest sens.

"Este o speţă care se întâmplă în mod repetat, ceea ce înseamnă că la nivelul autorităţilor guvernamentale, mă refer la Ministerul Apărării şi Ministerul de Externe, trebuie iniţiat un protocol cu Ucraina, astfel încât astfel de drone care pătrund în spaţiul aerian să poată fi angajate de către sistemele noastre de apărare antiaeriană. Pentru că, în momentul de faţă, deşi nu s-a întâmplat nici o tragedie, eu consider că este absolut necesar să existe acest acord şi procedurile agreate, şi de România şi de Ucraina şi cred că de toate ţările care se învecinează cu Ucraina, pentru a putea să îşi apere populaţia şi să-şi asigure siguranţa cetăţenilor", a declarat Nicolae Ciucă.

Acesta a adăugat că vectorii folosiţi de către armata rusă pentru a lovi obiective în Ucraina intră în spaţiul nostru aerian şi sunt şi alte acţiuni care, de asemenea, se desfăşoară în proximitatea teritoriului ţării noastre, motiv pentru care, a punctat Ciucă, "trebuie obligatoriu să luăm toate măsurile de protejare şi de siguranţă a cetăţenilor".

Potrivit unui comunicat transmis duminică de MApN, forţele ruse au reluat seria de atacuri cu drone asupra unor obiective civile şi de infrastructură portuară din Ucraina, în proximitatea frontierei cu România. Centrul Naţional Militar de Comandă a notificat Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă privind instituirea măsurilor de alertare a populaţiei din judeţele Tulcea şi Constanţa, fiind transmise, la orele 2,20 şi 2,38, mesaje RO-ALERT.

De asemenea, două aeronave F-16 ale Forţelor Aeriene Române au decolat de la Baza 86 Aeriană Borcea pentru monitorizarea situaţiei aeriene.

"În cursul acestor evenimente, a fost identificat şi urmărit de către sistemul de supraveghere radar traseul unei drone care a evoluat în spaţiul aerian naţional şi care a părăsit teritoriul naţional spre Ucraina. Situaţia evoluţiei acestei drone a fost monitorizată şi de cele două aeronave F-16, care au revenit în bază în jurul orei 4,08", se arată în comunicatul MApN.

Sursa citată precizează că, din datele disponibile la acest moment, a fost indicată probabilitatea existenţei unei zone de impact pe teritoriul naţional, într-o arie nelocuită din proximitatea localităţii Periprava, fiind efectuate cercetări în zonă, începând din această dimineaţă, cu mijloace aeriene şi cu echipe la sol.

"MApN a informat şi informează în timp real structurile aliate cu privire la situaţiile generate de atacuri, rămânând în contact permanent cu acestea. Ministerul Apărării Naţionale transmite un mesaj ferm de condamnare a acestor atacuri executate de Federaţia Rusă împotriva unor obiective şi elemente de infrastructură civilă ucrainene, care sunt nejustificate şi în gravă contradicţie cu normele de drept internaţional", se mai menţionează în comunicat. AGERPRES/(A, AS - autor: Marinela Brumar, editor: Antonia Niţă, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 141

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 24-05-2026 19:44

VIDEO Ciucu: De când Guvernul a picat în Parlament, am văzut că partidul este dispus să își asume drumul corect

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, prim-vicepreședinte al PNL, a declarat că de când guvernul lui Ilie Bolojan, liderul liberalilor, a fost 'picat' în Parlament, a observat că partidul 'este dispus să își asume drumul corect'. 'De când guvernul, condus de către un liberal, de către președintele nostr

Politic 24-05-2026 18:40

Guvern: Premierul Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR derulate de autoritățile locale (GALERIE FOTO)

Premierul interimar Ilie Bolojan a analizat duminică, într-o videoconferință cu prefecții, aproximativ 5.300 de proiecte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), derulate de autoritățile locale, fiind discutat și stadiul reformelor necesare pentru îndeplinirea țintelor și jaloanelor asumate în domeniul afacerilor interne pri

Politic 24-05-2026 18:17

VIDEO Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15 % în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza

Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat că nu se poate contribui la modernizarea României cu 15% reprezentare în Parlament, mai ales dacă există partenerei pe care nu te poți baza, el subliniind că este nevoie ca partidul să fie reorganizat în următorii doi ani pentru a deveni 'un factor decisiv' în procesul de

Politic 24-05-2026 14:56

Nicușor Dan, felicitări pentru Mungiu: Filmul românesc contemporan - carte de vizită excelentă pentru România

Președintele Nicușor Dan i-a transmis, duminică, un mesaj de felicitare regizorului Cristian Mungiu, după ce lungmetrajul 'Fjord' a câștigat trofeul Palme d'Or la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes, punctând că filmul românesc contemporan 'este o carte de vizită excelentă pentru România'.

Politic 24-05-2026 14:23

Bolojan: Le-am spus oamenilor adevărul, fără să creăm așteptări pe care țara noastră nu le poate onora

Premierul interimar Ilie Bolojan a afirmat duminică, la un eveniment organizat la Muzeul Național Brătianu de la Ștefănești, că a preferat să le spună cetățenilor adevărul, pentru a nu crea așteptări care nu pot fi onorate în acest moment. 'Suntem la un final de ciclu de guvernare în care acest partid, anul trecut, prin cei car

Politic 24-05-2026 13:29

Bolojan îi mulțumește lui Cristian Mungiu pentru imaginea pe care o duce mai departe despre România

Premierul interimar Ilie Bolojan i-a transmis, duminică, un mesaj de felicitare regizorului Cristian Mungiu, după ce lungmetrajul 'Fjord' a câștigat trofeul Palme d'Or la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes. 'Felicitări lui Cristian Mungiu pentru premiul obținut la Festivalul de Film de la Cannes. Est

Politic 23-05-2026 21:21

Oana Țoiu, la Forumul GLOBSEC - discuții despre pacea în Ucraina și rolul strategic al României la Marea Neagră (GALERIE FOTO)

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a participat, în cadrul Forumului GLOBSEC de la Praga, la discuții despre pacea în Ucraina și rolul strategic al României la Marea Neagră. Conform unui comunicat de presă transmis, sâmbătă, de Ministerul Afacerilor Externe (MAE), Țoiu a participat la cea de-a 21-a ediție a Forumului GLOBSEC, una

Politic 23-05-2026 19:21

Bolojan: Onorând angajamentele, eliminând risipa, privilegiile, să transmitem ideea că acolo unde e un liberal este ordine

Ilie Bolojan, a declarat, sâmbătă, la Iași, că viitorul politic al PNL depinde de capacitatea partidului de a respecta comunitățile locale și de a demonstra seriozitate în administrație, punctând că are încredere că liberalii pot rămâne una dintre principalele opțiuni pentru electorat. 'Am încredere că a

Politic 23-05-2026 18:55

Bolojan: România nu se poate schimba doar de la București; România se schimbă din cele peste 3.200 de comunități (GALERIE FOTO/VIDEO)

Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis, sâmbătă, la Iași, că România nu se poate schimba doar de la București, ci prin implicarea oamenilor din toate localitățile țării. În discursul susținut la 'Gala Iașului Liberal - Reunim Oameni, Reunim Valori', acesta a vorbit auditoriului venit la Biblioteca Central Univers

Politic 23-05-2026 17:39

Premierul interimar Ilie Bolojan cere o analiză a proiectelor PNRR pentru evitarea pierderii finanțărilor

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, la Iași, că o problemă de maximă urgență în aceste zile este absorbția fondurilor din PNRR, el arătând că sunt necesare analize riguroase și o implicare a autorităților locale și a constructorilor pentru ca România să nu piardă bani europeni. 'În aceste zil

Politic 23-05-2026 12:26

Ministrul interimar al Apărării: Întărirea Flancului Estic nu este un slogan, ci un efort concret la care se lucrează în fiecare zi

Întărirea Flancului Estic nu este o formulă abstractă și nici un slogan, ci este un efort concret, la care se lucrează în fiecare zi, prin decizii, investiții și misiuni reale, afirmă ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță. O delegație a Ministerului Apărării Naționale, condusă de Radu Miruță, s-a aflat vineri în vizită

Politic 23-05-2026 12:19

Bolojan despre centrala de la Iernut: Am încredere că la sfârșitul anului noul grup va injecta energie în sistemul național

Guvernul va aproba, săptămâna viitoare, o hotărâre de guvern, 'care va rezolva o problemă de proprietate privind un post de transformare necesar noii centrale' pe gaz de la Iernut, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan. 'Dacă ar fi să folosesc un termen sportiv, de acum înainte mingea este în terenul ec

Politic 22-05-2026 20:26

Bolojan: Și noi am contribuit la formarea percepției de neîncredere, la situația de anul trecut, la deficitele mari

Președintele Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan, a declarat, vineri, că și PNL a contribuit la formarea percepției de neîncredere, la situația în care s-a ajuns anul trecut, la deficitele mari pe care le-a avut România. El a spus că una din erorile politice făcute a fost aceea de formare a unei coaliții mari 'doar pentru funcții, p

Politic 22-05-2026 19:03

Valeriu Stoica: PNL are nevoie de redefinirea identității politice, de structuri puternice și lideri puternici, clarvăzători

Fostul președinte liberal Valeriu Stoica a declarat, vineri, că PNL are șansa să redevină partidul de care România a avut și are nevoie, fiind de părere că pentru acest lucru trebuie să-și redefinească identitatea politică, să aibă o strategie pragmatică, structuri locale și centrale puternice și lideri locali și naționali 'puternici, clarvăzători'.

Politic 22-05-2026 17:46

Oana Țoiu: Numărul amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, va crește în spațiul aliat

Numărul și intensitatea amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, vor crește în spațiul aliat, a declarat ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, potrivit MAE. Țoiu a participat joi și vineri, la Helsingborg (Suedia), la Reuniunea miniștrilor de externe din statele membre NATO. Evenimentul s-a concentrat asupra pregă