LIVE UPDATE VIDEO Congres PSD/ Social-democraţii îşi aleg noua conducere; Marcel Ciolacu - singurul candidat la şefia partidului
Social-democraţii se reunesc sâmbătă într-un Congres ordinar, pentru a-şi alege noua conducere, premierul Marcel Ciolacu fiind singurul intrat în cursa pentru un nou mandat la şefia partidului.
Consiliul Politic Naţional al PSD a stabilit vineri detaliile organizatorice ale Congresului şi a aprobat moţiunea cu care va candida Marcel Ciolacu pentru un nou mandat de preşedinte.
Pentru prima dată în istoria partidului, preşedintele PSD va fi votat, la Congres, electronic.
UPDATE ORA 14.52 Marcel Ciolacu spune că nu se simte jignit de absenţa Gabrielei Firea de la Congresul PSD
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a susţinut că nu se simte jignit de absenţa europarlamentarei Gabriela Firea de la Congresul Partidului Social Democrat, în cadrul căreia a fost reconfirmat în funcţia de lider al formaţiunii.
Întrebat dacă nu se simte jignit de absenţa Gabrielei Firea de la eveniment, el a răspuns: "Nu".
El a negat totodată ipoteza conform căreia absenţa Gabrielei Firea din sală ar putea avea o legătură cu faptul că aceasta nu mai face parte din echipa de conducere a partidului.
UPDATE ORA 13.32 Congres PSD/Paul Stănescu: A trecut vremea preşedinţilor care dezbină, care au mizat pe ură
Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a declarat sâmbătă că premierul Marcel Ciolacu este cel mai bun candidat pentru alegerile prezidenţiale şi că a trecut vremea preşedinţilor care dezbină şi care mizează ură, "inventaţi de jocurile de culise şi de înţelegeri" dintre partidele de dreapta.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
"Suntem pregătiţi, am învăţat din greşeli şi avem cel mai bun candidat pentru victoria din decembrie. Acest preşedinte va fi Marcel Ciolacu şi va fi un preşedinte consensual, echilibrat, cu frică de Dumnezeu, pentru că vremea preşedinţilor care dezbină, care au mizat pe ură, care au fost inventaţi de jocurile de culise şi de înţelegeri dintre partidele de dreapta a trecut. Marcel Ciolacu nu va fi un preşedinte al coaliţiilor, al blocurilor politice. Va fi un preşedinte al tuturor românilor", a declarat Stănescu, la congresul PSD.
UPDATE ORA 13.29 Congres PSD/ Marcel Ciolacu, reales preşedinte al Partidului Social Democrat şi validat candidat la prezidenţiale al PSD
Delegaţii la Congresul ordinar al PSD l-au reales prin vot secret electronic, sâmbătă. pe Marcel Ciolacu în funcţia de preşedinte al Partidului Social Democrat şi au validat candidatura acestuia din partea partidului la alegerile prezidenţiale.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Alături de Marcel Ciolacu, au fost aleşi de cei 2.253 delegaţi care au votat 'pentru' la congres, dintr-un total 2.380 de delegaţi convocaţi la congres, şi ceilalţi membri ai noii conduceri a PSD: secretar general, Paul Stănescu, preşedintele Consiliului Naţional: Mihai Tudose; prim-vicepreşedinţi: Sorin Grindeanu, Daniel Băluţă; vicepreşedinţi pe domenii: Florin Jianu - Antreprenoriat, IMM-uri şi Mediul de Afaceri; Lia Olguţa Vasilescu - Muncă şi Protecţie Socială; Gheorghe Şoldan - Dezvoltare Regională şi Locală; Gabriel Zetea - Administraţie şi Infrastructură; Vasile Dîncu - Afaceri Europene; Victoria Stoiciu - Relaţia cu ONG-uri şi Dialog Civic; Mihnea Costoiu - Educaţie şi Cercetare; Elisabeta Lipă - Sport.
UPDATE ORA 13.00 Congres PSD/Daniel Băluţă: PSD este partidul care a reuşit să scoată România din comunism
Partidul Social Democrat este cel care a reuşit "să scoată România din comunism" şi să o readucă în sânul familiilor occidentale, a susţinut primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
UPDATE ORA 12.22 Congres PSD/ Ciolacu: România viitorului înseamnă în primul rând o ţară puternică economic
România viitorului înseamnă în primul rând o ţară puternică economic, iar reînnoirea României va începe cu reindustrializarea ţării, a declarat sâmbătă premierul Marcel Ciolacu, preşedintele PSD şi candidatul partidului la Preşedinţie.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Ca prim obiectiv, el a anunţat "readucerea la viaţă a marilor uzine de metalurgie, siderurgie şi petrochimie cu ajutorul capitalului privat".
UPDATE ORA 11.40 Congres PSD/Ciolacu: PSD - pregătit să propună românilor un nou model de preşedinte
Partidul Social Democrat este pregătit să îşi asume un nou proiect politic pentru România şi să le propună românilor un nou model de preşedinte, a anunţat preşedintele formaţiunii, Marcel Ciolacu.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
UPDATE ORA 11.05 Congres PSD/Grindeanu: Partidul Social Democrat are nevoie de unitate şi de continuitate; e timpul să ne asumăm că suntem puternici
Partidul Social Democrat are nevoie de unitate şi de continuitate, iar actualul PSD, în actuala formulă de conducere, a demonstrat că este cea mai bună soluţie pentru români, a declarat prim-vicepreşedintele partidului, Sorin Grindeanu.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
"Este vital pentru anii viitori să construim împreună formula de succes care ne va reprezenta la alegerile care urmează. PSD este partidul care a demonstrat permanent că ştie, poate şi mai ales doreşte să fie un promotor al evoluţiei sociale şi economice! O evoluţie construită pe rezultate concrete, palpabile, care au condus atât la stabilitatea societăţii în ansamblu, cât şi a clasei politice din România! O evoluţie care face din PSD nu doar cel mai mare partid românesc, ci şi cel mai matur, performant şi, nu în ultimul rând, singurul partid responsabil din România. Actualul PSD, în actuala formulă de conducere, a demonstrat că este cea mai bună soluţie pentru români", a transmis Sorin Grindeanu, sâmbătă, la Congresul PSD, unde va fi aleasă noua conducere a partidului.
UPDATE ORA 10.52 Congres PSD/Simonis: Nu mai vreau un preşedinte cu un rânjet metalic sau cu muşchiul empatiei atrofiat
Preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, a declarat sâmbătă, în cadrul Congresului PSD, că nu îşi mai doreşte un preşedinte "cu un rânjet metalic" sau cu "muşchiul empatiei atrofiat".
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Potrivit acestuia, românii au nevoie de un preşedinte care "să unească toate straturile societăţii" şi căruia să îi pese de tineri, de familiile cu copii, de pensionari, de oamenii de afaceri şi de cei care muncesc.
UPDATE ORA 10.15 A început Congresul PSD; 2.380 de delegaţi convocaţi
Congresul PSD pentru alegerea noii conduceri a formaţiunii şi desemnarea candidatului pentru alegerile prezidenţiale a început sâmbătă, la Romexpo.
Potrivit organizatorilor, 2.380 de delegaţi au fost convocaţi pentru a vota noua echipă de conducere a PSD.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Premierul Marcel Ciolacu este singurul candidat înscris în competiţia pentru şefia PSD, el urmând să obţină un nou mandat.
ORA 06.30 Congres PSD/ Social-democraţii îşi aleg noua conducere; Marcel Ciolacu - singurul candidat la şefia partidului
Social-democraţii se reunesc sâmbătă într-un Congres ordinar, pentru a-şi alege noua conducere, premierul Marcel Ciolacu fiind singurul intrat în cursa pentru un nou mandat la şefia partidului.
Consiliul Politic Naţional al PSD a stabilit vineri detaliile organizatorice ale Congresului şi a aprobat moţiunea cu care va candida Marcel Ciolacu pentru un nou mandat de preşedinte.
Pentru prima dată în istoria partidului, preşedintele PSD va fi votat, la Congres, electronic.
"Există acest vot electronic, există depunerea candidaturilor pe moţiuni, s-a votat şi acceptarea moţiunii domnului Marcel Ciolacu, care cuprinde şi lista nouă a celor care vor face parte din conducerea partidului. (...) Este aprobată modificarea Statutului astfel încât să existe patru noi vicepreşedinţi pe domenii de activitate care sunt acum în echipa PSD şi vor cere împreună cu domnul Marcel Ciolacu votul Congresului de mâine", a spus purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romaşcanu, vineri, după şedinţa Consiliul Politic Naţional, care a avut loc la Vila Lac.
Potrivit acestuia, printre vicepreşedinţii pe domenii de activitate se numără Florin Jianu şi Elisabeta Lipă. "Sunt, de asemenea, tineri care au ajuns în propunerile de vicepreşedinţi cum este domnul Şoldan de la Suceava, care a avut acel succes spectaculos", a adăugat purtătorul de cuvânt al PSD.
Marcel Ciolacu a propus ca sâmbătă, dacă vor exista candidaturi în timpul Congresului, ele să fie acceptate, a informat Romaşcanu.
Tot vineri, într-o postare pe pagina de Facebook a PSD, ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării, Bogdan Ivan, anunţa că pentru prima dată în istoria partidului votul la Congres va fi online.
''Pe 24 august, PSD îşi va alege viitoarea conducere şi va desemna candidatul la funcţia de preşedinte. Pentru prima dată în istoria partidului nostru, votul va fi unul online, numărătoarea votului va fi una electronică, iar rezultatul votului îl vom afla în câteva zeci de minute, nu în câteva ore, aşa cum s-a întâmplat în ultimii 34 de ani'', a arătat acesta.
La Congresul de sâmbătă, Marcel Ciolacu va prezenta ''Planul pentru România'' şi le va cere colegilor săi sprijinul pentru a câştiga alegerile prezidenţiale din acest an.
El a anunţat săptămâna aceasta că a luat decizia de a candida la funcţia de preşedinte al României. "Am decis să îmi depun candidatura la Preşedinţia României. Am luat această decizie după ce m-am consultat cu românii, cu familia mea şi cu colegii mei din partid. La Congresul de sâmbătă voi veni în faţa românilor cu Planul meu pentru România şi le voi cere colegilor mei sprijinul pentru a câştiga alegerile prezidenţiale", preciza Ciolacu, marţi, într-o postare video pe Facebook.
Liderul PSD a subliniat că se simte pregătit să-şi asume responsabilitatea de a fi preşedintele tuturor românilor.
"Nu m-am dat niciodată înapoi de la lucrurile grele. Am preluat preşedinţia PSD într-un moment foarte dificil şi, împreună cu colegii mei, am reuşit să recâştigăm încrederea oamenilor. Am acceptat răspunderea de a fi prim-ministru într-unul dintre cele mai complicate momente din istoria recentă. Şi am reuşit, alături de colegii mei din Guvern, să punem lucrurile în ordine. Sunt pregătit să-mi asum acum responsabilitatea de a fi preşedintele tuturor românilor. Am credinţa că pot contribui la viitorul ţării mele - un viitor în siguranţă şi bunăstare. Aşa să ne ajute Dumnezeu!", a transmis Marcel Ciolacu. AGERPRES/(AS - autor: Georgiana Tănăsescu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
* LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzarii ştirilor pe fluxul agenţiei.
Citeşte şi:
* Marcel Ciolacu, reales preşedinte al PSD (fişă biografică)
*** DOCUMENTAR: Congresele PSD (1990-2024)
**** Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolojan: Nu am negociat cu AUR, dar întotdeauna am căutat ca în Parlament să am relații civilizate
Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că nu a negociat cu AUR, dar întotdeauna, în plan personal, a căutat ca în Parlament să aibă relații civilizate, menționând că nu a interzis niciodată unor parlamentari să discute între ei. 'Nu am negociat cu AUR aceste lucruri, dar eu întotdeauna, în plan personal, am cău
Bolojan: Va crește vârsta de pensionare a militarilor, a polițiștilor; nu există altă posibilitate
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că vârsta de pensionare pentru militari și polițiști va crește, deoarece sistemul actual nu mai este sustenabil. El a menționat că este posibil ca săptămâna viitoare să fie prezentată o propunere concretă în acest sens. 'Fondul de pensii, dacă nu este alimentat de la bugetul de sta
Bolojan, despre miniștrii PSD: Am avut o relație civilizată; au fost bruiați din afara Guvernului
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că a avut o 'relație civilizată' cu miniștrii PSD, menționând că aceștia au fost adesea 'bruiați din afara Guvernului, din zona politică', fiind puși în situații în care nu știau cum să reacționeze. Potrivit premierului, toți cei cu care s-a întâlnit în aceste zile i-a
Bolojan: Nu îmi place să calific niciun om cu categoria de șobolan; am dat un exemplu metaforic pentru a explica o situație
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că folosirea termenului 'șobolani' în discursul său a avut rolul de a exemplifica o situație, nu de a eticheta persoane, subliniind că nu îi place să califice pe nimeni în acest fel. El a precizat că nu regretă formularea, deoarece consideră că exemplul este ușor de înțeles pentru public.
Bolojan:Obiectivul este întărirea sistemului energetic, să avem un preț mai bun pentru cetățeni și mediul privat
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că obiectivul său este consolidarea sistemului energetic, astfel încât să existe un preț mai bun pentru cetățeni și mediul privat, iar România să nu piardă fondurile europene disponibile pentru acest sector. 'Am fost în această dimineață la Ministerul Energiei, unde am discutat cu domnul Ivan
Bolojan: Salarizarea unitară nu va duce la scăderea veniturilor; unele câștiguri vor crește progresiv, pentru echitate
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că viitoarea lege a salarizării unitare nu va determina scăderi ale veniturilor, dar că unele câștiguri vor crește progresiv, pentru a se asigura echitatea necesară. Prim-ministrul a avut joi o discuție pe acest subiect cu ministrul demisionar al Muncii, Florin Manole, și cu cel care va prelua acest portofoliu, mi
Turcan: PSD duce CCR într-un joc de partid și toacă inclusiv ultima fărâmă de credibilitate a instituției
Deputatul PNL Raluca Turcan a calificat, vineri, drept o 'mișcare disperată' sesizarea Curții Constituționale de către PSD privind situația guvernamentală, susținând că acest demers duce CCR într-un joc de partid și 'toacă ultima fărâmă de credibilitate' a acestei instituții. 'Înțeleg că cea mai nouă
Președintele Nicușor Dan, la Consiliul European informal din Cipru
Nicosia - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan participă, vineri, la reuniunea informală a Consiliului European, care are loc în Cipru. La reuniunea liderilor europeni participă și partenerii regionali din Orientul Mijlociu. Consiliul informal a început joi, la Ayia Napa, unde
Oana Țoiu: Doi români, implicați în accidentul feroviar din Danemarca; sunt în afara oricărui pericol
Doi români au fost implicați în accidentul feroviar produs joi dimineață în apropiere de Copenhaga, a anunțat ministrul de Externe, Oana Țoiu, precizând că aceștia sunt în afara oricărui pericol. ''În accidentul feroviar care a avut loc joi dimineață, 23 aprilie, în Danemarca, între local
Țoiu: Parteneriatul cu SUA e mai puternic atunci când investim în mințile strălucite ale tinerilor noștri
Parteneriatul cu Statele Unite este mai puternic atunci când investim în mințile strălucite ale tinerilor noștri, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, care, alături de ambasadorul Statelor Unite la București, Darryl Nirenberg, a co-prezidat joi reuniunea extraordinară a Consiliului Director al Comisiei Fulbright Româno-Americane.
Demisiile miniștrilor PSD și propunerile pentru interimate - trimise și înregistrate la Administrația Prezidențială
Demisiile miniștrilor PSD și propunerile pentru interimate au fost trimise și înregistrate la Administrația Prezidențială joi seara, au anunțat reprezentanții Guvernului. Miniștrii
Nicușor Dan spune că nu a primit decretele privind demisiile miniștrilor PSD din Guvern: Le așteptăm și decidem
Ayia Napa - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat joi, înainte de participarea la cina de lucru organizată în contextul reuniunii informale a Consiliului European, că decretele privind demisiile miniștrilor PSD nu au ajuns încă oficial la Palatul Cotroceni. Întrebat dacă a primit d
Olguța Vasilescu (PSD): Partidulețul care a ieșit pe locul 4 vrea funcția de președinte al Camerei Deputaților
Primarul municipiului Craiova, Lia Olguța Vasilescu (PSD), respinge afirmațiile potrivit cărora ar fi cerut demisia liderului PSD, Sorin Grindeanu, din funcția de președinte al Camerei Deputaților, susținând că declarațiile sale au fost rostogolite eronat în spațiul public de 'propaganda #rezist'. Olguța Vasilescu afirmă că declarația sa a
Primarul Mario De Mezzo (PNL Olt): Eu sunt convins că PSD-ul plătește oameni care să mă urmărească
Primarul municipiului Slatina, liberalul Mario De Mezzo, a susținut joi, într-o conferință de presă, că este convins că este urmărit de persoane plătite de adversarii politici de la PSD, făcând referire la apariția în presă a unor fotografii realizate cu el în timp ce se afla într-un mall din Capitală, dar și cu mașina de la primărie folosită de
Simion (AUR): PSD ar putea să îl lase pe ministrul Energiei să vină să rezolve problema de la Azomureș
Președintele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a declarat joi, la Târgu Mureș, în timpul conferinței 'Viitorul Azomureș - soluțiile AUR pentru relansarea combinatului', că PSD ar putea să îl lase pe ministrul Energiei, să vină să rezolve problema combinatului chimic. 'Vor să vândă Hidroelectrica, v






