logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Congres PSD/ Ciolacu: România viitorului înseamnă în primul rând o ţară puternică economic

Imagine din galeria Agerpres

România viitorului înseamnă în primul rând o ţară puternică economic, iar reînnoirea României va începe cu reindustrializarea ţării, a declarat sâmbătă premierul Marcel Ciolacu, preşedintele PSD şi candidatul partidului la Preşedinţie.

"România viitorului înseamnă în primul rând o ţară puternică economic. Prima direcţie strategică va fi industria. Reînnoirea României va începe cu reindustrializarea ţării. România trebuie să devină în 10 ani unul dintre principalele hub-uri tehnologice şi industriale din Europa. Acesta trebuie să fie planul nostru de ţară: industrie - producţie - export", a spus Marcel Ciolacu, la Congresul PSD.

Ca prim obiectiv, el a anunţat "readucerea la viaţă a marilor uzine de metalurgie, siderurgie şi petrochimie cu ajutorul capitalului privat".

"Avem nevoie de oţel românesc, de alte materiale de construcţie, pentru a construi autostrăzi şi locuinţe cu produse româneşti. Trebuie să investim masiv în industria chimică. Importăm îngrăşăminte agricole de 3 miliarde de euro în fiecare an, în loc să le producem în ţară. Vreau un parteneriat real cu sectorul farmaceutic pentru a investi masiv în fabricile de medicamente. Vorbim de un program naţional de sprijin pentru marea industrie, în valoare de 5 miliarde de lei. Nu trebuie să ne îndatorăm pentru asta! Vom lua o parte din bani din vânzarea certificatelor de emisii cu efect de seră care revin României", a arătat Ciolacu.

Un alt obiectiv pentru România viitorului îl reprezintă o nouă politică de stat dedicată marilor proiecte, a adăugat el.

"Trebuie să atragem investiţii mari, în domenii cheie pentru viitorul economiei. Vom acorda pachete de ajutor de stat şi garanţii pentru investiţii Greenfield de minimum 500 de milioane de lei. Ne propunem să avem cel puţin trei investiţii de această mărime în fiecare an. Şi doar firmele care îşi îndeplinesc ţintele stabilite prin contract vor primi bonificaţii fiscale", a spus Ciolacu.

Potrivit acestuia, un alt obiectiv trebuie să-l reprezinte creşterea unor noi generaţii de specialişti prin sistemul de învăţământ tehnologic.

"Avem nevoie să investim masiv în energie curată. Asta înseamnă facturi mai mici pentru oameni şi mai multă competitivitate pentru marea industrie. Asta va însemna automat şi o reducere a cheltuielilor statului. Vom adopta programul 'Zero costuri cu utilităţile' pentru spitale, şcoli şi grădiniţe. Toate aceste instituţii îşi vor asigura energia cu ajutorul panourilor fotovoltaice şi solare prin programe de stat. Îmi doresc să investim în cercetare. România trebuie să dezvolte fabrici de baterii electrice, la fel cum poate să devină jucător important pe piaţa semiconductorilor", a mai declarat premierul.

El s-a referit şi la o doua direcţie strategică de dezvoltare a ţării - Agricultura.

"Trebuie să ne asigurăm că, indiferent de crizele care vor veni, România va avea mâncare sănătoasă şi la preţuri accesibile pentru toţi românii. Vom continua să dezvoltăm fabricile de procesare româneşti şi vom creşte subvenţiile pentru fermierii noştri", a adăugat Ciolacu.

Dezvoltarea serviciilor este cea de-a treia direcţie strategică.

"Vom creşte în continuare alocările pentru toate programele de finanţare a IMM-urilor. În paralel, firmele care fac export vor fi susţinute prin bonificaţii fiscale. Totodată, trebuie să dezvoltăm serviciile medicale şi de educaţie, printr-un sistem avantajos de deduceri din impozitul pe salarii. Trebuie să ne gândim serios şi la Turism. Avem o ţară extraordinară, începem să avem autostrăzi şi şosele moderne. Trebuie să folosim tot acest potenţial", a transmis preşedintele PSD.

În opinia acestuia, triunghiul strategic al dezvoltării României în următorii 10 ani îl reprezintă Industria - Agricultura - Serviciile.

Marcel Ciolacu s-a referit şi la importanţa dezvoltării sectorului construcţiilor prin absorbţia masivă din fonduri europene şi dezvoltarea infrastructurii.

"Vreau să fiu clar: susţin necondiţionat protejarea spaţiilor verzi! Am susţinut centura verde a Bucureştiului şi Via Transilvanica. Dar vă reamintesc că excesele şi extremele sunt dăunătoare. Nu putem să protejăm clădiri dezafectate sau terenuri virane. Acelea nu sunt centuri verzi, sunt centuri gri. Murdare, toxice şi uneori aflate chiar în inima oraşelor. Trebuie să schimbăm legile în beneficiul oamenilor pentru a putea reconstrui aceste spaţii, pentru a face locuinţe la preţuri accesibile pentru tineri. Şi pentru a creşte noi comunităţi. Putem avea şi clădiri noi şi parcuri multe, ele nu se exclud. Doar trebuie să proiectăm inteligent", este de părere Ciolacu.

Liderul PSD a punctat că acesta este planul său economic pentru România, care, însă, nu se poate realiza fără un parteneriat autentic între stat şi privat.

"Avem nevoie de onestitate de ambele părţi. Statul nu mai poate decide creşteri de taxe peste noapte, dar toţi trebuie să plătească taxele care sunt în vigoare. Nu doar cei corecţi, ci toţi! Şi mai este ceva - pentru ca investitorii să aibă încredere, să vină să dezvolte afaceri în România trebuie să aibă certitudinea că banii lor sunt în siguranţă. Asta înseamnă să avem un stat de drept deplin funcţional, cu pârghii şi mecanisme eficiente de control între puterile statului. Iar instituţiile care aplică legea să continue să îşi facă datoria. Voi avea, ca şi până acum, toleranţă zero pentru cazurile de corupţie şi pentru încălcarea drepturilor omului", a mai arătat Ciolacu. AGERPRES/(A, AS - autor: Daniel Florea, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

 

**** Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Afisari: 49

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 24-04-2026 18:33

Nicușor Dan: Dacă PNL sau PSD va veni cu un guvern minoritar susținut de AUR, nu aș fi de acord

Nicosia - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat vineri că nu va accepta formarea unui guvern minoritar susținut de AUR. 'AUR are multe defecte, dar este totuși un partid. Nu îmi închipui că într-o situație de vot în Parlament parlamentarii AUR nu vor respecta consemnul partidului. (

Politic 24-04-2026 17:35

Nicușor Dan, despre decretele privind numirea miniștrilor: Dacă totul este în regulă, le voi semna

Nicosia - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a afirmat, vineri, că va semna în această zi decretele de revocare a miniștrilor PSD, respectiv de numire a miniștrilor interimari, dacă 'totul este în regulă'. 'Aceste propuneri au venit joi seara (...). Peste zi, colegii mei s-au uitat pe ele, au &

Politic 24-04-2026 17:31

Mihai Jurca: România a primit din partea CE contractul-cadru pentru finanțarea prin programul SAFE

Șeful Cancelariei Prim-ministrului, Mihai Jurca, a declarat vineri că România a primit din partea Comisiei Europene contractul-cadru pentru finanțarea prin programul SAFE, în valoare de aproximativ 16,6 miliarde de euro, iar acest moment confirmă faptul că planul țării noastre este aprobat la nivel european și intră în linie dreaptă pentru implementare.

Politic 24-04-2026 17:27

Nicușor Dan, despre criza carburanților: Există o perspectivă îngrijorătoare pe termen mediu

Nicosia - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat vineri, după participarea la Consiliul European informal, că există o perspectivă îngrijorătoare pe termen mediu în ceea ce privește criza carburanților. 'Există probleme pe termen scurt și o perspectivă îngrijorătoare pe termen mediu și &ic

Politic 24-04-2026 17:20

Cătălin Drulă: Scumpirea călătoriilor Metrorex este o măgărie pesedistă

Deputatul USR Cătălin Drulă, fost ministru al Transporturilor, susține că scumpirea călătoriilor cu metroul este rezultatul unei 'scheme pesediste clasice', al cărei cost final este suportat de populație. Într-o postare publicată vineri pe Facebook, acesta afirmă că majorarea tarifelor reprezintă 'o măgărie pesedistă'. Drulă arată că, &ic

Politic 24-04-2026 16:19

Bolojan: Nu am negociat cu AUR, dar întotdeauna am căutat ca în Parlament să am relații civilizate

Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că nu a negociat cu AUR, dar întotdeauna, în plan personal, a căutat ca în Parlament să aibă relații civilizate, menționând că nu a interzis niciodată unor parlamentari să discute între ei. 'Nu am negociat cu AUR aceste lucruri, dar eu întotdeauna, în plan personal, am cău

Politic 24-04-2026 16:03

Bolojan: Va crește vârsta de pensionare a militarilor, a polițiștilor; nu există altă posibilitate

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că vârsta de pensionare pentru militari și polițiști va crește, deoarece sistemul actual nu mai este sustenabil. El a menționat că este posibil ca săptămâna viitoare să fie prezentată o propunere concretă în acest sens. 'Fondul de pensii, dacă nu este alimentat de la bugetul de sta

Politic 24-04-2026 15:34

Bolojan, despre miniștrii PSD: Am avut o relație civilizată; au fost bruiați din afara Guvernului

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că a avut o 'relație civilizată' cu miniștrii PSD, menționând că aceștia au fost adesea 'bruiați din afara Guvernului, din zona politică', fiind puși în situații în care nu știau cum să reacționeze. Potrivit premierului, toți cei cu care s-a întâlnit în aceste zile i-a

Politic 24-04-2026 15:11

Bolojan: Nu îmi place să calific niciun om cu categoria de șobolan; am dat un exemplu metaforic pentru a explica o situație

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că folosirea termenului 'șobolani' în discursul său a avut rolul de a exemplifica o situație, nu de a eticheta persoane, subliniind că nu îi place să califice pe nimeni în acest fel. El a precizat că nu regretă formularea, deoarece consideră că exemplul este ușor de înțeles pentru public.

Politic 24-04-2026 14:26

Bolojan:Obiectivul este întărirea sistemului energetic, să avem un preț mai bun pentru cetățeni și mediul privat

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că obiectivul său este consolidarea sistemului energetic, astfel încât să existe un preț mai bun pentru cetățeni și mediul privat, iar România să nu piardă fondurile europene disponibile pentru acest sector. 'Am fost în această dimineață la Ministerul Energiei, unde am discutat cu domnul Ivan

Politic 24-04-2026 14:18

Bolojan: Salarizarea unitară nu va duce la scăderea veniturilor; unele câștiguri vor crește progresiv, pentru echitate

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că viitoarea lege a salarizării unitare nu va determina scăderi ale veniturilor, dar că unele câștiguri vor crește progresiv, pentru a se asigura echitatea necesară. Prim-ministrul a avut joi o discuție pe acest subiect cu ministrul demisionar al Muncii, Florin Manole, și cu cel care va prelua acest portofoliu, mi

Politic 24-04-2026 10:25

Turcan: PSD duce CCR într-un joc de partid și toacă inclusiv ultima fărâmă de credibilitate a instituției

Deputatul PNL Raluca Turcan a calificat, vineri, drept o 'mișcare disperată' sesizarea Curții Constituționale de către PSD privind situația guvernamentală, susținând că acest demers duce CCR într-un joc de partid și 'toacă ultima fărâmă de credibilitate' a acestei instituții. 'Înțeleg că cea mai nouă

Politic 24-04-2026 10:10

Președintele Nicușor Dan, la Consiliul European informal din Cipru

Nicosia - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan participă, vineri, la reuniunea informală a Consiliului European, care are loc în Cipru. La reuniunea liderilor europeni participă și partenerii regionali din Orientul Mijlociu. Consiliul informal a început joi, la Ayia Napa, unde

Politic 24-04-2026 01:02

Oana Țoiu: Doi români, implicați în accidentul feroviar din Danemarca; sunt în afara oricărui pericol

Doi români au fost implicați în accidentul feroviar produs joi dimineață în apropiere de Copenhaga, a anunțat ministrul de Externe, Oana Țoiu, precizând că aceștia sunt în afara oricărui pericol. ''În accidentul feroviar care a avut loc joi dimineață, 23 aprilie, în Danemarca, între local

Politic 23-04-2026 23:20

Țoiu: Parteneriatul cu SUA e mai puternic atunci când investim în mințile strălucite ale tinerilor noștri

Parteneriatul cu Statele Unite este mai puternic atunci când investim în mințile strălucite ale tinerilor noștri, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, care, alături de ambasadorul Statelor Unite la București, Darryl Nirenberg, a co-prezidat joi reuniunea extraordinară a Consiliului Director al Comisiei Fulbright Româno-Americane.