Campania electorală pentru alegerile locale - din 10 mai până pe 7 iunie
Campania electorală pe posturile de radio şi de televiziune, publice şi private, pentru alegerile locale din iunie, începe pe data de 10 mai 2024, la ora 0,00, şi se încheie pe 7 iunie 2024, la ora 7,00, a decis Consiliul Naţional al Audiovizualului.
CNA a adoptat, în şedinţa de miercuri, decizia privind regulile de desfăşurare în audiovizual a campaniei electorale pentru alegerile locale din anul 2024.
"Reflectarea campaniei electorale în audiovizual începe vineri, 10 mai 2024, ora 0,00, şi se încheie în ziua de vineri, 7 iunie 2024, ora 7,00. Candidaţii şi reprezentanţii partidelor politice, alianţelor politice, alianţelor electorale şi ai organizaţiilor cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, precum şi candidaţii independenţi, denumiţi în continuare competitori electorali, au acces gratuit la posturile de radio şi de televiziune, publice şi private, în condiţiile art. 66 - 68 din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare", se arată în decizia CNA.
Conform sursei citate, radiodifuzorii publici şi privaţi sunt obligaţi să asigure desfăşurarea unei campanii electorale echitabile, echilibrate şi corecte pentru toţi competitorii electorali, respectând următoarele principii:
* echitate - toţi candidaţii trebuie să aibă posibilitatea de a se face cunoscuţi electoratului;
* echilibru în prezentarea activităţilor de campanie ale competitorilor electorali;
* corectitudine - toţi competitorii electorali să beneficieze de un tratament obiectiv şi echidistant.
Pentru reflectarea campaniei electorale, radiodifuzorii pot realiza şi difuza numai următoarele tipuri de emisiuni cu caracter electoral:
*** emisiuni informative, prevăzute la art. 67 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare, în care pot fi difuzate informaţii privind sistemul electoral, tehnica votării şi activităţile de campanie ale candidaţilor; în acest scop, durata programată a emisiunii informative poate fi mărită cu cel mult 15 minute; emisiunile informative electorale pot fi difuzate în zilele de luni până duminică;
*** emisiuni electorale, prevăzute la art. 67 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare, în care competitorii electorali îşi pot prezenta programele politice şi activităţile de campanie electorală; în situaţia transmiterii în direct a unor activităţi de campanie, durata acestor transmisii se va încadra în timpul de antenă acordat fiecărui competitor electoral potrivit prevederilor art. 68 din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare; emisiunile vor fi identificate ca atare la începutul emisiunii, în cazul posturilor de radio şi, respectiv, vor fi semnalate prin marcajul "emisiune electorală", afişat în mod vizibil pe toată durata difuzării, în cazul posturilor de televiziune; emisiunile electorale pot fi difuzate în zilele de luni până vineri;
*** de dezbatere electorală, prevăzute la art. 67 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare, în care radiodifuzorii pun în discuţie programele electorale şi temele de interes public legate de campania electorală, cu participarea a cel puţin doi candidaţi sau reprezentanţii lor; în cazul neparticipării unui candidat sau a unui reprezentant al acestuia, acest fapt este menţionat; emisiunile vor fi identificate ca atare la începutul emisiunii, în cazul posturilor de radio şi, respectiv, vor fi semnalate prin marcajul "emisiune de dezbatere electorală", afişat în mod vizibil pe toată durata difuzării, în cazul posturilor de televiziune; emisiunile de dezbateri electorale pot fi difuzate în zilele de luni până duminică.
Emisiunile informative se supun obligaţiei de obiectivitate, echitate şi de informare corectă a publicului. (...) Candidaţii care deţin funcţii publice pot apărea în emisiunile informative numai în probleme legate de exercitarea funcţiei lor; în aceste situaţii radiodifuzorii au obligaţia să asigure echidistanţa şi pluralismul de opinii.
Emisiunile electorale se realizează în direct sau se înregistrează, în cadrul timpului de antenă acordat fiecărui competitor electoral, în proporţiile stabilite de aceştia. Radiodifuzorii sunt obligaţi să precizeze calitatea în care se exprimă persoanele invitate în emisiuni, cum ar fi cea de candidat sau de reprezentant al acestuia; în cazul posturilor de televiziune, numele şi calitatea persoanelor invitate vor fi vizibile pe ecran la momentul intervenţiei acestora.
În cadrul emisiunilor electorale şi de dezbateri electorale este interzisă combinarea de culori, semne grafice sau sunete care să evoce simbolurile naţionale ale României ori ale altui stat.
Conţinutul spoturilor electorale trebuie să respecte următoarele cerinţe:
* să nu pună în pericol ordinea constituţională, ordinea publică, siguranţa persoanelor şi a bunurilor;
* să nu facă afirmaţii care pot aduce atingere demnităţii umane sau moralei publice;
* să nu incite la ură sau discriminare pe considerente de rasă, religie, naţionalitate, sex, orientare sexuală sau etnie.
Începând cu 48 de ore înainte de începerea votării şi până la încheierea votării sunt interzise:
* prezentarea de sondaje de opinie, televoturi sau anchete făcute pe stradă;
* difuzarea de spoturi de publicitate electorală;
* invitarea sau prezentarea candidaţilor şi/sau a reprezentanţilor competitorilor electorali în emisiunile şi programele posturilor de radio şi de televiziune, inclusiv de televiziune prin cablu, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 76 alin. (4) din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare;
* comentarii privind desfăşurarea campaniei, precum şi cele privind candidaţii şi competitorii electorali.
În ziua votării sunt interzise prezentarea de sondaje realizate la ieşirea de la urne înainte de încheierea votării; comentarii referitoare la competitorii electorali, înainte de încheierea votării; îndemnuri de a vota sau de a nu vota un candidat ori candidaturile depuse de competitorii electorali. AGERPRES/(AS - autor: Andreea Rotaru, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Citeşte şi:
Europarlamentare 2024 - campania electorală în audiovizual începe pe 10 mai şi se încheie pe 8 iunie
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Ciucu: De când Guvernul a picat în Parlament, am văzut că partidul este dispus să își asume drumul corect
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, prim-vicepreședinte al PNL, a declarat că de când guvernul lui Ilie Bolojan, liderul liberalilor, a fost 'picat' în Parlament, a observat că partidul 'este dispus să își asume drumul corect'. 'De când guvernul, condus de către un liberal, de către președintele nostr
Guvern: Premierul Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR derulate de autoritățile locale (GALERIE FOTO)
Premierul interimar Ilie Bolojan a analizat duminică, într-o videoconferință cu prefecții, aproximativ 5.300 de proiecte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), derulate de autoritățile locale, fiind discutat și stadiul reformelor necesare pentru îndeplinirea țintelor și jaloanelor asumate în domeniul afacerilor interne pri
VIDEO Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15 % în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat că nu se poate contribui la modernizarea României cu 15% reprezentare în Parlament, mai ales dacă există partenerei pe care nu te poți baza, el subliniind că este nevoie ca partidul să fie reorganizat în următorii doi ani pentru a deveni 'un factor decisiv' în procesul de
Nicușor Dan, felicitări pentru Mungiu: Filmul românesc contemporan - carte de vizită excelentă pentru România
Președintele Nicușor Dan i-a transmis, duminică, un mesaj de felicitare regizorului Cristian Mungiu, după ce lungmetrajul 'Fjord' a câștigat trofeul Palme d'Or la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes, punctând că filmul românesc contemporan 'este o carte de vizită excelentă pentru România'.
Bolojan: Le-am spus oamenilor adevărul, fără să creăm așteptări pe care țara noastră nu le poate onora
Premierul interimar Ilie Bolojan a afirmat duminică, la un eveniment organizat la Muzeul Național Brătianu de la Ștefănești, că a preferat să le spună cetățenilor adevărul, pentru a nu crea așteptări care nu pot fi onorate în acest moment. 'Suntem la un final de ciclu de guvernare în care acest partid, anul trecut, prin cei car
Bolojan îi mulțumește lui Cristian Mungiu pentru imaginea pe care o duce mai departe despre România
Premierul interimar Ilie Bolojan i-a transmis, duminică, un mesaj de felicitare regizorului Cristian Mungiu, după ce lungmetrajul 'Fjord' a câștigat trofeul Palme d'Or la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes. 'Felicitări lui Cristian Mungiu pentru premiul obținut la Festivalul de Film de la Cannes. Est
Oana Țoiu, la Forumul GLOBSEC - discuții despre pacea în Ucraina și rolul strategic al României la Marea Neagră (GALERIE FOTO)
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a participat, în cadrul Forumului GLOBSEC de la Praga, la discuții despre pacea în Ucraina și rolul strategic al României la Marea Neagră. Conform unui comunicat de presă transmis, sâmbătă, de Ministerul Afacerilor Externe (MAE), Țoiu a participat la cea de-a 21-a ediție a Forumului GLOBSEC, una
Bolojan: Onorând angajamentele, eliminând risipa, privilegiile, să transmitem ideea că acolo unde e un liberal este ordine
Ilie Bolojan, a declarat, sâmbătă, la Iași, că viitorul politic al PNL depinde de capacitatea partidului de a respecta comunitățile locale și de a demonstra seriozitate în administrație, punctând că are încredere că liberalii pot rămâne una dintre principalele opțiuni pentru electorat. 'Am încredere că a
Bolojan: România nu se poate schimba doar de la București; România se schimbă din cele peste 3.200 de comunități (GALERIE FOTO/VIDEO)
Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis, sâmbătă, la Iași, că România nu se poate schimba doar de la București, ci prin implicarea oamenilor din toate localitățile țării. În discursul susținut la 'Gala Iașului Liberal - Reunim Oameni, Reunim Valori', acesta a vorbit auditoriului venit la Biblioteca Central Univers
Premierul interimar Ilie Bolojan cere o analiză a proiectelor PNRR pentru evitarea pierderii finanțărilor
Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, la Iași, că o problemă de maximă urgență în aceste zile este absorbția fondurilor din PNRR, el arătând că sunt necesare analize riguroase și o implicare a autorităților locale și a constructorilor pentru ca România să nu piardă bani europeni. 'În aceste zil
Ministrul interimar al Apărării: Întărirea Flancului Estic nu este un slogan, ci un efort concret la care se lucrează în fiecare zi
Întărirea Flancului Estic nu este o formulă abstractă și nici un slogan, ci este un efort concret, la care se lucrează în fiecare zi, prin decizii, investiții și misiuni reale, afirmă ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță. O delegație a Ministerului Apărării Naționale, condusă de Radu Miruță, s-a aflat vineri în vizită
Bolojan despre centrala de la Iernut: Am încredere că la sfârșitul anului noul grup va injecta energie în sistemul național
Guvernul va aproba, săptămâna viitoare, o hotărâre de guvern, 'care va rezolva o problemă de proprietate privind un post de transformare necesar noii centrale' pe gaz de la Iernut, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan. 'Dacă ar fi să folosesc un termen sportiv, de acum înainte mingea este în terenul ec
Bolojan: Și noi am contribuit la formarea percepției de neîncredere, la situația de anul trecut, la deficitele mari
Președintele Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan, a declarat, vineri, că și PNL a contribuit la formarea percepției de neîncredere, la situația în care s-a ajuns anul trecut, la deficitele mari pe care le-a avut România. El a spus că una din erorile politice făcute a fost aceea de formare a unei coaliții mari 'doar pentru funcții, p
Valeriu Stoica: PNL are nevoie de redefinirea identității politice, de structuri puternice și lideri puternici, clarvăzători
Fostul președinte liberal Valeriu Stoica a declarat, vineri, că PNL are șansa să redevină partidul de care România a avut și are nevoie, fiind de părere că pentru acest lucru trebuie să-și redefinească identitatea politică, să aibă o strategie pragmatică, structuri locale și centrale puternice și lideri locali și naționali 'puternici, clarvăzători'.
Oana Țoiu: Numărul amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, va crește în spațiul aliat
Numărul și intensitatea amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, vor crește în spațiul aliat, a declarat ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, potrivit MAE. Țoiu a participat joi și vineri, la Helsingborg (Suedia), la Reuniunea miniștrilor de externe din statele membre NATO. Evenimentul s-a concentrat asupra pregă












