logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ciolacu, despre acuzaţiile Opoziţiei în cazul Roşia Montană: Nu le pot răspunde decât că au o problemă în altă parte

Imagine din galeria Agerpres

Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat sâmbătă, întrebat despre acuzaţiile Opoziţiei în cazul Roşia Montană, susţinând că cei care aduc acum acuze "au o problemă în altă parte, deja vorbesc de patologie".

"Eu mă bucur, ca şi prim-ministru, că nu las o datorie copiilor noştri, că am avut capacitatea administrativă de a câştiga un proces. Cei cu acuzaţiile care au lăsat datorii de 200 de miliarde, pe care le plătim noi toţi, eu nu le pot răspunde decât că cred că au o problemă în altă parte, deja vorbesc de patologie", a spus Ciolacu, într-o conferinţă de presă, la Iaşi.

Întrebat despre acuzele conform cărora a contribuit la creşterea artificială a acţiunilor Gabriel Resources, Ciolacu a replicat că nu i se pare normal să răspundă la critici în contextul câştigării procesului de către România.

"Deci, într-o zi istorică a României, unde avocaţii angajaţi de Guvernul României au reuşit să întoarcă un proces aproape pierdut, eu să răspund la acuzaţii de ce nu las României datorii, unora care au făcut datorii de 200 de miliarde României? Mi se pare că poate nu trăim în aceeaşi lume", a spus Ciolacu.

Jurnaliştii l-au mai întrebat pe premier ce explicaţii are pentru afirmaţiile din spaţiul public conform cărora România va pierde acest proces.

"Eu, ca şi prim-ministru, de câte ori am avut intervenţii pe acest proces, am spus că românii vor cunoaşte adevărul. Nu am dat nicio informaţie, nu am dat niciun document din Guvernul României, nu am dat de niciunde nicio motivare care să influenţeze acest proces. Am spus foarte clar: toate documentele vor fi puse la dispoziţia presei în momentul în care se finalizează procesul. Despre ce vorbim, despre ce bursă? Ce, eu joc la bursă? Poate dânşii joacă la bursă şi ştiţi bine că joacă la bursă. Dar problema este că s-au jucat cu banii României. Cum adică? Eu câştig un proces şi nu las o datorie de miliarde de euro României şi nu aduc o criză economică în România şi o debusolare a sistemului fiscal şi macroeconomic şi eu sunt acuzat că de ce am câştigat procesul? Chiar nu le e ruşine?", a afirmat premierul.

Marcel Ciolacu a adăugat că s-a pregătit şi pentru cazul în care România pierdea procesul.

"Bineînţeles că m-am pregătit. Dacă vă uitaţi pe agenda mea publică, veţi vedea că chiar era o preocupare. Dar nu e cazul. Am încă datoriile domnului Cîţu de plătit. Încă plătesc la cele 200 de miliarde ale domnului Cîţu şi ale domnului Drulă. Asta e preocuparea mea. Bine că am scăpat de cele de la Roşia Montană", a precizat Ciolacu.

Despre planurile de dezvoltare ale zonei Roşia Montană, premierul a spus că nu reprezintă o urgenţă.

"Vom vedea. În momentul acesta e un proces câştigat, ea este în zona UNESCO şi nu eu, primul ministru al României, şi nu Guvernul României trebuie să hotărască acest lucru. Acest lucru îl vor hotărî românii. Dacă am fi pierdut procesul şi în negocieri ar fi fost o astfel de opţiune, ar fi fost o urgenţă pentru Guvernul României să întrebe populaţia. Din punctul meu de vedere, nu este o urgenţă", a spus Marcel Ciolacu.

Preşedintele USR, Cătălin Drulă, a anunţat, sâmbătă, că Uniunea Salvaţi România sesizează DNA şi autorităţile canadiene "pentru manipularea bursei" de către premierul Marcel Ciolacu şi cere demisia acestuia. AGERPRES/(A - autor: Cornelia Dumitru, editor: Mihai Simionescu, editor online: Anda Badea)

 

Citiţi şi:

 

Turcan: Roşia Montană ar trebui să reprezinte un caz şcoală; fantasma ''miliardelor'' s-a năruit

 

Cătălin Drulă: USR sesizează DNA şi autorităţile canadiene pentru manipularea bursei de către Marcel Ciolacu

 

Iohannis: Salut reuşita României în procesul privind Roşia Montană; felicit echipele de specialişti implicate

 

Tanczos Barna, despre Roşia Montană: Exploatarea aurului bazată pe tehnologia cu cianuri - caz închis

 

Guvern: România primeşte câştig de cauză la acuzaţiile Gabriel Resources; reclamanţii - obligaţi să plătească despăgubiri

 

Ministrul Economiei: Speculaţiile bursiere cu resursele minerale ale românilor trebuie să înceteze

 

MF: România a primit câştig de cauză în dosarul Roşia Montană şi i se vor rambursa şi cheltuielile de judecată

 

Cazul Roşia Montană/ Cioloş: Patrimoniul naţional cu valoare mondială nu se vinde

 

Drulă acuză coaliţia că a isterizat România în cazul Roşia Montană şi apreciază că DNA ar trebui să se autosesizeze

 

Boloş: Atacarea deciziei Curţii de Arbitraj în dosarul Roşia Montană trebuie să aibă motive bine întemeiate

 

Ciucă: După nouă ani de proces, dosarul Roşia Montană se închide

Afisari: 121

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 29-05-2026 23:34

Dronă căzută la Galați/ Nicușor Dan mulțumește Înaltului Reprezentant al UE și statelor membre pentru solidaritatea cu România

Președintele Nicușor Dan i-a mulțumit vineri seara Înaltului Reprezentant al UE pentru Afaceri Externe și Politică de Securitate, Kaja Kallas, și statelor membre ale Uniunii pentru solidaritatea cu România, în urma incidentului cu drona militară căzută pe un bloc de locuințe la Galați. 'Declarație fermă de solidaritate cu

Politic 29-05-2026 21:59

Miruță: Invităm la sediul Direcției de Informații a Armatei pe cei din Rusia care consideră că drona nu ar fi rusească

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat, vineri seara, că drona care a lovit un bloc de locuințe din Galați este de fabricație rusească, iar cei din Rusia care nu cred acest lucru sunt invitați la sediul Direcției Generale de Informații a Armatei, 'unde să-și caute numărul de serie'. 'Am auzit, astăzi, diverse narative cum că d

Politic 29-05-2026 21:44

Dronă căzută la Galați/ Ambasada Rusiei: Decizia privind Consulatul de la Constanța va fi urmată de măsuri de răspuns

Ambasada Federației Ruse la București a informat vineri că, în cadrul discuției avute la Ministerul român al Afacerilor Externe, ambasadorul Vladimir Lipaev, convocat în contextul prăbușirii dronei la Galați, a adus la cunoștința părții române faptul că decizia privind Consulatul General al Rusiei de la Constanța 'va fi urmată de măsuri de răspuns

Politic 29-05-2026 21:27

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Miruță: Am transmis NATO o listă cu propuneri de capabilități pentru lupta împotriva dronelor

Ministrul interimar al Apărării Naționale, Radu Miruță, a anunțat, vineri, că a transmis NATO o listă cu propuneri de capabilități de care Armata Română are nevoie pentru a lupta eficient împotriva dronelor. 'Observând munca colegilor care începuse pentru proiectele anti dronă, dar neavând suficiente capabilit

Politic 29-05-2026 20:46

Dronă căzută la Galați/ Nicușor Dan: Rusia nu va reuși să dezbine societatea noastră când e vorba de integritatea României

Rusia nu va reuși să dezbine societatea noastră când este vorba despre integritatea României, despre democrație și libertate în România, a afirmat președintele Nicușor Dan, vineri seara, după ce a fost la Galați, unde o dronă militară a căzut pe un bloc de locuințe. ''M-am întâlnit azi, la Galați, cu

Politic 29-05-2026 20:22

Nicușor Dan, la Galați după explozia provocată de o dronă; a vizitat răniții și blocul afectat (FOTO/VIDEO)

Președintele Nicușor Dan a efectuat, vineri, o vizită la Galați, unde i-a vizitat la spital pe cei doi răniți în urma exploziei și incendiului provocate de prăbușirea unei drone asupra unui bloc de locuințe, o femeie și fiul acesteia în vârstă de 14 ani, după care s-a deplasat la imobilul afectat pentru a evalua situația la fața locului.

Politic 29-05-2026 19:37

VIDEO Nicușor Dan: Expulzarea consulului general rus de la Constanța - mesaj proporțional cu lipsa de respect

Președintele Nicușor Dan a declarat vineri că decizia de expulzare a consulului general al Federației Ruse la Constanța și închiderea consulatului reprezintă ''un mesaj proporțional cu lipsa de respect față de o țară care nu e parte din război''.

Politic 29-05-2026 19:25

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Nicușor Dan - vizită la blocul afectat: Sunt estimări că au fost peste 30 kg de explozibil clasic

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, la Galați, după ce a vizitat blocul peste care a căzut drona militară, că toți locuitorii pot să se întoarcă în apartamentele lor, cu excepția cazului apartamentul afectat, menționând că din estimările specialiștilor drona a avut cel puțin 30 de kilograme de explozibil clasic.

Politic 29-05-2026 19:22

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Miruță: Armata Română nu a primit suficiente capabilități pentru a lupta împotriva dronelor

Ministrul interimar al Apărării Naționale, Radu Miruță, a afirmat vineri că Armata Română nu a primit suficiente capabilități pentru a lupta împotriva dronelor.

Politic 29-05-2026 19:10

Dronă căzută la Galați/ Președintele Nicușor Dan - convorbire cu omologul ucrainean, Volodimir Zelenski

Președintele Nicușor Dan a avut vineri o convorbire telefonică cu omologul ucrainean, Volodimir Zelenski, convenind, în cadrul discuțiilor, accelerarea cooperării dintre România și Ucraina privind producția în comun de drone care pot fi desfășurate rapid. ''Am avut astăzi o convorbire cu președintele Ucrainei, Volodim

Politic 29-05-2026 18:46

Dronă căzută la Galați/ Guvern: Ajutoare de urgență pentru familiile afectate de explozie

Familiile și persoanele din Galați ale căror locuințe au fost afectate de prăbușirea dronei în noaptea de vineri vor primi ajutoare financiare de urgență, în baza unei decizii luate în ședința Comitetului Național pentru Situații de Urgență, convocat de prim-ministrul interimar Ilie Bolojan, informează Guvernul. Potrivit unui

Politic 29-05-2026 17:51

Dronă căzută la Galați/ Țoiu: Vom continua consultările bilaterale, precum și în interiorul NATO, în format aliat

România va continua consultările bilaterale și în interiorul NATO, în format aliat, a anunțat, vineri, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, în legătură cu drona militară prăbușită pe un bloc din Galați. ''Am avut astăzi o ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării. Astăzi a fost convocat și ambasadorul

Politic 29-05-2026 17:31

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Președintele Nicușor Dan i-a vizitat la spital pe cei doi răniți în urma incidentului

Președintele Nicușor Dan se află, vineri după-amiaza, la Galați unde i-a vizitat la spital pe copilul și pe femeia care au avut de suferit în urma căderii dronei militare pe un bloc din oraș.

Politic 29-05-2026 16:45

Dronă prăbușită pe un bloc la Galați/ CSAT îl expulzează pe consulul general al Federației Ruse la Constanța

O dronă s-a prăbușit, în noaptea de joi spre vineri, în jurul orei 2:00 dimineața, pe un bloc de locuințe din municipiul Galați, impactul fiind urmat de o explozie și de izbucnirea unui incendiu într-un apartament situat la etajul 10 al imobilului. Aproximativ 70 de persoane au fost evacuate sau s-au autoevacuat din imobil.

Politic 29-05-2026 15:05

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Nicușor Dan: Contractele SAFE, semnate zilele acestea; capabilitățile - livrate într-un an

Președintele Nicușor Dan declară că în aceste zile vor fi semnate contractele din cadrul SAFE care vizează dotarea cu capabilități antiaeriene. Echipamentele respective urmează să fie livrate într-un an sau doi, a arătat președintele într-o declarație de presă susținută la Palatul Cotroceni după ședința Consiliului Suprem de