logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Cuc, la semnarea a trei contracte de infrastructură: Domnilor constructori, nu vă mai bateţi joc de subcontractorii români

Imagine din galeria Agerpres

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, şi premierul României, Viorica Dăncilă, au anunţat, duminică, într-o conferinţă de presă susţinută duminică seară la sediul Guvernului, semnarea a trei contracte de infrastructură ce vizează Secţiunea I Sibiu-Boiţa a autostrăzii Piteşti-Sibiu, Lotul 3 al Autostrăzii de Centură a Bucureştiului şi sistemul de automatizare pentru Magistrala 5 de metrou.

 

Pe parcursul declaraţiei de presă, şeful de la Transporturi a transmis, din nou, o serie de avertismente constructorilor pentru ca aceştia să respecte termenele de execuţie a lucrărilor şi, totodată, i-a îndemnat să-i respecte pe subcontractorii români.

 

"Domnilor constructori, nu o să mai tolerăm nicio scuză, nicio întârziere şi niciun claim... Începeţi-vă contractele prin a lucra deja la proiectare, pentru că sunt firme care au semnat contractele şi au reuşit să scurteze timpul de proiectare, de la 9 luni, 12 luni la două luni. Deci, se poate. Sunt convins că şi dvs. puteţi. Nu vă mai bateţi joc de subcontractorii români ! Plătiţi-i la timp ! Lucraţi în România şi trebuie să avem grijă de mediul de afaceri din România. Nu vreau să mai fiu informat că nu plătiţi la timp subcontractorii atât timp cât statul română vă plăteşte la timp toate facturile. Am înţeles foarte bine mesajele românilor şi tocmai de aceea mi-am dedicat acest mandat vizitelor în teren atât anunţate, cât şi neanunţate. Aşa vom proceda şi de acum înainte, să ne asigurăm că termenele, calitatea lucrărilor sunt cele pe care constructorii le-au asumat în contract. Mesajul meu este unul cât se poate de simplu: guvernarea PSD-ALDE continuă investiţiile şi finalizează proiectele în derulare", a afirmat Răzvan Cuc.

Ministrul Transporturilor a menţionat că primul dintre cele trei contracte parafate, duminică seara la Guvern, face referire la Autostrada Piteşti - Sibiu.

"Primul contract are în vedere o autostradă foarte importantă şi demult aşteptată de români. Este vorba de Autostrada Piteşti - Sibiu, secţiunea I, Boiţa - Sibiu. Încă din primul mandat de ministru am înţeles că străpungerea Carpaţilor este o prioritate pentru dezvoltarea economică a României. Secţiunea Sibiu - Boiţa nu înseamnă doar o simplă secţiune a unei autostrăzi. Aşa că, în anul 2017, Guvernul PSD-ALDE a deblocat şi a lansat procedura de achiziţie publică pentru primele loturi ale autostrăzii Sibiu - Piteşti. Reamintesc faptul că la finalizarea procedurii de achiziţie publică a fost condiţionată de obţinerea Acordului de mediu care a fost obţinut în luna decembrie 2018. Valoarea contractului este de 612 milioane de lei, fără TVA, echivalentul a 129 de milioane de euro. Durata de realizare a acestui contract este de 48 de luni, dintre care 12 luni pentru activitatea de proiectare şi 36 de luni pentru execuţie", a susţinut Cuc.

Potrivit ministrului, un al doilea contract este cel al Lotului 3 din Autostrada de Centură a Municipiului Bucureşti, secţiunea Sud, a cărui valoare se ridică la 853 milioane de lei, fără TVA, echivalentul a 180 de milioane de euro).

"Acum trei săptămâni, după cum ştiţi, semnam Lotul 2 al acestei Centuri. Acest sector (Lotul 3, n.r.) face parte din Centura Bucureşti Sud, care va asigura dintre Autostrada A1 Piteşti - Bucureşti şi Autostrada A2 Bucureşti - Constanţa. Când va fi finalizată această secţiune de autostradă se va elimina disconfortul existent astăzi pe bulevardele Capitalei şi va asigura creşterea gradului de mobilitatea atât pentru Bucureşti, cât şi pentru regiunile limitrofe. Bucureştiul va beneficia de o infrastructură de calitate ce va permite reducerea timpului petrecut în traficul de pe Centură de către şoferi", a spus ministrul Transporturilor.

Acesta a adăugat că al treilea contract semnat duminică face referire la sistemul de automatizare şi siguranţă a traficului pentru Magistrala 5 de metrou.

"Al treilea contract pe care l-am semnat astăzi la sediul Guvernului este cel privind sistemul de siguranţă şi automatizare a traficului, inclusiv de echipamentul de siguranţă îmbarcat pe tren, sistemul de informare dinamică pe Magistrala M5. Este un proiect extrem de aşteptat de către toţi locuitorii Bucureştiului şi, în acest sens, în ultima vizită pe care am avut-o pe şantier împreună cu domnul director Şodolescu (directorul general al Metrorex, Dumitru Şodolescu, n.r.) şi cu constructorii, domnul director ne-a garantat cu mandatul pe masa ministrului că va termina această magistrală la sfârşitul anului şi vom putea circula", a subliniat Răzvan Cuc.

Demnitarul a punctat, totodată, că Executivul din care face parte susţine dezvoltarea infrastructurii de transport rutier, construcţia unei reţele eficiente de autostrăzi, drumuri expres, şosele care să facă legătura între regiunile României, dar şi între România şi alte state.

"Ne aflăm astăzi aici, la sediul Guvernului, pentru că, aşa cum am promis, proiectele de infrastructură prind viaţă şi sunt o prioritate pentru Guvernul PSD-ALDE şi pentru programul de guvernare, aşa cum au fost prevăzute încă de la bun început. Cum ştiţi şi dvs. Guvernul susţine dezvoltarea infrastructurii de transport rutier, construcţia unei reţele eficiente de autostrăzi, drumuri expres, şosele care să facă legătura între regiunile României, dar şi între România şi alte state. Acest lucru se poate realiza prin continuarea proiectelor în special a proiectelor susţinute prin Masterplan şi programul de guvernare aferente coridoarele rutiere de legătură strategică a inter-coridoarelor, şoselelor şi obiectivelor de interes naţional. Dezvoltarea regională echilibrată, eliminarea decalajelor, un sistem eficient de gestionare şi întreţinere a tuturor drumurilor naţionale sunt esenţiale pentru dezvoltarea transportului rutier", a mai spus ministrul de resort.

Conform datelor Ministerului Transporturilor, contractul care vizează realizarea Secţiunii 1 Sibiu - Boiţa din Autostrada Piteşti - Sibiu a fost încheiat de către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) cu compania Porr Construct SRL, iar lungimea totală a secţiunii este de 13,17 km. Garanţia lucrărilor se întinde pe 10 ani.

De asemenea, proiectarea şi execuţia Lotului 3 al Autostrăzii Centura Sud a Municipiului Bucureşti reprezintă un contract parafat între CNAIR şi Asocierea Aktor S.A. - Grecia - Euro Construct Trading 98 S.R.L. România. Lotul 3 va avea o lungime de aproximativ 18 km şi este format din două sectoare de 15,46 km, respectiv 2,5 km. Durata de realizare a contractului este de 42 luni, din care 12 luni pentru proiectare şi 30 luni (2,5 ani) pentru execuţia lucrarilor.

În acelaşi timp, contractul semnat de Metrorex şi Alstom Transport S.A. are în vedere furnizarea 'Sistemului de siguranţă şi automatizare a traficului, inclusiv echipamentul de siguranţă îmbarcat pe tren şi sistemul de informare dinamică (inclusiv sonorizare) pentru Magistrala 5. Secţiunea Râul Doamnei - Eroilor (PS Opera) inclusiv, Staţia şi Depoul Valea Ialomiţei. Contractul în valoare de 112,923 milioane de lei (fără TVA) va avea o perioada de execuţie de nouă luni. AGERPRES/(A, AS - editor: Daniel Badea, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

 Citiţi şi:

 

*Dăncilă: Prea mult timp dezvoltarea României a fost ţinută în loc de lipsa de finanţare şi interese politice

 

*Palatul Victoria: Au fost semnate trei contracte de infrastructură privind autostrăzile şi Magistrala 5 de metrou

Afisari: 5

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 10-05-2025 05:48

Președintele interimar Ilie Bolojan participă , în regim de videoconferință, la Summitul 'Coaliției de voință'

Președintele interimar Ilie Bolojan va participa sâmbătă, în regim de videoconferință, la Summitul 'Coaliției de voință' (Coalition of the Willing), care are loc la Kiev, informează Administrația Prezidențială. Ucraina va găzdui sâmbătă o reuniune a liderilor din țările așa-numitei 'coaliții a voluntarilor' dispuși să-i ofere

Politic 09-05-2025 21:37

Ziua Europei/Crin Antonescu: Europa e sub atac, dinăuntru și din afară; Dumnezeu să ne dea puterea să o apărăm

Europa este o istorie, un spirit, o civilizație, nu un monopol, o lozincă, o caricatură, a declarat vineri Crin Antonescu, cel care a reprezentat Alianța ''România Înainte'' în alegerile prezidențiale din acest an. El a transmis un mesaj de

Politic 09-05-2025 20:13

Prezidențiale2025/BEC a stabilit machetele buletinelor de vot pentru turul 2 de scrutin

Biroul Electoral Central a stabilit, vineri, machetele buletinelor de vot pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale, ordinea de înscriere a candidaților fiind cea în funcție de numărul voturilor valabil exprimate obținute la primul tur de scrutin, respectiv primul - George Simion și al doilea - Nicușor Dan. Procesul verbal încheiat de BEC me

Politic 09-05-2025 18:28

Atenționare de călătorie MAE: Slovacia - actualizarea restricțiilor de trecere a frontierei în contextul focarelor de febră aftoasă

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Slovacă asupra faptului că, în contextul focarelor de febră aftoasă, autoritățile slovace au decis prelungirea controalelor la frontierele cu Ungaria și Austria, până la data de 7 iulie, la miezul nopții.

Politic 09-05-2025 18:19

Prezidențiale2025/ MAE: 3.600.000 de buletine de vot vor fi trimise în străinătate pentru turul al doilea

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) transmite vineri că pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale urmează să fie trimise 3.600.000 de buletine de vot, același număr ca la primul tur. Precizarea MAE vine ca răspuns la 'vehicularea prin postări social media a unor afirmații false menite să manipuleze publicul și să genereze nemulțumire, neîncr

Politic 09-05-2025 17:44

Ziua Europei/Petrețchi: Europa - sărbătoarea și garanția libertății noastre; apartenența noastră trebuie apărată

Deputatul Nicolae-Miroslav Petrețchi, președinte al Uniunii Ucrainenilor din România, a transmis, vineri, că Europa este 'leagănul nașterii, sărbătoarea și garanția libertății' în țara noastră, menționând că apartenența la ea trebuie apărată, deoarece 'primejdiile care o amenință au ajuns, hibrid, și în România'. &

Politic 09-05-2025 16:26

Ministrul Cseke Attila: Discutăm cu CE, pe PNRR, posibilitatea transferării de pe împrumut pe grant, pentru că am fost performanți

Ministrul interimar al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a declarat vineri, la Bistrița, că se poartă discuții cu Comisia Europeană, legate de investițiile derulate de minister prin Planul Național de Redresare și Reziliență, despre posibilitatea transferării de pe împrumut pe grant, 'pentru că am fost performanți'.

Politic 09-05-2025 15:24

Prezidențiale2025/Hotărârea CCR de validare a rezultatului primului tur, în Monitorul Oficial; a început campania pentru al doilea tur

Campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale a început vineri, imediat după validarea de către Curtea Constituțională a României a rezultatului primului tur de scrutin și publicarea hotărârii CCR în Monitorul Oficial.

Politic 09-05-2025 14:56

Prezidențiale2025/AEP: Începe campania pentru turul 2; competitorii să contribuie la desfășurarea unei campanii corecte, integre, transparente

Autoritatea Electorală Permanentă a precizat că vineri începe campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale și îi îndeamnă pe competitorii electorali să contribuie la desfășurarea unei 'campanii corecte, integre și transparente, care să răspundă așteptărilor democratice ale cetățenilor'. Potrivit unui comunica

Politic 09-05-2025 14:15

Predoiu: Reforma fiscală nu poate fi asumată de un guvern interimar la nivel de lege, doar prin Parlament (surse)

Premierul interimar Cătălin Predoiu consideră că în măsura în care reforma fiscală asumată prin Planul de Redresare și Reziliență presupune un act normativ cu rang de lege, acest lucru nu poate fi făcut de un guvern interimar, ci doar prin Parlament, având în vedere că PNRR reprezintă un obiectiv de țară, au precizat surse guvernamentale.

Politic 09-05-2025 14:11

Președintele interimar Ilie Bolojan a discutat cu vicepreședinta CE Roxana Mînzatu de recuperarea întârzierilor din PNRR

Președintele interimar Ilie Bolojan a primit-o, vineri, pe vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru drepturi sociale, competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire, Roxana Mînzatu, cei doi abordând inclusiv situația fondurilor din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Potrivit unui comunicat al Administrației Preziden

Politic 09-05-2025 14:01

Ziua Europei/ Negrescu: Lansez 'EU Story' - un proiect prin care să spunem ce înseamnă concret apartenența la UE

Europarlamentarul PSD Victor Negrescu a anunțat, cu ocazia Zilei Europei, lansarea 'EU Story', un proiect prin care să spună, pe înțelesul tuturor, ce înseamnă concret apartenența la Uniunea Europeană. '9 Mai - Ziua Europei este mai mu

Politic 09-05-2025 13:31

Prezidențiale2025/ Nicușor Dan de Ziua Europei: Celebrăm nu doar un proiect politic, ci o comunitate de valori

România nu trebuie să fie un stat care doar primește direcția dată de Europa, ci unul care propune direcția în domenii cheie pentru viitorul nostru comun - arhitectura de securitate europeană, agricultura, extinderea UE către Republica Moldova și sprijinirea competitivității economiilor noastre, afirmă Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezid

Politic 09-05-2025 13:24

Ziua Independenței de Stat și Ziua Europei/ Abrudean: Convergența acestor sărbători reflectă destinul european al României

Aderarea României la Uniunea Europeană nu este un accident istoric, ci rezultatul unei traiectorii asumate de veacuri, a evidențiat, vineri, președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, într-un mesaj transmis cu prilejul Zilei Europei și Zilei Independenței de Stat. 'România a privit întotdeauna spre valori

Politic 09-05-2025 12:59

Prezidențiale2025/ Curtea Constituțională a validat primul tur al alegerilor prezidențiale (oficial)

Curtea Constituțională a României a validat, vineri, rezultatul primului tur al alegerilor prezidențiale, desfășurat pe data de 4 mai. Potrivit unui comunicat al CCR, transmis AGERPRES, vineri, în cadrul controlului privind respectarea procedurii pentru alegerea președintelui României, conferind efectivitate competențelor &ic