logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Iohannis a sesizat CCR cu privire la Legea 304/2004 privind organizarea judiciară

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele Klaus Iohannis a trimis Curţii Constituţionale a României (CCR), vineri, o sesizare de neconstituţionalitate asupra Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, se arată într-un comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, remis AGERPRES.

"Legea pentru modificarea şi completarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, în forma ajunsă la promulgare după deferirea ei de trei ori Curţii Constituţionale şi reexaminarea de către Parlament pentru a fi pusă de acord cu deciziile de neconstituţionalitate adoptate de jurisdicţia constituţională, încă mai conţine unele prevederi neconstituţionale", se susţine în sesizare.

Potrivit documentului, primul punct din legea dedusă controlului de constituţionalitate stabileşte că "Justiţia se realizează prin Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi prin celelalte instanţe judecătoreşti stabilite de lege".

"Această dispoziţie nou introdusă este o reproducere ad litteram a art. 126 alin. (1) din Constituţie, ceea ce reprezintă un paralelism legislativ", se explică în sesizare.

Conform preşedintelui, în urma punerii în acord a dispoziţiilor cu Decizia CCR 33/2018, forma adoptată pentru art. 9 din Legea 303/2004 - art. I pct. 4 din legea criticată - este următoarea "Hotărârile Secţiei pentru judecători, respectiv ale Secţiei pentru procurori ale Consiliului Superior al Magistraturii, în orice alte situaţii decât cele prevăzute la art. 134 alin. 3 din Constituţia României, republicată, în care Consiliul Superior al Magistraturii îndeplineşte rolul de instanţă de judecată în domeniul răspunderii disciplinare a judecătorilor şi procurorilor, pot fi atacate la secţia de contencios administrativ a Curţii de apel competente, conform dreptului comun".

"Sunt stabilite două reguli diferite cu privire la instanţa competentă de a judeca contestaţia asupra unor hotărâri ale secţiilor Consiliului Superior al Magistraturii, altele decât cele în materie disciplinară", indică Iohannis.

Totodată, în sesizare se arată că prin art. I pct. 5 se introduce un nou alineat: "Hotărârile judecătoreşti trebuie redactate în termen de cel mult 30 de zile de la data pronunţării. În cazuri temeinic motivate, termenul poate fi prelungit cu câte 30 de zile, de cel mult două ori". "Norma nou introdusă este lipsită de previzibilitate", consideră preşedintele.

Potrivit acestuia, art. I pct. 11 din Lege încalcă mai multe articole din Constituţie. "Prin lege organică nu se pot modifica rolul şi atribuţiile stabilite de Constituţie pentru CSM ca organism colegial, respectiv pentru secţiile CSM, ca structuri cu atribuţii în domeniul răspunderii disciplinare", susţine şeful statului.

El adaugă că art. I pct. 21 din legea criticată transferă competenţa de înfiinţare a secţiilor curţilor de apel şi ale instanţelor din circumscripţia acestora de la plenul CSM la Secţia pentru judecători a CSM.

"Transferul acestei atribuţii de la plenul CSM la Secţia pentru judecători a CSM încalcă chiar rolul dat de legiuitorul constituant Consiliului Superior al Magistraturii (...) de garant al independenţei justiţiei", motivează Iohannis.

El completează că art. I pct. 35 din legea criticată transferă competenţa de soluţionare a contestaţiilor referitoare la intervenţia procurorilor ierarhici superiori în activitatea procurorilor de caz de la plenul CSM la Secţia pentru procurori a acestuia. În plus, se introduce posibilitatea infirmării soluţiilor date de către procurorul ierarhic superior nu doar pentru nelegalitate, ci şi pentru netemeinicie.

''În cazul activităţii Direcţiei Naţionale Anticorupţie, (...) prin transferarea competenţei de soluţionare a contestaţiilor referitoare la intervenţia procurorilor ierarhici superiori în activitatea procurilor de caz de la plenul CSM (format nu doar din membri aleşi ai corpului magistraţilor, ci şi din membri de drept sau din reprezentanţi ai societăţii civile) la Secţia pentru procurori a CSM se diminuează o garanţie pentru funcţionarea independentă a acestei structuri", consideră preşedintele.

Conform sesizării, art. I pct. 38 transferă competenţa CSM de a solicita ministrului Justiţiei exercitarea controlului asupra procurorilor de la plenul acestuia la Secţia pentru procurori.

"Prin acordarea posibilităţii ministrului Justiţiei, care este membru al Guvernului, numit şi susţinut de un partid politic, de a da îndrumări scrise cu privire la măsurile ce trebuie luate 'pentru prevenirea şi combaterea eficientă a criminalităţii', (...) dar în special prin punerea procurorilor sub controlul ministrului Justiţiei, (...) fără a defini în niciun fel aceste atribuţii, se creează posibilitatea intervenirii în activitatea judiciară a procurorilor într-o manieră care să aducă atingere independenţei funcţionale a acestora", opinează şeful statului.

Totodată, mai indică el, la pct. 40 al legii se arată: "Pentru a fi numiţi în cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, procurorii trebuie să nu fi fost sancţionaţi disciplinar, să aibă o bună pregătire profesională, o conduită morală ireproşabilă, o vechime de cel puţin 8 ani în funcţia de procuror sau judecător şi să fi fost declaraţi admişi în urma interviului organizat de comisia constituită în acest scop".

"Sintagma 'conduită morală ireproşabilă' este neclară şi implică o apreciere subiectivă, lipsind criteriile obiective de selecţie. De asemenea, lipsa unei sancţiuni disciplinare nu este circumstanţiată în timp", se arată în sesizare.

Art. I pct. 45 introduce după articolul 88 o nouă secţiune dedicată Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie. "Dată fiind competenţa Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie, pentru atingerea acestor obiective (...) este necesar ca legiuitorul să creeze condiţiile optime pentru ca structurile de parchet din cadrul Ministerului Public să fie funcţionale şi să poată îndeplini această misiune", mai susţine Iohannis.

Potrivit sesizării, la art. I pct. 59 din legea criticată se menţionează că Secţia pentru judecători a CSM avizează HG de stabilire a numărului maxim de posturi pentru ICCJ.

"Atât timp cât Consiliul Superior al Magistraturii, prin plenul său, are competenţa legală ca în realizarea rolului său de garant al independenţei justiţiei să avizeze actele normative care vizează domeniul său de competenţă, reglementarea acestei competenţe pentru Secţia pentru judecători în cazul Hotărârii de Guvern care stabileşte numărul maxim de posturi pentru Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie nu numai că dublează această competenţă, dar încalcă şi rolul Consiliului Superior al Magistraturii", spune preşedintele Iohannis. AGERPRES/(AS - autor: Mădălina Cerban, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 6

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 19-06-2025 21:36

Grindeanu: PSD și-a oferit în aceste săptămâni buna credință, am spus că vrem să asigurăm stabilitatea țării

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că PSD și-a oferit în aceste săptămâni buna credință, a spus că poate face parte dintr-o majoritate, că dorește să asigure stabilitatea țării, că vrea un guvern stabil și va continua cu această atitudine. 'Sunt convins că amândoi (președintele Nicușor Dan și președintele int

Politic 19-06-2025 21:01

PSD a amânat Consiliul Politic Național de vineri în care urma să decidă intrarea la guvernare

PSD a amânat ședința Consiliului Politic Național, care urma să aibă loc vineri, pentru a decide dacă intră sau nu la guvernare, din cauză că președintele Nicușor Dan nu a desemnat premierul. 'După cum anunțase anterior, PSD organizase pentru mâine la ora 13:00 dezbaterea internă cu aproximativ 5.000 de membri din structurile l

Politic 19-06-2025 20:06

Ambasadorul Regatului Unit: Relația noastră din domeniul Apărării este complementară cu parteneriatul în combaterea dezinformării

Relația României cu Regatul Unit în domeniul Apărării este 'complementară' cu cea din domeniul combaterii dezinformării, a afirmat, joi, ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman. Diplomatul a evocat, la recepția de Ziua Națională a Regatului Unit, faptul că recent a fost ratificat tratatul bilateral în domeniul Apărării.

Politic 19-06-2025 19:45

Nicușor Dan: România este onorată să aibă Regatul Unit drept partener strategic, aliat și prieten

România este onorată să aibă Regatul Unit drept partener strategic, aliat și prieten de nădejde, a declarat, joi, președintele Nicușor Dan, la recepția de Ziua Națională a Marii Britanii. 'Împreună, putem aduce un plus pentru prosperitatea și reziliența societăților noastre, pentru promovarea valorilor pe care le împărtășim și pentru secu

Politic 19-06-2025 19:00

Iliescu: Am trăit ce mi s-a dat și ce am construit; faptul că nu am avut acces la social media mi-a prelungit viața

Fostul președinte Ion Iliescu afirmă că ''e important ca fiecare să simtă și să știe că viața merită trăită nu doar pentru că ți s-a dat, ci pentru că ai o datorie față de ea - să o personalizezi, să o faci să fie viața ta, nu viață, pur și simplu''. Iliescu a fost invitat la podcastul Avangarda, interviul fiind realizat, în urmă

Politic 19-06-2025 18:46

Partidul S.O.S România a contestat la CCR legea privind unele măsuri pentru combaterea antisemitismului și xenofobiei

Partidul S.O.S. România a anunțat, joi, că a depus la Curtea Constituțională a României o sesizare în legătură cu proiectul de lege privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei, radicalizării și a discursului instigator la ură, inițiat de președintele Federației Comunităților Evreiești din România, deputatul Silviu

Politic 19-06-2025 15:44

Consultări la Cotroceni/ Kelemen Hunor: Vineri decidem dacă rămânem în această formulă

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, joi, că reprezentanții Uniunii vor lua vineri o decizie în forurile statutare referitoare la guvernare. 'UDMR, în această formulă, ar rămâne cu Ministerul Dezvoltării și cu Ministerul Culturii. Două ministere importante care, dacă rămâne așa și dacă colegii noștri m&acir

Politic 19-06-2025 15:22

Consultări la Cotroceni/Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții Grupului parlamentar al minorităților naționale

Consultările președintelui Nicușor Dan cu partidele și formațiunile politice parlamentare pentru desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru s-au încheiat, joi, la Palatul Cotroceni, cu delegația Grupului parlamentar al minorităților naționale. Din delegația Grupului fac parte liderul Varujan Pambuccian, Ștefan Bouda, Iulius Marian Fircza

Politic 19-06-2025 15:16

Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT va vota un guvern cu un program de guvernare cu anumite condiții și fără miniștri de carieră

Președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), Anamaria Gavrilă, a afirmat, joi, după consultările de la Cotroceni pentru desemnarea premierului, că formațiunea sa va vota un guvern cu un program care conține anumite condiții și nu are în componența sa 'miniștri de carieră'. 'POT este aici la invitația președintelui pentru consultări privind v

Politic 19-06-2025 14:53

Consultări la Cotroceni/ Fritz: Nu intrăm în această guvernare pentru ministere; creșterea TVA nu este o linie roșie

Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat joi, după consultările de la Cotroceni cu șeful statului, Nicușor Dan, că partidul său nu intră la guvernare pentru ministere, iar creșterea TVA nu reprezintă o 'linie roșie' pentru formațiunea politică, atât timp cât duce la o 'reformă reală'. 'Pentru noi, nu ministerele sunt de ce in

Politic 19-06-2025 14:48

Vlad Gheorghe (DREPT): Miroase a anticipate; România are nevoie de o nouă construcție

Liderul Partidului DREPT, Vlad Gheorghe, acuză partidele 'vechi' de faptul că 'blochează' demersurile pentru reformă. Aceste formațiuni 'au intrat în panică' pentru că 'nu pot controla' președintele, care nu le răspunde la comenzi,

Politic 19-06-2025 14:14

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții UDMR

Consultările președintelui Nicușor Dan cu partidele și formațiunile politice parlamentare pentru desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru continuă, joi, la Palatul Cotroceni, cu delegația Uniunii Democrate Maghiare din România. Din delegația UDMR fac parte președintele formațiunii, Kelemen Hunor, și Tanczos Barna, Lorand Turos, Csoma Botond, A

Politic 19-06-2025 13:46

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții POT

Consultările președintelui Nicușor Dan cu partidele și formațiunile politice parlamentare pentru desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru continuă, joi, la Palatul Cotroceni, cu delegația Partidului Oamenilor Tineri (POT). Din delegația POT fac parte președinta partidului, Anamaria Gavrilă, Răzvan Chiriță, Daniel Grofu, Gabriela Por

Politic 19-06-2025 13:43

Consultări la Cotroceni/ Fritz (USR): Suntem alături de Ilie Bolojan, pentru un stat ce se reformează din temelii

Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat joi că i-a transmis președintelui Nicușor Dan că partidul său îl susține pe Ilie Bolojan pentru funcția de prim-ministru, menționând că este clar că acesta va fi un premier care vrea să facă schimbări și cere și autoritate. 'Am avut o foarte productivă discuție cu domnul președinte. I

Politic 19-06-2025 12:45

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR

Consultările președintelui Nicușor Dan cu partidele și formațiunile politice parlamentare pentru desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru continuă, joi, la Palatul Cotroceni, cu delegația Uniunii Salvați România (USR). Din delegația USR fac parte președintele partidului, Dominic Fritz, Cătălin Drulă, Ionuț Moșteanu, Oana Țoiu,