logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

LIVE UPDATE | Audieri în comisiile parlamentare pentru învestirea Guvernului Dăncilă

Imagine din galeria Agerpres

*** Şedinţa Parlamentului pentru învestirea Guvernului Dăncilă

 

Tudorel Toader - aviz favorabil pentru portofoliul Justiţiei

 

Lia Olguţa Vasilescu - aviz favorabil pentru portofoliul Ministerului Muncii

 

Ioana Bran - aviz favorabil pentru portofoliul Tineretului şi Sportului

 

Nicolae Burnete - aviz favorabil pentru portofoliul Cercetării şi Inovării

 

Eugen Orlando Teodorovici - aviz favorabil pentru Ministerul Finanţelor Publice

 

Viorel Ilie - aviz favorabil în funcţia de ministru pentru Relaţia cu Parlamentul

 

Sorina Pintea - aviz favorabil pentru portofoliul Sănătăţii

 

Natalia Intotero - aviz favorabil în funcţia de ministru pentru Românii de Pretutindeni

 

Petre Daea - aviz favorabil pentru portofoliul Agriculturii

 

Paul Stănescu - aviz favorabil ca vicepremier şi ministru al Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice

 

Petru Bogdan Cojocaru - aviz favorabil pentru portofoliul Ministerului Comunicaţiilor

 

Ioan Deneş - aviz favorabil pentru Ministerul Apelor şi Pădurilor

 

Valentin Popa - aviz favorabil pentru portofoliul Educaţiei

 

Lucian Şova - aviz favorabil pentru portofoliul Transporturilor

 

George Ivaşcu - aviz favorabil pentru portofoliul Culturii

 

Graţiela Gavrilescu - aviz favorabil pentru Ministerul Mediului

 

Viorel Ştefan - aviz favorabil pentru funcţia de vicepremier

 

Mihai Fifor - aviz favorabil pentru portofoliul Apărării

 

Victor Negrescu - aviz favorabil pentru funcţia de ministru delegat pentru Afaceri Europene

 

Audieri Guvern Dăncilă/Bogdan Gheorghe Trif - aviz favorabil pentru portofoliul Turismului

 

Carmen Dan - aviz favorabil pentru portofoliul Afacerilor Interne

 

Anton: Eu sunt profesorul de fluide; aţi văzut suficiente filme apocaliptice despre lipsa energiei

 

Ştefan Radu Oprea - aviz favorabil pentru portofoliul Ministerului Mediului de Afaceri

 

Ana Birchall - aviz favorabil în funcţia de vicepremier pentru implementarea parteneriatelor strategice

 

Teodor Meleşcanu - aviz favorabil pentru portofoliul Afacerilor Externe

 

Anton Anton - aviz favorabil pentru portofoliul Energiei

 

Rovana Plumb - aviz favorabil pentru Ministerul Fondurilor Europene

 

Dănuţ Andruşcă - aviz favorabil pentru portofoliul Economiei

 

Miniştrii propuşi pentru Cabinetul Viorica Dăncilă sunt audiaţi, luni, în comisiile parlamentare de specialitate, iar plenul se va întruni, în sesiune extraordinară, pentru votul de învestitură a noului Guvern.

În cursul dimineţii, începând cu ora 8,00 şi până la ora 14,00, vor avea loc audierile în comisiile parlamentare ale miniştrilor propuşi, iar plenul reunit se va întruni de la ora 15,00, conform programului stabilit de Birourile permanente reunite ale Senatului şi Camerei Deputaţilor.

În şedinţa Parlamentului, prim-ministrul desemnat Viorica Dăncilă urmează să prezinte programul de guvernare şi lista membrilor Guvernului. În continuare vor avea loc dezbateri şi apoi se va vota.

Votul va fi secret cu bile. Acordarea încrederii Guvernului se hotărăşte cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, potrivit regulamentului, fiind necesare 233 de voturi favorabile.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban a anunţat că liberalii vor vota împotriva învestirii noului Guvern, iar miniştrilor propuşi să facă parte din Cabinetul Dăncilă "le vor face viaţa grea" la audierile din comisiile parlamentare de specialitate, cu întrebări pe subiecte extrase din promisiunile electorale.

USR a anunţat, de asemenea, că parlamentarii săi vor vota împotriva învestirii Guvernului Dăncilă, susţinând că acesta este compus din oameni slab pregătiţi şi cu probleme de integritate.

Şi liderii PMP au criticat programul de guvernare şi lista miniştrilor propuşi.

Parlamentarii UDMR se reuni luni, înaintea şedinţei comune a Senatului şi Camerei Deputaţilor pentru votul de învestitură a noului Guvern, pentru a stabili cum vor vota. Marţea trecută, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, după o întâlnire cu liderul PSD Liviu Dragnea şi premierul desemnat, Viorica Dăncilă, că Uniunea va aştepta programul de guvernare şi lista Cabinetului pentru a decide în acest sens.

Liderul grupului minorităţilor naţionale, Varujan Pambuccian, a precizat, după întâlnirea de marţi cu preşedintele PSD Liviu Dragnea şi premierul desemnat Viorica Dăncilă, că la învestirea noului Guvern votul acestor deputaţi nu va fi compact.

Premierul desemnat Viorica Dăncilă a prezentat vineri lista cu candidaţii propuşi pentru noul Guvern.

Cabinetul Dăncilă va avea patru vicepremieri - Paul Stănescu (PSD), Ana Birchall (PSD), Graţiela Gavrilescu (ALDE) şi Viorel Ştefan (PSD).

Nominalizările pentru portofoliile Guvernului condus de Viorica Dăncilă sunt:

- Paul Stănescu - viceprim-ministru, ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice
- Graţiela Leocardia Gavrilescu - viceprim-ministru, ministrul Mediului
- Viorel Ştefan - viceprim-ministru fără portofoliu
- Ana Birchall - viceprim-ministru pentru Implementarea parteneriatelor strategice ale României
- Carmen Dan - ministrul Afacerilor Interne
- Teodor Meleşcanu - ministrul Afacerilor Externe
- Mihai Fifor - ministrul Apărării Naţionale
- Eugen Orlando Teodorovici - ministrul Finanţelor Publice
- Tudorel Toader - ministrul Justiţiei
- Petre Daea - ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
- Valentin Popa - ministrul Educaţiei Naţionale
- Lia - Olguţa Vasilescu - ministrul Muncii şi Justiţiei Sociale
- Dănuţ Andruşca - ministrul Economiei
- Anton Anton - ministrul Energiei
- Lucian Şova - ministrul Transporturilor
- Rovana Plumb - ministrul Fondurilor Europene
- Ştefan Radu Oprea - ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat
- Sorina Pintea - ministrul Sănătăţii
- George Ivaşcu - ministrul Culturii şi Identităţii Naţionale
- Ioan Deneş - ministrul Apelor şi Pădurilor
- Nicolae Burnete - ministrul Cercetării şi Inovării
- Bogdan Cojocaru - ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale
- Ioana Bran - ministrul Tineretului şi Sportului
- Bogdan Gheorghe Trif - ministrul Turismului
- Natalia Intotero - ministrul pentru Românii de pretutindeni
- Viorel Ilie - ministrul pentru Relaţia cu Parlamentul
- Victor Negrescu - ministrul delegat pentru Afaceri Europene. AGERPRES/(AS - autor: Alina Novăceanu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 63

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 28-08-2026 17:26

Oana Gheorghiu: Discuția despre limitarea mandatelor la conducerea serviciilor e una necesară acum, nu peste ani

Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu susține că discuția despre limitarea mandatelor la conducerea serviciilor este una necesară acum, nu peste ani. Reacția acesteia vine în contextul discuțiilor apărute în spațiul public referitoare la șeful SPP, Lucian Pahonțu, după materialul Recorder. ''Nu am SPP. Nu am solicitat niciod

Politic 28-08-2026 16:47

Guvernul prelungește temporar funcționarea centralelor pe lignit de la Turceni și Craiova

Guvernul a aprobat vineri un memorandum privind analiza și adoptarea unei decizii de menținere temporară a capacităților de producție a energiei electrice pe bază de lignit de la centralele din Turceni și Craiova. Este vorba despre memorandumul cu tema 'Analiza și adoptarea unei decizii privind menținerea disponibilității unor capacități de producere a ene

Politic 28-08-2026 16:20

Guvernul prelungește până la 30 septembrie perioada de aplicare a măsurilor de siguranță pe piața de energie electrică

Guvernul a prelungit vineri până la 30 septembrie perioada de aplicare a măsurilor de siguranță pe piața de energie electrică. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, Guvernul a aprobat în ședința extraordinară prelungirea până la data de 30 septembrie a perioadei în care Compania Națională de Transport al Energiei E

Politic 28-08-2026 16:05

Bihor: Deputatul Emanuel Ungureanu a depus plângere penală privind relocarea persoanelor vulnerabile din Dumbrava

Deputatul USR Emanuel-Dumitru Ungureanu a depus, vineri, la Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bihor, o plângere penală prin care solicită verificarea modului în care, în noaptea de 30 iunie spre 1 iulie 2026, peste 400 de persoane vulnerabile au fost preluate și relocate din Dumbrava și din alte locații din județ, în contextul acțiunii coordonat

Viata Parlamentara 28-08-2026 15:48

Turcan: Un Guvern cu miniștri PSD ar fi unul dintre cele mai proaste lucruri pentru România

Deputata PNL Raluca Turcan consideră că un Guvern cu miniștri PSD ar fi, în momentul acesta, unul dintre ''cele mai proaste lucruri'' pentru țară și ar însemna să se pună 'frână' reformelor. ''Un Guvern cu miniștri PSD ar fi, în momentul acesta, unul dintre cele mai proaste lucruri care i s-ar putea &icir

Politic 28-08-2026 15:25

Ministrul interimar de Externe Oana Țoiu - vizită de lucru în Letonia: Întărirea securității regionale - o prioritate

Ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a efectuat, vineri, o vizită de lucru la Riga, la invitația omoloagei letone, Baiba Braze, unde a subliniat că întărirea securității regionale este o prioritate pentru cele două țări. Potrivit unui comunicat MAE transmis AGERPRES, în cadrul consultărilor politico-diplomatice, cei doi miniștri au

Politic 28-08-2026 14:54

Guvern: Digitalizarea administrației și situația din sănătate - discutate de Bolojan cu stagiarii din Programul de Internship al Executivului

Reforma instituțiilor publice, digitalizarea administrației, situația din sănătate și provocările din sectorul de educație au fost printre subiectele de interes discutate, vineri, de premierul interimar Ilie Bolojan cu stagiarii din Programul de Internship al Guvernului. 'Pentru a face o bună guvernare, ai nevoie de majoritate parlamentară, trebuie să &ici

Politic 28-08-2026 14:25

Darău: Administrațiile locale să colaboreze mai bine, să-și promoveze litoralul mai bine

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău (USR), a declarat, vineri, la Ploiești, că administrațiile locale ar trebui să se implice mai mult în promovarea litoralului. 'Nu sunt deloc de acord cu acuzele pe care le-am auzit, în special de pe litoral, la adresa Ministerului Mediului. Faptul că

Viata Parlamentara 28-08-2026 14:14

Stelian Ion: Proiectele de dezoligarhizare a Justiției - discutate în vacanță parlamentară; PSD și AUR nu au dorit dezbatere reală

Deputatul USR Stelian Ion a afirmat vineri că PSD și AUR au preferat ca proiectele care corectează Legile Justiției să fie discutate în vacanța parlamentară, pentru că nu și-au dorit o dezbatere reală, cu toată atenția îndreptată asupra subiectului. 'Astăzi am discutat Legile Justiției, 10 proiecte. Din păcate, s-a preferat de către PSD și de c

Politic 28-08-2026 13:53

Darău, după anchetele DNA de la Romarm: Nu vor rămâne viduri de management

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău (USR), a declarat vineri, la Ploiești, că, acolo unde există anchete cu privire la conducerile filialelor Romarm, nu vor rămâne viduri de management, consiliile de administrație având responsabilitatea să facă numiri temporare, respectiv selecții când e c

Politic 28-08-2026 13:41

Stelian Ion, despre Lucian Pahonțu: Este absolut anormal să-l menții în funcție

Deputatul USR Stelian Ion, fost ministru al Justiției, a declarat vineri că este ''absolut anormal'' ca o persoană să fie menținută în funcție după ce s-a aflat că a fost prezentă în perioada Revoluției în calitate de ofițer în trupele de Securitate. Declarația a fost făcută în contextul în c

Politic 28-08-2026 13:19

Irineu Darău (USR), despre Pahonțu: Trebuie lămurite toate circumstanțele și trebuie să existe consecințe

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău (USR), a declarat, vineri, la Ploiești, că trebuie lămurite ''fără întârziere'' toate circumstanțele cu privire la scandalul privindu-l pe șeful Serviciului de Protecție și Pază (SPP), Lucian Pahonțu, și trebuie să existe consecințe.

Politic 28-08-2026 12:13

Nicușor Dan - mesaj de condoleanțe pentru Familia Regală a Norvegiei, la moartea Regelui Harald

Președintele Nicușor Dan a transmis, vineri, un mesaj de condoleanțe pentru Familia Regală a Norvegiei, la moartea Regelui Harald. ''Am aflat cu profundă durere vestea că Majestatea Sa, Regele Harald al Norvegiei, a murit azi. Transmit condoleanțele mele sincere și din partea poporului român Majestății Sale, Regina Sonja, î

Viata Parlamentara 28-08-2026 12:00

Camera Deputaților/ Comisia juridică a respins mai multe proiecte din domeniul justiției, inițiate de USR

Comisia juridică a Camerei Deputaților a respins, vineri, 10 proiecte de lege inițiate de USR, care vizează modificarea legislației din domeniul justiției. Proiectele aveau ca termen pentru adoptarea tacită data de 4 septembrie, iar Camera Deputaților este prima sesizată. Președintele Comisiei juridice, Bogdan Ciucă, a explicat că a solicitat

Politic 28-08-2026 11:43

Mitropolitul Antonie al Basarabiei - întâlnire, la Chișinău, cu președintele Nicușor Dan

Mitropolitul Antonie al Basarabiei l-a primit joi pe președintele Nicușor Dan, în contextul vizitei efectuate de șeful statului român la Chișinău pentru a participa la manifestările dedicate Zilei Independenței Republicii Moldova. Potrivit