Netanyahu recunoaşte responsabilitatea israeliană pentru exploziile echipamentelor de comunicaţii ale Hezbollah în septembrie
Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a recunoscut, duminică în timpul reuniunii de guvern, responsabilitatea israeliană pentru explozia echipamentelor de comunicaţii ale Hezbollah în septembrie, transmite TPS.
În cadrul reuniunii, prima de la demiterea ministrului apărării Yoav Gallant, Netanyahu a declarat că multe figuri politice şi de securitate de rang înalt s-au opus operaţiunii, precum şi asasinării liderului Hezbollah Hassan Nasrallah.
Mii de pagere şi walkie-talkie utilizate de Hezbollah au explodat pe 17 şi 18 septembrie, ucigând 42 de persoane şi rănind aproximativ 3 500, majoritatea agenţi Hezbollah. Israelul nu a revendicat niciodată oficial atacul şi nici nu s-a clarificat exact cum şi când au fost sabotate dispozitivele.
Făcând probabil aluzie la Gallant, Netanyahu a declarat: "Când am vrut să îl elimin pe Nasrallah, să intru în Rafah şi alte lucruri - au existat persoane care s-au opus în cadrul cabinetului. Una dintre afirmaţii a fost reticenţa Statelor Unite de a coopera. Nu am fost de acord şi am mers până la capăt. Există persoane din interior şi din exterior care mint cu privire la acordul de eliberare a ostaticilor. Ei mint despre familii".
Demiterea lui Gallant a dus la o remaniere a posturilor din cabinet, Israel Katz devenind ministru al apărării, iar Gideon Sa'ar ministru de externe. Cei doi sunt însărcinaţi să conducă războiul pe mai multe fronturi şi diplomaţia Israelului împotriva Hamas, Hezbollah, Iranului şi acoliţilor Teheranului din Yemen, Irak şi Siria.
După atacurile Hamas din 7 octombrie 2023, Hezbollah a început să tragă zilnic rachete şi să lanseze drone asupra comunităţilor din nordul Israelului. Mai mult de 68 000 de locuitori din nordul Israelului sunt strămutaţi din casele lor. Liderii Hezbollah au declarat în repetate rânduri că vor continua atacurile pentru a-i împiedica pe israelieni să se întoarcă la casele lor.
În conformitate cu Rezoluţia 1701 a Consiliului de Securitate al Organizaţiei Naţiunilor Unite, care a pus capăt celui de-al doilea război din Liban din 2006, grupării teroriste i se interzice să opereze în sudul Libanului, aminteşte agenţia israeliană de presă.
Cel puţin 1 200 de persoane au fost ucise, iar 252 de israelieni şi străini au fost luaţi ostatici în atacurile Hamas asupra comunităţilor israeliene din apropierea graniţei cu Gaza, la 7 octombrie 2023. Dintre cei 97 de ostatici rămaşi, mai mult de 30 au fost declaraţi morţi. De asemenea, Hamas ţine captivi doi civili israelieni din 2014 şi 2015, precum şi trupurile a doi soldaţi ucişi în 2014.
Israelul a efectuat duminică lovituri în Fâşia Gaza şi în Liban, ucigând zeci de persoane, inclusiv mulţi copii, potrivit unor surse palestiniene şi libaneze.
În plus faţă de loviturile aeriene zilnice, trupele israeliene desfăşoară o ofensivă terestră în sudul Libanului, la graniţa cu nordul Israelului, începând cu 30 septembrie.
Peste 2 700 de persoane au fost ucise în Liban începând cu 23 septembrie, majoritatea fiind civili, potrivit Ministerului libanez al Sănătăţii, citat de AFP. AGERPRES/(AS - editor: Mariana Ionescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
#Ucraina: Incendiu în centrul Kievului după o explozie (AFP)
Un incendiu a izbucnit miercuri seară în centrul capitalei Ucrainei, Kiev, în urma unei explozii care a avut loc în timpul unei alerte aeriene, a constatat un jurnalist al agenției France Presse (AFP). Prezent la fața locului, jurnalistul a auzit o explozie înainte de a observa un nor de fum ridicându-se în centrul capitalei
Iranul afirmă că va cumpăra produse cu activele înghețate în Qatar
Iranul a afirmat miercuri că va folosi o parte din activele sale înghețate în Qatar pentru a achiziționa bunuri de care are nevoie, după discuții la Doha privind memorandumul de înțelegere cu Statele Unite referitor la încheierea războiului din Orientul Mijlociu, notează AFP. În cadrul punerii în aplicare a
Kievul lansează un mecanism care permite partenerilor săi să cumpere arme ucrainene
Ucraina a anunțat miercuri lansarea unui mecanism care permite țărilor partenere ale Kievului să cumpere arme și tehnologii militare ucrainene pentru a strânge fonduri destinate finanțării forțelor sale armate, la mai bine de patru ani după începutul invaziei ruse, transmite AFP. 'Ţările (...) cu care Ucraina a încheiat acorduri interguve
Rusia spune că nu există perspective de normalizare a relațiilor cu NATO
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a declarat miercuri că, în prezent, nu există perspective de a relua dialogul cu NATO și nici de a normaliza relațiile cu această organizație, informează EFE. 'În aceste circumstanțe, să vorbești despre perspectivele de a relua dialogul și de a normaliza relațiile este p
State europene întârzie în respectarea promisiunii că vor crește cheltuielile militare, afirmă ambasadorul SUA la NATO
Unele state europene membre ale NATO sunt rămase 'în urmă' în ceea ce privește îndeplinirea angajamentului pe care și l-au asumat în fața președintelui american Donald Trump de a cheltui mai mult pentru apărare, a avertizat miercuri ambasadorul SUA la NATO, Matt Whittaker, cu câteva zile înaintea summitului Alianței, relatează AFP.
În Statele Unite, un val progresist se formeaza în rândul democraților în perspectiva alegerilor din noiembrie (AFP)
Din New York în Colorado, candidații progresiști din Statele Unite au înregistrat recent o serie de victorii răsunătoare în alegerile primare ale democraților, pe un fond de nemulțumire populară față de establishmentul partidului, cu câteva luni înaintea alegerilor cruciale de la jumătatea mandatului, scrie miercuri AFP. 'V&ac
Africa de Sud: Peste 900 de persoane, arestate în timpul protestelor anti-imigrație desfășurate la nivel național
Poliția sud-africană a arestat marți peste 900 de persoane în timpul protestelor anti-imigrație desfășurate la nivel național, majoritatea demonstrațiilor rămânând pașnice, în pofida incidentelor izolate de violență și jafuri, au anunțat miercuri autoritățile, relatează Xinhua. Comisarul adjunct al poliției naționale, Tebello Mosikili,
Rusia a cucerit în luna iunie 84 de kilometri pătrați de teritoriu ucrainean
Armata rusă a preluat în luna iunie controlul asupra a încă 84 de kilometri pătrați de teritoriu ucrainean, potrivit platformei ucrainene de analiză militară DeepState, care oferă în fiecare lună bilanțul terenului cucerit de forțele ruse în Ucraina, informează EFE. DeepState atribuie pe canalul său de Telegram aceste cuceriri rusești p
Ameliorarea relațiilor americano-chineze 'necesită acțiuni concrete' (Beijing)
Șeful diplomației chineze, Wang Yi, i-a spus secretarului de stat american Marco Rubio că ameliorarea relațiilor necesită 'acțiuni concrete' și a lansat un avertisment Washingtonului asupra Taiwanului, a relatat miercuri o media de stat chineză, citată de AFP. China și SUA au avut schimburi de opinii tensionate în ultimele luni cu privire
'Denuclearizarea Iranului avansează bine', spune Trump
Președintele american Donald Trump a susținut miercuri că 'denuclearizarea' Iranului și negocierile cu acesta evoluează bine, în pofida versiunilor contradictorii despre noile tratative americano-iraniene și a recentelor atacuri reciproce care au arătat cât de fragilă este încetarea focului convenită luna trecută, relatează agenția EFE.
Noi lovituri ale Kievului asupra industriei de apărare ruse și a unor rafinării
Ucraina și-a continuat miercuri campania împotriva infrastructurii militare ruse, lansând atacuri cu drone asupra unor instalații ale industriei militare situate în adâncul teritoriului rus și distrugând un pod rutier strategic pe ruta care leagă orașele ocupate Donețk și Mariupol, relatează dpa. Președintele ucrainean Volodimir Z
Președinta Comisiei Europene, Ursula Von der Leyen, își începe în Azerbaidjan turneul în Caucazul de Sud
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a ajuns miercuri la Baku, capitala Azerbaidjanului, prima oprire a turneului său în Caucazul de Sud care o va purta joi în țara învecinată, Armenia, informează EFE. Ursula Von der Leyen a fost primită pe aeroportul din Baku de ministrul azer de externe Jeyhun Bayramov și de alți oficiali.
Germania are în vedere retragerea navelor sale destinate misiunii de deminare a Strâmtorii Ormuz
Germania ar putea rechema cele două nave trimise în Djibouti dacă nu vor fi îndeplinite în curând condițiile pentru desfășurarea lor în Strâmtoarea Ormuz, a declarat miercuri, la Berlin, ministrul german al apărării, Boris Pistorius, relatează dpa. 'Nu vor aștepta la nesfârșit', a declarat Pistorius într-
SUA250/Trump inaugurează noul Air Force One într-o deplasare pentru inaugurarea muzeului Theodore Roosevelt
Președintele american Donald Trump se deplasează în această miercuri în statul Dakota de Nord pentru a inaugura un muzeu în onoarea lui Theodore Roosevelt, invocând moștenirea președintelui republican pentru promovarea unui mesaj al măreției americane în contextul apropierii sărbătorii naționale din 4 iulie, relatează Reuters. Pe
Pistorius afirmă că Berlinul dorește acorduri pentru fabricarea de arme americane în Germania
Germania vrea să producă pe teritoriul său mai multe arme americane de care armata sa are nevoie, a declarat miercuri ministrul german al apărării, Boris Pistorius, care dorește să extindă cooperarea militar-industrială dintre Germania și Statele Unite, relatează AFP. Această inițiativă are loc înainte de summitul NATO din Turcia, din 7









