Stoltenberg: #Ucraina are mâinile legate dacă nu poate ataca Rusia cu armele aliaţilor

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a insistat luni că ţările occidentale trebuie să permită Ucrainei să folosească armele pe care i le oferă pentru ca Kievul să poată ataca teritoriul rus pentru a se apăra de agresiunea Moscovei, deoarece, în caz contrar, ţara invadată "are mâinile legate", informează EFE.
"A sosit momentul să luăm în considerare ridicarea unora dintre restricţiile existente. Vedem că în zona Harkov linia frontului şi graniţa sunt aproape în acelaşi loc, ia Ucraina nu poate ataca ţinte militare pe teritoriul Rusiei", a declarat Stoltenberg în discursul său la Adunarea Parlamentară a Alianţei, reunită la Sofia. "Asta înseamnă că mâinile ucrainenilor sunt legate. Sunt atacaţi de pe teritoriul Rusiei şi nu pot răspunde, deoarece există restricţii cu privire la modul în care pot folosi armele", a adăugat el.
Politicianul norvegian a susţinut că atacarea unor ţinte militare legitime pe teritoriul agresorului face parte din autoapărare.
Stoltenberg a anunţat că agresiunea rusă împotriva Ucrainei va fi unul dintre cele trei subiecte principale pe care ţările NATO le vor discuta la summitul pe care îl vor organiza în iulie la Washington.
O reuniune în care este necesar să se demonstreze că Alianţa lucrează la politici de apărare şi la evitarea războiului, strategie pentru care este necesar să existe suficiente forţe, a apreciat Stoltenberg.
Astfel, el a spus că întârzierea trimiterii mai multor ajutoare militare către Ucraina a avut un impact negativ asupra frontului şi a avertizat că ţara va avea o perioadă foarte dificilă dacă nu va primi sprijin pentru apărarea sa antiaeriană.
"Când vorbim despre ajutor militar, 99% a fost oferit de (ţările) Alianţei, ceea ce a permis ucrainenilor să elibereze 50% din teritoriul pe care Rusia l-a ocupat la începutul războiului", a menţionat Stoltenberg, care a acuzat faptul că, în ultimele luni, ajutorul promis nu a fost livrat Kievului.
NATO trebuie să-şi sporească rolul în coordonarea şi planificarea asistenţei militare pentru Ucraina, precum şi să participe la un cadru financiar pe termen lung pentru a ajuta Kievul, a îndemnat secretarul general al Alianţei.
Stoltenberg a calificat drept o veste bună faptul că aliaţii plănuiesc să investească mai mult în apărarea lor în contextul "unei lumi mai periculoase în care NATO a demonstrat că se schimbă şi se adaptează".
Astfel, el a subliniat că 18 din cei 32 de membri ai NATO au plănuit deja să aloce cel puţin 2% din PIB pentru cheltuielile militare şi şi-a exprimat încrederea că acest număr va creşte până la summitul din iulie. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
SUA vor 'ajuta' Myanmarul după cutremurul devastator (Trump)
Statele Unite vor 'ajuta' Myanmarul după cutremurul teribil care a lovit vineri această țară asiatică, unde cel puțin 144 de persoane și-au pierdut viața, a anunțat vineri președintele Donald Trump, relatează AFP. 'O să-i ajutăm (...) Este groaznic ce se întâmplă', a declarat președintele american presei la Casa Alb
VIDEO Breșă de securitate: Niciun responsabil american nu va fi demis, promite JD Vance
Niciun responsabil american nu va fi demis după breșa de securitate spectaculoasă legată de un grup de mesagerie Signal, la care un jurnalist a fost adăugat din greșeală în timp ce înalți responsabili americani discutau despre viitoarele lovituri asupra rebelilor houthi în Yemen, a asigurat vineri vicepreședintele SUA, JD Vance, relatează AFP.
VIDEO În Groenlanda, vicepreședintele american JD Vance critică aspru Danemarca
Vicepreședintele american JD Vance a criticat aspru presupusa lipsă de acțiune a Danemarcei în Groenlanda, pe care Donald Trump a reafirmat că vrea să o anexeze, în cursul vizitei sale vineri la singura bază militară americană din teritoriu, relatează AFP. 'Mesajul nostru către Danemarca este foarte simplu: nu ați făcut o treab
Statele Unite au nevoie să preia Groenlanda pentru 'pacea mondială', susține Trump
Statele Unite au nevoie de Groenlanda pentru pacea și securitatea internațională, a motivat vineri președintele american Donald Trump dorința sa de a anexa acest teritoriu autonom danez din regiunea arctică, susținând că în zonă se află nave rusești sau chineze pe care Washingtonul nu le poate lăsa în 'grija' Danemarcei sau a altcuiva, relatează age
Din cauza lui Trump, aliații Washingtonului redeschid dezbaterea asupra armelor nucleare (analiză AFP)
Atacurile lui Donald Trump împotriva NATO și a ordinii stabilite subminează încrederea aliaților săi în umbrela nucleară americană, alimentând temeri privind o proliferare pe termen lung a armelor nucleare, potrivit experților citați într-o analiză France Presse. 'Încrederea în umbrela nucleară americană a fost pro
SUA: Trump cere Curții Supreme să autorizeze expulzările migranților în virtutea unei legi din 1798
Administrația Donald Trump a cerut vineri Curții Supreme a SUA să autorizeze expulzarea migranților în virtutea unei legi din 1798 privind 'inamicii străini', folosită până acum doar în timp de război, o decizie împotriva căreia a fost emisă o hotărâre judecătorească, relatează AFP. Judecătorul federal Jam
Zelenski, nemulțumit de noul acord privind mineralele propus de SUA, care ar putea amenința aderarea Ucrainei la UE
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că noul proiect de acord propus de SUA pentru exploatarea resurselor minerale ucrainene este 'complet diferit' de versiunea anterioară și necesită o evaluare aprofundată din partea juriștilor Kievului înaintea unei decizii de semnare a documentului, relatează agențiile AFP și Reuters.
Trupele ucrainene, care mai controlează câteva sate în Kursk, au trecut granița în regiunea rusă Belgorod
Armata ucraineană pierde treptat controlul asupra teritoriului ocupat anul trecut în regiunea rusă Kursk, dar desfășoară în paralel o incursiune în regiunea rusă învecinată Belgorod, confirmă bloggeri militari citați vineri de Reuters. Spre deosebire de ofensiva lansată în august anul trecut în Kursk, cea de
R. Moldova: Guvernatoarea prorusă a Găgăuziei, plasată în arest preventiv pentru 20 de zile
Guvernatoarea Unității Teritoriale Autonome (UTA) Găgăuzia, prorusa Evghenia Guțul, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor, va fi plasată în arest preventiv pentru 20 de zile, o decizie în acest sens fiind luată vineri de Judecătoria Chișinău, informează portalul Newsmaker, EFE și Deschide.md. Violina M
Trump spune că a avut o discuție 'productivă' cu premierul canadian și că s-au pus de acord asupra 'multor lucruri'
Președintele SUA, Donald Trump, a declarat vineri că a avut o convorbire 'extrem de productivă' cu premierul canadian Mark Carney, cu care a spus că a căzut de acord asupra mai 'multor lucruri', adăugând că se vor întâlni 'imediat după' alegerile parlamentare din Canada, programate pentru 28 aprilie, relatează EFE.
Partidul Democrat din SUA organizează proteste anti-Trump în Europa
Partidul Democrat din SUA a convocat pentru sâmbătă manifestații în Europa împotriva președintelui republican Donald Trump, opozanții acestuia denunțând ceea ce ei consideră a fi atacurile la adresa democrației prin promovarea intereselor de afaceri ale unor magnați precum Elon Musk sau măsuri precum eliminarea 'genului X' de pe pașapo
Discuție între Donald Trump și premierul canadian Mark Carney, anunțată pentru vineri de un responsabil american
Un responsabil al Casei Albe a anunțat că președintele american Donald Trump urmează să poarte vineri o discuție cu premierul canadian Mark Carney, pe fondul crizei legate de taxele vamale și al dorinței afișate de Trump de a anexa țara vecină, relatează AFP. 'O convorbire telefonică era preconizată pentru dimineață', a declarat agenți
#Ucraina/Refuzul europenilor de a ridica sancțiunile arată că ei nu vor pace, susține Kremlinul
Refuzul țărilor europene de a ridica sancțiunile impuse Rusiei din cauza invaziei sale, neprovocate și nelegitime, împotriva Ucrainei arată că 'ele nu vor să urmeze calea păcii', a acuzat vineri Kremlinul, citat de AFP. 'Dacă țările europene nu vor să urmeze calea păcii, aceasta înseamnă că ele nu vor să urmeze calea pă
Radio Europa Liberă va continua să funcționeze după ce Washingtonul i-a restabilit subvenția pentru anul acesta
Guvernul american a comunicat joi seară postului Radio Europa Liberă că îi restabilește subvenția de 77 de milioane de dolari pentru anul acesta, subvenție tăiată în urmă cu două săptămâni de președintele Donald Trump printr-un ordin executiv pe care postul l-a contestat în justiție, relatează vineri agenția EFE. Ordinu
#Ucraina: Kremlinul susține că Zelenski a pierdut controlul armatei; Kievul îi recomandă lui Putin 'să ia pastile'
Kremlinul a explicat vineri propunerea președintelui rus Vladimir Putin de a institui temporar o administrație externă sub tutela ONU prin faptul că liderul ucrainean Volodimir Zelenski ar fi pierdut controlul asupra forțelor sale armate, relatează EFE și The Kyiv Independent. Într-o primă reacție, consilierul prezidențial ucrainean, Dmi