Comisia Europeană îi transmite lui Musk că ar fi 'binevenit' în UE; un deputat rus îl asigură că poate primi azil în Rusia
Magnatul american Elon Musk, intrat în război deschis cu președintele Donald Trump, ar fi binevenit în Europa, a transmis vineri, mai în glumă, mai în serios, Comisia Europeană, în timp ce un deputat comunist rus l-a asigurat pe patronul companiilor Tesla și SpaceX că, la nevoie, ar putea primi azil politic în Rusia, relatează agențiile AFP și EFE.
La conferința de presă zilnică a Comisiei Europene, un jurnalist a întrebat dacă Elon Musk a contactat deja UE pentru a-și instala aici companiile sau pentru a constitui altele. 'Este foarte binevenit', a răspuns zâmbind purtătoarea de cuvânt comunitară Paula Pinho.
Ceva mai serios, colegul acesteia, Thomas Regnier, a completat subliniind că orice întreprinzător este binevenit în UE. 'Exact acesta este obiectivul Choose Europe', o inițiativă a UE de stimulare a startup-urilor și a companiilor în expansiune, a explicat el.
În acest timp, la Moscova, un deputat comunist rus, Dmitri Novikov, a apreciat că Elon Musk are șanse să primească azil politic în Rusia, dacă l-ar solicita. 'Cred că Musk (...) nu are nevoie de azil politic, dar dacă ar avea nevoie, Rusia ar putea, desigur, să i-l ofere', a spus deputatul. El a răspuns astfel unei întrebări din partea presei care a amintit de cazul lui Edward Snowden, fostul analist al CIA care s-a refugiat în Rusia pentru a nu fi arestat în SUA după ce a dezvăluit informații importante despre programe de spionaj global ale serviciilor secrete americane.
La rândul său, fostul președinte rus Dmitri Medvedev, acum vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Federației Ruse, a afirmat ironic că Rusia ar putea 'media' între Musk și Trump. 'Suntem dispuși să facilităm un acord de pace între Donald și Elon, în schimbul unui preț rezonabil și al unor acțiuni Starlink. Nu vă mai certați, copii!, a scris Medvedev pe rețeaua socială X.
Totuși, Kremlinul s-a abținut să comenteze cearta dintre cei doi. 'Este o afacere internă a SUA. Nu ne vom amesteca în aceasta în niciun fel și nici nu vom comenta', a indicat purtătorul de cuvânt al președinției ruse.
Elon Musk s-a numărat printre principalii donatori ai lui Donald Trump în campania electorală de anul trecut și a devenit unul dintre principalii consilieri ai noului președinte american, ce i-a încredințat conducerea Departamentului de Eficiență Guvernamentală (DOGE), instituție nou creată de președintele republican pentru a reduce cheltuielile administrației americane.
El și-a încheiat săptămâna trecută activitatea în acest post, după ce a criticat planul fiscal al lui Trump, considerând că acesta va conduce la creșterea deficitului bugetar și va pune în pericol rezultatele obținute de DOGE. La plecare, vinerea trecută, Musk și Trump au dat împreună o conferință de presă în Biroul Oval, unde patronul Tesla și SpaceX a spus că, deși își încheie activitatea în executivul american, va rămâne un 'prieten și un consilier' al președintelui.
Dar prietenia lor s-a transformat joi într-un război deschis, care a început prin reproșuri din partea lui Musk față de planul fiscal impulsionat de Trump, care în replică a susținut că fostul său colaborator a 'înnebunit' din cauza diminuării stimulentelor pentru vehiculele electrice, și l-a amenințat cu rezilierea contractelor guvernamentale de care beneficiază companiile miliardarului, ce apoi a susținut că Trump se afla pe lista pedofilului Jeffrey Epstein.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Republica Moldova a finalizat 93% din reformele prevăzute în Planul de creștere, anunță președinta Comisiei Europene
Republica Moldova a finalizat până acum 93% din reformele prevăzute în Planul de creștere, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după încheierea Summitului UE-RMoldova, desfășurat luni la Bruxelles, transmite AFP. La acest summit Uniunea Europeană a fost reprezentată de președinții Antonio Costa (Cons
Teheranul a acceptat revenirea inspectorilor AIEA în Iran, declară JD Vance
Iranul a acceptat să-i invite din nou pe inspectorii Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său, a afirmat luni în Elveția vicepreședintele american JD Vance, la o zi după negocieri desfășurate aici pentru a se pune capăt războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP. Teheranul și-a suspendat cooperare
Ungaria: Premierul Peter Magyar anunță că președintele Tamas Sulyok va fi înlăturat printr-un amendament constituțional
Premierul ungar Peter Magyar a anunțat luni că guvernul său va iniția înlăturarea președintelui Tamas Sulyok printr-un amendament constituțional și că va lansa o reformă constituțională în toamna acestui an, transmit MTI și Reuters. ''Vom iniția încheierea mandatului președintelui în funcție, ca parte a 'ope
Demisia lui Starmer: UE și Londra reevaluează posibilitatea de a menține summitul prevăzut pentru 22 iulie
Uniunea Europeană și guvernul britanic reevaluează posibilitatea de a menține summitul lor prevăzut pentru 22 iulie la Bruxelles, a declarat luni Comisia Europeană, după anunțul demisiei premierului Keir Starmer, transmit AFP și Reuters. ''Relațiile noastre cu Regatul Unit sunt și vor rămâne solide. În legătură cu summitul
Kremlinul manifestă îndoieli că relațiile cu Regatul Unit se vor îmbunătăți după demisia lui Starmer
Kremlinul și-a exprimat luni îndoielile că relațiile între Rusia și Regatul Unit se vor îmbunătăți după demisia premierului Keir Starmer, anunțată cu câteva ore mai devreme, relatează EFE. 'Starmer a fost întotdeauna un partizan al menținerii acestora la nivelul zero, așa cum este situația în prezent'
Regatul Unit: Nigel Farage cere alegeri legislative, după anunțul demisiei premierului Keir Starmer
Liderul partidului Reform UK, Nigel Farage, aflat pe prima poziție în sondajele de opinie la nivel național din ultimele luni din Regatul Unit, a cerut luni convocarea de alegeri parlamentare, după anunțul demisiei premierului laburist Keir Starmer, transmit agențiile de presă Reuters, AFP și dpa. ''Cer alegeri legislative c&acir
Spania: Un fost ministru al transporturilor apropiat de premierul Sanchez, condamnat la 24 ani de închisoare pentru corupție
Fostul ministru spaniol al transporturilor José Luis Abalos, personaj cheie în ascensiunea la putere a prim-ministrului socialist Pedro Sanchez și fostă mână dreapta a acestuia, a fost condamnat luni la 24 de ani de detenție pentru infracțiuni de corupție, a anunțat Tribunalul Suprem de la Madrid, transmite AFP. 'Tribuna
Siria: Președintele Al-Sharaa exclude orice rol militar în Liban și afirmă că este deschis dialogului cu Hezbollah
Președintele sirian Ahmed al-Sharaa a declarat că Damascul se opune în continuare oricărei implicări militare în Liban și încearcă, în schimb, să sprijine stabilitatea prin cooperare politică și economică, declarându-se în același timp deschis discuțiilor cu organizația libaneză Hezbollah, relatează luni dpa. Într-un i
Grupul europarlamentar 'Patrioți pentru Europa', bănuit de nereguli în utilizarea fondurilor UE
Grupul politic Patrioți pentru Europa (PfE) din Parlamentul European este bănuit de nereguli în utilizarea unor fonduri UE în valoare de 277.000 de euro, potrivit unui raport intern consultat luni de dpa. Raportul arată că PfE a încălcat regulile cu privire la donații și procedurile de achiziții în a doua jumătate a anului 2024, prin &i
Delegația iraniană se întoarce la Teheran în timp ce negocierile tehnice cu SUA continuă
Delegația iraniană a părăsit luni Elveția cu destinația Teheran, după o zi intensă de negocieri cu Statele Unite desfășurată duminică, în timp ce echipele tehnice ale celor două țări vor continua în cursul săptămânii discuțiile privind mecanismele de aplicare ale memorandumului de înțelegere, transmite EFE. Delegația Republicii
Ministrul de externe ucrainean va merge în vizită în Coreea de Sud pentru discuții privind prizonierii de război nord-coreeni
Ministrul de externe ucrainean, Andrii Sîbiga, va merge săptămâna viitoare în vizită în Coreea de Sud unde se va întâlni cu omologul său sud-coreean, Cho Hyun, pentru discuții privind relațiile bilaterale și problema prizonierilor de război nord-coreeni, au declarat luni oficiali sud-coreeni, relatează Yonhap. Cho se
#Ucraina va decide cine reprezintă Europa în discuțiile cu Rusia, afirmă președintele Volodimir Zelenski
Ucraina va decide cine reprezintă Europa în eventualele negocieri cu Rusia, a declarat președintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un interviu publicat duminică noaptea de media ucraineană, transmite luni Reuters. Ucraina încearcă să relanseze demersurile diplomatice menite să ducă la încetarea războiului cu Rusia izbucnit cu peste p
Meloni ignoră ultimele atacuri formulate la adresa ei de Trump
Premierul italian Giorgia Meloni nu a răspuns până acum la cel mai recent atac al președintelui american Donald Trump la adresa sa, în cadrul unei dispute verbale provocate de liderul de la Casa Albă după ce acesta a spus că șefa guvernului italian l-a 'implorat' să facă o fotografie cu ea la summitul G7 de săptămâna trecută, declarații catalogate d
UPDATE/ Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie. Anunțul lui Starmer vi
Iranul și SUA încep luni discuții tehnice în Elveția vizând punerea în aplicare a memorandumului de înțelegere
Discuțiile tehnice între Iran și Statele Unite cu privire la mecanismele de punere în aplicare a memorandumului de înțelegere și formarea grupurilor tehnice de lucru vor începe luni în Elveția, a informat agenția iraniană ISNA, preluată de Reuters. Delegația iraniană este condusă de ministrul de externe adjunct Kazem Gharibabadi ș









