logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

Occidentul, desemnat drept ''ameninţare existenţială'' în noua doctrină de politică externă a Rusiei

Image

Rusia a adoptat vineri o nouă doctrină de politică externă în care desemnează SUA şi Occidentul ca origine a "ameninţărilor existenţiale" la adresa Moscovei, pe fondul unei crize diplomatice legate de conflictul declanşat de Kremlin în Ucraina, relatează France Presse.

Noul concept de politică externă al Rusiei, potrivit EFE, aprobat vineri prin decret de preşedintele rus Vladimir Putin, identifică în mod direct Statele Unite ale Americii drept principalul motor al "liniei antiruse" în Occident.

"Bulversări pe scena internaţională" obligă Rusia să-şi "adapteze documentele de planificare strategică, în special cele privind conceptul de politică externă a Federaţiei Ruse", a argumentat preşedintele Vladimir Putin în cursul unei reuniuni a Consiliului său de Securitate.

"SUA şi politica Occidentului în general sunt identificate ca principalii instigatori şi lideri ai liniei antiruse care vizează subminarea completă a Rusiei", a declarat ministrul rus de externe Serghei Lavrov, care a prezentat conceptul de politică externă actualizat în timpul acestei reuniuni.

Lavrov a subliniat "un nivel de tensiuni internaţionale fără precedent în ultimii zece ani" şi a susţinut "natura existenţială a ameninţărilor la adresa securităţii şi dezvoltării Rusiei", "create de acţiunile unor ţări neprietenoase".

"La modul general, politica Occidentului vizând slăbirea Rusiei prin orice mijloace este caracterizată printr-un război hibrid de un tip nou", a adăugat Lavrov.

Noua doctrină de politică externă a Rusiei se bazează pe principiul că 'măsurile antiruseşti luate de ţările neprietenoase vor fi contracarate în mod constant, cu severitate dacă va fi necesar", a subliniat el.

Lavrov a precizat că noul document adaugă posibilitatea de a fi folosite forţele armate pentru a 'respinge sau preveni' un atac împotriva Rusiei.

"Se adaugă teza privind utilizarea forţelor armate pentru respingerea sau prevenirea unui atac armat împotriva Rusiei şi a aliaţilor săi. Astfel, "declarăm fără echivoc că vom apăra dreptul poporului rus la existenţă şi dezvoltare liberă", a afirmat Serghei Lavrov, citat de EFE.

Cu toate acestea, el a precizat că noul document nu prevede ca Rusia să se izoleze "de ţările anglo-saxone şi de Europa continentală". " Nu avem intenţii ostile prin definiţie împotriva lor", a spus ministrul rus de externe.

Adoptarea acestei noi doctrine de politică externă confirmă ruptura profundă care există între Moscova şi ţările occidentale după lansarea ofensivei ruse împotriva Ucrainei.

Noul concept de politică externă a Rusiei afirmă că "dezvoltarea progresivă a dreptului internaţional trebuie să ţină cont de realităţile actuale", a declarat Lavrov.

"În condiţiile de ameninţări externe acute se confirmă disponibilitatea noastră de a respecta principiul indivizibilităţii securităţii, dar numai în raport cu ţările şi uniunile care dau dovadă de reciprocitate în această privinţă", a spus el.

Prin urmare, a subliniat Lavrov, "logica acestui document (...) reflectă realităţile geopolitice în schimbare, evoluţiile într-adevăr revoluţionare în perimetrul exterior care s-au accelerat aparent odată cu începerea operaţiunii militare speciale ruse" în Ucraina.

Acest conflict a provocat o criză diplomatică de o gravitate amintind de perioada Războiului rece, notează AFP.

Washingtonul şi aliaţii săi au instituit sancţiuni economice severe împotriva Moscovei, care, la rândul său, îi acuză că poartă un război prin procură în Ucraina, în special prin livrarea de arme către Kiev.

Izolată în Occident, Rusia caută să se apropie în plan economic şi diplomatic de Asia, în special de China.

Spre deosebire de Occident, politica externă reactualizată a Rusiei "stabileşte cursul spre creşterea potenţialului de parteneriat strategic cu marii noştri vecini, China, India, ţările musulmane şi, de asemenea, cu ţările din Asia-Pacific, Africa, America Latină şi Caraibe", a adăugat Lavrov.

La rândul său, Putin a calificat drept "echilibrat" noul concept de politică externă, în cursul reuniunii Consiliului de Securitate al Rusiei.

"În termeni practici, îi invit pe toţi colegii implicaţi în implementarea politicii externe comune să acorde o atenţie deosebită extinderii legăturilor cu partenerii constructivi şi creării condiţiilor pentru ca statele neprietenoase să renunţe la politica lor ostilă faţă de ţara noastră", a declarat Putin.AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Sorin Popescu, editor online: Anda Badea)

 

Citeşte şi:

 

Vladimir Putin vrea să elimine ''dominaţia occidentalilor" în lume (presă)

Afisari: 13

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 11-04-2025 22:40

Erdogan: Israelul vrea să 'dinamiteze revoluția' din Siria

Președintele turc Recep Tayyip a acuzat vineri Israelul că încearcă să 'dinamiteze revoluția' din Siria, agitând diviziunile în țară după îndepărtarea de la putere a președintelui Bashar al-Assad, relatează AFP. Israelul 'încearcă să dinamiteze revoluția de la 8 decembrie agitând diferențele etni

Politic Ex 11-04-2025 20:35

Trump îndeamnă Congresul să legifereze pentru ca ora de vară să devină permanentă

Președintele american Donald Trump a cerut vineri Congresului să legifereze pentru a aboli schimbarea orei, astfel încât ora de vară să devină permanentă, informează AFP. 'Camera Reprezentanților și Senatul ar trebui să se activeze puternic pentru a avea mai mult soare la sfârșitul zilei', a scris președintele american pe platforma sa

Politic Ex 11-04-2025 19:02

Zelenski cere încă 10 baterii Patriot și grăbirea formării unui contingent internațional pentru a fi desfășurat în #Ucraina

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski le-a cerut vineri aliaților Ucrainei în războiul cu Rusia, reuniți la Bruxelles la o nouă întâlnire a miniștrilor apărării, zece sisteme antiaeriene Patriot suplimentare și grăbirea constituirii unui contingent internațional de trupe care să fie desfășurat în Ucraina ca garanție de securitate pentru aceasta &i

Politic Ex 11-04-2025 17:38

Trump cere Rusiei să se 'miște' pentru a încheia războiul cu #Ucraina în care 'mor prea mulți oameni'

'Rusia trebuie să se miște', a transmis vineri președintele american Donald Trump, într-un mesaj pe rețeaua sa de socializare Truth Social, în care a deplâns că 'mor prea mulți oameni, mii pe săptămână, într-un război teribil și fără sens' în Ucraina, consemnează AFP. 'Un război care niciodată nu ar fi tr

Politic Ex 11-04-2025 17:36

Putin îl primește vineri pe emisarul lui Trump, căruia îi va transmite 'preocupările majore ale Rusiei'

Kremlinul a confirmat vineri că președintele rus Vladimir Putin îl va primi vineri la Sankt Petersburg pe trimisul special al SUA, Steve Witkoff, căruia îi va transmite 'preocupările Rusiei' cu privire la situația legată de Ucraina, relatează EFE. Potrivit purtătorului de cuvânt al președinției ruse, Dmitri Peskov, citat de agențiile

Politic Ex 11-04-2025 16:06

ONU afirmă că acțiunile Israelului amenință 'capacitatea viitoare a palestinienilor de a trăi în Fâșia Gaza'

Acțiunile Israelului în Fâșia Gaza amenință 'capacitatea viitoare a palestinienilor de a trăi' în teritoriu, a declarat vineri Înaltul Comisariat al ONU pentru Drepturile Omului, relatează AFP. 'Moartea, distrugerea, strămutarea, refuzul accesului la nevoile de bază în Gaza și ideea repetată că locuitorii din Gaza ar t

Politic Ex 11-04-2025 15:52

Comisarul european pentru comerț pleacă în SUA pentru negocieri asupra taxelor vamale

Comisarul european pentru comerț, Maros Sefcovic, va avea luni la Washington discuții cu oficiali americani, după ce președintele american Donald Trump a suspendat pentru 90 de zile taxele vamale suplimentare pe care le hotărâse și UE la rândul ei a suspendat taxele vamale de retorsiune împotriva SUA, relatează vineri agențiile Reuters și EFE.

Politic Ex 11-04-2025 15:28

Turcia: Primarul încarcerat al Istanbulului, adus în fața instanței

Primarul încarcerat și destituit al Istanbulului, Ekrem Imamoglu, a depus mărturie vineri în deschiderea unui proces în care i se impută că ar fi proferat insulte la adresa unui procuror al metropolei pe care a condus-o până la arestare, acesta fiind unul dintre capetele de acuzare care i-ar putea aduce pedeapsa cu detenția și interdicția de a ocupa o

Politic Ex 11-04-2025 15:05

#Ucraina a obținut la reuniunea Grupului de la Ramstein noi ajutoare militare de circa 21 de miliarde de euro

Aliații Ucrainei i-au promis vineri acesteia noi ajutoare militare ce însumează aproximativ 21 de miliarde de euro, a anunțat ministrul britanic al apărării, John Healey, potrivit agenției DPA. Ministrul britanic a prezentat în declarația sa aceste ajutoare militare ca fiind angajamente noi, dar în realitate majoritatea acestora erau deja cun

Politic Ex 11-04-2025 14:50

#Ucraina lucrează pentru a-și îmbunătăți logistica în fața intensificării atacurilor rusești

Șeful armatei ucrainene, Oleksandr Sîrski, a ordonat vineri accelerarea reparațiilor armelor avariate pe front și îmbunătățirea logisticii aprovizionării militare în fața intensificării acțiunilor ofensive de către forțele ruse pe mai multe segmente ale frontului, informează EFE. 'În contextul intensificării acțiunilor ofensive ale

Politic Ex 11-04-2025 14:27

O potențială reducere a numărului de trupe americane din Europa de Est, un semnal îngrijorător pentru europeni (analiști)

O reducere a numărului de trupe americane din Europa de Est, menționată săptămâna aceasta de presa americană, ar fi interpretată ca un nou pas al Washingtonului către Moscova, un semnal îngrijorător pentru europeni, potrivit unor analiști citați de AFP.

Politic Ex 11-04-2025 14:22

Comisarul UE pentru apărare: Suferim atacuri hibride, dar ar putea urma atacuri militare

Suferim atacuri hibride, dar ar putea urma atacuri militare, a declarat vineri comisarul european pentru apărare și spațiu, Andrius Kubilius, care a avertizat totodată că 'Rusia construiește mașinării de război într-un ritm accelerat', informează EFE. Fostul prim-ministru lituanian a afirmat că posibilitatea ca președintele rus Vladimir P

Politic Ex 11-04-2025 14:00

SUA: Șeful Pentagonului anunță reduceri de cheltuieli de 5,1 miliarde de dolari

Pentagonul va elimina cheltuieli 'inutile' de 5,1 miliarde de dolari (4,5 miliarde de euro), între care subvenții către două prestigioase universități americane, a declarat joi ministrul apărării Pete Hegseth, relatează AFP. 'Semnăm în acest moment un memorandum care ordonă rezilierea unor contracte de 5,1 miliarde de d

Politic Ex 11-04-2025 13:57

Israel-Hamas: Netanyahu își reiterează, cu ocazia Paștelui evreiesc, angajamentul de a aduce ostaticii acasă

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu și-a reafirmat vineri, într-un mesaj de Pesah, Paștele evreiesc, angajamentul de a-i aduce acasă pe ostaticii care sunt în continuare ținuți captivi în Fâșia Gaza, informează AFP. Netanyahu a făcut aceste declarații după ce președintele american Donald Trump a anunțat progrese

Politic Ex 11-04-2025 13:43

Japonia și SUA anunță o patrulă comună în Okinawa după mai multe agresiuni sexuale

Autoritățile nipone și americane au anunțat vineri organizarea unei patrule comune în Okinawa, în urma mai multor cazuri de agresiune sexuală în care au fost implicați membri ai forțelor armate americane, relatează AFP. Statele Unite au aproximativ 54.000 de militari în Japonia, majoritatea staționați în Okinawa, în sudul ță