Parchetul European va fi operaţional la 1 iunie, anunţă Bruxellesul

Parchetul European (EPPO), noua instanţă de luptă împotriva fraudei în UE, îşi va începe activitatea la 1 iunie, cu mai multe luni de întârziere, a anunţat miercuri Comisia Europeană.
"Suntem pe punctul de a lansa primul organism independent al UE pentru anchetarea şi urmărirea penală a infracţiunilor care aduc atingere bugetului UE. Începând cu 1 iunie, procurorii europeni, sub conducerea fermă a Laurei Kovesi, vor reprima activităţile infracţionale şi se vor asigura că niciun euro nu este irosit din cauza corupţiei sau a fraudei", şi-a exprimat satisfacţia vicepreşedinta Comisiei Europene pentru valori şi transparenţă, Vera Jourova, citată într-un comunicat al executivului UE.
La rândul său, comisarul european pentru justiţie, Didier Reynders, a afirmat că lansarea Parchetului European va deschide o nouă etapă în istoria integrării europene.
Foto: (c) OLIVIER HOSLET / EPA
"Principala misiune a acestui organism european este să protejeze fondurile UE de infractori, în interesul comun al cetăţenilor noştri. EPPO va monitoriza punerea în aplicare a NextGenerationEU, veghind cu stricteţe ca fondurile să fie utilizate exclusiv în scopul de a ajuta economiile noastre să se redreseze în urma crizei", a spus Reynders.
Parchetul European este responsabil cu anchetarea şi urmărirea penală a infracţiunilor care afectează bugetul UE, fiind primul parchet supranaţional care investighează şi urmăreşte penal frauda în materie de cheltuieli şi venituri, frauda în materie de TVA (dacă implică două sau mai multe state membre şi un prejudiciu de cel puţin 10 milioane de euro), spălarea de bani aferentă activelor provenite din fraudarea bugetului UE, corupţia activă şi pasivă sau deturnarea de fonduri care afectează interesele financiare ale UE, precum şi participarea la o organizaţie criminală în cazul în care scopul principal al activităţilor acesteia este săvârşirea de infracţiuni împotriva bugetului UE.
Acest nou organism al Uniunii poate, de asemenea, să ancheteze şi să urmărească penal orice altă activitate ilegală care este "indisolubil legată" de o infracţiune împotriva bugetului UE.
Parchetul European îşi va desfăşura investigaţiile şi urmăririle penale în deplină independenţă faţă de Comisia Europeană, faţă de celelalte instituţii şi organisme ale UE, precum şi faţă de statele membre şi va completa activitatea altor organisme şi agenţii ale UE, cum ar fi OLAF, Eurojust şi Europol, cooperând cu acestea, precum şi cu autorităţile competente ale statelor membre care nu participă la Parchetul European.
Se preconizează că EPPO va investiga, în cele din urmă, aproximativ 3.000 de cazuri pe an, se menţionează în comunicatul CE.
Parchetul condus de românca Laura Codruţa Kovesi şi al cărui sediu este la Luxemburg ar fi trebuit iniţial să-şi înceapă activitatea la sfârşitul anului 2020, dar întârzierile în desemnarea de către state a procurorilor lor delegaţi au afectat acest calendar.
Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
Două state dintre cele 22 participante, Slovenia şi Finlanda, nu şi-au desemnat nici acum procurorii delegaţi, iar Comisia Europeană le-a reamintit să o facă "rapid", informează France Presse.
Procurorii delegaţi sunt însărcinaţi să desfăşoare în statele membre anchete şi urmărirea penală, în deplină independenţă faţă de autorităţile naţionale.
La Luxemburg, Laura Codruţa Kovesi, fosta şefă a Direcţiei Naţionale Anticorupţie din România, şi echipa sa de 22 de procurori vor superviza anchetele şi procedurile legale.
Dintre statele UE, cele care nu participă la acest mecanism de cooperare judiciară consolidată sunt Ungaria, Polonia, Irlanda, Suedia şi Danemarca.AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen, declarată vinovată de deturnare de fonduri publice
Lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen a fost declarată luni vinovată de deturnare de fonduri publice de către tribunalul corecțional de la Paris, ce urmează să se pronunțe asupra unei posibile pedepse de ineligibilitate pentru ea, cu doi ani înainte de alegerile prezidențiale, informează AFP. Citirea acestui verdict foarte aștept
#Ucraina: Trei răniți și clădiri avariate după ce Rusia a atacat orașul Harkov pentru a doua noapte consecutiv
Rusia a atacat pentru a doua noapte consecutiv orașul Harkov din nord-estul Ucrainei, rănind trei persoane, provocând incendii în clădiri industriale și avariind două grădinițe, au declarat luni dimineață oficiali ucraineni, relatează Reuters. Atacul de la Harkov, al doilea oraș ca mărime din Ucraina, a durat aproape toată noaptea
Iran: Ayatollahul Khamenei promite o 'ripostă fermă' în cazul în care țara sa este atacată
Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat luni în legătură cu o 'ripostă fermă' a Teheranului în cazul unui atac asupra țării sale, în urma amenințărilor președintelui american Donald Trump cu bombardamente dacă Iranul nu va ajunge la un acord cu Washingtonul în privința programului nuclear, relatează AFP și Reuters
Macron îl îndeamnă pe Netanyahu să pună capăt atacurilor asupra Fâșiei Gaza și să revină la armistițiu
Președintele francez Emmanuel Macron l-a îndemnat pe premierul israelian Benjamin Netanyahu, într-o convorbire telefonică avută duminică, să 'pună capăt atacurilor asupra Fâșiei Gaza și să revină la armistițiu', într-un moment în care Israelul își continuă bombardamentele asupra teritoriului palestinian, informează AFP.
Israel: Netanyahu îl numește pe fostul comandant al marinei Eli Sharvit în funcția de director al Securității Interne
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu l-a numit pe fostul comandant al marinei Eli Sharvit în funcția de director al Serviciului de Securitate Internă (Shin Bet), potrivit unui comunicat al biroului său de presă dat publicității luni, informează AFP. 'După ce a purtat discuții aprofundate cu șapte candidați calificați, premieru
Trump îl avertizează pe Zelenski în legătură cu retragerea din acordul privind resursele minerale
Președintele american Donald Trump l-a avertizat duminică pe omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, că, dacă va respinge acordul în discuție asupra resurselor minerale, va avea 'mari probleme', notează AFP. 'Văd că încearcă să se retragă din acordul privind pământurile rare. Și dacă o face, va avea probleme.
SUA: O magnolie istorică de la Casa Albă va fi tăiată
Jackson Magnolia, un arbore gigantic care din secolul al XIX-lea umbrește porticul sudic al Casei Albe, va fi tăiat săptămâna aceasta, a anunțat duminică președintele american Donald Trump, notează AFP. Se spune că fostul președinte Andrew Jackson a plantat această magnolie cu flori mari în memoria soției sale care a murit chiar &i
Tiruri de rachete asupra Israelului: Arestarea unor suspecți în Liban
Serviciile de securitate libaneze au anunțat duminică arestarea unor 'suspecți' în cazul recentelor tiruri de rachete în direcția Israelului, care au dus la lovituri mortale israeliene în Liban, relatează AFP. Într-un comunicat, Securitatea generală libaneză a raportat reținerea unui număr neprecizat de 'sus
Mexic: Lansarea campaniei pentru alegerea judecătorilor, unică în lume
O campanie unică în lume prin amploarea sa a început duminică în Mexic cu pregătirea primelor alegeri prin vot universal ale judecătorilor și magistraților în numele reformării unei puteri judiciare larg criticate, notează AFP. Pe 1 iunie, aproape 100 de milioane de alegători vor fi chemați să aleagă 881 de judecători ș
Starmer și Trump au discutat despre negocierile 'productive' pentru un acord economic între cele două țări
Premierul britanic Keir Starmer și președintele american Donald Trump au discutat duminică, în cursul unui convorbiri telefonice, despre negocierile 'productive' pentru un acord economic între cele două țări, a făcut cunoscut Downing Street, notează AFP. 'Au discutat despre negocierile productive dintre echipele lor res
Taxe vamale: UE este deschisă 'la compromis', afirmă Olaf Scholz
Cancelarul german Olaf Scholz a declarat duminica aceasta că UE va răspunde ferm la taxele vamale anunțate de președintele american Donald Trump, subliniind totodată că Europa este, de asemenea, deschisă 'compromisului' și 'cooperării' în această problemă, notează AFP. 'Este clar că noi, ca Uniune Europeană (...) vom
SUA: Trump spune că nu glumește cu privire la posibilitatea unui al treilea mandat prezidențial
Președintele american Donald Trump a declarat, duminică, că nu glumește în legătură cu posibilitatea un al treilea mandat, interzis de Constituția SUA, dar că este prea devreme să se gândească la acest lucru, transmit Reuters și AFP. Republicanul Donald Trump, care a fost învestit la 20 ianuarie cu un al doilea mandat, necons
Prim-ministrul Groenlandei afirmă că Statele Unite nu vor obține insula
Statele Unite nu vor obține Groenlanda, a afirmat noul prim-ministru Jens-Frederik Nielsen într-o postare duminică pe Facebook, ca răspuns la declarațiile președintelui american Donald Trump potrivit cărora dorește să ia sub control acest vast teritoriu arctic, transmite Reuters. 'Președintele Trump spune că Statele Unite obțin Groen
Gaza: Semiluna Roșie spune că a găsit 14 salvatori uciși, după tiruri israeliene asupra unor ambulanțe
Semiluna Roșie palestiniană a anunțat, duminică, că a găsit 14 membri ai echipelor de salvare uciși de tiruri ale armatei israeliene trase acum o săptămână asupra unor ambulanțe în sudul Fâșiei Gaza, transmite AFP. 'Numărul corpurilor recuperate se ridică la 14 până acum, dintre care opt ambulanțieri ai Semilunii Ro
Siria: Administrația autonomă kurdă contestă legitimitatea noului guvern de la Damasc
Administrația autonomă kurdă care controlează vaste teritorii în nordul și nord-estul Siriei a contestat duminică legitimitatea noului guvern format de coaliția islamistă care l-a răsturnat de la putere pe președintele Bashar al-Assad, transmite AFP. 'Guvernul anunțat (...) seamănă puternic cu predecesorul său prin faptul că nu ține