Primarul Craiovei - după întâlnirea cu Bolojan: 30 de solicitări, una e nerezolvată; totul se va raporta la populația în urma recensământului
Președintele Asociației Municipiilor din România (AMR), Olguța Vasilescu, primar al municipiului Craiova, a declarat, luni, după întâlnirea de la Palatul Victoria cu premierul Ilie Bolojan, că alocarea fondurilor către primării se va face raportat la numărul populației rezultat în urma recensământului, care a avut loc însă în perioada pandemiei de COVID-19, iar rezultatele sale 'nu au niciun fel de legătură cu realitatea'.
'Am avut 30 de solicitări, din care una singură e nerezolvată. Mai precis se va raporta totul la recensământ, la numărul de populație de la recensământ, care din punctul nostru de vedere nu este corect deloc, pentru că știm cum s-a făcut recensământul, în pandemie. La Craiova, de exemplu, am primit doar 400 de tablete pentru a recenza o populație de 300.000 de locuitori. Or, este clar că rezultatele acelui recensământ nu au niciun fel de legătură cu realitatea. Am încercat să mergem pe varianta datelor de la INS, care sunt actualizate din an în an, am încercat să mergem pe varianta de la Direcțiile noastre de evidența populației. Nu s-a acceptat, până la urmă, niciuna dintre aceste variante', a afirmat Vasilescu, la finalul întâlnirii pe marginea măsurilor de reformă a administrației locale și a celor privind proiectele de investiții, la care au participat și miniștri de resort.
Ea a susținut că, urmare a aplicării acestui mecanism, UAT-urile vor avea de pierdut.
'Este vorba de fiecare localitate în parte, dar, cu siguranță, vom fi foarte mult afectați. Gândiți-vă că există o sumă pe cap de locuitor, care, la Craiova, de exemplu, în loc să fie la o populație de 280.000, cum este ea la INS sau Evidența Populației, se va raporta la o populație de sub 230.000 cât a ieșit la recensământ', a explicat primarul.
Potrivit Olguței Vasilescu, în funcție de raportarea la numărul de locuitori rezultat din recensământ se va opera și reorganizarea de personal, care în cazul anumitor municipii reședință de județ ar putea ajunge și 'la pierderi de 100 sau 200 de persoane'.
Președintele Asociației Municipiilor din România a precizat că, în urma discuțiilor, s-a ajuns la concluzii pozitive privind proiectele de investiții din PNRR.
'În schimb, am reușit să salvăm foarte multe dintre proiecte, în sensul că toate proiectele care se află, la ora actuală, la stadiul fizic de peste 30% vor fi finanțate prin PNRR. Pentru celelalte proiecte urmează, după această ordonanță de urgență, să existe un memorandum, făcut de ordonatorii de credite de la ministerele respective, cu asigurarea că în cazul în care se stabilește că ele vor putea fi terminate până la jumătatea anului viitor vom primi sumele necesare. Și chiar cu o veste mai fericită aș putea spune, pentru că nu ne mai așteptam deloc la ea, referitor la proiecte pe care noi am reușit să le facem și sunt la stadiul de SF sau de DALI, dar care nu intraseră în contractare, în cazul în care vor fi autorități care nu vor putea să-și finalizeze proiectele până la data de iulie 2026, vor intra și acestea la finanțare', a transmis Vasilescu.
Ea a adăugat că, mai mult decât atât, se încearcă să se intre și pe alte resurse, cum ar fi Fondul de Climă.
'Câteva proiecte să fie trecute acolo, pentru că și acolo contractarea începe din 2026, și, bineînțeles, și cu acceptul nostru, și este corect să fie așa, se vor prioritiza aceste proiecte, în sensul că piste de biciclete și toate celelalte care nu erau foarte urgente vor fi date la o parte în favoarea școlilor, reabilitărilor de blocuri, grădinițelor, drumurilor județene și așa mai departe', a completat Olguța Vasilescu.
Întrebată dacă s-a discutat și situația proiectelor din Programul 'Anghel Saligny' ea a răspuns: 'Am avut asigurări și aici, că și la Programul 'Anghel Saligny' se vor primi niște sume de bani, sume de bani care, însă, nu vor putea să acopere toate proiectele, este clar. Și aici va fi vorba de o prioritizare a celor care se referă la școli, drumuri județene și așa mai departe, în detrimentul celor care, poate, nu sunt atât de importante, drumuri prin pădure și alte lucruri de genul acesta'. AGERPRES/(A - redactor: Daniel Florea, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolojan: Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței
Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței, a susținut, duminică, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan în mesajul dedicat comemorării a 85 de ani de la tragedia din iunie 1941, subliniind că memoria victimelor obligă societatea la responsabilitate și vigilență. &Ici
Abrudean: Statul își asumă Pogromul de la Iași pe deplin și fără echivoc; privim în urmă cu rușine istorică
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a transmis sâmbătă, la ceremonia de comemorare a 85 de ani de la Pogromul de la Iași, un mesaj despre asumarea trecutului și combaterea antisemitismului, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la care a participat președintele Israelului, Isaac Herzog, aflat într-o vizită de stat în România
MAE: Violența din timpul Pogromului de la Iași - construită în timp; așa trebuie construită și rezistența la ură
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) subliniază că Pogromul de la Iași, comemorat duminică, este unul dintre cele mai negre episoade din istoria modernă a României și avertizează asupra pericolului uitării unor astfel de fapte. 'Când se întâmplă orori de neimaginat, este mai ușor să încercăm să le uităm sau să
Nicușor Dan: Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională
Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională, o consecință devastatoare a antisemitismului, a intoleranței și a urii îndreptate împotriva semenilor, a spus Nicușor Dan într-un mesaj transmis la comemorarea Pogromului de la Iași, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la
UPDATE Președintele Israelului, la Iași: Evreii din România - rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și reprezintă până astăzi o punte vie între România și poporul evreu, a declarat duminică, la Iași, președintele Israelului, Isaac Herzog. Șeful statului israelian, care participă la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții de la Iași, evenime
Nicușor Dan a avut discuții cu omologii din Polonia, Estonia, Letonia și Lituania pe teme europene de actualitate
Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkeviès și Gitanas Nauseda, în care s-a discutat despre securitatea în Europa și întărirea infrastructurii și securității energetice. 'Astăzi (sâmbătă - n.r.), la Jur
Replici între Motreanu (PNL) și Manda (PSD) pe scenariul desemnării unui premier PSD pe modelul Veștea
Un schimb de replici între prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a avut loc, sâmbătă, după ce Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veștea. ''Imaginați-vă următorul scenariu... Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele Rom&acir
Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este 'sabotaj'
Deputatul PNL Ionuț Stroe, unul dintre cei care au contestat în instanță Congresul liberalilor, răspunde acuzelor venite din partea conducerii liberale, precizând că accesul la justiție nu este ''sabotaj'', este definiția statului de drept. ''Comunicatul de astăzi al conducerii PNL nu este doar un atac la ad
Bolojan: Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul a scăzut; suntem pe drumul cel bun
Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menționând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. ''Pe direcția bună - Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar a
Predoiu și comisarul Michael McGrath au discutat despre statul de drept: România - un partener activ în dialogul european
Ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, a discutat cu Michael McGrath, comisar european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorilor, despre progresele înregistrate de România în implementarea recomandărilor formulate în Raportul privind statul de drept, ediția 2025. ''Dialog european pentru
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, că PSD se bazează, pentru a trece prin Parlament un eventual Guvern condus de Sorin Grindeanu, pe voturile obținute de Adrian Veștea, iar dacă s-ar alătura și UDMR nu ar fi nicio problemă pentru învestirea unui Executiv monocolor al social-democraților. 'Cred că s-a dovedit la ultimu
PNL solicită respectarea dreptului la apărare și condamnă noua încercare de 'sabotare' a deciziilor adoptate de Congres
Partidul Național Liberal își exprimă ''profunda îngrijorare'' față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu
Simona Bucura-Oprescu - realeasă în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate
Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă, sâmbătă, în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate. Conferința Națională a Organizației Femeilor Social-Democrate, la care a fost aleasă noua președintă, a avut loc sâmbătă, la Palatul Parlamentului. Din totalul de 447 de voturi exprim
Bogdan Ivan - implicat într-un accident rutier în Bistrița: Eu am fost de vină pentru că nu am acordat prioritate
Deputatul PSD Bogdan Ivan a declarat sâmbătă că a fost implicat zilele trecute într-un accident rutier în Bistrița, care s-a produs din vina lui. Presa a relatat că Bogdan Ivan ar fi fost implicat, joi seară, într-un accident rutier produs în municipiul Bistrița. Acesta a fost întrebat sâmbătă, la Palatu
Conferința OFSD/Olguța Vasilescu: Bolojan vrea să ne propună un prim-ministru care habar nu are cum se trăiește în România
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu (PSD), a declarat, sâmbătă, că liderul PNL Ilie Bolojan propune un premier 'care habar n-are cum se trăiește în România', iar românii 'o să-și scrântească limba' să poată să pronunțe numele acestuia - Siegfried Mureșan. 'Ilie Bolojan vrea să ne propună acum un prim-minist


