logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Partidul Oamenilor Tineri va semna și va vota moțiunea de cenzură

Imagine din galeria Agerpres

Partidul Oamenilor Tineri va semna și va vota moțiunea de cenzură pe care intenționează să o depună AUR împotriva 'Ordonanței Sărăciei', dar se delimitează de orice demers politic care urmărește mai degrabă câștig electoral decât soluții reale.

'POT anunță susținerea oricărei moțiuni de cenzură care se opune 'Ordonanței Sărăciei', dar nu va participa la iluzii politice menite să ofere cetățenilor speranțe false. Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, atrage atenția asupra faptului că opoziția nu are în prezent majoritatea necesară pentru a trece moțiunea fără sprijinul PSD, motiv pentru care se delimitează de iluziile politice menite să ofere cetățenilor speranțe false. Din respect pentru români, POT va vota în Parlament moțiunea de cenzură și va acorda cele 5 semnături necesare depunerii ei în Parlament', se arată într-un comunicat de presă remis miercuri AGERPRES de POT.

Partidul Oamenilor Tineri menționează că 'nu susține sub nicio formă' măsurile promovate prin ordonanța recentă, pe care o consideră 'o lovitură dată tocmai celor care muncesc, contribuie cinstit și țin România în picioare - familiile, tinerii și antreprenorii mici'.

'În acest sens, vom semna și vom vota orice moțiune de cenzură care se opune acestor măsuri. Nu din rațiuni politice, ci din respect pentru realitate și pentru cetățeni. Poziția noastră este clară: nu putem accepta o direcție care pedepsește exact acei oameni care ar trebui protejați. Totuși, Partidul Oamenilor Tineri nu face parte din jocurile de imagine sau negocierile ascunse. Ne delimităm de orice demers politic care urmărește mai degrabă câștig electoral decât soluții reale. În mod realist, opoziția nu are în prezent majoritatea necesară pentru a trece moțiunea fără sprijinul PSD, care deși aflat la guvernare critică în spațiul public propriul Guvern, în timp ce beneficiază de toate avantajele puterii executive. Dacă există cu adevărat nemulțumiri față de politicile aplicate de actualul Guvern, întrebarea firească este: de ce rămâne PSD în Guvern? Și dacă moțiunea ar trece, ce se pune în loc? Aceleași partide, în alte formule?', se mai menționează în comunicat.

POT anunță că nu va participa la 'iluzii politice' menite să ofere cetățenilor speranțe false.

'Noi venim cu propuneri clare, constructive și dovedite ca eficiente în alte state europene: reducerea risipei din administrație, eliminarea posturilor inventate și a sinecurilor, susținerea reală a medicilor, profesorilor și polițiștilor, combaterea transferului abuziv de profit al multinaționalelor și o taxare echitabilă a marilor câștiguri, reformarea ANAF pentru a colecta eficient și a digitaliza procesul fiscal, nu pentru a hărțui firmele mici, protejarea IMM-urilor și oprirea abuzurilor administrative și mai ales respingerea fermă a creșterii taxelor pentru românii cinstiți. România are nevoie de un plan realist și corect, nu de spectacol politic. Are nevoie de curaj și echilibru, nu de austeritate pe spatele celor care muncesc', a afirmat președinta POT.

Președintele AUR, George Simion, a anunțat, luni, în plenul Parlamentului, că depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. AGERPRES/(AS - redactor: Dana Piciu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 394

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 30-07-2025 22:39

Ședință de guvern - joi; stabilirea mecanismului național privind decizia reintroducerii controalelor la frontierele interne, pe agendă

Guvernul va aproba în ședința de joi un proiect de hotărâre pentru stabilirea mecanismului național de luare a deciziei de reintroducere a controalelor la frontierele interne, precum și pentru modificarea și completarea HG nr. 1152/2014 privind organizarea, funcționarea și compunerea Centrului Național de Conducere a Acțiunilor de Ordine Publică.

Politic 30-07-2025 20:59

Alfred Simonis: Am găsit echilibru și deschidere din partea premierului și a miniștrilor cu privire la investiții

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a declarat miercuri că a găsit 'echilibru și deschidere' din partea premierului și a miniștrilor de resort cu privire la investiții, iar în următoarele două săptămâni se va face o analiză pentru a vedea cum pot fi suplimentați banii pentru a continua marile investiții din România.

Politic 30-07-2025 19:03

Gorghiu: CSM nu este sindicat; avem nevoie de dialog real

Deputatul PNL Alina Gorghiu, fost ministru al Justiției, intervine în disputa dintre Guvern și magistrați și spune că este nevoie de dialog real, nu de revendicări de tip 'nu schimbăm nimic' atunci când totul se schimbă. ''Suntem într-un moment crucial pentru societate - inclusiv pentru justiție. Avem nevoie de dialog real, nu

Politic 30-07-2025 17:17

Nicușor Dan spune că vizita în SUA ar putea fi la începutul anului viitor: Trebuie pregătită foarte bine

Președintele Nicușor Dan a anunțat, miercuri, că vizita sa oficială în Statele Unite ale Americii ar putea avea loc la începutul anului viitor, adăugând că trebuie pregătită foarte bine, inclusiv pe partea economică. 'În primul rând, în luna septembrie, după cum știți, este această Adunare Generală ONU, la care se î

Politic 30-07-2025 17:08

Ludovic Orban ar putea face parte din Administrația Prezidențială (surse)

Ludovic Orban ar putea face parte din Administrația Prezidențială, au precizat, miercuri, surse politice. Ludovic Orban este președintele partidului Forța Dreptei, care l-a susținut pe Nicușor Dan în campania prezidențială. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Ghiță, editor: Florin Marin, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Politic 30-07-2025 16:08

Nicușor Dan: Există război hibrid al Rusiei în Europa; România poate să ofere R. Moldova expertiză tehnică

Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că există un război hibrid al Rusiei în Europa, menționând că, în perspectiva alegerilor parlamentare din Republica Moldova, România poate să ofere țării vecine expertiză tehnică pe multe componente, cum ar fi securitatea cibernetică. 'Din nou mă întorc la acele comunicate din 18

Politic 30-07-2025 15:47

Fifor: Fiecare proiect - discutat mai întâi în coaliție, cu miniștrii de resort, și apoi se comunică public decizia

Președintele PSD Arad, deputatul Mihai Fifor, a declarat, miercuri, că decizia partidelor din arcul guvernamental a fost ca fiecare proiect să fie discutat mai întâi în coaliție, cu miniștrii de resort, și abia apoi să se comunice public decizia finală, conținutul pachetului 2 de măsuri fiscale o să depindă de rectificarea bugetară, iar investițiile locale

Politic 30-07-2025 15:24

Nicușor Dan spune că va numi șefii SRI și SIE în următoarele săptămâni, după o discuție cu partidele

Președintele Nicușor Dan a afirmat, miercuri, că îi va numi pe șefii SRI și SIE în următoarele săptămâni, după ce va avea o discuție cu reprezentanții partidelor, menționând că are pe listă 3 - 4 nume. Întrebat, la o conferință de presă, când vor fi numiți șefii serviciilor secrete, SRI și SIE, Nicușor Dan a spus: 'După

Politic 30-07-2025 15:19

Nicușor Dan, despre Cătălin Drulă: Cineva cu expertiză pe transporturi e bine venit în competiția la Primăria Capitalei

Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că s-a întâlnit cu fostul lider al USR Cătălin Drulă pentru a discuta în special despre transportul din București, menționând că acesta îndeplinește profilul de primar al Capitalei. 'Am discutat cu domnul Drulă foarte multe lucruri legate în special de transportul din Bucure

Politic 30-07-2025 15:10

Nicușor Dan anunță că va participa la multe ședințe ale CSM

Președintele Nicușor Dan a afirmat, miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, că va participa, de-a lungul mandatului, la multe ședințe ale Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) și va avea teme foarte bine pregătite. 'O să particip de-a lungul mandatului la multe ședințe CSM cu subiecte pe care le voi pregăti foarte bine', a arătat preș

Politic 30-07-2025 14:35

Nicușor Dan: După analiza a 74 de cereri de pensionare ale magistraților, o întrebare către CSM: ce e această debandadă?

Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că din analiza a 74 de cereri de pensionare ale magistraților care i-au fost trimise, rezultă o întrebare către CSM: 'ce este cu această debandadă?', menționând că majoritatea cererilor nu indică o dată precisă de pensionare. 'Din analiza acestor 74 de cerere de pensionare, ne rezultă o în

Politic 30-07-2025 14:17

Nicușor Dan: Este total aberant ca în legea actuală pensia pe care o ia magistratul să fie cât salariul

Președintele Nicușor Dan a afirmat, miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, că este total aberant ca în legea actuală, pensia pe care o ia magistratul care alege să iasă din sistem să fie cât salariul. El a spus că a primit, până în prezent, 76 de cereri de pensionare de la magistrați. Dintre aceștia, doi au retras cererile iar &

Politic 30-07-2025 13:16

Ședința coaliției: Pachetul 2 de măsuri de reformă urmează să fie aprobat după rectificarea bugetară (surse)

Coaliția de guvernare a stabilit miercuri ca pachetul 2 de măsuri de reformă să fie aprobat după rectificarea bugetară, în cursul lunii august, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice. Potrivit acestora, în discuție pentru a intra în pachetul 2 sunt, pe de o parte, măsuri care vizează 'tăieri de sinecuri și privilegi

Politic 30-07-2025 13:06

Cătălin Drulă: Am vorbit cu Nicușor Dan despre continuarea proiectelor pentru București

Deputatul USR Cătălin Drulă a anunțat că s-a întâlnit, miercuri, cu președintele Nicușor Dan, cu care a discutat despre continuarea proiectelor pentru București. 'M-am văzut azi cu președintele Nicușor Dan și am vorbit despre continuarea proiectelor pentru București. După ani de zile în care guvernanții au lăsat orașul fă

Politic 30-07-2025 12:24

Moșteanu atrage atenția asupra unui videoclip fals potrivit căruia premierul anunță intrarea în război

Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu, a atras atenția, miercuri, că pe rețelele sociale circulă un videoclip fals potrivit căruia premierul Ilie Bolojan anunță că România intră în război. Ministrul a îndemnat populația să se informeze doar din surse credibile. 'Zilele acestea circulă pe rețelele soc