logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Prezidențiale2025/ Adrian Năstase: Alegerile au arătat că există, din nou, două Românii

Imagine din galeria Agerpres

Alegerile au arătat că există, din nou, două Românii, pe o altă linie de fractură decât în 2004, consideră fostul premier Adrian Năstase, președinte al Fundației Europene 'Titulescu'.

'Ceea ce este sigur este că, prin votul favorabil dat lui Nicușor Dan, AUR va rămâne în opoziție, cu perspectiva ca, în viitor, să dobândească însă o și mai mare audiență. PSD va oscila între cei care vor dori să mai 'ciugulească' din guvernare (făcând diverse compromisuri) și cei care înțeleg nevoia unei perioade de reflecție și de schimbare, ca la hockey, a liniilor de jucători. Și cu pericolul de a-și pierde parlamentari și membri, pe modelul brevetat de Băsescu. Așa încât, până la alegerile viitoare, drumul va fi plin de noi obstacole. Se spune că drumul cel mai scurt între două puncte este linia dreaptă. Vom vedea dacă, pentru a ajunge la Bruxelles, România va trebui să facă, mai întâi, o escală la Paris. Va trebui să vedem și felul în care se poate repara relația româno-americană. Dar și relația româno-română. Nicușor Dan spunea că nu există decât o singură Românie. Corect, sub anumite aspecte. Alegerile au arătat însă că există, din nou, două Românii - e adevărat, pe o altă linie de fractură decât în 2004', a scris Năstase, luni, pe blog.

Potrivit acestuia, cel de-al doilea tur al alegerilor a fost îndreptat către gafele lui George Simion.

'Alegerile prezidențiale s-au încheiat. Nicușor Dan a câștigat, recuperând peste 30 de puncte procentuale și depășindu-l, în final, pe George Simion. O performantă 'istorică', determinată de coalizarea alegătorilor, politicienilor și instituțiilor (media și de alt gen), preocupate de eventualele consecințe ale câștigării alegerilor de către Simion. În opinia mea, dacă în primul tur a existat un val de protest împotriva guvernării și a partidelor istorice, al doilea val, apărut în turul al doilea, a fost îndreptat, de data aceasta, ca reacție la unele dintre atitudinile și gafele lui George Simion', a explicat fostul premier, în postarea intitulată 'A vrut George Simion să piardă alegerile?'.

În opinia sa, George Simion a greșit lansând ideea dezbaterilor cu contracandidatul său și 'fugind' apoi când a fost invitat.

'El a dat prioritate electoratului din diaspora - important fără îndoială - dar neglijând astfel electoratul din țară, așa cum a neglijat și electoratul din Republica Moldova. Declarațiile lui din străinătate, conținând atacuri la adresa țării, declarațiile de justificare a retragerii României din programul Visa Waiver sau declarațiile de la televiziunea franceză prin care l-a criticat, într-un mod inadmisibil, pe președintele Franței - toate acestea au arătat inabilitatea sa de a acționa eficient în cadrul diplomatic în care trebuie să se desfășoare, la nivel internațional, activitatea președintelui. Pe de altă parte, lansarea ideii de eliminare a 500.000 de posturi de bugetari a creat o mare nervozitate în plan intern, cu atât mai mult cu cât o astfel de decizie nu ține de atribuțiile președintelui', a detaliat Năstase.

'Un alt handicap' al lui Simion în turul al doilea a fost, potrivit fostului premier, sublinierea faptului că 'este garantat Georgescu,' că este un intermediar care ar urma să corecteze o nedreptate de vot, promițând că, de fapt, Călin Georgescu va fi cel care va fi pus în 'conducerea țării'.

'E adevărat că și Emil Constantinescu, înainte de a fi ales președinte, a promis că va demisiona în favoarea regelui Mihai - ceea ce nu s-a mai întâmplat. Oricum, toate aceste gafe au determinat 'trezirea în conștiință' a unui număr mare de alegători care nu participaseră la primul tur de scrutin și care au ieșit în număr semnificativ la turul al doilea și, în felul acesta, Nicușor Dan a ajuns de la 20% la 53,6%. Pentru Nicușor Dan este vorba de o victorie istorică iar pentru George Simion este o înfrângere istorică. Rămâne să vedem, în lunile următoare care va fi semnificația 'istorică' pentru alegători. Și să înțelegem dacă Simion a vrut să piardă alegerile sau a fost vorba de strategii greșite?! Vom vedea din nou și dacă alegătorii au întotdeauna dreptate', a arătat Năstase.

Fostul premier atrage atenția că 'urmează zile dificile', cu multe semne de întrebare legate de formarea Guvernului, măsuri bugetare, opțiuni interne sau de participare la guvernare ale partidelor care în momentul acesta încă formează guvernul, de alegerea viitorului primar al Capitalei, de nominalizările la conducerea serviciilor de informații sau în conducerea justiției și a CCR'. AGERPRES/(AS - redactor: Cătălina Matei, editor: Florin Marin, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 381

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 19-05-2025 16:25

Prezidențiale2025/Nicușor Dan i-a transmis lui Mark Rutte că România va rămâne un aliat ferm în cadrul NATO

România va rămâne un aliat 'ferm' în cadrul NATO și își va concentra eforturile pe investițiile în apărare, i-a transmis luni președintele ales, Nicușor Dan, secretarului general al NATO, Mark Rutte. 'Îi mulțumesc Secretarului General al NATO Mark Rutte pentru conversația pe care am avut-o în această dimine

Politic 19-05-2025 16:10

Prezidențiale2025/Nicușor Dan: I-am transmis Robertei Metsola că România va fi o voce activă în construcția unei Europe puternice

România va continua să colaboreze cu partenerii europeni, fiind 'o voce activă și de încredere' în construcția UE, i-a transmis luni președintele ales, Nicușor Dan, președintei Parlamentului European, Roberta Metsola. 'Îi mulțumesc Președintelui Parlamentului European Roberta Metsola pentru felicitările ei. I-am transmis că

Politic 19-05-2025 15:46

Prezidențiale2025/ Deputatul Szabo Odon (UDMR): Maghiarii au salvat România de la derapaj; ne-a trecut glonțul pe la ureche

Deputatul UDMR Szabo Odon a declarat luni, în conferință de presă, că 'maghiarii au salvat România de la derapaj, pentru a nu cădea într-o zonă extremistă și pentru a nu merge mai departe cu un discurs al urii'. 'Cu circa patru-cinci ani în urmă, am spus că, dacă nu vom fi atenți, zona extremistă din România va crește.

Politic 19-05-2025 15:34

Fritz: Nu cred că putem să ne aruncăm într-o aventură, în care încercăm să încropim un guvern minoritar

Președintele interimar al USR, Dominic Fritz, a dezaprobat luni ideea unui guvern minoritar, fără susținere 'reală' în Parlament, menționând că România nu își permite să se 'arunce' într-o astfel de 'aventură'. El a opinat că PSD nu poate 'fugi de responsabilitatea' situației bugetare în care

Politic 19-05-2025 15:32

Prezidențiale2025/Nicușor Dan mesaj către Giorgia Meloni: Împreună putem consolida și mai mult cooperarea bilaterală

Președintele ales Nicușor Dan i-a transmis, luni, un mesaj de răspuns prim-ministrului italian Giorgia Meloni, care l-a felicitat pentru victoria în alegeri, în care afirmă că are încredere că, împreună, vor putea consolida cooperarea bilaterală dintre cele două țări 'în spiritul păcii, stabilității și prosperității pentru Europa Unită'.

Politic 19-05-2025 14:56

Prezidențiale2025/ Coaliția Vot Corect: Cele mai ridicate costuri de organizare au fost la scrutinul din 18 mai

Cele mai ridicate costuri pentru organizarea unor alegeri prezidențiale, 172 milioane de lei, și lansarea în spațiul public a unor 'dezinformări intenționate și zvonuri alarmiste' din partea partidului AUR au figurat printre concluziile campaniei de observare a turului al doilea al alegerilor, a arătat, luni, Coaliția Vot Corect. Potrivit raportu

Politic 19-05-2025 14:45

Dominic Fritz nu respinge ideea unei candidaturi la șefia USR: Nu fug de responsabilitate

Președintele interimar al USR, Dominic Fritz, nu respinge ideea unei candidaturi la șefia partidului, în momentul în care se vor organiza alegeri interne. 'Vom avea mai multe ședințe de foruri statutare în perioada imediat următoare, unde, cu siguranță, vom stabili calendarul pentru alegerile interne. Nu mă aștept să dureze foarte mult p&

Politic 19-05-2025 14:42

Prezidențiale2025/Biroul Electoral Central a centralizat datele din toate secțiile de votare

Biroul Electoral Central a centralizat, până luni, la ora 13:00, datele din toate secțiile de votare. Conform acestora, primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidat independent, a obținut, la cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, un număr de 6.168.642 voturi (53,60%), iar contracandidatul său, liderul AUR George Simion - 5.339

Politic 19-05-2025 13:59

Prezidențiale2025/Harghita: Korodi Attila cere aplicarea legii în cazul grupurilor legionare - Au semănat ura și discriminarea în societate

Primarul municipiului Miercurea-Ciuc, Korodi Attila, a cerut, luni, într-o conferință de presă, aplicarea legii în cazul grupurilor legionare, punctând faptul că lipsa de reacție a autorităților a dus la ascensiunea extremismului și a discursului bazat pe ură. 'Ca primar al municipiului Miercurea-Ciuc, cer autorităților s

Politic 19-05-2025 13:07

Prezidențiale2025/Cluj/ Emil Boc: Am demonstrat că suntem un popor cu vocație democratică

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, prim-vicepreședinte al PNL, îi felicită pe români pentru calea aleasă și pe câștigătorul alegerilor prezidențiale, Nicușor Dan, și arată că românii au demonstrat că suntem un popor cu vocație democratică. 'Felicitări, dragi cetățeni români! Indiferent ce opțiune am

Politic 19-05-2025 12:46

Legea privind controlul utilizării spațiului aerian - promulgată de președintele interimar Ilie Bolojan

Președintele interimar Ilie Bolojan a promulgat, luni, legea privind controlul utilizării spațiului aerian. Actul normativ are ca obiect de reglementare o serie de măsuri pentru controlul utilizării spațiului aerian național, stabilind autoritățile și instituțiile care au competențe în luarea măsurilor de prevenire și contracarare a util

Politic 19-05-2025 12:43

Legea care reglementează desfășurarea pe timp de pace a misiunilor și operațiilor militare - promulgată

Președintele interimar Ilie Bolojan a promulgat, luni, legea care reglementează desfășurarea pe timp de pace a misiunilor și operațiilor militare pe teritoriul statului român atunci când nu este instituită starea de urgență, de asediu de mobilizare ori de război. Potrivit actului normativ, structurile desemnate din Armata Româ

Politic 19-05-2025 12:08

Prezidențiale2025/Tulcea: Rezultatul alegerilor prezidențiale, un semnal pentru organizația județeană a USR

Rezultatul celui de-al doilea tur de scrutin pentru alegerile prezidențiale înregistrat în Tulcea este un semnal pentru conducerea organizației teritoriale a USR care își dorește ca până la următoarele alegeri locale să acopere întregul județ cu filiale ale partidului. Președintele organizației județene a USR, Eug

Politic 19-05-2025 11:55

Prezidențiale2025/Brașov: Nicușor Dan - 62,69%; George Simion - 37,31%

Candidatul independent la funcția de președinte al României, Nicușor Dan, a câștigat alegerile în județul Brașov cu 62,69% (199.023 voturi). Potrivit datelor publicate de Autoritatea Electorală Permanentă la numărarea voturilor din toate cele 468 de secții amenajate în județul Brașov, cel de-al doilea candidat, George S