logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

Radu Burnete (Concordia): Am agreat cu premierul să avem câteva întâlniri de lucru pe tema controalelor la agenții economici

Imagine din galeria Agerpres

Reprezentanții Concordia au agreat cu premierul și cu ministrul Economiei să aibă o serie de întâlniri de lucru pe tema controalelor efectuate de autorități la agenții economici, solicitând, între altele, ca astfel de acțiuni să se desfășoare 'într-un mod rațional', iar 'pedepsele să fie proporționale cu abaterile constatate', a declarat Radu Burnete, director executiv al Confederației Patronale Concordia.

El a răspuns astfel, întrebat ce le-a transmis premierul, după discuțiile purtate, marți, la Palatul Victoria, referitor la nemulțumirile exprimate de anumiți oameni de afaceri cu privire la controalele efectuate de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC).

'Noi am vorbit mai degrabă despre autoritățile de control din țară. Să știți că nimeni, în mediul de afaceri, nu cere să nu fie controlat, însă ceea ce vrem să vedem este că aceste controale, pe de o parte, trebuie să nu se mai suprapună unele peste celelalte, sunt foarte multe instituții de control. Au atribuții care se suprapun, că dădeați exemplu ANPC. ANPC cu ANSVSA, nu e foarte clar cine face anumite controale și sunt multe lucruri de de genul ăsta.(...) Doi, ne-am dori ca controalele să vină într-o oarecare logică, adică aceste instituții să se coordoneze între ele, să nu te trezești astăzi ANPC, mâine ANAF, poimâine ANSVSA, după aia nu știu ce autoritate de control. Sunt unități care zilnic au câte un control. Și aici am discutat cu ministrul Economiei poate putem digitaliza cumva procesul acesta. Și trei, felul în care sunt impuse sancțiunile trebuie să fie proporțional cu abaterile pe care le le vedem', a declarat Radu Burnete.

El fost rugat să detalieze referitor la afirmațiile privind proporționalitatea sancțiunilor aplicate față de abaterile constatate.

'Am văzut, de exemplu, uneori magazine închise pentru că la un raion s-au găsit niște probleme. Aici noi nu suntem convinși că asta e o măsură proporțională, ca să vă dau doar un exemplu. (...) Repet, nimeni nu spune să nu fie controlați agenții economici, să fie controlați, dar să se întâmple într-un mod rațional și pedepsele să fie proporționale și să ducă către corectarea respectivului comportament ', a declarat Burnete.

Totodată, el a fost întrebat dacă reprezentanții Concordia sunt mulțumiți de modul cum funcționează ANPC după schimbarea conducerii și ce le-a transmis premierul pe acest subiect.

'Ce am agreat cu premierul și cu ministrul Economiei, că vom avea în următoarea perioadă câteva întâlniri de lucru pe ce v-am spus mai devreme, dar și cu principalele autorități de control, să vedem ce reclamă membrii noștri și care e răspunsul lor, și sunt sigur că vom încerca să găsim o cale de mijloc ', a declarat Burnete.

El a fost întrebat și cu privire la un proiect de ordin al ANPC, prin care se propunea afișarea adaosului comercial, care, ulterior, a fost retras pentru 'îndreptarea unor erori materiale'.

'Da, e adevărat, e un mesaj pe care l-am transmis și Guvernului, că așa ceva este imposibil, nu se poate face așa ceva. Sunt comercianți care au 20.000-30.000 de produse. Cum poți să afișezi adaosul comercial la raft, mai ales că adaosul acesta se schimbă. De la producător până la comerciant sunt o grămadă de intermediari. Cred că și Consiliul Concurenței ar avea ceva de spus în direcția asta, nu ? Noi încercăm să avem un mediu concurențial, ca producătorii să nu se înțeleagă între ei la prețuri, acum ce facem, afișăm toate adaosurile comerciale ? Eu vă spun sincer că n-am auzit nicăieri în lume de așa ceva, să văd pe meniuri sau la raft afișate adaosurile comerciale, și cred că e complet neproductiv să discutăm o astfel de măsură', a declarat Burnete.

El a precizat că a solicitat premierului ca măsura privind afișarea adaosului comercial să nu existe, întrebat care a fost mesajul lui Marcel Ciolacu pe acest subiect.

'Sincer, nu am primit neapărat un răspuns direct, a părut să fie de acord cu noi, că pare ceva foarte greu de de implementat. Am solicitat să avem discuții suplimentare, bine, în primul rând am solicitat ca o astfel de măsură să nu existe, credem că nu folosește nimănui', a mai spus Burnete. AGERPRES/ (A - redactor: Daniel Florea, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 3374

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 22-05-2025 06:39

Nicușor Dan - întrevedere la București cu Roberta Metsola: România are nevoie de întreg sprijinul

Președintele ales Nicușor Dan a avut miercuri seara o discuție informală cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, care efectuează o vizită în România. 'Am avut o discuție informală cu președinta Parlamentului European. România are nevoie de întreg sprijinul pe care îl poate obține în perioa

Politic 22-05-2025 06:00

'Black Sea and Balkans Security Forum', dedicat securității în regiunea Mării Negre, la București

'Black Sea and Balkans Security Forum' - ediția a noua, eveniment dedicat problemelor de apărare, securitate și relații internaționale privind regiunea extinsă a Mării Negre și a Balcanilor, va avea loc joi și vineri în București. Forumul este organizat de New Strategy Center, în parteneriat cu Ministerul Apărării Naționale

Politic 22-05-2025 05:30

Roberta Metsola - în România; primește Premiul Timișoara pentru Valori Europene

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, care efectuează o vizită în România, se află joi la Timișoara, pentru a primi Premiul Timișoara pentru Valori Europene. 'Sunt mândră să accept Premiul Timișoara pentru Valori Europene în numele Parlamentului European. Este un omagiu adus nu numai valorilor noastre

Politic 21-05-2025 21:18

MAE își exprimă 'îngrijorarea deosebită' privind incidentul de securitate de la Jenin, Cisiordania

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) și-a exprimat 'îngrijorarea deosebită' într-o convorbire urgentă cu ambasadorul Israelului la București în urma incidentul de securitate care a avut

Politic 21-05-2025 21:02

Ședință de Guvern - joi; bugetele pe 2025 ale mai multor companii și societăți de stat, pe agendă

Guvernul va aproba în ședința de joi, prin hotărâri, bugetele de venituri și cheltuieli pentru acest an ale mai multor companii și societăți de stat. Astfel, vor fi aprobate bugetul pe 2025 ale Companiei Naționale de Căi Ferate 'CFR'-S.A. și cel al Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători 'CFR Călători'-S.A., ambele af

Politic 21-05-2025 20:28

Lege promulgată: Reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce - condiționată și de prezentarea dovezii achitării amenzii

Președintele interimar Ilie Bolojan a promulgat, miercuri, legea care prevede ca reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce autovehicule să fie condiționată și de obligativitatea prezentării dovezii achitării amenzii aplicate ca urmare a săvârșirii contravenției. Actul normativ completează articolul 104 alineatul (1) din Ordonanța de urge

Politic 21-05-2025 18:59

VIDEO Bolojan: Evenimentul Porți deschise la Palatul Cotroceni - valabil până la începutul lunii iunie; ar fi bine să continue

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că programul Porți deschise la Palatul Cotroceni este valabil până la începutul lunii iunie, menționând că acest eveniment ar trebui să continue.

Politic 21-05-2025 18:58

VIDEO Bolojan: Dacă voi avea un rol, voi lucra ca PNL să se schimbe, să vină cu oameni noi

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că, în măsura în care va avea un rol în conducerea PNL în perioada următoare, se va implica în schimbarea partidului, astfel încât acesta să vină cu oameni noi, performanți.

Politic 21-05-2025 18:35

VIDEO Bolojan: Fenomenul migrației politice este o constantă de multe cicluri electorale; eu, personal, nu îl încurajez

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat miercuri că fenomenul migrației politice este o constantă de multe cicluri electorale și că el nu îl încurajează, afirmând că poate o soluție în acest caz ar fi ca traseiștii să-și piardă mandatul.

Politic 21-05-2025 18:13

VIDEO Prezidențiale2025/Bolojan: Nu știu de ce țin elementele pentru care au fost contestate alegerile; nu au fost incidente majore

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat miercuri că alegerile prezidențiale s-au desfășurat fără incidente majore, precizând că nu știe de ce țin elementele care i-au făcut pe cei care depun contestații să facă acest lucru.

Politic 21-05-2025 17:58

VIDEO Bolojan: Organizarea unor conferințe de presă post-alegeri, la Palatul Parlamentului, o decizie neinspirată

Președintele interimar Ilie Bolojan apreciază că instituțiile publice, precum Palatul Parlamentului, nu ar trebui să găzduiască pe viitor conferințe de presă organizate de către partidele politice după alegeri.

Politic 21-05-2025 17:36

Prezidențiale2025/ AEP: Întregul proces electoral s-a desfășurat într-un climat de integritate, corectitudine și transparență

Autoritatea Electorală Permanentă a precizat, miercuri, că întregul proces electoral pentru alegerea președintelui României s-a desfășurat 'într-un climat de integritate, corectitudine și transparență' și a atras atenția că acuzațiile lansate în mediul online de către un competitor electoral sunt 'complet false și nefondate'.

Viata Parlamentara 21-05-2025 17:35

Parlamentarii demisionari din POT o acuză pe Gavrilă de 'sete de putere': Idealurile, înlocuite de poziționări extremiste

Parlamentarii demisionari din POT o acuză pe lidera formațiunii, Anamaria Gavrilă, de 'sete de putere', susținând, totodată, că idealurile lor au fost înlocuite de 'poziționări extremiste, rigide' și chiar 'isterice'. 'Mulți dintre noi, cei pe care ne-ați trimis în Parlament să vă reprezentăm, am făcut astăzi un pa

Politic 21-05-2025 17:30

VIDEO Bolojan apreciază că România ar trebui să evite să ajungă în situația de a încheia un acord cu FMI

Președintele interimar Ilie Bolojan apreciază că România ar trebui să evite situația de a ajunge să încheie un acord cu Fondul Monetar Internațional (FMI).

Politic 21-05-2025 17:01

VIDEO Bolojan: Consider că sumele alocate partidelor pot fi reduse; banii, direcționați pentru pregătirea politicienilor

Președintele interimar Ilie Bolojan a apreciat miercuri că finanțările alocate partidelor politice pot fi reduse.