logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ciolacu: Guvernul rămâne ferm angajat în combaterea flagelului antisemit și pentru promovarea memoriei victimelor Holocaustului

Imagine din galeria Agerpres

Prim-ministrul Marcel Ciolacu a reafirmat angajamentul ferm al Guvernului României pentru combaterea flagelului antisemit, precum și pentru promovarea memoriei victimelor Holocaustului, subliniind că este datoria autorităților să se asigure că 'societatea românească cunoaște și nu repetă greșelile istoriei'.

Premierul participă, luni, la Templu Coral, la ceremonia dedicată Zilei Internaționale de Comemorare a Holocaustului și comemorării victimelor Pogromului legionar antievreiesc din București.

 



'Astăzi, comemorăm 80 de ani de la eliberarea lagărului de concentrare și exterminare de la Auschwitz-Birkenau, un loc încărcat de o istorie sfâșietoare și care ascunde în spate chinuri și suferințe inimaginabile. Doresc să aduc un profund omagiu memoriei tuturor celor care au suferit și și-au pierdut viața în timpul Holocaustului, una dintre cele mai mari tragedii din istoria secolului al XX-lea și chiar din istoria lumii. Totodată, sunt alături de cei care au supraviețuit și au avut tăria de a transmite mai departe mărturiile ororilor prin care au trecut, astfel încât umanitatea să învețe din durerea lor', a afirmat Marcel Ciolacu.

El a evidențiat că istoria nu trebuie uitată pentru a nu mai permite ca asemenea atrocități să se repete.

'Nu avem voie să uităm că istoria a dat oameni, printre care conducătorii dictatoriali ai României, care au urmărit, în mod brutal și sistemic, exterminarea populației evreiești. Nu pot exista scuze pentru cei care au trimis cu cinism și sânge rece pe concetățenii lor la moarte, pe care i-au discriminat, umilit și i-au exclus din societate. Nu trebuie să uităm niciodată nici modul în care ura și antisemitismul au otrăvit sisteme și au intoxicat societăți, inclusiv în România. Această zi nu este doar un omagiu adus celor care au avut de suferit, ci și un apel la conștiința noastră colectivă. Această zi este despre a ne asigura că niciodată nu vom permite ca asemenea atrocități să se repete', a adăugat Ciolacu.

Premierul a punctat că, în ultima perioadă, antisemitismul, extremismul și xenofobia se manifestă 'tot mai acut în Europa', în spațiul care, paradoxal, este leagănul drepturilor și libertăților fundamentale.

'Tocmai de aceea, doresc să reafirm, și cu acest prilej, angajamentul ferm al Guvernului României pentru combaterea flagelului antisemit, precum și pentru promovarea memoriei victimelor Holocaustului. Este datoria noastră, a autorităților, să ne asigurăm că societatea românească cunoaște și nu repetă greșelile istoriei', a mai afirmat Ciolacu.

Educația, potrivit acestuia, trebuie să aibă un rol central în acest sens și a salutat parteneriatul strâns pe care Guvernul îl are cu Federația Comunităților Evreiești din România.

'Este motivul pentru care mă bucur că tinerii din România au ocazia de a-și cultiva spiritul civic prin studierea disciplinei 'Istoria Evreilor. Holocaustul', fapt ce nu ar fi fost posibil fără domnul deputat Silviu Vexler, care s-a numărat printre inițiatorii acestui demers. Reușita tuturor demersurilor noastre este rezultatul parteneriatului strâns pe care îl avem cu Federația Comunităților Evreiești din România. Vă mulțumesc, domnule președinte Silviu Vexler, pentru munca depusă în slujba combaterii antisemitismului, susținerii supraviețuitorilor Holocaustului din România și promovării dialogului intercultural ', a spus Ciolacu.

În context, el a salutat eliberarea primilor ostatici israelieni, printre care s-au aflat și două femei cu cetățenie română, respectiv cu origini românești, în urma semnării Acordului dintre Statul Israel și Hamas, care oferă perspectiva unei păci durabile în regiune.

Premierul și-a încheiat discursul invitându-i pe ceilalți participanți la eveniment să aducă un omagiu tuturor victimelor urii, celor care au suferit și care au murit în tragedia secolului trecut, Holocaustul.

'Lor și celor care au supraviețuit acestor atrocități și care, din păcate, sunt din ce în ce mai puțini le datorăm angajamentul nostru că mărturiile lor vor trece testul timpului și că ura nu ne va mai putea otrăvi rațiunea și umanitatea', a mai spus Ciolacu.

În debutul evenimentului a avut loc și o ceremonie de depunere de coroane de flori. Alături de premier, printre cei care au depus coroane de flori s-au numărat președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban, liderul UDMR, Kelemen Hunor, vicepreședintele Senatului, Mircea Abrudean, președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, Corina Corbu, ambasadorii Israelului, SUA și Germaniei la București, primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, și Silviu Wexler, președintele Federației Comunităților Evreiești din România. AGERPRES/(A - autor: Daniel Florea, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 828

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 29-07-2026 23:08

Bolojan: Evaluările agențiilor de rating - influențate de instabilitatea politică; am ajuns aici din vina acțiunilor PSD

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că evaluările agențiilor de rating pentru România sunt influențate de condițiile de instabilitate politică și de declarațiile că tot ce s-a făcut a fost greșit și pot duce la o 'perspectivă îngrijorătoare', el susținând că s-a ajuns aici nu din vina sa, ci 'din acțiunile pe care le-a

Politic 29-07-2026 22:49

Bolojan: Anul acesta m-am întâlnit cu Simion de două ori; a fost schimb de opinii, nu negocieri politice

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că anul acesta s-a întâlnit de două ori cu președintele AUR, George Simion, cu care a avut un schimb de opinii și nu negocieri politice. Bolojan a fost întrebat dacă este adevărat ce a declarat Simion, și anume că a vorbit cu el în perioada de dinaintea votului de învest

Politic 29-07-2026 22:45

Bolojan: Un guvern de armistițiu, un guvern pe tranziție, dacă nu se găsește o formulă, poate fi gândit

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că un guvern de armistițiu, așa cum a propus Kelemen Hunor, ar putea fi gândit dacă nu se găsește altă formulă, dar nu mai are încredere în PSD, 'care a distrus coaliția de guvernare'. 'Un guvern de armistițiu, un guvern pe tranziție, dacă nu se găsește o formulă, poate

Politic 29-07-2026 22:39

Bolojan: Greva din sănătate - bazată pe dezinformare și minciună; Alexandru Rogobete - unul dintre piromanii grevei

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că greva din sănătate este bazată pe dezinformare și pe minciună, susținând că fostul ministru al Sănătății Alexandru Rogobete s-a comportat în mod iresponsabil și este 'unul d

Politic 29-07-2026 22:03

Bolojan: Închiderea centralei de la Cernavodă ne afectează; fac un apel la cetățeni să reducă voluntar consumul la orele de seară

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că închiderea centralei de la Cernavodă ne afectează, menționând că România va fi pusă în situația de a porni producția

Politic 29-07-2026 21:39

Pîslaru: 2 din 3 persoane din sistemul medical vor avea creșteri salariale; celorlalți li se mențin veniturile

Două din trei persoane din sistemul medical vor avea creșteri salariale prin noul proiect de lege a salarizării, iar celorlalți li se mențin veniturile actuale, fiind la pragul superior, susține ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru. Declarațiile vin în contextul în care Federația Sanitas a declanșat, marți, grevă gen

Politic 29-07-2026 20:11

MAE: Atenționare de călătorie Grecia - risc ridicat de incendii în mai multe regiuni

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Grecia că, pe fondul temperaturilor ridicate care se vor înregistra începând de joi, Ministerul Protecției Civile și al Crizelor Climatice elen a emis un avertisment de risc ridicat de incendii pentru regiunile Attica, P

Politic 29-07-2026 19:33

Botoșani/Senatorul PSD Doina Federovici: Legislația a fost modificată pentru ca posturile din spitale să fie deblocate

Posturile vacante din spitale vor putea fi ocupate, cu încadrarea în bugetul aprobat, ca excepție de la Legea nr. 141/2025 privind unele măsuri fiscal-bugetare, a declarat președintele organizației județene Botoșani a Partidului Social Democrat (PSD), senatorul Doina Federovici. Potrivit sursei citate, PSD a susținut, miercuri, în Parlament,

Politic 29-07-2026 16:59

Noul premier al Republicii Moldova va fi primit joi de Nicușor Dan la Palatul Cotroceni

Noul premier al Republicii Moldova, Vasile Tofan, va fi primit joi de președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni. Potrivit Administrației Prezidențiale, cei doi se vor întâlni la ora 11:00. Înaltul oficial din țara vecină va fi primit și de prim-ministrul interimar Ilie Bolojan. Premierul Vasile Tofan și membr

Viata Parlamentara 29-07-2026 16:53

Sorin Grindeanu: Vineri voi organiza încă un plen al Camerei Deputaților

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a declarat că vineri va fi organizată o nouă ședință de plen a acestui for, în care vor fi adoptate proiecte solicitate de Ministerul Finanțelor, de Ministerul Agriculturii și de cel al Transporturilor. 'Vă anunț că voi mai organiza vineri încă un plen al Camerei Deputaților pentru a vota proie

Viata Parlamentara 29-07-2026 16:37

Andronache: PNL a salvat 6,7 miliarde euro prin acțiunea responsabilă din sesiunea extraordinară

PNL 'a salvat' 6,7 miliarde de euro bani europeni prin 'acțiunea responsabilă' din sesiunea extraordinară, toate proiectele adoptate vizând PNRR și Programul SAFE fiind inițiate de Guvernul Bolojan sau de parlamentari ai partidului, a declarat, joi, liderul deputaților liberali, Gabriel Andronache. 'Astăzi, Partidul Național Liberal a

Viata Parlamentara 29-07-2026 16:14

Grindeanu: Parlamentul a salvat astăzi aproape 4 miliarde de euro din PNRR

Parlamentul 'a salvat' aproape 4 miliarde de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență, a declarat miercuri președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, care a precizat că forul legislativ pe care îl conduce a adoptat acte normative ce vizează cinci jaloane PNRR care înseamnă bani europeni pentru continuarea proiectelor de autostrăzi, spit

Politic 29-07-2026 16:11

Kelemen Hunor consideră că un guvern de armistițiu ar fi potrivit în actualul context; el enumeră trei variante de lucru

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că, în actualul context intern și internațional, ar fi fost binevenit un guvern 'de armistițiu', ceea ce ar însemna să vină toate partidele la masa negocierilor. 'Ieri am avut o discuție, am discutat despre sesiunea extraordinară și despre proiectele de azi. Ne-am pus de acord, am votat cu toț

Politic 29-07-2026 15:19

Kelemen Hunor: Proiectul legii salarizării nu este finalizat; avem o problemă cu simulările

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat miercuri că proiectul legii salarizării încă nu a fost finalizat, fiind, în opinia sa, o 'problemă cu simulările'. 'Proiectul încă nu a fost finalizat, încă sunt discuții, sunt câteva capitole sau, mă rog, câteva zone unde mai trebuie discutat. Trebuie discutat ce se &i

Politic 29-07-2026 14:29

Bolojan - discuție cu prim-ministrul kazah pe tema aprovizionării României cu țiței

Premierul interimar Ilie Bolojan a avut o convorbire prin telefon miercuri cu prim-ministrul kazah, Olzhas Bektenov, privind securitatea aprovizionării României cu țiței. Potrivit unui comunicat al Guvernului, discuțiile au vizat funcționarea conductei Caspian Pipeline Consortium (CPC), infrastructură esențială pentru exporturile de petrol ale Kazahstanu