Orban: E o neobrăzare din partea Primăriei Capitalei să mai ceară bani din Fondul de rezervă; nu acceptăm

Premierul Ludovic Orban a calificat, vineri, drept o "neobrăzare" din partea Primăriei Capitalei să mai solicite bani din Fondul de rezervă aflat la dispoziţia Guvernului, subliniind că această cerere nu va fi acceptată.
În debutul şedinţei de Guvern, prim-ministrul l-a întrebat pe ministrul Dezvoltării, Ion Ştefan, dacă a primit solicitările formulate de autorităţile locale pentru alocare din Fondul de rezervă.
"Aş vrea să vă mai surprind cu o cerere. Avem o cerere din partea Primăriei Municipiului Bucureşti de 677.000.000 de lei", a spus Ştefan.
Premierul Orban a precizat că această cerere nu va fi acceptată.
"Primăria Bucureşti a beneficiat de alocare din Fondul de rezervă al Guvernului de 100.000.000 şi mi se pare o neobrăzare să mai formuleze o solicitare de 677.000.000. Adică ce vrea să plătim noi factura pentru companiile de nababi înfiinţate de Firea? Nu acceptăm aşa ceva sub nicio formă", a afirmat Orban.
Ministrul Dezvoltării a arătat că a primit solicitări din partea tuturor prefecturilor.
"Faptul cel mai grav şi suprinzător este volumul şi dimensiunea acestor cereri", a susţinut Ştefan.
Premierul i-a cerut să analizeze cu rigurozitate şi să nu accepte solicitarea niciunei primării care a primit bani din alocările acordate de Guvernul PSD.
"Analizând aceste solicitări, am văzut că şi-au trecut plata unor cheltuieli materiale şi servicii, plata unor cheltuieli de investiţii. Practic, nu pentru asta sunt destinaţi banii, ci pentru a permite fiecărei primării să-şi încheie anul şi să poată să facă faţă plăţilor care fac parte din cheltuielile de funcţionare. Dacă e vreo problemă legată de pericolul de a pierde fonduri europene din cauza unei lipse de cofinanţări, se poate accepta în mod excepţional şi alocarea unei sume, dar numai în localităţile unde nu există resursele financiare. Acum noi nu plătim cheltuieli scoase din burtă", a menţionat Ludovic Orban.
El a evidenţiat că nu va accepta alocarea niciunei sume pentru primăriile care au mai primit bani din Fondul de rezervă la dispoziţia Guvernului.
"Vă atrag atenţia să analizaţi cu mare rigurozitate. Nu vreau să văd pe anexa pe care o veţi înainta la hotărârea de Guvern nicio primărie care a primit bani din alocările acordate de Guvernul PSD din suma de 1.400.000.000 sau din alte sume de-a lungul anului. Dacă vine vreo primărie cu cerere de bani după ce a primit bani din Fondul de rezervă, nu voi accepta alocarea niciunei sume de bani. Să vă uitaţi pe 'deştepţii' care au contracte pe fantomaticul Fond de Dezvoltare şi Investiţii. Şi acolo trebuie operată o extragere din anexă a celor care au fost primii la şmecheria pusă la cale cu Fondul de Dezvoltare şi Investiţii", a adăugat prim-ministrul.
Ministrul Dezvoltării a dat asigurări că va proceda cum i s-a transmis.
"Aşa o să facem", a spus Ion Ştefan. AGERPRES/(A - autor: Florentina Peia, editor: Claudia Stănescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Prezidențiale2025/AEP face apel la mass media să nu prezinte rezultate exit-poll înainte de închiderea votării
Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) face un apel la mass-media (TV, radio, presă scrisă și online) să nu prezinte duminică, înainte de încheierea votării, sondaje realizate la ieșirea de la urne. Nerespectarea acestor dispoziții constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 4.500 lei la 10.000 lei, reiese dintr-un
Prezidențiale2025/Nicușor Dan: Mulțumim BEC pentru consecvență; fotografiile false vor circula libere în continuare
Primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidat la alegerile prezidențiale, spune că 'fotografiile false' publicate de lidera USR, Elena Lasconi, vor circula libere în continuare, după ce Biroul Electoral Central i-a respins plângerea. 'Mulțumim BEC pentru consecvență. Fotografiile false vor circula libere în continuare
Prezidențiale2025/BEC a respins plângerea lui Nicușor Dan referitoare la fotografiile postate de Elena Lasconi
Biroul Electoral Central a respins, vineri, plângerea formulată de candidatul independent la prezidențiale, Nicușor Dan, care reclama faptul că pe Facebook, Instagram și TikTok au fost publicate materiale 'cu nerespectarea legislației' în domeniul electoral. În plângere se arăta că materialele au fost publicate
Prezidențiale2025/Kensington Communication neagă acuzațiile lui Victor Ponta și anunță că îl va da în judecată
Firma Kensington Communication anunță că nu are nicio legătură cu fotografiile lansate în spațiul public de către președinta USR, Elena Lasconi. Firma transmite, de asemenea, că îl va acționa în justiție pe fostul premier Victor Ponta pentru această 'minciună grosolană', reiese dintr-un comunicat transmis AGERPRES.
Prezidențiale2025/PSD: Ceea ce spune Ponta e o minciună; va trebui să suporte consecințele juridice
Partidul Social Democrat se delimitează de acuzațiile aduse de candidatul independent Victor Ponta în legătură cu fotografiile prezentate în spațiul public de președinta USR, Elena Lasconi. Victor Ponta va trebui să suporte consecințele juridice pentru declarațiile sale, se arată într-un comunicat transmis, vineri, de PSD.
Prezidențiale2025/ AEP: Până vineri la ora 15:00 s-au prezentat la urne în diaspora aproximativ 42.000 de alegători
Aproximativ 42.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până vineri la ora 15:00 (ora României), pentru a vota la primul tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.
Prezidențiale2025/AEP: Campania electorală se încheie sâmbătă, competitorii trebuie să respecte prevederile legale
Campania electorală pentru alegerile prezidențiale se încheie sâmbătă, la ora 7:00, iar competitorii electorali trebuie să respecte prevederile legale în vigoare și să nu continue propaganda electorală, a atras atenția Autoritatea Electorală Permanentă (AEP). Totodată, Autoritatea Electorală Permanentă îi îndeamnă
Prezidențiale2025/Ponta invocă surse PSD conform cărora firma Kensington i-ar fi dat Elenei Lasconi fotografiile
Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, a declarat că firma Kensington, care s-ar fi ocupat de campania Elenei Lasconi, i-ar fi furnizat acesteia pozele 'false' în care apare el, dar și Nicușor Dan și generalul Florian Coldea. 'Am vorbit cu foștii mei colegi din PSD care mi-au spus foarte clar că și ei
Prezidențiale2025/ USR se delimitează de utilizarea de fotografii din surse obscure: Lasconi avea datoria să le verifice autenticitatea
Uniunea Salvați România anunță că se delimitează de utilizarea, în competiția electorală, a unor fotografii provenite din surse obscure, a căror veridicitate a fost contestată de protagoniști și de zeci de experți și consideră că liderul formațiunii, candidatul Elena Lasconi, avea ea însăși datoria să verifice autenticitatea fotografiilor publicate,
Prezidențiale2025/ Call Center - pus la dispoziție de Expert Forum pentru alegeri
Expert Forum, organizație membră a Coaliției Vot Corect, a anunțat că pune la dispoziția tuturor celor interesați un centru de informare și asistență electorală pentru alegerile prezidențiale. Potrivit unui comunicat transmis vineri AGERPRES, prin intermediul acestuia, experți electorali și juriști vor răspunde celor mai frecvente întreb
Prezidențiale2025/ AEP: Până vineri la ora 12:00 s-au prezentat la urne în diaspora peste 19.000 de alegători
Peste 19.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până vineri la ora 12:00 (ora României), pentru a vota la primul tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă. Conform AEP, de la deschiderea urnelor, respectiv de joi seara, ora 22:00 ora Rom&a
Prezidențiale2025/Nicușor Dan a formulat plângere împotriva Elenei Lasconi, la DIICOT, pentru alterare de conținut informatic
Primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidat la alegerile prezidențiale, a depus vineri plângere penală împotriva liderei USR, Elena Lasconi, la DIICOT, pentru alterare de conținut informatic. 'Am formulat o plângere împotriva doamnei Lasconi pentru trei infracțiuni: alterare de conținut informatic, fals informatic și
Prezidențiale2025/Eugen Tomac: Am votat, la Chișinău, pentru o Românie puternică în Uniunea Europeană
Președintele PMP, Eugen Tomac, care și-a exercitat dreptul constituțional vineri, la Chișinău, spune că a votat, la primul tur al alegerilor prezidențiale, pentru o Românie puternică în Uniunea Europeană. 'Aceste alegeri definesc direcția pe care o va urma România. Pericolul rusesc este unul real. Am ales să votez la Chiș
Ziua Națională a Tineretului/Marcel Ciolacu: Tinerii sunt principala resursă a societății, izvor de curaj și motivație
Tinerii sunt principala resursă a societății, izvor de curaj și motivație, a transmis premierul Marcel Ciolacu, vineri, în mesajul său de Ziua Națională a Tineretului. 'Sunteți principala resursă a societății, izvor
Prezidențiale2025/ Vineri - ultima zi de campanie electorală în țară
Vineri este ultima zi de campanie electorală în țară, pentru alegerile prezidențiale. În diaspora, s-au deschis secțiile de vot, iar scrutinul a început joi seara, la ora 22:00 (ora României). Prima secție de votare deschisă a fost pentru alegătorii aflați la Auckland, în Noua Zeelandă.