Dăncilă: Rectificarea bugetară este pozitivă; asigură plata salariilor, funcţionarea tuturor instituţiilor şi continuarea investiţiilor

Rectificarea bugetară pe care Guvernul o va adopta în şedinţa de luni este una pozitivă şi va asigura sumele necesare pentru plata salariilor, pensiilor şi tuturor indemnizaţiilor sociale, pentru buna funcţionare a tuturor instituţiilor, cât şi pentru continuarea investiţiilor în domeniile prioritare, a declarat prim-ministrul Viorica Dăncilă.
"În şedinţa de Guvern de astăzi vom adopta proiectul rectificării bugetare pe care ministrul Finanţelor l-a prezentat în prima lectură în şedinţa precedentă. Aşa cum am spus şi data trecută, este o rectificare pozitivă prin care asigurăm sumele necesare pentru plata salariilor, pensiilor şi tuturor indemnizaţiilor sociale, pentru buna funcţionare a tuturor instituţiilor, cât şi pentru continuarea investiţiilor în domeniile prioritare", a precizat Dăncilă, în deschiderea reuniunii Executivului.
Premierul a menţionat că, în urma rectificării, bugetul Ministerului Sănătăţii rămâne la nivelul alocat la începutul anului.
"Fondurile vor fi utilizate în continuare pentru dotarea şi reabilitarea tuturor unităţilor sanitare din ţară, precum şi pentru continuarea programelor naţionale de sănătate, asigurarea medicamentelor compensate şi plata majorată a salariilor pentru cadrele medicale", a explicat Dăncilă.
Ea a adăugat că Educaţia "va beneficia în continuare de fonduri mai mari cu 42,4% faţă de anul 2018". "Dacă întârzierile din primul semestru vor fi recuperate vom reveni cu sume suplimentare la a doua rectificare", a spus prim-ministrul.
"Vom continua programele începute în Educaţie, inclusiv cel privind plata pentru rechizitele şcolare pentru copiii din familii cu veniturile reduse. Reducerea de aproximativ un miliard de lei a bugetului Ministerului Educaţiei se referă în principal la Programul 'Merg la şcoală', care, din păcate, nu a fost pregătit pentru a putea fi finanţat şi implementat până la sfârşitul acestui an", a afirmat Viorica Dăncilă.
Premierul a explicat, de asemenea, că "sunt reanalizate cheltuielile de personal care au fost supraestimate iniţial".
"Fondurile prevăzute după rectificare asigură plata salariilor până la sfârşitul anului, a titlurilor executorii şi aplicare a Legii numărul 85/2016. Menţionez că la instituţiile la care au fost diminuate creditele bugetare nu au fost diminuate şi creditele de angajament, astfel încât să nu fie afectat procesul de contractare a proiectelor finanţate din fonduri europene, precum şi a lucrărilor de investiţii. Aşa cum este normal, repartizăm sumele necesare acolo unde este nevoie, reducând din zonele în care banii nu vor fi folosiţi până la finalul acestui an", a susţinut Dăncilă.
Şeful Executivului a menţionat că prin rectificarea bugetară vor fi sprijiniţi şi cei care au suferit de pe urma inundaţiilor, alunecărilor de teren sau altor calamităţi naturale.
"Alocăm prin această rectificare 500 de milioane de lei pentru refacerea infrastructurii afectate. De asemenea, alocăm fondurile necesare pentru continuarea proiectelor de investiţii pentru dezvoltarea comunităţilor locale. Aşa cum am mai spus, pentru Guvernul României este foarte importantă aplicarea principiului coeziunii în dezvoltarea armonioasă a tuturor regiunilor ţării", a mai declarat Dăncilă. AGERPRES/(A - autor: Daniel Florea, editor: Claudia Stănescu, imagine: Alfred Schupler, redactor video: Marilena Gheorghiță, grafician: Traian Arsenescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
VIDEO Nicușor Dan: O să fie o discuție, sper, cu președintele CE pe situația politică din România, deficit și PNRR
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, la Bruxelles că ar putea avea o discuție cu președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, privind situația politică din România, deficitul și PNRR.
VIDEO Nicușor Dan: Interesele României la Consiliul European sunt Republica Moldova, regiunea Mării Negre și Ucraina
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, la Bruxelles, că interesele României la Consiliul European vizează Republica Moldova, regiunea Mării Negre și Ucraina.
Palatul Parlamentului - iluminat joi în culorile Drapelului Național
Palatul Parlamentului va fi iluminat, joi, începând cu ora 21:00, în culorile tricolorului românesc, pentru marcarea Zilei Drapelului Național. Ziua Drapelului Național, sărbătorită anual la data de 26 iunie, este un
Nicușor Dan: Drapelul rămâne liantul care ne unește, oriunde ne-am afla
Președintele Nicușor Dan a transmis, joi, un mesaj cu prilejul Zilei Drapelului Național, în care afirmă că tricolorul rămâne 'liantul care ne unește, oriunde ne-am afla'. 'Ziua Drapelului Național ne oferă un bun prilej
PSD: Ziua Drapelului Național ne amintește că tricolorul nu este doar un simbol, ci o parte din ceea ce suntem
PSD consideră că Ziua Drapelului Național ne amintește că tricolorul nu este doar un simbol, 'ci o parte din ceea ce suntem'. 'Ziua Drapelului Național ne amintește că tricolorul nu este doar un simbol, ci o parte din ceea ce suntem
Bolojan: Drapelul național este un simbol al identității noastre și al unității naționale
Drapelul național este un simbol al identității noastre și al unității naționale, a transmis premierul Ilie Bolojan, joi, într-un mesaj adresat cu prilejul Zilei Drapelului Național. 'Cele trei culori - albastru, galben și roșu - au &
VIDEO Nicușor Dan susține declarații de presă înaintea participării la Consiliul European
Președintele Nicușor Dan va susține joi, la 11:40 (ora României), declarații de presă înaintea participării la Consiliul European.
Nicușor Dan a avut o întâlnire bilaterală cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan
Haga - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Președintele român Nicușor Dan a avut, pe marginea summitului NATO de la Haga, o întâlnire bilaterală cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan miercuri după-amiază, despre care a postat ulterior pe X că 'este important să cooperăm pentru consolidarea securității noastre comune, &ici
Nicușor Dan: Trebuie să le explicăm românilor de ce un final nefericit al războiului din #Ucraina afectează securitatea României și a R. Moldova
Haga - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: România trebuie să le explice mai bine cetățenilor săi de ce un final nefericit al războiului din Ucraina afectează securitatea României și a Republicii Moldova, a declarat miercuri președintele Nicușor Dan la Haga. Întrebat în conferința de presă de după &i
MAE: Specificul mecanismelor democratice și soliditatea acestora par să fie elemente de constantă iritare la Moscova
Specificul mecanismelor democratice și soliditatea acestora par să fie elemente de constantă iritare la Moscova, a transmis purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), Andrei Țărnea, miercuri, pe platforma X. ''Remarcăm, nu cu surpr
Nicușor Dan: Portul Constanța este o oportunitate pentru aliați în perspectiva reconstrucției Ucrainei
Haga - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Portul Constanța reprezintă o oportunitate pentru aliați în perspectiva reconstrucției Ucrainei, a declarat miercuri, la Haga, președintele României, Nicușor Dan, în conferința de presă după summitul NATO. Întrebat care sunt oportunitățile pe care le oferă R
VIDEO Nicușor Dan spune că transparența privind sprijinul României pentru Ucraina va fi discutată în CSAT
Președintele Nicușor Dan a declarat miercuri, la Haga, că subiectul transparenței privind sprijinul României pentru Ucraina va fi discutat în Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT).
Premierul a discutat cu reprezentanții Agenției de rating Fitch despre îmbunătățirea indicatorilor financiari
Premierul Ilie Bolojan a avut, miercuri, la Palatul Victoria, o întrevedere cu reprezentanții Agenției internaționale de rating Fitch, în contextul evaluărilor periodice din perioada următoare privind situația economică și fiscală a României. Potrivit unui comunicat al Guvernului, la întâlnire au participat și min
VIDEO Președintele Nicușor Dan va nominaliza judecătorul la CCR ''cam într-o săptămână''
Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că în aproximativ o săptămână va face numirea pentru un judecător la Curtea Constituțională a României, precizând că preferă să vorbească despre ''interferența'' lui cu justiția după ce va face lucruri concrete. El a fost întrebat, într-o conferi
VIDEO Ministrul Apărării: 18 aeronave F-16 vor fi achiziționate de România, la ''un euro'', până la finalul anului
Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu, a afirmat miercuri că 18 aeronave F-16 vor fi achiziționate de România, până la finalul anului, pentru o sumă modică de ''un euro''.