Tokes Laszlo: Nu numai românii sărbătoresc Marea Unire, ci şi maghiarii sărbătoresc autodeterminarea
Preşedintele CNMT, europarlamentarul Tokes Laszlo, a declarat duminică, într-o conferinţă de presă susţinută la Cluj, că în acest an nu numai românii îşi sărbătoresc Centenarul Marii Uniri, ci şi maghiarii îşi sărbătoresc anul autodeterminării.
"Anul acesta este un an însemnat, pentru că nu doar majoritatea românească va sărbători Centenarul Marii Uniri, ci şi Consiliul Naţional Secuiesc (CNS) şi Consiliul Naţional al Maghiarilor din Transilvania (CNMT) îşi vor sărbători anul autodeterminării maghiare, pentru că acum 100 de ani au luat fiinţă CNS şi CNMT. Deci, dacă doriţi, CNS este un succesor al respectivei grupări înfiinţată acum 100 de ani. Aceste consilii au reprezentat un răspuns direct, o reacţie directă faţă de despărţirea Transilvaniei de Ungaria şi de atunci noi reprezentăm cumva o continuitate a ideii de autodeterminare în Transilvania. Iar această continuitate a fost întreruptă doar de dictatura comunistă, timp de 50 de ani", a spus Tokes, conform traducerii oficiale.
Potrivit acestuia, proiectul de "regionalizare artificială" a României şi Transilvaniei seamănă cu sistematizarea lui Ceauşescu.
"Noi acum continuăm această politică de autodeterminare în Transilvania respingând acuzaţia de separatism care este accentuată de atâtea ori în relaţiile cu noi şi faţă de noi. Comemorarea de ieri de la Târgu Mureş a fost şi un fel de protest faţă de proiectul de regionalizare artificială a României. Ar fi o catastrofă restructurarea Transilvaniei în mod artificial şi ar fi cam similară cu planul de sistematizare al lui Ceauşescu, care, de fapt, ar fi distrus Transilvania şi întreaga ţară. Nu am protestat pur şi simplu, ci am dorit să susţinem autonomia teritorială a ţinutului secuiesc şi autonomia pe mai multe niveluri a maghiarimii din Transilvania", a mai spus preşedintele CNMT.
El a susţinut conferinţa de presă alături de preşedintele PPMT, Szilagyi Zsolt, preşedintele CNS, Izsak Balazs, de Jordi Xucla I Costa, deputat din partea Partidului Democrat European din Catalonia în camera inferioară a legislativului spaniol, Jokin Bildarratz Sorron, purtătorul de cuvânt al Partidului Naţional Basc, Gio Paolo Baglioni, consilier pe probleme juridice în cadrul Alianţei Libere Europene.
"Aş vrea să accentuez faptul că invitaţii noştri din Catalonia, din Ţara bascilor şi din Italia sunt ambasadori ai autonomiei şi în această calitate a lor au venit azi la noi. (...) Aş vrea să accentuez de asemenea că invitaţii noştri ne sunt aliaţi, iar această relaţie este una de reciprocitate, pentru că şi domniile lor luptă pentru drepturile propriilor comunităţi şi vreau să-mi exprim solidaritatea faţă de Catalonia, pentru că anumiţi reprezentanţi politici ai Cataloniei sunt în prezent închişi; ne dorim ca ei să fie eliberaţi cât mai repede şi să se soluţioneze cumva problema Cataloniei şi totul să intre în făgaşul normal în ceea ce priveşte relaţiile spaniolo-catalane", a completat Tokes Laszlo.
Jordi Xucla I Costa a declarat că situaţia din Catalonia şi cea din Transilvania sunt diferite.
"Suntem aici să ne sprijinim prietenii şi colegii din PPMT, prietenii din ţinutul secuiesc în lupta lor pentru drepturile proprii. Şi ne aflăm aici pentru a vă spune că este posibil, se poate să construieşti o comunitate în care oamenii de diferite limbi şi de diferite abordări faţă de identitate pot convieţui. Situaţia curentă din Catalonia şi situaţia actuală din Transilvania sunt foarte diferite, iar sfatul meu modest este: calea raţională este autonomia. Este nevoie de un alt nivel de suveranitate", a spus reprezentantul Cataloniei în parlamentul spaniol.
Sâmbătă, la Târgu Mureş, a fost organizat un marş pentru autonomie, la care au participat peste 2.000 de persoane. AGERPRES/ (A-Marius Septimiu Avram, editor: Antonia Niţă, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolojan: În condițiile în care PSD va fi într-o guvernare, PNL va fi în opoziție
Premierul interimar Ilie Bolojan, președintele PNL, a afirmat că, dacă PSD va intra la guvernare, PNL va trece în opoziție. Declarația a fost făcută în contextul consultărilor de la Palatul Cotroceni privind formarea unui nou guvern. El a fost întrebat ce poziție va avea PNL la discuțiile cu președintele Nicușor Dan.
VIDEO Nicușor Dan: Varianta 'Sorin Grindeanu premier' - o ipoteză care, în momentul ăsta, nu pare probabilă
Președintele Nicușor Dan a declarat vineri că varianta desemnării liderului PSD, Sorin Grindeanu, în funcția de prim-ministru este o ipoteză care, în acest moment, nu pare probabilă. 'E o ipoteză, da. E o ipoteză care în momentul ăsta nu pare probabilă. Majoritatea parlamentară - e o ipoteză, evident. (...) E o ipoteză', a afirmat Nic
VIDEO Nicușor Dan despre acuzațiile aduse vicepremierului Oana Gheorghiu: E o încadrare juridică pe care nu vreau să mă pronunț
Președintele Nicușor Dan a susținut, vineri, că acuzațiile de 'trafic de influență' aduse vicepremierului interimar Oana Gheorghiu se referă la 'o încadrare juridică' pe care nu dorește să se pronunțe. 'Nu sunt eu organul competent să fac încadrări juridice. Ce pot să fac și, mai ales, nu vreau să mă refer la un caz particular,
Kelemen Hunor: Poate că vom intra în opoziție; pe mine nu mă sperie așa ceva
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, vineri, cu ocazia prezentării raportului său politic în fața Consiliului Reprezentanților Uniunii (CRU) al UDMR, că formațiunea pe care o conduce vrea să fie la guvernare, însă este posibil să fie și în opoziție, lucru care nu îl sperie. 'În perioada următoare, eu nu pot să vă prom
VIDEO Nicușor Dan: Acordul România - Ucraina privind contracararea dronelor va fi finalizat în două-trei luni
Acordul România - Ucraina privind contracararea dronelor va fi finalizat în două-trei luni, a precizat președintele Nicușor Dan, vineri, în cadrul unei conferințe de presă. Colaborarea celor două țări are două componente, a explicat el.
VIDEO Nicușor Dan: Nu există riscul ca programul SAFE să fie blocat
Președintele Nicușor Dan a subliniat vineri că nu există riscul ca programul 'Acțiunea pentru securitatea Europei' (SAFE) să fie blocat pentru România. El a fost întrebat, într-o conferință de presă, dacă există riscul de blocare a programului european pentru industria de apărare, în contextul în care ultima ordonanță de u
Nicușor Dan: Trăim într-o perioadă în care societatea și-a pierdut, cumva, reperele
Președintele Nicușor Dan a invitat comunitatea academică, într-un mesaj video transmis cu prilejul aniversării a 35 de ani de la înființarea Universității '1 Decembrie 1918' Alba Iulia, să lupte pentru 'o lume a cunoașterii științifice', în contextul în care se observă 'un asalt al dezinformării', în care 'societatea
VIDEO Nicușor Dan: Întrebarea mea pentru partide la consultări va fi care e majoritatea pe care o propun la formarea Guvernului
Consultările de luni de la Palatul Cotroceni cu partidele parlamentare vor începe de la întrebarea 'care este majoritatea pe care o propun', fie că este vorba de Guvern 'complet', minoritar sau tehnocrat, a declarat, vineri, președintele Nicușor Dan, care a menționat că trebuie să fie o majoritate prooccidentală. 'O să avem disc
Marko Bela: Partidele politice au avut un talent extraordinar de a strica lucrurile; sunt îngrijorat
Fostul președinte al UDMR, Marko Bela, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că este îngrijorat de situația politică din țară și că partidele politice pro-europene au avut 'un talent extraordinar de a strica lucrurile'. 'Eu am crezut că lucrurile s-au echilibrat după alegerile prezidențiale, s-a format o coaliție cu o majoritate liniștitoare și
Președintele Nicușor Dan a venit la BSDA alături de fiul său, Antim
Președintele Nicușor Dan a venit, vineri, la expoziția Black Sea Defense, Aerospace and Security - BSDA alături de fiul său, Antim. Ei au fost întâmpinați de către ministrul Apărării, Radu Miruță, și au admirat o replică a Cupei Campionilor Europeni câștigată de
Sindicaliștii de la Guvern cer oficial demisia vicepremierului Oana Gheorghiu
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului (SAALG) a transmis, vineri, o adresă oficială către vicepremierul interimar Oana Gheorghiu, prin care îi solicită demisia de onoare. SAALG motivează solicitarea demisiei prin faptul că explicațiile publice formulate de vicepremierul Gheorghiu în legătură cu demersurile instituționale privin
Olguța Vasilescu: Vom vorbi despre reformă administrativă când se va face regionalizarea
Președintele Asociației Municipiilor din România (AMR), Lia Olguța Vasilescu, consideră că reforma administrativă se va realiza atunci când se va face regionalizarea, iar măsurile luate de premierul demis Ilie Bolojan prin OUG 7/2026, de reducere a numărului de posturi din administrația publică locală, sunt mai degrabă 'niște ajustări' din punct de vedere
Președintele Nicușor Dan vizitează expoziția Black Sea Defense, Aerospace and Security
Președintele Nicușor Dan vizitează vineri expoziția Black Sea Defense, Aerospace and Security - BSDA, informează Administrația Prezidențială. Black Sea Defense and Aerospace - BSDA, principalul eveniment din regiunea Mării Negre dedicat industriei de apărare și securitate a început, miercuri, la București, pe platforma Romaero Băneasa.
Guvernul a reactualizat taxele pentru activități miniere
Guvernul a aprobat, joi, o hotărâre prin care este reactualizată valoarea taxelor pentru activitățile miniere, în funcție de rata inflației. Pentru anul 2025, taxa este actualizată cu rata inflației de 7,3%, conform datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Astfel, taxa anuală pentru prospecțiune crește
Guvernul a aprobat investiții la sala polivalentă din Brașov și la UMF 'Victor Babeș' Timișoara
Guvernul a aprobat, joi, hotărâri care vizează investiții la sala polivalentă din Brașov și noi corpuri de clădire la UMF 'Victor Babeș' Timișoara. Astfel, este prevăzută actualizarea indicatorilor tehnico economici pentru Sala Polivalentă din Brașov. Valoarea obiectivului de investiții a fost actualizată la 646.561.000, în




