logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Islanda nu are 'nimic de pierdut' dacă își negociază aderarea la UE, susține șeful diplomației franceze

Image

Islanda, care urmează să se pronunțe prin referendum asupra unei reluări a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, 'nu are absolut nimic de pierdut' dacă negociază cu UE, a pledat luni la Reykjavik șeful diplomației franceze, Jean-Noel Barrot, relatează AFP.

'Votul de la 29 august nu anticipează nimic, nu privește în niciun caz aderarea la UE, ci deschiderea negocierilor. Islanda nu are absolut nimic de pierdut dacă negociază cu Uniunea Europeană', a declarat Barrot în cadrul unei conferințe de presă comune cu omoloaga sa Thorgerdur Katrin Gunnarsdottir.

'Istoria Islandei a arătat că este benefică pentru poporul islandez cooperarea cu Europa. Întrebarea deja s-a pus în trecut, dar lumea s-a schimbat. Uniunea Europeană s-a schimbat și relația noastră s-a schimbat', a adăugat el, estimând că Islanda face 'parte integrantă din familia europeană'.

Țara și-a depus candidatura la aderare în 2009, după criza financiară care i-a afectat economia, dar negocierile au fost oficial întrerupte în 2015.

Thorgerdur Katrin Gunnarsdottir vede în aderarea Islandei la UE 'o ocazie de a întări securitatea economică' dar și securitatea țării, în contextul temerilor de acțiuni de război hibrid împotriva infrastructurilor islandeze sau de dezinformări rusești.

În UE 'vedem un grup de națiuni care împărtășesc aceleași idei care au încă o voce', a spus ea, fără a ascunde faptul că declarațiile din ianuarie a președintelui american Donald Trump privind dobândirea Groenlandei nu sunt străine de accelerarea calendarului care este prevăzut pentru acest referendum.

Islanda, care nu dispune de armată permanentă, își bazează securitatea pe apartenența la NATO și pe un acord bilateral cu SUA.

'Suntem alături de groenlandezi, sunt prietenii noștri, aproape ca niște frați și surori, și partea de care suntem este foarte clară', a afirmat ea.

'A fost important să vedem cu ce determinare a intervenit Uniunea Europeană și și-a utilizat puterea, fiind alături de Danemarca și de Groenlanda în această afacere', a mai spus șefa diplomației islandeze.AGERPRES/(AS - redactor: Florin Ștefan, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 410

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 21-07-2026 08:00

Washingtonul le reamintește americanilor să fie prudenți, în contextul conflictului din Orientul Mijlociu

Departamentul de Stat al SUA și-a reiterat luni un mesaj de alertă, îndemnându-i pe cetățenii americani din întreaga lume să dea dovadă de o prudență sporită din cauza conflictului cu Iranul, relatează AFP. 'Din cauza escaladării tensiunilor din Orientul Mijlociu, situația de securitate rămâne complexă și ar putea escalada imprevizi

Politic Ex 21-07-2026 05:52

Armata americană a încheiat a zecea noapte consecutivă de lovituri împotriva Iranului

În mai multe regiuni ale Iranului au fost raportate explozii marți dimineață, în timp ce armata americană a afirmat că a încheiat un nou val de atacuri asupra unor ținte din întreaga țară, notează dpa. Agenția iraniană de presă Tasnim a raportat explozii la Konarak, în provincia Sistan-Baluchestan din sud-est, și

Politic Ex 21-07-2026 04:36

VIDEO Rubio în Asia de Sud-Est, Washingtonul condamnă acțiunile 'periculoase' ale Chinei

Statele Unite au condamnat 'acțiunile periculoase și agresive' ale Chinei, după o ciocnire cu Marina filipineză în Marea Chinei de Sud, în momentul în care șeful diplomației americane, Marco Rubio, a sosit marți la Manila pentru o reuniune a țărilor din Asia de Sud-Est, notează AFP. 'Modelul îngrijorător de

Politic Ex 21-07-2026 03:32

Rusia expulzează un atașat militar italian și pe unul dintre 'colaboratorii' săi

Rusia a expulzat 'fără motiv' un atașat militar italian și pe unul dintre 'colaboratorii' săi la Moscova, la zece zile după ce Italia a expulzat doi agenți ai serviciilor de informații ruse care se aflau pe teritoriul său sub acoperire diplomatică, a anunțat luni ministrul italian de externe, Antonio Tajani, citat de AFP. '

Politic Ex 21-07-2026 02:28

Trump afirmă că a avut o conversație telefonică 'foarte bună' cu noul premier britanic Andy Burnham

Președintele american Donald Trump a declarat luni pe rețeaua sa Truth Social că a avut o 'foarte bună conversație' la telefon cu noul prim-ministru britanic, Andy Burnham, care și-a preluat funcția mai devreme în cursul acelei zile, transmite AFP. 'Premierul are o muncă uriașă în față, dar va fi capabil să o ducă la bu

Politic Ex 21-07-2026 01:42

VIDEO Columbia: Președintele ales denunță o amenințare cu atentat care îl vizează

Echipa președintelui ales al Columbiei, Abelardo de la Espriella, a denunțat luni un presupus 'plan criminal' pus la cale de gherile 'care vizează un atentat la viața sa', cu câteva săptămâni înainte de preluarea mandatului, notează AFP. Avocatul milionar de 47 de ani, de extremă dreaptă, care va depune jurăm&

Politic Ex 21-07-2026 00:45

Armata israeliană spune că își va 'adapta dispozitivul într-una dintre zonele-pilot' pentru a asista forțele libaneze

Armata israeliană își va 'adapta' desfășurarea trupelor într-una dintre 'zonele-pilot' din sudul Libanului pentru a facilita sarcina soldaților libanezi care trebuie să asigure securitatea acolo, a declarat luni seară un oficial militar israelian, citat de AFP. Armata israeliană 'își va adapta dispozitivul

Politic Ex 20-07-2026 23:57

VIDEO Frații Tate se opun extrădării lor, considerând-o 'motivată politic'

Influencerul Andrew Tate și fratele său Tristan vor contesta extrădarea lor către Regatul Unit, unde sunt urmăriți în special pentru presupuse violuri, a anunțat luni avocatul lor, considerând că arestarea lor în Statele Unite este 'motivată politic', transmite AFP. Autoritățile americane i-au arestat sâmbătă la

Politic Ex 20-07-2026 23:35

Armata americană anunță că desfășoară o nouă serie de atacuri împotriva Iranului

Armata americană a anunțat luni că a lansat la ora 20:00 GMT o nouă serie de atacuri împotriva Iranului, pentru a-l împiedica să atace nave în Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP. Atacurile sunt desfășurate 'la ordinul comandantului suprem' Donald Trump și au fost reluate la ora 16:00, ora Washingtonului (20:00 GMT), a precizat Com

Politic Ex 20-07-2026 22:39

Israel: Principalul partid de stânga își lansează campania pentru alegerile legislative

Principalul partid de stânga din Israel, Democrații, și-a lansat luni seară campania pentru alegerile legislative din 27 octombrie, după ce și-a ales candidații de pe lista sa în cadrul primarelor, notează AFP. Fuziune între Partidul Muncii, aflat mult timp la putere, și Meretz, un mic partid laic care nu a reușit să treacă p

Politic Ex 20-07-2026 22:02

Guvernul ceh a aprobat un proiect de lege care ar interzice telefoanele mobile în școli

Guvernul ceh a aprobat luni un proiect de lege care ar interzice telefoanele mobile și alte dispozitive electronice de comunicare, inclusiv ceasurile inteligente, în școli, în încercarea de a îmbunătăți concentrarea elevilor și de a combate hărțuirea online (cyberbullying), transmite dpa. Opoziția a criticat proiectul, argumentând că o i

Politic Ex 20-07-2026 21:31

Numiri în noul guvern laburist: Ministrul energiei devine ministru de externe

Ministrul britanic al energiei în exercițiu, Ed Miliband, fost lider al Partidului Laburist britanic, a fost numit ministru de externe în noua administrație a premierului Andy Burnham, a anunțat luni Downing Street, transmit Reuters și AFP. În același timp, ministrul de interne în exercițiu, Shabana Mahmood - cunoscută

Politic Ex 20-07-2026 21:04

Trump asigură că Netanyahu nu va fi arestat în Statele Unite

Președintele american Donald Trump a asigurat luni că premierul israelian Benjamin Netanyahu nu va fi arestat în Statele Unite, la două zile după ce primarul New York-ului a evocat această posibilitate, relatează AFP și Reuters. ''Benjamin Netanyahu nu va fi arestat, sub nicio formă, cât timp se află în Statele Unite

Politic Ex 20-07-2026 20:37

Trump amenință că va face Iranul să plătească înzecit pentru moartea fiecărui soldat american

Președintele american Donald Trump a amenințat luni că va face Iranul să plătească înzecit pentru fiecare soldat american ucis, în urma decesului mai multor militari americani în Orientul Mijlociu în ultimele zile, au consemnat Reuters și AFP.

Politic Ex 20-07-2026 20:26

Ungaria: Judit Polgar respinge propunerea premierului Peter Magyar de a deveni președinte al țării

Fosta campioană mondială la șah Judit Polgar a refuzat invitația de a ocupa funcția de președinte al republicii care i-a fost adresată de premierul Peter Magyar, relatează AFP și index.hu.