Președintele Kenyei susține planul american al unui centru de carantină pe fondul protestelor soldate cu doi morți
Președintele kenyan William Ruto a apărat un proiect de construire a unui centru de carantină pentru Ebola, susținut de SUA, la o bază aeriană militară din centrul Kenyei, afirmând că acesta face parte dintr-un plan național mai amplu de pregătire și dintr-un parteneriat de lungă durată cu Washingtonul în domeniul sănătății, în contextul unor ample proteste împotriva acestui proiect, soldate cu doi morți, transmite marți Reuters.
Săptămâna trecută, Kenya a aprobat o solicitare a SUA de a înființa un centru la o bază aeriană militară din centrul Kenyei pentru americanii care ar fi putut fi expuși la Ebola. Locuitorii și liderii locali din Nanyuki, lângă bază, au organizat luni un protest împotriva centrului planificat, spunând că se tem că ar putea expune comunitatea la Ebola și întrebându-se de ce Kenya ar trebui să găzduiască un centru de carantină pentru cetățenii americani. Protestul a urmat criticilor publice tot mai mari la adresa acordului și a acțiunilor legale care vizează oprirea proiectului.
Două persoane au fost ucise luni în centrul Kenyei, în acestui protest, conform unui anunț făcut de organizatorul protestului, Patrick Wahome, și o sursă din domeniul securității, precizează Reuters.
Circumstanțele morții lor nu sunt clare. Purtătorul de cuvânt al poliției naționale din Kenya nu a putut fi contactat imediat pentru comentarii.
Vorbind pentru prima dată despre acest centru, președintele Ruto a spus că nu este neobișnuit și este similar cu altele deja înființate în Kenya. ''Centrul de la baza aeriană Laikipia nu este diferit de toate celelalte centre pe care le avem în Kenya'', a declarat Ruto reporterilor din nordul Kenyei luni seară, îndemnându-i pe kenyeni să nu ''pună la îndoială'' pregătirea guvernului.
Republica Democrată Congo și Uganda se luptă cu tulpina rară Bundibugyo a virusului Ebola, într-un focar care a ucis până în prezent 48 de persoane și a fost declarat o urgență de sănătate publică de interes internațional de către OMS. Focarul depășește răspunsul global, care a început târziu.
Președintele Ruto a declarat că a aprobat acest centru de carantină după ce președintele american Donald Trump a cerut Kenyei să o sprijine, invocând decenii de cooperare cu Washingtonul în programe de sănătate, inclusiv HIV/SIDA, Ebola și COVID-19.
Președintele a precizat că Kenya a pregătit centre de izolare, supraveghere și tratament în 23 de comitate, adăugând că acestea vor deservi atât kenyenii, cât și partenerii străini, inclusiv americanii, dacă este necesar.
Președintele Ruto a respins ''criticile'' la adresa planului, spunând că Kenya are datoria de a se pregăti pentru orice potențiale cazuri de Ebola, inclusiv în rândul kenyenilor care trăiesc sau muncesc în Republica Democrată Congo. O instanță a suspendat temporar planul săptămâna trecută, după un proces în care s-a argumentat că amplasamentul ar putea pune în pericol sănătatea publică. Președintele Ruto nu a recunoscut această hotărâre judecătorească.
Un avion de transport militar american C-130 a zburat la Nanyuki chiar vineri după-amiază, potrivit serviciului de urmărire a zborurilor Flightradar24. Doi locuitori din Nanyuki au raportat, de asemenea, că au văzut aeronave militare zburând spre bază în weekend, deși Reuters nu a putut confirma dacă acestea erau aeronave americane.
Kenya a înăsprit controalele la frontierele terestre și aeriene și efectuează controale zilnice pentru aproximativ 3.000 de persoane, a declarat Ruto, adăugând că nu au fost detectate cazuri de Ebola în țară. ''Suntem un guvern responsabil. Știm ce facem'', a spus el. AGERPRES/(AS - editor: Codruț Bălu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
SUA: Senatorul McConnell oferă detalii despre starea sa de sănătate după săptămâni de absență
Senatorul republican Mitch McConnell, o figură marcantă a vieții politice din Statele Unite, a risipit misterul din jurul stării sale de sănătate, dezvăluind duminică faptul că a fost spitalizat din cauza unei pierderi de cunoștință provocate de o căzătură, urmată de o pneumonie, notează AFP. În ultimele săptămâni au apărut numeroa
Marea Britanie: Guvernul deblochează 250 de milioane de lire sterline pentru protejarea comunității evreiești
Peste 250 de milioane de lire sterline vor fi investite în special pentru a consolida protecția polițienească a comunității evreiești din Marea Britanie, ținta mai multor atacuri în ultimele luni, a anunțat luni guvernul într-un comunicat, transmite AFP. Aproximativ 500 de agenți vor fi desfășurați suplimentar în cartie
Iranul afirmă că atacurile americane au 'redus la zero' eforturile diplomatice din ultimele luni
Iranul a 'condamnat cu fermitate' în noaptea de duminică spre luni atacurile americane asupra teritoriului său și a reproșat Washingtonului că a 'redus la zero toate eforturile din ultimele luni' care vizau restabilirea păcii în regiune, transmite AFP. Teheranul a mai acuzat Statele Unite că au 'încălcat &
Armata americană anunță o nouă serie de lovituri împotriva Iranului
Armata americană a anunțat duminică seara că a lansat o nouă serie de atacuri împotriva Iranului pentru a-l împiedica să atace nave în Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP Atacurile au fost reluate la ora 17:00, ora Washingtonului (21:00 GMT), potrivit unui mesaj pe platforma X al Comandamentului american pentru Orientul Mi
Franța: Mai multe arme, descoperite într-un vehicul în apropierea unei sinagogi într-o suburbie a Parisului
Autoritățile franceze au deschis o anchetă antiteroristă după ce poliția a descoperit mai multe arme și încărcătoare într-un vehicul în apropierea unei sinagogi într-o suburbie a Parisului, conducând la evacuarea a circa 300 de persoane, relatează AFP și dpa. Un comunicat al parchetului din Paris menționează că o
VIDEO Kuweit: Trei puncte de trecere a frontierei și o platformă petrolieră, atacate; o persoană a fost rănită
Ministerul Apărării din Kuweit a anunțat duminică că trei puncte de trecere a frontierei și o platforma petrolieră offshore au fost atacate în timpul unui nou schimb de lovituri între Iran și Statele Unite, soldate cu rănirea unei persoane și pagube materiale, relatează AFP și Reuters.
Un mort și doi răniți în urma atacurilor în sudul Iranului (presă)
Un angajat în telecomunicații a fost ucis și alți doi au fost răniți în atacuri lansate asupra provinciei Hormozgan din sudul Iranului, a relatat presa de stat iraniană, în urma reluării ostilităților între Teheran și Washington, relatează AFP. 'În urma atacului inamicului asupra insulei Farur, în orașul
VIDEO Mai multe proiectile au lovit insula iraniană Qeshm, în Strâmtoarea Ormuz
Mai multe proiectile au lovit duminică insula iraniană Qeshm, situată în Strâmtoarea Ormuz, a anunțat presa de stat iraniană, după reluarea ostilităților între Teheran și Washington, relatează AFP. 'Între 10 și 11 proiectile inamice au lovit insula Qeshm duminică după-amiază', a declarat Hossein Amir Teymouri, g
Israelul anunță organizarea de alegeri legislative pe 27 octombrie
Israelul va organiza alegeri legislative pe 27 octombrie, a anunțat duminică parlamentul israelian, relatează AFP și dpa. 'În condițiile în care actuala legislatură urmează să își încheie mandatul, iar alegerile sunt deja programate prin lege pentru 27 octombrie, fără a exista planuri de scurtare a mandatului Knesse
VIDEO Noul parlament sirian s-a reunit în prima sa ședință la Damasc
Noul parlament sirian s-a întrunit pentru prima dată duminică la Damasc, la 19 luni după înlăturarea de la putere a lui Bashar al-Assad, președintele sirian Ahmed al-Sharaa salutând cu această ocazie un 'nou capitol' pentru țara sa grav afectată de un lung război civil, relatează AFP și Reuters. După ce a ajuns la put
Premierul irakian Ali al-Zaidi se va întâlni cu președintele Trump săptămâna viitoare la Washington
Premierul irakian Ali al-Zaidi va merge luni în vizită în Statele Unite pentru a se întâlni cu președintele Donald Trump, prima sa călătorie oficială în străinătate de la preluarea mandatului, a anunțat duminică purtătorul de cuvânt al guvernului irakian, relatează AFP. Al-Zaidi a ajuns la putere în ap
Fâșia Gaza: Patru persoane, ucise într-un atac cu dronă israelian în orașul Gaza
Patru persoane au fost ucise duminică într-un atac cu dronă israelian în orașul Gaza, au anunțat Apărarea Civilă palestiniană și un spital din Fâșia Gaza, devastată de războiul dintre Hamas și Israel, relatează AFP. Apărarea Civilă, o agenție care operează sub autoritatea mișcării islamiste Hamas, a declarat că drona a vizat un atelier de pre
Armata americană anunță că Strâmtoarea Ormuz este 'deschisă' și navele tranzitează calea navigabilă
Armata americană a anunțat duminică că Strâmtoarea Ormuz este 'deschisă' și că navele circulă prin strâmtoare, în pofida anunțului făcut de Iran privind închiderea acestei căi navigabile strategice după o nouă reluar
România și alte 13 țări au semnat o declarație comună privind revendicările Beijingului în Marea Chinei de Sud
Revendicările maritime extinse ale Beijingului în Marea Chinei de Sud nu au nici un temei juridic, au declarat 14 țări, între care Statele Unite, Japonia, Filipine și România, într-o declarație comună publicată duminică, cu ocazia marcării împlinirii a zece ani de la o hotărâre istorică a unui tribunal internațional pe această temă, inform
Qatarul 'își rezervă dreptul deplin de a răspunde' la atacurile Iranului
Guvernul din Qatar - țară care alături de Pakistan joacă rolul de mediator între Washington și Teheran - a condamnat duminică cu fermitate 'noile atacuri' lansate de Iran împotriva teritoriului său și a altor țări din regiune și a avertizat că își rezervă 'dreptul de a riposta', relatează EFE. 'Qatar își rezervă drep














